Τμήμα Περιβάλλοντος - Μυτιλήνη

pavlinious

Νεοφερμένος

Ο pavlinious αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
δεν ειπα οτι δεν ειμαι ευχαριστημενη. το ηξερα οτι το πιο πιθανο ηταν να μη βρω δουλεια αμεσως. αν γυρνουσε ο χρονος πισω παλι το ιδιο θα σπουδαζα. αλλωστε τι αλλες επιλογες ειχα? οτι και να σπουδαζα παλι δουλεια θα εψαχνα τωρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Letta

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Letta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
το τμήμα επιστημών της θάλασσας είναι πολύ καλό, σπουδάζει ο αδερφός μου εκεί, τώρα μπαίνει στο 3ο έτος και μου 'χει πει τα καλύτερα..
Να σε ρωτήσω κάτι, το κόστος ζωής πόσο είναι στο περίπου στην Μυτιλήνη? Ρωτάω μήπως και ξέρεις απο τον αδερφό σου που σπουδάζει εκεί. Για παραδειγμα το νοικι κτλ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εντροπία

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η terry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
χμμ κοίτα το νοίκι ας πούμε που αναφέρεις και είναι το βασικότερο δεν είναι παντού το ίδιο, ανάλογα με τις περιοχές δλδ, αν είναι κοντά στο πανεπιστήμιο ή όχι κτλ ποικίλλει η τιμή.
τώρα γκαρσονιέρες υπάρχουν από 250 ευρώ μέχρι και 350 περίπου, ενώ αν θες να συγκατοικίσεις κάποια στιγμή είναι πολύ καλύτερα γιατί μπορεί να βρεις ένα δυάρι, τα οποία στη μυτιλήνη είναι πολύ μεγαλύτερα συγκριτικά με αυτά που θα συναντήσεις στην αθήνα αν ψάχνεις για σπίτι, το οποίο θα το πληρώσεις γύρω στα 400-450 και οι δύο μαζί ξέρω γω, δλδ γύρω στα 200 μόνος σου..
γενικότερα κόστος ζωής χαμηλότερο από την αθήνα για έναν φοιτητή επειδή υπάρχουν οι φοιτητικές τιμές σε πολλά μαγαζιά, ακόμα και στο να πάρεις δίπλωμα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Letta

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Letta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Μάλιστα, κατάλαβα. Πάνω κατω οι ίδιες τιμες. Να σε ρωτήσω κατι ακόμα κάπως άσχετο:redface:, ποσο περίπου κοστίζει για να επιπλώσει κανείς ένα διαμέρισμα εκεί?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εντροπία

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η terry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
ε λογικά στα ίδια με οποιαδήποτε άλλη πόλη.. δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά στις τιμές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Letta

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Letta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Βρε παιδιά λύστε μου μια απορία. Δεν μπορώ να καταλαβω γιατί, αλλα σε όσους λεω ότι θέλω να παω σε αυτην την σχολή (κυρίως συγγενείς) με κοιτούν με μισό ματι!! Με λενε τι θα πάω να κανω εκει και που θα βρεις δουλειά και τι επαγγελμα θα κανεις....μπλα μπλα μπλα..
Μα πειτε μου τι να κανω...? Απο καπου πρεπει να ξεκινήσω και εγω!! Για αρχή βρήκα τι θέλω να σπουδάσω και αυτή η σχολή βρίσκετε στην Μυτιλήνη. Μακαρι να ήταν στην Θεσ/νικη να πήγαινα εκεί, αλλα οι σχολές που υπάρχουν εκεί δεν μου αρεσουν ιδιαίτερα όσο αυτή εδώ. Τόσο κακό ειναι δηλαδή?? :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Βρε παιδιά λύστε μου μια απορία. Δεν μπορώ να καταλαβω γιατί, αλλα σε όσους λεω ότι θέλω να παω σε αυτην την σχολή (κυρίως συγγενείς) με κοιτούν με μισό ματι!! Με λενε τι θα πάω να κανω εκει και που θα βρεις δουλειά και τι επαγγελμα θα κανεις....μπλα μπλα μπλα..

