Να ξαναδώσω 3η φορά πανελλήνιες;

Guest 731132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ζητώ συγγνώμη γιατί είναι το δεύτερο πόστ που δημιουργώ.Αλλά νομίζω και άλλα παιδιά θα βρίσκονται στην ίδια θέση μαζί μου και ίσως βοηθήσει.

Φέτος έδωσα 2η φορά πανελλήνιες.Δεν τα πήγα καλά,το ξέρω.Γιατί απογοητεύτηκα και τα παράτησα.
Το θέμα είναι ότι ενώ ξέρω ότι θέλω να σπουδάσω.Ειλικρινά θέλω να σπουδάσω.Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω ΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΠΟΥΔΑΣΩ!!!

Απο μικρός ήμουν πάντοτε αρκετά καλός σε πολλούς τομείς και με ενδιέφεραν πολλά διαφορετικά πράγματα.Σε αντίθεση με άλλους συνομηλίκους μου όμως,δεν είχα ποτέ ένα πάθος. Μου αρέσουν σχεδόν όλα και τίποτα μόνο του.
Η αλήθεια είναι οτι ποτέ δεν ασχολήθηκα με το ερώτημα "τι θέλεις να γίνεις όταν μεγαλώσεις;".Με αποτέλεσμα να φτάσω 3η Λυκείου και να μην εχω ιδέα τι θέλω να κάνω.


Έτσι κατέληξα 19 χρονών και ακόμη να ψάχνω τι θέλω να σπουδάσω. Νιώθω τελείως χαμένος και έχω κολλήσει.
Περνάει ο καιρός και εγώ μένω στάσιμος.

Όσον αφορά το διάβασμα,μπορώ να κάτσω να διαβάσω δεν είναι αυτό το πρόβλημα και 10+ ώρες που λέει ο λόγος.Είμαι γενικά διαβαστερό άτομο και είναι ένα απο τα χόμπι μου.

Αλλά δεν ξέρω καν αν διάλεξα την σωστή κατεύθυνση.Αρχίζω και αγχώνομαι και για την ηλικία μου (20 ετών πρωτοετής μου κακοφαίνεται) και κυρίως στεναχωριέμαι που χάνω τόσο χρόνο που θα μπορούσα πχ να πάω ταξίδια,να κάνω πράγματα που μου αρέσουν κλπ.


Απο το μυαλό μου περνάνε σκέψεις πχ να ξαναδώσω πανελλήνιες στοχεύοντας καθαρά ιατρική ή να αλλάξω κατεύθυνση να πάω θεωρητική με στόχο πχ Ιστορία και αρχαιολογία. (Αν ήμουν πλούσιος θα διάλεγα στάνταρ φιλοσοφία). ΈΝΑ ΠΕΡΔΕΜΑ ΔΗΛΑΔΗ.

Δεν ξέρω τι να κάνω.

Αν θέλω ιατρική πρέπει να κάτσω απο τώρα το καλοκαίρι να κάνω προετοιμασία. Απο την άλλη λέω να περάσω το καλοκαίρι πχ δουλεύοντας μήπως και ξεκαθαρίσει λίγο το μυαλό μου. Αλλά 9 μήνες μου φαίνονται λίγοι για προετοιμασία στη ιατρική ειδικά τώρα που αυξήθηκε και η ύλη.

Καμία ιδέα κανένας; Αισθάνομαι πολύ στεναχωρημένος και περδεμένος. Δεν ξέρω τι θέλω να σπουδάσω.
Ευτυχώς έχω στήριξη οικογένειας,καθηγητών σχολείου αλλά και φροντιστηρίου,αλλά αισθάνομαι ότι τους απογοητεύω.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,169 μηνύματα.
Ζητώ συγγνώμη γιατί είναι το δεύτερο πόστ που δημιουργώ.Αλλά νομίζω και άλλα παιδιά θα βρίσκονται στην ίδια θέση μαζί μου και ίσως βοηθήσει.

Φέτος έδωσα 2η φορά πανελλήνιες.Δεν τα πήγα καλά,το ξέρω.Γιατί απογοητεύτηκα και τα παράτησα.
Το θέμα είναι ότι ενώ ξέρω ότι θέλω να σπουδάσω.Ειλικρινά θέλω να σπουδάσω.Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω ΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΠΟΥΔΑΣΩ!!!

Απο μικρός ήμουν πάντοτε αρκετά καλός σε πολλούς τομείς και με ενδιέφεραν πολλά διαφορετικά πράγματα.Σε αντίθεση με άλλους συνομηλίκους μου όμως,δεν είχα ποτέ ένα πάθος. Μου αρέσουν σχεδόν όλα και τίποτα μόνο του.
Η αλήθεια είναι οτι ποτέ δεν ασχολήθηκα με το ερώτημα "τι θέλεις να γίνεις όταν μεγαλώσεις;".Με αποτέλεσμα να φτάσω 3η Λυκείου και να μην εχω ιδέα τι θέλω να κάνω.


Έτσι κατέληξα 19 χρονών και ακόμη να ψάχνω τι θέλω να σπουδάσω. Νιώθω τελείως χαμένος και έχω κολλήσει.
Περνάει ο καιρός και εγώ μένω στάσιμος.

Όσον αφορά το διάβασμα,μπορώ να κάτσω να διαβάσω δεν είναι αυτό το πρόβλημα και 10+ ώρες που λέει ο λόγος.Είμαι γενικά διαβαστερό άτομο και είναι ένα απο τα χόμπι μου.

Αλλά δεν ξέρω καν αν διάλεξα την σωστή κατεύθυνση.Αρχίζω και αγχώνομαι και για την ηλικία μου (20 ετών πρωτοετής μου κακοφαίνεται) και κυρίως στεναχωριέμαι που χάνω τόσο χρόνο που θα μπορούσα πχ να πάω ταξίδια,να κάνω πράγματα που μου αρέσουν κλπ.


