Πρώτοι των πρώτων 2019

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γνωστή μου έγραψε περίπου 19000 μόρια και επειδή δήλωσε και πέρασε σε μια σχολή όχι Νομική ή ΣΣΑΣ ή Ψυχολογία Αθήνας ή Φιλολογία Αθήνας, δεν ακούστηκε καν το όνομά της για τους πρώτους στην πόλη.

Αν δεν περάσεις σε μια σχολή που οι Έλληνες του 80, αν περνούσαν τα παιδιά τους, χαιροντουσαν σαν να μην υπάρχει αύριο, δεν υπάρχεις και για τα μίντια.

Για αυτό συμφωνώ με κάποιους που λένε ιδιωτικά πανεπιστήμια, ανοιχτή είσοδος και λοιπά για να φύγει επιτέλους το πέρασε Νομική ή Ιατρική, ας τον αποθεωσοθμε. Κορεσμό και πάλι κορεσμό, μπας και ξυπνήσουν τα βλαμμένα που τα βγάζουμε στην τιβι για έξυπνα.
 

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι, βγήκαν δυο άρθρα για επιτυχίες παιδιών και σου θίχτηκε η προσωπικότητα. Αναρωτήθηκες ποτέ μήπως αυτά ακριβώς τα άρθρα δίνουν έμπνευση και αισιοδοξία στους επόμενους υποψηφίους; Όσο τους καλούς μαθητές τους στιγματίζουμε ως φυτά, όσο ευχόμαστε στους επιτυχόντες καλή ανεργία και όσο ελπίζουμε στο να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα, θα υπάρχει και μια μέρα που οι «πρώτοι» θα μας μιλάνε για την επιτυχία τους και τα όνειρά τους, μπας και εμπεδώσουμε πως τα αγαθά κόποις κτώνται.
Ο βασικός λόγος που γενικά υπάρχει αυτή η άποψη είναι διότι επιτυχία στις πανελλήνιες δεν σημαίνει επιτυχία στη μετέπειτα ζωή. Δηλαδή το πιο πιθανό είναι να μην ξανακούσουμε ποτέ ξανά για κάποιον γι'άυτούς. Είναι όπως τα τεστ IQ για παράδειγμα, που κάποια στιγμή θα δημοσιευτούν κάποια αποτελέσματα πολύ υψηλά και γι'αυτόν δε θ'ακούσουμε ποτέ ξανά κάτι στην πορεία κατά πάσα πιθανότητα.

Καταλαβαίνω ότι το πόιντ σου είναι άλλο, να καταλάβουμε ό,τι όλα θέλουν κόπο, απλά σου λέω με ποια λογική υπάρχει και η άλλη άποψη. Ούτε συμφωνώ ούτε διαφωνώ με κανέναν από τους δυο σας.


Γνωστή μου έγραψε περίπου 19000 μόρια και επειδή δήλωσε και πέρασε σε μια σχολή όχι Νομική ή ΣΣΑΣ ή Ψυχολογία Αθήνας ή Φιλολογία Αθήνας, δεν ακούστηκε καν το όνομά της για τους πρώτους στην πόλη.

Αν δεν περάσεις σε μια σχολή που οι Έλληνες του 80, αν περνούσαν τα παιδιά τους, χαιροντουσαν σαν να μην υπάρχει αύριο, δεν υπάρχεις και για τα μίντια.

Για αυτό συμφωνώ με κάποιους που λένε ιδιωτικά πανεπιστήμια, ανοιχτή είσοδος και λοιπά για να φύγει επιτέλους το πέρασε Νομική ή Ιατρική, ας τον αποθεωσοθμε. Κορεσμό και πάλι κορεσμό, μπας και ξυπνήσουν τα βλαμμένα που τα βγάζουμε στην τιβι για έξυπνα.

Πέρα από την Ιατρική (δεν την ανέφερες, το είδα) κι εγώ θεωρώ ότι με αυτό τον τρόπο θα αλλάξει η νοοτροπία των μουράτων σχολών. Και λέω πέραν της Ιατρικής γιατί το κύρος του γιατρού δεν μπορεί να χαθεί για ευνόητους λόγους.