Αυτό μου έλεγε μια λέκτορας στο Τμήμα μου, ότι της έλεγαν οι γονείς και το σόι της ακόμη και στο διδακτορικό της (δεν έβαλαν γλώσσα μέσα για να την αποθαρρύνουν με γελοία και φτηνά επιχειρήματα). Όμως αυτή έβαλε πείσμα και απέδωσε. Πέτυχε τους στόχους της. Οπότε μην μασάς και προχώρα. Αν όμως δεν έχεις στόχους ή απλά κουραστείς στο μεταξύ των σπουδών (πιθανό και συχνό σενάριο) δεν θα έχουν και άδικο οι γονείς, διότι απλά θέλουν το καλύτερο για σένα..;) Ζούμε σε χαλεπούς καιρούς για φινετσάτες επιστήμες. Η Ελλάδα θεωρώ ότι δεν έχει αγορά εργασίας. Όποιος πιστεύει ότι σπουδάζει για να εργαστεί στην Ελλάδα είναι το λιγότερο ηλίθιος...:) :/: (Το λέω με λύπη αλλά έτσι είναι...:confused::()
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Letta

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Letta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Πραγματικα είναι δύσκολο να παρεις μια αποφαση για το τι να σπουδάσεις. Προσπαθώ να είμαι όσο πιο αντικειμενική μπορώ και να αποφασίσω το σωστό.
Νιώθω ότι θέλω να σποδασω όχι μονο για να βρω μια δουλεια, αλλα και για μενα προσωπικά.
Σε καποια φαση σκεφτόμουν να παω και να σπουδάσω στο εξωτερικό αλλα πιστεύω αν θα το έκανα αυτό, μετα τις σπουδές μου θα γυρνούσα στην Ελλαδα και αυτό θα ηταν χειρότερο. Οπότε προτειμω να σπουδάσω κατι εδώ και μετα να φυγω έξω. Εξάλλου δεν νιώθω έτοιμη ακόμα να κανω κατι τετοιο.
Επίσης δεν θέλω να σπουδάσω κατι το πολύ εξεζητημένο οπότε δεν νομίζω ότι αξίζει και τόσο να φύγω στο εξωτερικό τώρα. Αργότερα ίσως για καποιο μεταπτυχιακό...
Νομίζω ότι αυτό που θα κανω τώρα, ειναι να στείλω καποιο mail σε καποιον καθηγητή σε αυτό το πανεπιστήμιο και να μάθω περισσότερες πληροφορίες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thelonafigo

Νεοφερμένος

Η thelonafigo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Βρε παιδιά λύστε μου μια απορία. Δεν μπορώ να καταλαβω γιατί, αλλα σε όσους λεω ότι θέλω να παω σε αυτην την σχολή (κυρίως συγγενείς) με κοιτούν με μισό ματι!! Με λενε τι θα πάω να κανω εκει και που θα βρεις δουλειά και τι επαγγελμα θα κανεις....μπλα μπλα μπλα..
Μα πειτε μου τι να κανω...? Απο καπου πρεπει να ξεκινήσω και εγω!! Για αρχή βρήκα τι θέλω να σπουδάσω και αυτή η σχολή βρίσκετε στην Μυτιλήνη. Μακαρι να ήταν στην Θεσ/νικη να πήγαινα εκεί, αλλα οι σχολές που υπάρχουν εκεί δεν μου αρεσουν ιδιαίτερα όσο αυτή εδώ. Τόσο κακό ειναι δηλαδή?? :(

Αχαχα. πόσων χρονών είναι αυτοί οι θείοι και οι θείες? δηλαδή ρώτα τους ποιο επάγγελμα πρέπει να ακολουθήσεις για να βρεις δουλειά? έλεος με τους ανίδεους πια.Αυτοί έχουν μείνει στην εποχή που μόνο οι γιατροί, οι δικηγόροι και οι επιχειρηματίες είχαν δουλειά. Τώρα όμως επιχειρήσεις κλείνουν η μία μετά την άλλη, πτυχιούχοι δικηγόροι δουλεύουν για 300 ευρώ.Γενικά μην ακούς τι λένε οι άλλοι.ΠΑΝΤΟΥ είναι δύσκολα.Οπότε σπούδασε αυτό που σου αρέσει.Δεν ξέρεις τι θα γίνει σε 4 χρόνια που θα τελειώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Επίσης μην ρωτάτε και καθηγητές Πανεπιστημίου για δουλειές και προοπτικές. Είναι οι πλέον άσχετοι από δουλειά σε αυτόν την χώρα. Είναι άνθρωποι της γυάλας οι οποίοι ζουν εσώκλειστοι εντός Πανεπιστημιακού χώρου...οπότε δεν αφουγκράζονται την αγορά εργασίας. Δεν αφουγκράζονται την κοινωνία, γιατί όπως μας λένε, το Ελληνικό Πανεπιστήμιο είναι δημόσιο και λαϊκό και όχι καπιταλιστικό (δηλ., να έχει διασυνδέσεις με επιχειρήσεις, βιομηχανίες,...κτλ). Ότι σπουδάζουμε για τους καθηγητές Πανεπιστημίου, το σπουδάζουμε για την ψυχή της φουκαριάρας της μάνας μας και όχι...για καπιταλιστικές εργασίες.