Απο το μυαλό μου περνάνε σκέψεις πχ να ξαναδώσω πανελλήνιες στοχεύοντας καθαρά ιατρική ή να αλλάξω κατεύθυνση να πάω θεωρητική με στόχο πχ Ιστορία και αρχαιολογία. (Αν ήμουν πλούσιος θα διάλεγα στάνταρ φιλοσοφία). ΈΝΑ ΠΕΡΔΕΜΑ ΔΗΛΑΔΗ.

Δεν ξέρω τι να κάνω.

Αν θέλω ιατρική πρέπει να κάτσω απο τώρα το καλοκαίρι να κάνω προετοιμασία. Απο την άλλη λέω να περάσω το καλοκαίρι πχ δουλεύοντας μήπως και ξεκαθαρίσει λίγο το μυαλό μου. Αλλά 9 μήνες μου φαίνονται λίγοι για προετοιμασία στη ιατρική ειδικά τώρα που αυξήθηκε και η ύλη.

Καμία ιδέα κανένας; Αισθάνομαι πολύ στεναχωρημένος και περδεμένος. Δεν ξέρω τι θέλω να σπουδάσω.
Ευτυχώς έχω στήριξη οικογένειας,καθηγητών σχολείου αλλά και φροντιστηρίου,αλλά αισθάνομαι ότι τους απογοητεύω.

Μακάρι να κάναμε την ίδια συζήτηση ενώ ταυτόχρονα είχες ενα σκασμό απο μόρια έτοιμα να εξαργυρώσεις .
Well,πρέπει να δουλεύουμε με τις καταστάσεις που ήδη έχουμε υποθέτω . Επομένως εγώ πιστεύω οτι πρέπει να κάτσεις να κάνεις άλλη μια προσπάθεια,πολύ σοβαρή όμως και να αντιληφθείς οτι δεν σε παίρνει να κάνεις κουτσά στραβά την προετοιμασία σου .

Ο λόγος που δεν ξέρεις τι θες να κάνεις είναι είτε επειδή α) Είσαι καλός γενικά σε ότι βρεθεί μπροστά σου ή β) Δεν έχεις βρεί τις λεγόμενες προκλήσεις . Έχεις κάτσει να σκεφτείς τι θεωρείς ιδανική ζωή ; Ιδανική καθημερινότητα,για εσένα ; Τι σίγουρα δεν θα ήθελες να κάνεις ; Κάτσε σκέψου τα,σκέψου απο όλα όσα μπορούν να έρθουν στο μυαλό κάποιο ξεχωρίζει,και γιατί . Ας είναι οποιοσδήποτε λόγος,αρκεί να έχει σημασία για εσένα .

Σε κάθε περίπτωση κάτσε και βγάλε μόρια όμως,ειδάλλως το τι θες να σπουδάσεις θα είναι μια ερώτηση που οταν θα είσαι σε θέση να δώσεις απάντηση δεν θα έχει και πολύ σημασία :P .

ΥΓ. Δεν υπάρχει 20 χρονών πρωτοετής . Αργότερα θα είσαι 30 χρονών πρωτοετής σε κάτι άλλο,μετά στα 40 και μετά στα 50. Η μάθηση είναι δια βίου και θα βρεθείς πολλές φορές "πρωτοετής" στην ζωή σου . Μην αγχώνεσαι γι'αυτό . Το θέμα είναι οτι πρέπει απο κάπου να ξεκινήσεις .
 

anathimatikos

Νεοφερμένος

Ο anathimatikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Να κάνω μια γενική ερώτηση; Τι παθαίνουμε όλοι σ' αυτές τις ηλικίες και προσκρούουμε σε τέτοια υπαρξιακά αδιέξοδα; Τι ευθύνεται γι' αυτό; Η επίγνωση που έχουμε ότι οφείλουμε επιτέλους να θέσουμε τα θεμέλια ώστε να κάνουμε κάτι με τις ζωές μας; Η μετάβαση απ' την εφηβεία στην "ενήλικη" ζωή; (που 'ναι μονάχα μια κουβέντα, η ουσιαστική πτυχή της ενηλικίωσης είναι η πνευματική, που να σου πω την αλήθεια, δεν την έχω συναντήσει συχνά σε εικοσάρηδες.) Συνδυασμός των παραπάνω; Εσφαλμένη αντίληψη των απαιτήσεών μας από τους εαυτούς μας; Προσδοκίες που δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα; Όλα αυτά, κι αρκετά ακόμα. Γι' αυτό η ερώτηση που διατύπωσα αρχικά είναι τόσο γενική, και δεν δύναται να απαντηθεί, παρά ν' αναλυθεί.
Κράτα στο πίσω μέρος του μυαλού σου, φίλε, ότι έχεις μια μοναδική κι ανεπανάληπτη ευκαιρία στη ζωή. Οι τύψεις δεν θα σε οδηγήσουν πουθενά. Πλάθουμε ιδεατές εικόνες των μελλοντικών εαυτών μας, θεμελιωμένες σ' ένα υπερεμπορευματοποιημένο, νεοφιλελεύθερο, μεταμοντέρνο και σε τελική ανάλυση /κενό/ αξιακά πλαίσιο, που αποτελεί το πανταχού παρόν υπόστρωμα της εποχής μας. Λυσσάμε και τρελαινόμαστε για το αν θα μας δοθεί η ευκαιρία να πουλήσουμε την εργατική μας δύναμη δύο ή τρία χρόνια νωρίτερα απ' ό,τι θα το κάναμε ούτως ή άλλως. Η ρουτίνα θα επέλθει. Μην αγχώνεσαι.
Σκέψου το: χωρίζουμε /αυθαίρετα/ τις ηλικίες μας σε περιόδους κατά τις οποίες θα "πρέπει" να έχουμε πετύχει τα τάδε ή τα δείνα, ώστε να αποφύγουμε αυτό το φοβερό εμετρήθης-εζυγίσθης-και-ευρέθης-ελλιπής, μ' ένα μάτσο ακαθόριστων "άλλων", που φανταζόμαστε πλήρεις, ευτυχείς, επιτυχημένους, αποκατεστημένους, ή ξέρω 'γω τι άλλο, χωρίς ποτέ να 'χουμε "περπατήσει στα παπούτσια τους" που λένε κι οι Εγγλέζοι.
Έχω μπει σε παρόμοια τριπάκια. Και σιγά-σιγά καταλήγω στο συμπέρασμα ότι το μόνο μέτρο και σταθμό για την επιτυχία ή αποτυχία μου είμαι εγώ ο ίδιος. Είμαι υποχρεωμένος να παίξω με τις συνθήκες που μου δόθηκαν. Με τα λάθη που διέπραξα. Με τα βάρη που με βαραίνουν. Αλλιώς, δεν γίνεται τίποτε.
Χαλάρωσε. Πάρε μια ανάσα. Σκέψου καλά τι θέλεις να κάνεις απ' τη ζωή σου -εσύ, και κανείς άλλος- και πράξε αναλόγως. Μπροστά σου είναι όλα.
Να γίνω και λιγάκι ωμός; Στο νεκροκρέβατό σου, νομίζεις, θα συγκριθείς με καναν άλλο; Θα σε βρίσεις που δεν έβγαλες μια σχολή στα 22 σου; Αστεία πράγματα.
Τα λέω να τα ακούω κι εγώ.
 

