Γιατί να μάθω Γερμανικά;

randy1989

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
δεν είπα αυτό ρε παιδί μου...ΕΛΕΟΣ!Άσε και καμιά λέξη να πέσει κάτω...απλώς στην Αμερική π.χ.δεν πιάνουν μία μπροστά στα ισπανικά και στα γαλλικά...


Και η διαφορά είναι στ'ότι συγκρίνεις Γαλλία με Γερμανία...ενώ τα γαλλικά δε μιλιούνται μόνο στη Γαλλία.ίσα ίσα.θες να συγκρίνουμε τον Καναδα με τη Γερμανία π.χ.?

ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ=ΓΕΡΜΑΝΙΑ,ΑΥΣΤΡΙΑ,ΕΛΒΕΤΙΑ

ΓΑΛΛΙΚΑ=ΓΑΛΛΙΑ,ΚΑΝΑΔΑΣ,ΒΕΛΓΙΟ,ΕΛΒΕΤΙΑ,ΑΦΡΙΚΗ,ΩΚΕΑΝΙΑ,ΗΠΑ...........

κατάλαβαίνεις που είναι η διαφορά????
αν όχι,λυπάμαι αλλά δεν μπορώ ν το εξηγήσω αλλιώς...




Πιο χρήσιμη γλώσσα είναι η Γερμανική. Στην Ευρώπη τουλάχιστον η Γερμανική γλώσσα είναι κατά πολύ πιο χρήσιμη. Επίσης Βέλγιο και Ελβετία δεν είναι = Γαλλία. Στην Ελβετία πρώτη γλώσσα είναι τα Γερμανικά και στο Βέλγιο ομιλούνται από όλους σχεδόν τους κατοίκους κι ας είναι πιο διαδεδομένα τα Γαλλικά. Και επίσης μην λες ότι μια χώρα ή μια ήπειρος πιο συγκεκριμένα μιλάει Γαλλικά. Άκου εκεί Αφρική και Ωκεανία... Έλεος. Τι ποσοστό? 0,05? ΗΠΑ? Τα αγγλικά τα έχεις ακούσει? Στις ΗΠΑ γαλλικά δεν μιλάνε. Μαθαίνουν απλώς κάποιοι όπως στην Ελλάδα.

-------------------------------------------------------------------------

Εγώ κι ας έχω πάρει τα πτυχία γερμανικών, πάλι θεωρώ ως πιο χρήσιμη, μετά απ' τα Αγγλικά βέβαια, την Ισπανική γλώσσα που σχεδόν κανείς δεν την ανέφερε.:iagree:Ομιλείται σε Ισπανία, Λατινική Αμερική, Μεξικό και σε διάφορες άλλες μικρότερες χώρες. Πάντως καλύπτει μεγαλύτερο πληθυσμό στην Γη. Αλλά για την Ευρώπη όμως Γερμανικά με τα 1000. Άσε που είναι θέμα γούστου κιόλας. Εγώ την Γαλλική προφορά την ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ αφάνταστα.:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Όποια σχέδια κι αν έχετε για το μέλλον, η γνώση των Γερμανικών σάς παρέχει αμέτρητες δυνατότητες. Μέσα από την εκμάθηση των Γερμανικών σάς δίνεται η δυνατότητα να βελτιώσετε την επαγγελματική και προσωπική σας ζωή αισθητά:

Επαγγελματική ζωή: Η επικοινωνία στα Γερμανικά με γερμανόφωνους συνεταίρους βελτιώνει τις επαγγελματικές σας σχέσεις και οδηγεί σε αποτελεσματικότερη επικοινωνία και έτσι στην επιτυχία.


Παγκόσμια καριέρα: Μέσα από τη γνώση των Γερμανικών βελτιώνετε τις επαγγελματικές σας προοπτικές σε γερμανικές εταιρίες που στεγάζονται στη χώρα σας αλλά και στο εξωτερικό. Η καλή γνώση των Γερμανικών σάς καθιστά παραγωγικό συνεργάτη για έναν εργοδότη που δραστηριοποιείται παγκοσμίως.