Δυστυχώς, τέτοιες ασυναρτησίες αναπαράγουμε σαν χώρα, μέσω παρα-μορφωμένων ανθρώπων που λέγονται ακαδημαϊκοί δάσκαλοι. Ας είναι καλά η κομματική τύφλωση σε όλα τα επίπεδα...Δημόσιο και Δωρεάν Πανεπιστήμιο σε αποστειρωμένο περιβάλλον....μακριά από δουλειές και άλλα κεφαλαιοκρατικά π.χ. το χρήμα, οι επενδύσεις, η επιχειρηματικότητα,...κτλ. Αλλά για δουλειά όλοι ψάχνουν...:whistle: Κάτι τέτοια με κάνουν να θέλω να φύγω από Ελλάδα, για πάντα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Επίσης μην ρωτάτε και καθηγητές Πανεπιστημίου για δουλειές και προοπτικές. Είναι οι πλέον άσχετοι από δουλειά σε αυτόν την χώρα. Είναι άνθρωποι της γυάλας οι οποίοι ζουν εσώκλειστοι εντός Πανεπιστημιακού χώρου...οπότε δεν αφουγκράζονται την αγορά εργασίας. Δεν αφουγκράζονται την κοινωνία, γιατί όπως μας λένε, το Ελληνικό Πανεπιστήμιο είναι δημόσιο και λαϊκό και όχι καπιταλιστικό (δηλ., να έχει διασυνδέσεις με επιχειρήσεις, βιομηχανίες,...κτλ). Ότι σπουδάζουμε για τους καθηγητές Πανεπιστημίου, το σπουδάζουμε για την ψυχή της φουκαριάρας της μάνας μας και όχι...για καπιταλιστικές εργασίες.

Δυστυχώς, τέτοιες ασυναρτησίες αναπαράγουμε σαν χώρα, μέσω παρα-μορφωμένων ανθρώπων που λέγονται ακαδημαϊκοί δάσκαλοι. Ας είναι καλά η κομματική τύφλωση σε όλα τα επίπεδα...Δημόσιο και Δωρεάν Πανεπιστήμιο σε αποστειρωμένο περιβάλλον....μακριά από δουλειές και άλλα κεφαλαιοκρατικά π.χ. το χρήμα, οι επενδύσεις, η επιχειρηματικότητα,...κτλ. Αλλά για δουλειά όλοι ψάχνουν...:whistle: Κάτι τέτοια με κάνουν να θέλω να φύγω από Ελλάδα, για πάντα...

Το να συγχέουμε την ακαδημαϊκή εκπαίδευση με το επάγγελμα είναι λάθος. Αν κάποιος θέλει να βγει επαγγελμτίας να πάει σε ανάλογο σχολείο επαγγελματικής κατάρτισης.
Αυτό είναι ένα λάθος που γίνεται στην Ελλάδα, πηγαίνουν όλοι στο πανεπιστήμιο ακόμη και αν δεν αξίζουν πραγματικά ή δε θέλουν καταβάθος να σπουδάσουν κάτι πιστεύοντας ότι θα βρουν μετά δουλειά.
Το πανεπιστήμιο καλώς είναι σε ένα "αποστειρομένο περιβάλλον" μακριά από επιχειρήσεις κλπ, γιατί έτσι διασφαλίζεται η ποιότητα της εκπαίδευσης. Σε άλλη περίπτωση θα μαθαίναμε ότι οι επιχειρήσεις ήθελαν να μάθουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Νίκο γενικεύεις. Ίσως το μεγαλύτερο μέρος να είναι έτσι, προσωπικά έχω γνωρίσει όμως πολλούς καθηγητές που έχουν περάσει από επιχειρήσεις και συνεργάζονται με αυτές και ξέρουν τι παίζει έξω. Μπορεί να έχει να κάνει και με το πεδίο σου, αλλά μου φαίνεται too much να τους βάζω όλους σε ένα σακί και να λέω είναι άσχετοι για την αγορά εργασίας :/