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Ευτυχώς έχω στήριξη οικογένειας,καθηγητών σχολείου αλλά και φροντιστηρίου

Αυτό είναι το βασικό, το α και το ω. Εφόσον το έχεις αυτό, διώξε όλες τις υπόλοιπες σκέψεις από το κεφάλι σου, επικεντρώσου σε αυτό: θα κάνεις την επιλογή που, κατά πάσα πιθανότητα, θα σε κάνει χαρούμενο σε πέντε, σε δέκα, σε είκοσι χρόνια. Αν αυτή η επιλογή σημαίνει το να δώσεις τρίτη χρονιά Πανελλήνιες, κάντο, τίποτα δε σε σταματάει. 20 χρονών πρωτοετής δεν πάει να πει τίποτα. Και στα 40 σπουδάζουν άνθρωποι, είτε έπειτα από κατατακτήριες λόγω ενδιαφέροντος για το αντικείμενο είτε επειδή άλλες συνθήκες δεν τους επέτρεψαν να σπουδάσουν στα 18.
Αυτό που πρέπει να κάνεις για αρχή είναι να σκεφτείς, χωρίς πίεση, όσο δύσκολο κι αν είναι αυτό το "χωρίς πίεση", τι σε ενδιαφέρει εσένα περισσότερο. Ανεξάρτητα απ' το τι είναι προφανές και απ' το προς τα πού ίσως να σε κατευθύνουν άλλα άτομα. Προσπάθησε να φανταστείς σε τι περιβάλλον εργασίας θέλεις να δουλεύεις, με τι όρους, αν θα είναι με ανθρώπους ή με βιβλία ή, αν είναι με ανθρώπους, σε τι απόσταση, αν σε ενδιαφέρει πχ. να παίρνεις τους σφιγμούς ενός ασθενή ή να εξηγείς κάτι σε συναδέλφους χωρίς απαραίτητα σωματική επαφή (ως αρχαιολόγος).
Όλα τα υπόλοιπα, στα είπε ο @anathimatikos πολύ καλύτερα από εμένα. Σου εύχομαι καλή τύχη σε όλα, καλό κουράγιο σε ό,τι κι αν αποφασίσεις!:):)
 

mermaid31

Νεοφερμένος

Ο mermaid31 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ειμαι στην ηλικια σου και περναω ακριβως την ιδια φαση.. σε γυναικειο version :thumbsup: 2η φορα πανελλήνιες, αλλαξα πεδιο, πηγα οικονομικα από επιστημες υγειας γιατι οι βασεις είναι παντα χαμηλες εκει. Το καλυτερο για εμας θα ηταν, από τη στιγμη που ειμαστε προθυμοι να ασχοληθουμε με πολλους τομεις, είναι να στοχεύσουμε σε κατι που εχει ζητηση στην αγορα εργασιας. Π.χ. η καθηγητρια που μου εκανε εκθεση μας συμβουλευε να βαλουμε τουριστικα, ναυτιλιακα, νοσηλευτικη και παιδαγωγικα δημοτικης εκπαιδευσης μιας και βρίσκεις δουλεια αμεσως, σε αντιθεση με περηζητητες σχολες όπως η ιατρικη, νομικη, ψυχολογια, φιλολογια που είναι ψιλοκορεσμενες.
Πολλα παιδια επισης σπουδαζουν σε αυτό που περασαν μεσω των πανελληνιων και παραλληλα γράφονται σε ιεκ. Αν δεν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα μπορεις να μπεις στο facebook και να παρεις μερος σε διαγωνισμούς για υποτροφιες που δινουν τα ιδιωτικα ιεκ ή να γραφτεις σε δημοσιο.
Με αυτόν τον τροπο μπορεις να βγαλεις 2 πτυχια και αν δεν σου αρεσει καποια σχολη από τις δυο, φευγεις και εχεις την άλλη χωρις να χανεις χρονο.
Εγω προσωπικα δεν τα πηγα καλα επισης γιατι το γεγονός ότι δεν εχω καποιον στοχο με ξενερωσε. Υπαρχει και μια απαισιοδοξια των μεγαλυτερων γυρω μας του τυπου "ότι και να σπουδασεις, δουλεια δεν θα βρεις" που δεν βοηθαει τα νεα μυαλα. Εγώ θα σου πρότεινα να τσεκάρεις τις σχολές και τα τμήματα και να δεις τι επαγγελματικά δικαιώματα σου προσφέρουν, τι μαθήματα διαδάσκονται, ακομη και τις σχολες που μπορεις να περασεις με 6 και 7. Ποτε δεν ξερεις, δυστυχως οι σχολες βγαζουν τις βασεις αναλογα με την ζητηση και όχι με την αξια ή το τι εχουν να προφερουν. Οποτε μην σε ξεγελάει το "μονο αν περασω νομικη θα κανω κατι χρησιμο στη ζωη μου" που θελουν να προμοταρουν πολλοι. ΑΝ θελεις να ξαναδωσεις για περασεις σε υψηλες σχολες όπως η ιατρικη, να το κανεις μονο γιατι το θελεις εσυ και επειδή θελεις εσυ να προκαλέσεις τις αντοχες σου και τον εαυτο σου, όχι επειδή προωθούνται. Φαινεσαι ένα πολύ εξυπνο αγορι και είμαι σιγουρη πως θα κανεις την σωστη επιλογή.
Μην βιαζεσαι παντως, μπορει να τυχεις σε καποια σχολη με χαμηλη βαη που να σε ξετρελανει το τελος.
Αντε τωρα εχουμε και τα μηχανογραφικα εμεις.. βαθμοι την παρασκευουλα κιολας.
Που πιστευεις πως πιανεις περιπου;:happy:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 731132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπολογίζω:
2ο πεδίο: 7000 μόρια
3ο πεδίο: 9900 μόρια.