Είναι ο ίδιος λόγος που υπάρχει και η αποπάνω άποψη. Το αποτέλεσμα στις πανελλήνιες δεν δείχνει τίποτα παραπάνω από αυτό.
-----------------------------------


Γενικά πάντως είμαι της άποψης ότι όποιος χρειαστεί να καταλάβει κάτι, θα το καταλάβει. Στην μετέπειτα πορεία σου δηλαδή, παύει να έχει σημασία μια εξέταση, έχεις πολύ περισσότερα προσόντα και σταματάς να είσαι μουράτος επειδή είσαι σε μια μουράτη σχολή. Αρχίζεις να είσαι μουράτος επειδή είσαι καλός ανάμεσα σε παρόμοιους με σένα.
 

Έμμα

Νεοφερμένος

Η Έμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής (Αθήνα) και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Το ότι κάθε χρόνο εθιμοτυπικά μετά το πέρας των πανελληνίων εξετάσεων δημοσιοποιούνται τα ονόματα και οι ιστορίες επιτυχίας των "πρώτων των πρώτων" είναι οπωσδήποτε ωφέλιμο για το σύνολο της μαθητικής κοινότητας, αφού -όπως εύστοχα προαναφέρθηκε- αυτοί αποτελούν υγιή πρότυπα και πηγές έμπνευσης για τους μελλοντικούς υποψηφίους. Το λυπηρό στην όλη ιστορία δεν είναι ότι δεν βρίσκονται στο επίκεντρο της δημοσιότητας οι "δεύτεροι των πρώτων", αφού κάτι τέτοιο δεν θα ήταν πρακτικό και υλοποιήσιμο, εκτός κι αν αυτό το θέμα μονοπωλούσε στην κυριολεξία το ενδιαφέρων όλων ανεξαιρέτως των ΜΜΕ με αποτέλεσμα να έχουμε εκατοντάδες άρθρα για τους αριστούχους. Το πραγματικά λυπηρό της υπόθεσης είναι ότι τις περισσότερες φορές δαφνοστεφανώνονται συγκεκριμένοι "πρώτοι των πρώτων". Πιο συγκεκριμένα μπορεί να γίνει μνεία σε κάποιον ο οποίος δεν πρώτευσε μεν αλλά κατέρχεται από ονομαστό ιδιωτικό σχολείο/κολλέγιο ή πρωτοκλασάτο φροντιστήριο του κέντρου και ως εκ τούτου πρέπει να αναδειχθεί για λόγους διαφήμισης. Επίσης σε τοπικό επίπεδο πόσοι "πρώτοι των πρώτων" δεν αναδεικνύονται επειδή οι γονείς τους κατέχουν νευραλγικές θέσεις ισχύος ή σημαντικές γνωριμίες. Στον αντίποδα, οι πραγματικοί Πρώτοι των Πρώτων -και το θέτω με κεφαλαία γράμματα, εκτός εισαγωγικών- καταλήγουν να αποσιωπώνται παντελώς από τον Τύπο. Άκουσε κάνεις για τον συμφορουμίτη Βαγγέλη, τον πρώτο των πρώτων του Ιστορικού Αρχαιολογικού και ενός εκ των πρώτων της κατεύθυνσης ανθρωπιστικών σπουδών πανελληνίως; Άκουσε κάνεις για τη μαθήτρια με την υψηλότερη βαθμολογία πανελλαδικά στην κατεύθυνση ανθρωπιστικών σπουδών; Προφανώς όχι γιατί δεν δήλωσε νομικη ως πρώτη επιλογή, αλλά παιδαγωγικά. Και έχω να απαριθμήσω πλείστες εμπειρίες επ'αυτού, αφού γνωστός μου πρώτευσε σε δημοφιλή σχολή του 2ου επιστημονικού πεδίου με αστρονομική βαθμολογία και μολαταύτα το όνομά του δεν ακούστηκε πουθενά! Μήπως τα παιδιά αυτά είναι λιγότερο "πρώτοι των πρώτων" από τους διακριθέντες της τηλεόρασης; Τα συμπεράσματα δικά σας. Εγώ ένα έχω να πω με ειλικρινή πικρία για τον κόπο αυτών των παιδιών: είναι θεάρεστο να αναζητούμε και να επιβραβέβουμε τους πρώτους των πρώτων, όμως να είμαστε δίκαιοι και να βρίσκουμε τους πραγματικούς και συνάμα αφανείς πρώτους. Και κάτι ακόμα, η αληθινή επιβράβευση θα έρθει στη ζωή για εκείνους που το αξίζουν!

Λίγο ετεροχρονισμένη η απάντησή μου εδώ αλλά έπρεπε να τα πω.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top