Τουρισμός και ξενοδοχειακά επαγγέλματα: Τουρίστες από γερμανόφωνες χώρες ταξιδεύουν πολύ και ξοδεύουν περισσότερα χρήματα σε σχέση με τουρίστες άλλων χωρών. Απολαμβάνουν, επίσης, ιδιαίτερα την εξυπηρέτηση από γερμανόφωνο προσωπικό και γερμανόφωνους ξεναγούς.


Επιστήμη και έρευνα: Τα Γερμανικά είναι η δεύτερη πιο σημαντική γλώσσας της επιστήμης. Η Γερμανία βρίσκεται, λόγω της προσφοράς της στην έρευνα και στην ανάπτυξη, στην 3η θέση σε παγκόσμιο επίπεδο και απονέμει υποτροφίες για έρευνα σε αλλοδαπούς επιστήμονες.


Επικοινωνία: Οι εξελίξεις στον κλάδο των μέσων και της τεχνολογίας της πληροφορικής και των επικοινωνιών καθιστούν την πολυγλωσσία απαραίτητη. Μία σειρά σημαντικών ιστοσελίδων είναι στα Γερμανικά. Η ετήσια κυκλοφορία βιβλίων στη Γερμανία την τοποθετεί, σε παγκόσμιο επίπεδο, στην 5η θέση μεταξύ 87 χωρών, μετά το Ηνωμένο Βασίλειο, τις ΗΠΑ, την Κίνα και τη Ρωσία. Ως εκ τούτου, η γνώση της γερμανικής γλώσσας διευρύνει τη δυνατότητα πρόσβασης στην πληροφορία.
[Wikipedia, 2010]

Πολιτισμική προσέγγιση: Μαθαίνω Γερμανικά σημαίνει αποκτώ εικόνα για τη ζωή, τις επιθυμίες και τα όνειρα των ανθρώπων στις γερμανόφωνες χώρες και την πολυπολιτισμική κοινωνία τους.


Ταξίδια: Βιώστε στο έπακρο τις ταξιδιωτικές εμπειρίες σας μέσα από τη γνώση των Γερμανικών, όχι μόνο στις γερμανόφωνες χώρες αλλά και σε άλλες χώρες της Ευρώπης, ιδιαίτερα της Ανατολικής.


Απόλαυση της λογοτεχνίας, της μουσικής, της τέχνης και της φιλοσοφίας: Τα Γερμανικά είναι η γλώσσα του Γκαίτε, του Κάφκα, του Μότσαρτ, του Μπαχ και του Μπετόβεν. Απολαύστε διαβάζοντας και ακούγοντας τα λογοτεχνικά και μουσικά αριστουργήματά τους στην αυθεντική τους γλώσσα.


Ευκαιρίες σπουδών και εργασίας στη Γερμανία: Η Γερμανία απονέμει μεγάλο αριθμό υποτροφιών για σπουδές στη χώρα. Για νέους από ξένες χώρες διατίθεται ειδική βίζα για εργασία κατά τις διακοπές τους. Για συγκεκριμένα επαγγέλματα υπάρχουν ειδικές ρυθμίσεις για την απόκτηση της άδειας εργασίας.