exc αν σκεφτείς ότι στην Αμερική η ερευνα που γίνεται σε πανεπιστήμια χρηματοδοτείται από ιδιώτες, δηλαδή από επιχειρήσεις και όχι το κράτος, θεωρώ πως μπορούν να συνεργασθούν μια χαρά αυτά τα δύο. Για μένα είναι λάθος να σπουδάζουμε και να νομίζουμε πως πέρα από την ακαδημαϊκή καριέρα δεν υπάρχει τίποτα άλλο. Ίσα ίσα που η έρευνα στην Ελλάδα χωλαίνει σε αυτό το σημείο, στο ότι δεν έχει επαφή με τις πραγματικές απαιτήσεις της αγοράς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Και γω ενδιαφερομαι για τετιου ειδους σχολες!!Μονο στην Μυτιληνη υπαρχει τετοιο τμημα??
Βρε παιδιά λύστε μου μια απορία. Δεν μπορώ να καταλαβω γιατί, αλλα σε όσους λεω ότι θέλω να παω σε αυτην την σχολή (κυρίως συγγενείς) με κοιτούν με μισό ματι!! Με λενε τι θα πάω να κανω εκει και που θα βρεις δουλειά και τι επαγγελμα θα κανεις....μπλα μπλα μπλα..
Μα πειτε μου τι να κανω...? Απο καπου πρεπει να ξεκινήσω και εγω!! Για αρχή βρήκα τι θέλω να σπουδάσω και αυτή η σχολή βρίσκετε στην Μυτιλήνη. Μακαρι να ήταν στην Θεσ/νικη να πήγαινα εκεί, αλλα οι σχολές που υπάρχουν εκεί δεν μου αρεσουν ιδιαίτερα όσο αυτή εδώ. Τόσο κακό ειναι δηλαδή?? :(
και σε μενα μια απτα ιδια!! και εχουν φαγωθει ολοι με το δημοσιο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Letta

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Letta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Μου φάινεται ότι είναι ένα μεγαλο κεφάλαιο οι σπουδές και η δουλειά.

Προς Morelo
Λοιπόν επειδή το έχω ψάξει το θέμα θα σου πω ποιες σχολές παρόμοιες αλλα όχι ίδιες υπάρχουν στην ελλαδα σχετικά με το περιβάλλον.

1. Μηχανικών Περιβαλλοντος (Ξάνθη, Αγρίνιο & Κρήτη)
2. Δασολογίας και Φυσικού Περιβάλλοντος (Θεσσαλονικη)
3. Περιβάλλοντος (Μυτιλήνη)
4. Επιστημών της Θάλασσας (Μυτιλήνη)

Η τελευταία εντάξει ξεφεύγει λιγο καθώς πιο πολύ ασχολητε με την θαλασσα...

Οπότε το συμπέρασμα ειναι πως σχολη περιβάλλοντος μονο στην Μυτιλήνη υπάρχει...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Ευχαριστω καταλαβα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚύριοςΕυάγγελος

Νεοφερμένος

Ο ΚύριοςΕυάγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας παιδια,ειμαι μαθητης Α λυκειου απο τις Σερρες και ενδιαφερομαι πολυ για την Ωκεανολογιας..έχω παρακολουθησει τη προηγουμενη συζητηση σας για αυτο το θεμα και θα ηθελα να σας κανω καποιες ερωτησεις σχετικα με το επαγγελμα.Ξερω οτι οι βασεις ειναι αρκετα χαμηλες στο τμημα περιβαλλοντος στη μυτιληνη(8000-9000 μορια),αλλα αν περασεις την σχολη,το επαγγελμα ειναι ελευθερο ή μπαινεις διορισμενος στο δημοσιο?ποσο περιπου πληρωνεσαι?εχει μελλον στην ελλαδα ή στο εξωτερικο?χρειαζεσαι πτυχιο Αγγλικων Γ2 για μεταπτυχιακο?υπαρχουν αλλες σχολες εκτος απο της μυτιλινης?καπου αναφερθηκε αυτο <Επιθεωρητού HACCP ' και να δραστηριοποιηθούν στην παροχή υπηρεσιών που έχουν μεγάλη ζήτηση στην ελεύθερη αγορά εργασίας.>περι τινους προκειτε?αν καποιος μπορεσει να μου απαντησει σε αυτα τα ερωτηματα θα του ειμαι ευγνωμων,γιατι θα με βοηθησει να πληροφορηθω για τις μελλοντικες κατευθηνσεις μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giok

Νεοφερμένος

Ο Giok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Παιδιά επειδή ενδιαφέρει κι εμένα αυτή η σχολή ( εκτός απο το τμήμα Δασοπονίας) και σκέφτομαι αν αξίζει να τη δηλώσω στο μηχανογραφικό φέτος...Υπάρχει κανείς που να γνωρίζει τα σχετικά απο πρώτο χέρι? Υπάρχει προοπτική καθόλου και εντός Ελλάδας απο το συγκεκριμένο τμήμα βάση του προγράμματος σπουδών του?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top