Ψύχουλα δηλαδή, αλλά από το τίποτα κάτι είναι και αυτά. Στην ουσία μαθηματικά έγραψα μόνο.

Σκέφτομαι να ξαναδώσω γιατί με τρώει το ότι δεν προσπάθησα. Οι πανελλήνιες δεν είμαι θέμα εξυπνάδας αλλά σκληρής και εντατικής δουλειάς.Θα δω που θα μπω και θα πράξω ανάλογα.
 

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Κοίτα πως αλλάζουν τα πράγματα. Εσύ δεν έλγες πριν λίγο καιρό ότι είσαι πιο έξυπνος από τους άλλους και μπορείς να πιάσεις φαρμακευτική/ο,τι άλλο ήθελες;
Αλήθεια κρίμα που δεν το πέτυχες τώρα να ξεμπερδεύεις όμως όλα έδειχναν ότι έτσι θα γινόταν. Στο θέμα μας. Ξεκίνα διάβασμα φουλ για του χρόνου και αληθινά το πιστεύω ότι θα περάσεις εκεί που θέλεις. Μην σε αγχώνει η ηλικία, προκειμένου να κάνεις αυτό που θες , δεν μετράει κάτι άλλο. Φιλικά.
 

Debby63

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Debby63 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Υπολογίζω:
2ο πεδίο: 7000 μόρια
3ο πεδίο: 9900 μόρια.

Ψύχουλα δηλαδή, αλλά από το τίποτα κάτι είναι και αυτά. Στην ουσία μαθηματικά έγραψα μόνο.

Σκέφτομαι να ξαναδώσω γιατί με τρώει το ότι δεν προσπάθησα. Οι πανελλήνιες δεν είμαι θέμα εξυπνάδας αλλά σκληρής και εντατικής δουλειάς.Θα δω που θα μπω και θα πράξω ανάλογα.

Εγω σκεφτομαι να ξαναδωσω επισης του χρονου αλλα με τη λογικη οτι στην τελευταια ευθεια ημουν ετοιμη να τα παρατησω αλλα δεν το εκανα ακριβώς και ειδικα μετα απο τον μηδενισμο που ειχα φαει και ας ειχα εναν στοχο. Και ας επανορθωσα για τον μηδενισμο που εφαγα δίνοντας βιολογια. Οπως και να'χει, κατι ειχα οραματιστει (για καποιο λογο ακομα και πριν γινει σε εμενα ο,τι εγινε) οτι θα γινοταν σε'μενα σε καποιο μαθημα αλλα αφου μου εγινε στα Λατινικα τελικα, λεω παλι καλα που δηλωσα και βιολογια για καθε τυχον ενδεχομενο μηδενισμου που οπως ειναι φανερο, συμβαινει και με τον α αλλα και με τον β τροπο.

Βεβαια εγω που ηδη εδωσα πρωτη φορα φετος, μου λενε οτι αν ξανα δωσω του χρονου οτι θα δωσω με το παλιο συστημα και οχι με το καινουργιο.

Ομως λεω να σου προτεινω μια εναλλακτικη που μου εδωσε ως λυση μια κοπελα απο εδω (απο αλλο θεματικό forum ειναι) να περασω ναι μεν σε ενα καποιο τμημα ανεξαρτητα απο το αντικείμενο του και με τον ορο οτι θα εχω αποφοιτησει απο εκει, θα εχω αποκτησει την δυνατοτητα του να δωσω κατακτητριες σε οποιο τμημα γουσταρω ανεξαρτητως το αντικείμενο, τα μορια, την πολη όπου βρίσκεται και το επιστημονικο πεδιο που ειναι κατεταγμενο ή αν ειναι κοινο τμημα με όλα τα επιστημονικα πεδια. Πχ. Περνας για παραδειγμα νομικη και μετα απο λιγα χρόνια αποφοιτεις απο εκει εχοντας τη δυνατότητα του να δώσεις κατατακτήριες σε τμημα πληροφορικης ή ψυχολογιας και ο,τι αλλο θες. Μπορεις βέβαια να δωσεις κατακτητριες και για δυο τμηματα ταυτόχρονα. Νομιζω ο,τι ειναι και ενας τροπος να ξεφυγεις απο τον γολγοθά των πανελληνίων καθως για'μενα ειναι μια επωδυνη διαδικασία διοτι σου χαλαει την ψυχολογια την μια επειδη εκανες καπου καποια μικρολαθακια, την αλλη επειδη δυσκολευτηκες κάπου και την παραλλη επειδη δεν εγραψες καλα καπου και ακομα και αν καπου μηδενιστεις για τον α, β λογο δεν σου δινεται ευκαιρια να δωσεις ξανα μαθημα που δεν πηγες καλα μεσα στον Ιουνιο ή τον Σεπτέμβριο παρα πρεπει να περιμενεις 9 ολοκληρους μηνες (που για μενα ειναι αρκετος χρονος φυσικα).
(Αν το ξερεις ηδη αυτο παω πασο. Απλα εγω εννιωθα ο,τι επρεπε να σου το αναφερω μηπως δεν το ξερεις^^)

