Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Griff

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Έχω μια απορία αναφορικά με την Ιστορία: Δεδομένης της αύξησης της εξεταστέας ύλης, σε ποιο σημείο αυτής θα ήταν επιθυμητό να έχει φτάσει κάποιος όταν ανοίξουν τα σχολεια, προκειμένου αφενός να έχει κατανοήσει κι εμπεδώσει καλά τα εν λόγω κεφάλαια κι αφετέρου να έχει ένα αξιόλογο προβάδισμα που θα τον καθιστά πιο "άνετο" στην διάρκεια της σχολικής χρονιας;
(Φυσικά και ο καθένας προχωρά με διαφορετικούς ρυθμούς και αυτό είναι απολύτως σεβαστό, αλλά σε γενικές γραμμές αναφέρομαι. Επιπλέον, να σημειώσω ότι η νέα υλη περιλαμβάνει όλο το πορτοκαλί, όλο το μπλε, όλο το πράσινο και το Ε από το κρητικό)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την ανταπόκριση σας.

Εμείς πέρυσι στο ίδιο διάστημα είχαμε καλύψει το 1/3 περίπου της ύλης (4 ενότητες από τις 12). Δεν ξέρω αν μπορείς να καλύψεις πολύ μεγαλύτερη ύλη από αυτήν στον ίδιο χρόνο χωρίς να θυσιάσεις την ποιότητα διαβάσματος για την ποσότητα.

Προσωπικά θα ένιωθα άνετα αν μέχρι τον Σεπτέμβρη είχα καλύψει ολόκληρη την Οικονομία και ένα μέρος της Πολιτικής. Εμπιστεύσου όμως το φροντιστήριό σου, οι καθηγητές σου ξέρουν καλύτερα.

Ο μόνος, πάντως, τρόπος να βγάλεις ικανοποιητικἀ την ιστορία, ειδικά φέτος, είναι να διαβάζεις καθημερινά και συστηματικά, εἰτε αυτό σημαίνει να προχωράς είτε να κάνεις επαναλήψεις.

Αν το κάνεις αυτό θα έχεις σημαντικό προβάδισμα όχι μόνο στην ιστορία, αλλἀ σε όλα τα μαθήματα :paladin:
 

Danaoula

Νεοφερμένος

Η Danaoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Νομίζω ότι έχω μείνει πίσω στην ιστορία.
Λοιπόν, στο φροντιστήριο μας στο τελευταίο μαθημα των θερινών μας παρέδωσαν την εμπορική ναυτιλία και στις 19 Αυγούστου που ανοίγει το φροντιστήριο θα γράψουμε τεστ σε όλα αυτά που έχουμε κάνει μέχρι στιγμής (Δηλαδή μέχρι την εμπορική ναυτιλία)

Αγχώνομαι αδικα; Βλέπω παιδιά να έχουν βγάλει το Α και το Β της οικονομίας και έχει αυξηθεί μαλιστα η ύλη.
Θα ήθελα τη γνώμη σας
 

Griff

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Νομίζω ότι έχω μείνει πίσω στην ιστορία.
Λοιπόν, στο φροντιστήριο μας στο τελευταίο μαθημα των θερινών μας παρέδωσαν την εμπορική ναυτιλία και στις 19 Αυγούστου που ανοίγει το φροντιστήριο θα γράψουμε τεστ σε όλα αυτά που έχουμε κάνει μέχρι στιγμής (Δηλαδή μέχρι την εμπορική ναυτιλία)

Αγχώνομαι αδικα; Βλέπω παιδιά να έχουν βγάλει το Α και το Β της οικονομίας και έχει αυξηθεί μαλιστα η ύλη.
Θα ήθελα τη γνώμη σας


Πότε ξεκίνησες τα θερινά και πότε τα τελείωσες;

Κατ' αρχάς δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι. Έχεις ακόμα έναν ολόκληρο μήνα μέχρι να αρχίσουν τα σχολεία, και στο διάστημα αυτό μπορείς να καλύψεις και μόνη σου τεράστια ποσά ύλης ακόμα και αν θεωρείς ότι έχεις μείνει πίσω (σκέψου ότι στο διάστημα πριν τις πανελλήνιες ο μήνας αρκεί για να βγάλεις δύο με τρεις φορές ολόκληρη την ύλη). Άρα, και στην χειρότερη περίπτωση που έχεις μείνει απίστευτα πίσω, δεν υπάρχει απολύτως κανένας λόγος να αγχώνεσαι :paladin:.

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να ρωτήσεις τους συμμαθητές σου που πάνε σε άλλα φροντιστήρια πού περίπου βρίσκονται στην ύλη. Αν βρίσκονται πολύ παρακάτω από εσένα, ξεκίνα να διαβάζεις μόνη σου την ιστορία.

Από το φροντιστήριό σου είσαι ικανοποιημένη γενικά; Στα Αρχαία πού βρίσκεστε;
 

fotinipapa

Νεοφερμένος

Η fotinipapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Από ό,τι είδα οι ενότητες του γνωστού που θα κληθούμε να καλύψουμε κατά τη διάρκεια της χρονιάς είναι 22. Πόσες ήταν περυσι; Γιατί έχω την εντύπωση ότι ήταν περισσότερες μέχρι πρότινος;Ας με διαφωτίσει καποιος
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Από ό,τι είδα οι ενότητες του γνωστού που θα κληθούμε να καλύψουμε κατά τη διάρκεια της χρονιάς είναι 22. Πόσες ήταν περυσι; Γιατί έχω την εντύπωση ότι ήταν περισσότερες μέχρι πρότινος;Ας με διαφωτίσει καποιος
Πέρυσι ήταν 30 (7 του Πρωταγόρα, 3 της Πολιτείας, 10 των Ηθικών Νικομαχείων, 10 των Πολιτικών). Βέβαια, από αυτές οι 8 ήταν μεταφρασμένες. Οι φετινές 22 είναι όλες αρχαίες, οπότε σκέψου ότι το μέγεθος της ύλης είναι πάνω-κάτω το ίδιο, γιατί οι μεταφρασμένες διδάσκονταν πιο σύντομα. Λάβε υπ' όψιν, επίσης, ότι φέτος μεγάλο μέρος της διδασκαλίας περιλαμβάνει την προσέγγιση των παράλληλων κειμένων του Φακέλου Υλικού. Κρίνω, λοιπόν, ότι η ύλη θα ολοκληρωθεί περίπου στο ίδιο διάστημα που θα ολοκλήρωνε το φροντιστήριο σου την περσινή. Αυτή είναι η γνώμη μου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,792 μηνύματα.
Συνέχεια εδώ, το καλοκαιράκι σιγά σιγά μας αποχαιρετά. Καλή ακαδημαϊκή χρονιά!! :)
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top