Τωρα εσυ ομως, αν αποκλειστικά θες να ξαναδωσεις παλι πανελληνιες κανε το ελευθερα. Κανεις δε θα σου πει οχι γι'αυτο. Οπως ειπαν καποια ορισμενα ατομα σε εμενα προσφατα (και εγω θελω να σε συμβουλευσω το ιδιο), προς το παρον κάνε υπομονη μεχρι να δεις τους βαθμους σου, να υπολογισεις τα μορια σου και επειτα δες ποια θα ειναι η οριστική αποφαση που θα παρεις. Εξαλλου, οποια και αν ειναι αυτη, θα ειναι δεκτη και σεβαστη.
 

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Εγω σκεφτομαι να ξαναδωσω επισης του χρονου αλλα με τη λογικη οτι στην τελευταια ευθεια ημουν ετοιμη να τα παρατησω αλλα δεν το εκανα ακριβώς και ειδικα μετα απο τον μηδενισμο που ειχα φαει και ας ειχα εναν στοχο. Και ας επανορθωσα για τον μηδενισμο που εφαγα δίνοντας βιολογια. Οπως και να'χει, κατι ειχα οραματιστει (για καποιο λογο ακομα και πριν γινει σε εμενα ο,τι εγινε) οτι θα γινοταν σε'μενα σε καποιο μαθημα αλλα αφου μου εγινε στα Λατινικα τελικα, λεω παλι καλα που δηλωσα και βιολογια για καθε τυχον ενδεχομενο μηδενισμου που οπως ειναι φανερο, συμβαινει και με τον α αλλα και με τον β τροπο.

Ντέπι μου, εγώ θα σε συμβούλευα, για αρχή, να καθίσεις να μαζέψεις πληροφορίες για το σύστημα των Πανελληνίων, για την ύλη, για τα προγράμματα σπουδών διαφορετικών σχολών, γιατί καταλαβαίνω πως δεν σας ενημέρωσαν όπως έπρεπε στο σχολείο σου ή στο φροντιστήριό σου. Αν όντως αποφασίσεις να ξαναδώσεις Πανελλήνιες, να πας να γραφτείς σε ένα φροντιστήριο, σε ένα κοινωνικό αν δεν έχεις χρήματα, που είναι δωρεάν. Και να μην φοβάσαι, βασικά, ούτε να υποτιμάς τον εαυτό σου, ούτε να πιστεύεις όσα σου λένε τα άτομα γύρω σου, ούτε να θεωρείς ότι ένα σκονάκι θα σε βοηθήσει. Εσύ η ίδια θα βοηθήσεις τον εαυτό σου, έχοντας όλες τις πληροφορίες που σου χρειάζονται για να αποφασίσεις τι θα κάνεις στο μέλλον και πώς θα το κάνεις. Τα μηνύματά σου μου βγάζουν, επίσης, πως οι καθηγητές/τριες στο σχολείο σου είτε δεν σας παρείχαν σωστή ενημέρωση για το σύστημα των εξετάσεων είτε δεν ενδιαφέρθηκαν τόσο ώστε να την παρέχουν σε όλα τα παιδιά – σε κάθε περίπτωση, η ευθύνη για την ελλιπή ενημέρωση βαραίνει εκείνους/ες και λυπάμαι που υπάρχει τόση παραπληροφόρηση σε παιδιά που δίνουν Πανελλήνιες.
Σου εύχομαι καλή δύναμη με όλα!:)
 

Debby63

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Debby63 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Ντέπι μου, εγώ θα σε συμβούλευα, για αρχή, να καθίσεις να μαζέψεις πληροφορίες για το σύστημα των Πανελληνίων, για την ύλη, για τα προγράμματα σπουδών διαφορετικών σχολών, γιατί καταλαβαίνω πως δεν σας ενημέρωσαν όπως έπρεπε στο σχολείο σου ή στο φροντιστήριό σου. Αν όντως αποφασίσεις να ξαναδώσεις Πανελλήνιες, να πας να γραφτείς σε ένα φροντιστήριο, σε ένα κοινωνικό αν δεν έχεις χρήματα, που είναι δωρεάν. Και να μην φοβάσαι, βασικά, ούτε να υποτιμάς τον εαυτό σου, ούτε να πιστεύεις όσα σου λένε τα άτομα γύρω σου, ούτε να θεωρείς ότι ένα σκονάκι θα σε βοηθήσει. Εσύ η ίδια θα βοηθήσεις τον εαυτό σου, έχοντας όλες τις πληροφορίες που σου χρειάζονται για να αποφασίσεις τι θα κάνεις στο μέλλον και πώς θα το κάνεις. Τα μηνύματά σου μου βγάζουν, επίσης, πως οι καθηγητές/τριες στο σχολείο σου είτε δεν σας παρείχαν σωστή ενημέρωση για το σύστημα των εξετάσεων είτε δεν ενδιαφέρθηκαν τόσο ώστε να την παρέχουν σε όλα τα παιδιά – σε κάθε περίπτωση, η ευθύνη για την ελλιπή ενημέρωση βαραίνει εκείνους/ες και λυπάμαι που υπάρχει τόση παραπληροφόρηση σε παιδιά που δίνουν Πανελλήνιες.
Σου εύχομαι καλή δύναμη με όλα!:)


Σε ευχαριστώ παρα πολυ. *διαδικτιακη αγκαλια*

Θα ψαξω αν υπαρχει κοινωνικο φροντηστηριο στην Κεφαλοννια (ναι αυτος ειναι ο τοπος που μεγαλωσα), εστω στο Αργοστολι. Γιατι ηταν μες τη χρονια οταν ειχαμε μια μερα ιστορια προσανατολισμου (με τον καθηγητη που εμας μας εκανε και ιστορια και αρχαια προσανατολισμου και ιστορια γενικης παιδειας) και μας ειπε οτι οταν εκανε μαθημα ιστοριας φροντηστηριακα σε παιδια που εκαναν ιστορια δεν πληρωνοταν οποτε ναι. Λογικα κοινωνικο φροντιστηριο ηταν αυτο.
 

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Θα ψαξω αν υπαρχει κοινωνικο φροντηστηριο στην Κεφαλοννια (ναι αυτος ειναι ο τοπος που μεγαλωσα), εστω στο Αργοστολι. Γιατι ηταν μες τη χρονια οταν ειχαμε μια μερα ιστορια προσανατολισμου (με τον καθηγητη που εμας μας εκανε και ιστορια και αρχαια προσανατολισμου και ιστορια γενικης παιδειας) και μας ειπε οτι οταν εκανε μαθημα ιστοριας φροντηστηριακα σε παιδια που εκαναν ιστορια δεν πληρωνοταν οποτε ναι. Λογικα κοινωνικο φροντιστηριο ηταν αυτο.

Ναι, λογικά αυτό ήταν. Ψάξε, ρώτα και μην το βάζεις κάτω.
Καλή επιτυχία!:clapup:
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Να συμπληρωαω οτι το να μπεις με κατατακτηριες σε μια σχολη και ειδικα σε μια δυκολη σχολη αν δεν ειναι σχετικη με αυτο που σπουδασες καθολου παιχνιδακι δεν ειναι. Δεν ξερω αν γινονται και κατατακτηριες για σχολες αλλων πεδιων παντως το σεναριο που εγραψες δηλαδη να μπει ενας αποφοιτος νομικης με κατακτηριες σε τμημα πληροφορικης ειναι επιστημονικη φαντασια. Μην μεγαλοποιειτε τις πανελληνιες γιατι να ξερετε πως ουτε οι πιο αγχωδεις εξετασεις που θα δωσετε ειναι αλλα ουτε και οι πιο δυσκολες. Απλως ειναι η πρωτη φορα που θα κληθειτε σε μικρη ηλικια να το αντιμετωπισετε. Εν ολιγοις θεωρω οτι αν καποιος δεν μπορει να ανταπεξελθει στο αγχος των πανελληνιων αν δεν αλλαξει κατι δεν θα ανταπεξελθει σε πολλες αλλες εξετασεις στην ζωη του.
 

Energy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Energy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Σε όποια σχολή θες δίνεις κατατακτηριες άσχετα με το πτυχίο που έχεις
 

Debby63

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Debby63 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Ναι, λογικά αυτό ήταν. Ψάξε, ρώτα και μην το βάζεις κάτω.
Καλή επιτυχία!:clapup:


Θα το κανω.
Οταν και εφοσον χρειαστει φυσικα και αν πχ. Περασω στη δευτερη μου επιλογη αντι για την πρωτη.

Ευχαριστώ που μου ευχεσαι καλη επιτυχία.

Σε όποια σχολή θες δίνεις κατατακτηριες άσχετα με το πτυχίο που έχεις


Ναιπ.
Αυτο ειναι το κουλατο και τελειο πραγμα με αυτο.

Να συμπληρωαω οτι το να μπεις με κατατακτηριες σε μια σχολη και ειδικα σε μια δυκολη σχολη αν δεν ειναι σχετικη με αυτο που σπουδασες καθολου παιχνιδακι δεν ειναι. Δεν ξερω αν γινονται και κατατακτηριες για σχολες αλλων πεδιων παντως το σεναριο που εγραψες δηλαδη να μπει ενας αποφοιτος νομικης με κατακτηριες σε τμημα πληροφορικης ειναι επιστημονικη φαντασια. Μην μεγαλοποιειτε τις πανελληνιες γιατι να ξερετε πως ουτε οι πιο αγχωδεις εξετασεις που θα δωσετε ειναι αλλα ουτε και οι πιο δυσκολες. Απλως ειναι η πρωτη φορα που θα κληθειτε σε μικρη ηλικια να το αντιμετωπισετε. Εν ολιγοις θεωρω οτι αν καποιος δεν μπορει να ανταπεξελθει στο αγχος των πανελληνιων αν δεν αλλαξει κατι δεν θα ανταπεξελθει σε πολλες αλλες εξετασεις στην ζωη του.

Αχα.
Ενδιαφερουσα θεωρια.

Βεβαια εγω αν περασω στη δευτερη μου επιλογη που ειναι επικοινωνιας και δημοσεων σχεσεων ή αν δηλωσω το νεο τμημα των ψηφιακων μεσων και κινηματογραφου των Ψαχνων ευβοιας ή καποια ακομα πιο χαμηλοβαθμη σχολη, νομιζω οτι θα μου ειναι ευκολο να κανω κατακτητριες για την τεχνων ηχου και εικονας της Κερκυρας ή το τμημα γραφιστικης του Αιγάλεω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ροβερτα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ροβερτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Θα το κανω.
Οταν και εφοσον χρειαστει φυσικα και αν πχ. Περασω στη δευτερη μου επιλογη αντι για την πρωτη.

Ευχαριστώ που μου ευχεσαι καλη επιτυχία.




Ναιπ.
Αυτο ειναι το κουλατο και τελειο πραγμα με αυτο.



Αχα.
Ενδιαφερουσα θεωρια.

Βεβαια εγω αν περασω στη δευτερη μου επιλογη που ειναι επικοινωνιας και δημοσεων σχεσεων ή αν δηλωσω το νεο τμημα των ψηφιακων μεσων και κινηματογραφου των Ψαχνων ευβοιας ή καποια ακομα πιο χαμηλοβαθμη σχολη, νομιζω οτι θα μου ειναι ευκολο να κανω κατακτητριες για την τεχνων ηχου και εικονας της Κερκυρας ή το τμημα γραφιστικης του Αιγάλεω.
Γεια σου Debby. :)

Ποιο είναι το τμήμα επικοινωνίας και δημοσίων σχέσεων; Μήπως εννοείς το τμήμα Ψηφιακών Μέσων και Επικοινωνίας στο Αργοστόλι, το οποίο υπάρχει αντίστοιχα και στην Καστοριά;

Ρωτώ, καθώς τμήμα με τον τίτλο Επικοινωνίας και Δημοσίων Σχέσεων έχει ο Αντ1, αλλά πρόκειται για ιδιωτική σχολή.
 

Guest 731132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κοίτα πως αλλάζουν τα πράγματα. Εσύ δεν έλγες πριν λίγο καιρό ότι είσαι πιο έξυπνος από τους άλλους και μπορείς να πιάσεις φαρμακευτική/ο,τι άλλο ήθελες;
Αλήθεια κρίμα που δεν το πέτυχες τώρα να ξεμπερδεύεις όμως όλα έδειχναν ότι έτσι θα γινόταν. Στο θέμα μας. Ξεκίνα διάβασμα φουλ για του χρόνου και αληθινά το πιστεύω ότι θα περάσεις εκεί που θέλεις. Μην σε αγχώνει η ηλικία, προκειμένου να κάνεις αυτό που θες , δεν μετράει κάτι άλλο. Φιλικά.

Δεν είπα ποτέ ότι είμαι πιο έξυπνος από τους άλλους. Είπα πως αν καθόμουν να στρωθώ τους τελευταίους 2 μήνες θα μπορούσαν να πετύχω υψηλή βαθμολογία. Και πράγματι,στα μαθηματικά δίχως προετοιμασία,έχω γράψει υπολογίζω γύρω στο 19,3. Το θέμα είναι ότι τελικά δεν στρωθηκα. Αλλά ότι θα μπω σε μια σχολή φέτος θα μπω,σε αντίθεση με αυτά που μου έλεγαν κάποιοι,ότι ειναι προσβλητικό και μόνο να το σκέφτομαι αυτό. Τώρα μιλάμε βέβαια δίχως να έχουν βγεί τα αποτελεσματα.Θα δειξει.Σε ευχαριστώ πάντως από καρδιάς για την απάντηση σου :)
 

Debby63

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Debby63 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Γεια σου Debby. :)

Ποιο είναι το τμήμα επικοινωνίας και δημοσίων σχέσεων; Μήπως εννοείς το τμήμα Ψηφιακών Μέσων και Επικοινωνίας στο Αργοστόλι, το οποίο υπάρχει αντίστοιχα και στην Καστοριά;

Ρωτώ, καθώς τμήμα με τον τίτλο Επικοινωνίας και Δημοσίων Σχέσεων έχει ο Αντ1, αλλά πρόκειται για ιδιωτική σχολή.


Ναι ναι!!!!
Αυτο εννοω.
Καλα με καταλαβες :D
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Ζητώ συγγνώμη γιατί είναι το δεύτερο πόστ που δημιουργώ.Αλλά νομίζω και άλλα παιδιά θα βρίσκονται στην ίδια θέση μαζί μου και ίσως βοηθήσει.

Φέτος έδωσα 2η φορά πανελλήνιες.Δεν τα πήγα καλά,το ξέρω.Γιατί απογοητεύτηκα και τα παράτησα.
Το θέμα είναι ότι ενώ ξέρω ότι θέλω να σπουδάσω.Ειλικρινά θέλω να σπουδάσω.Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω ΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΠΟΥΔΑΣΩ!!!

Απο μικρός ήμουν πάντοτε αρκετά καλός σε πολλούς τομείς και με ενδιέφεραν πολλά διαφορετικά πράγματα.Σε αντίθεση με άλλους συνομηλίκους μου όμως,δεν είχα ποτέ ένα πάθος. Μου αρέσουν σχεδόν όλα και τίποτα μόνο του.
Η αλήθεια είναι οτι ποτέ δεν ασχολήθηκα με το ερώτημα "τι θέλεις να γίνεις όταν μεγαλώσεις;".Με αποτέλεσμα να φτάσω 3η Λυκείου και να μην εχω ιδέα τι θέλω να κάνω.


Έτσι κατέληξα 19 χρονών και ακόμη να ψάχνω τι θέλω να σπουδάσω. Νιώθω τελείως χαμένος και έχω κολλήσει.
Περνάει ο καιρός και εγώ μένω στάσιμος.

Όσον αφορά το διάβασμα,μπορώ να κάτσω να διαβάσω δεν είναι αυτό το πρόβλημα και 10+ ώρες που λέει ο λόγος.Είμαι γενικά διαβαστερό άτομο και είναι ένα απο τα χόμπι μου.

Αλλά δεν ξέρω καν αν διάλεξα την σωστή κατεύθυνση.Αρχίζω και αγχώνομαι και για την ηλικία μου (20 ετών πρωτοετής μου κακοφαίνεται) και κυρίως στεναχωριέμαι που χάνω τόσο χρόνο που θα μπορούσα πχ να πάω ταξίδια,να κάνω πράγματα που μου αρέσουν κλπ.


Απο το μυαλό μου περνάνε σκέψεις πχ να ξαναδώσω πανελλήνιες στοχεύοντας καθαρά ιατρική ή να αλλάξω κατεύθυνση να πάω θεωρητική με στόχο πχ Ιστορία και αρχαιολογία. (Αν ήμουν πλούσιος θα διάλεγα στάνταρ φιλοσοφία). ΈΝΑ ΠΕΡΔΕΜΑ ΔΗΛΑΔΗ.

Δεν ξέρω τι να κάνω.

Αν θέλω ιατρική πρέπει να κάτσω απο τώρα το καλοκαίρι να κάνω προετοιμασία. Απο την άλλη λέω να περάσω το καλοκαίρι πχ δουλεύοντας μήπως και ξεκαθαρίσει λίγο το μυαλό μου. Αλλά 9 μήνες μου φαίνονται λίγοι για προετοιμασία στη ιατρική ειδικά τώρα που αυξήθηκε και η ύλη.

Καμία ιδέα κανένας; Αισθάνομαι πολύ στεναχωρημένος και περδεμένος. Δεν ξέρω τι θέλω να σπουδάσω.
Ευτυχώς έχω στήριξη οικογένειας,καθηγητών σχολείου αλλά και φροντιστηρίου,αλλά αισθάνομαι ότι τους απογοητεύω.



Για εμενα, το ότι δεν έχεις ξεκάθαρο στόχο, είναι λάθος και πιστεύω ότι επηρέασε την απόδοση σου στις εξετάσεις. Πώς περιμενεις να γράψεις καλά αν δεν έχεις κάποιο στόχο; Κάποια επιθυμία; Κάποια συγκεκριμένη σχολή που να έχεις στο μάτι και να θες να περάσεις εκεί; Περιμενεις να γράψεις έναν καλό βαθμό, ετσι γενικά και αόριστα και να δεις πού μπορείς να περάσεις; Δεν ξέρω, πολλά παιδιά το κάνουν αυτό αλλά για εμενα είναι λάθος. Πρέπει από πριν να έχεις καταλήξει σε ένα πεδίο που σου αρέσει τουλάχιστον, αν όχι σε μια συγκεκριμένη σχολή, γιατί μόνο ετσι θα έχεις κίνητρο να διαβάσεις και να τα πας καλά. Αν περιμενεις απλά να γράψεις έναν βαθμό και να περάσεις όπου μπορείς αναλόγως με τον βαθμό, σώθηκες :P
Κάτσε και σκέψου. Θα μπορούσες για παράδειγμα, να φανταστείς τον εαυτό σου γιατρό σε ένα νοσοκομείο ή σε μια κλινική; Θα σου άρεσε να αφιερώσεις αρκετά χρόνια της ζωής σου σε αυτή την επιστήμη, καθώς πρέπει να κανεις ειδικότητα, να μπεις σε κλινική κτλ; Θα προτιμούσες μήπως να είσαι σε ένα εκπαιδευτικό περιβάλλον και να διδάσκεις μια επιστήμη; Μήπως σου αρέσει να μαθαίνεις πώς λειτουργούν διαφορα μηχανήματα, και πώς θα μπορούσες να κατασκευάσεις κάτι δικό σου κτλ; Βάλε ένα στόχο και τότε δώσε παλι πανελληνιες. Ποτε δεν είναι αργά, έχω συμφοιτητές που είναι πάνω από 30 χρονων. Αλλιως, αν νιώθεις κουρασμένος και δεν ξερεις τι σου γίνεται, κάνε ένα διάλειμμα για ένα χρόνο. Στο εξωτερικό είναι συνηθες να γίνεται αυτό. Θα μπορούσες να συμμετέχεις σε κάποιο εθελοντικό προγραμμα, να βρεις μια δουλειά, και γενικά να ανακαλύψεις λίγο τον εαυτό σου και να μάθεις τι σου αρέσει πραγματικά. Έτσι και αλλιως, και αυτές οι δραστηριότητες, ποσο μαλλον μια δουλειά, θα είναι σημαντικές και στο βιογραφικό σου μελλοντικά. Δεν χάθηκε και ο κόσμος για ένα χρόνο αν έχεις αποκτήσει κάποια εμπειρία ή άλλες σημαντικές δεξιότητες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ziekr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ziekr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Υπολογίζω:
2ο πεδίο: 7000 μόρια
3ο πεδίο: 9900 μόρια.

Ψύχουλα δηλαδή, αλλά από το τίποτα κάτι είναι και αυτά. Στην ουσία μαθηματικά έγραψα μόνο.

Σκέφτομαι να ξαναδώσω γιατί με τρώει το ότι δεν προσπάθησα. Οι πανελλήνιες δεν είμαι θέμα εξυπνάδας αλλά σκληρής και εντατικής δουλειάς.Θα δω που θα μπω και θα πράξω ανάλογα.


Φίλε μου σόρρυ κιόλας αλλά θεωρώ λίγο ανούσιο να κάνουμε κουβέντα για το τι σου αρέσει κ τι όχι όταν έχεις βγάλει τόσα λίγα μόρια και λες πως στοχεύει σε ιατρικές και αρχαιολογικά. Επικεντρωσου σε ένα από τα δύο πεδία που έδωσες, κοίτα να βγάλεις ένα καλό βαθμό για να έχεις επιλογές κ μετά τα συζητάμε. Ενδιαφερουσες σχολές υπάρχουν, το θέμα είναι ν έχεις πρόσβαση σε επιλογες
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,037 μηνύματα.
Δεν είπα ποτέ ότι είμαι πιο έξυπνος από τους άλλους. Είπα πως αν καθόμουν να στρωθώ τους τελευταίους 2 μήνες θα μπορούσαν να πετύχω υψηλή βαθμολογία. Και πράγματι,στα μαθηματικά δίχως προετοιμασία,έχω γράψει υπολογίζω γύρω στο 19,3. Το θέμα είναι ότι τελικά δεν στρωθηκα. Αλλά ότι θα μπω σε μια σχολή φέτος θα μπω,σε αντίθεση με αυτά που μου έλεγαν κάποιοι,ότι ειναι προσβλητικό και μόνο να το σκέφτομαι αυτό. Τώρα μιλάμε βέβαια δίχως να έχουν βγεί τα αποτελεσματα.Θα δειξει.Σε ευχαριστώ πάντως από καρδιάς για την απάντηση σου :)


Με 19.3 μαθηματικά πως υπολογίζεις μόνο 7.500 μόρια;Επίσης είδα ότι πέρσι είχε βγάλει 19.000+ μόρια ,γιατί ξανά δίνεις;
 
Top