Προγράμματα ανταλλαγών:Υφίσταται ένα μεγάλο δίκτυο ανταλλαγής μαθητών και φοιτητών μεταξύ της Γερμανίας και πολλών άλλων χωρών του κόσμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lili.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
deutch...lover συμφωνω απολυτα μαζι σου..τα γαλλικα ειχαν αιγλη πριν 13 χρονια που ημουν 12 χρονων. αυτο πλεον αλλαξε..(κι ομως καποτε ημουν φαν των γαλλικων-ειχα παρει και διπλωματακι :))..ισως να εχει συνδραμει και η οικονομικη κριση, η επαφη μας με Γερμανους, τα πανεπιστημια ή οι εταιρειες της Γερμανιας που δινουν θεσεις σπουδων ή εργασιας αντιστοιχα.. Βασικα μεγαλωνοντας συνειδητοποιησα πως μου αρεσει η δομημενη ζωη των Γερμανων, μου αρεσουν ως ανθρωποι, ως κουλτουρα, ως επαγγελματιες..(οφ τοπικ : Το ξερω οτι ισως πολλοι διαφωνειτε με την αποψη μου, δεδομενων των οσων συμβαινουν και στην Ελλαδα αλλα ενα ειναι σιγουρο : για τα χαλια μας δεν φταινε οι Γερμανοι, φταιει το κεφαλι μας και οι λανθασμενες επιλογες ετων)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
deutch...lover συμφωνω απολυτα μαζι σου..τα γαλλικα ειχαν αιγλη πριν 13 χρονια που ημουν 12 χρονων. αυτο πλεον αλλαξε..(κι ομως καποτε ημουν φαν των γαλλικων-ειχα παρει και διπλωματακι :))..ισως να εχει συνδραμει και η οικονομικη κριση, η επαφη μας με Γερμανους, τα πανεπιστημια ή οι εταιρειες της Γερμανιας που δινουν θεσεις σπουδων ή εργασιας αντιστοιχα.. Βασικα μεγαλωνοντας συνειδητοποιησα πως μου αρεσει η δομημενη ζωη των Γερμανων, μου αρεσουν ως ανθρωποι, ως κουλτουρα, ως επαγγελματιες..(οφ τοπικ : Το ξερω οτι ισως πολλοι διαφωνειτε με την αποψη μου, δεδομενων των οσων συμβαινουν και στην Ελλαδα αλλα ενα ειναι σιγουρο : για τα χαλια μας δεν φταινε οι Γερμανοι, φταιει το κεφαλι μας και οι λανθασμενες επιλογες ετων)

Συμφωνω κι εγω απολυτα με οσα ειπες. Σε αυτα τα θεματα δεν μπορω να απανταω και πολυ ελευθερα γτ με προδιδει και το νικ μου. Ξερεις δεν σκεφτομαστε με το σημερα. Σκεψου το αυριο στην Γερμανια. Ειαι χρησιμη γλωσσα και για εμενα η πιο μαγικη που υπαρχει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Ένας άλλος λόγος για να μάθει κανείς Γερμανικά είναι η εύκολη επαγγελματική αποκατάσταση στην Γερμανία με μεγάλους μισθούς και μικρούς φόρους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire14<3

Νεοφερμένος

Η Claire(tvd 4everr):) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
γιατί είναι τέλεια γλώσσα.χαχαχα πλάκαα κάνωω!Είναι όντως μία από τις ωραιότερες γλώσσες του κόσμου(έτσι πιστεύωω).Εάν πας στη Γερμανία και έχεις το δίπλωμα Β2 μπορείς πολύ εύκολα να βρεις δουλειά!Όπως είπε και ο από πάνω υπάρχει η εύκολη επαγγελματική αποκατάσταση στη Γερμανία!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Markos T.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Markos T. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Αν συγκρίνουμε τώρα τα γερμανικά και τα γαλλικά στην ευρώπη όποια από τα δύο και να μάθεις ίσως να έχει την ίδια σημασία, πιθανόν και λίγο περισσότερο τα γερμανικά καθώς αν κάποιος αναζητά καλύτερες συνθήκες και εργασία καλύτερα να μάθει τα γερμανικά. Τα γερμανικά ομιλούνται στην Γερμανία, την Αυστρία, την Ελβετία, σε μικρό μέρος του Βελγίου καθώς και στο Λιχτενστάιν και το Λουξεμβούργο (όλες αυτές οι χώρες σημειοτέων έχουν καλές οικονομίες). Επίσης οι περισσότερες ιστοσελίδες στο διαδίκτυο μετά τα αγγλικά είναι γραμμένες στα γερμανικά ενώ και εντός της Ελλάδας πλέον υπάρχει αυξημένη ζήτηση για εκμάθηση γερμανικών και άτομα με τέτιες γνώσεις στον Τουρισμό (άρα πιο πολλές ευκαιρίες).
Τα γαλλικά.....ας βάλουμε τα πράγματα λίγο στην θέση τους γιατί πολλά ακούστηκαν. Οκ ναι, αριθμητικά παγκοσμίως τα γαλλικά ομιλούνται από περισσότερους ανθρώπους απ ότι τα γερμανικά, σκεφτείτε όμως γιατί, γιατί πολύ απλά καταρχήν ομιλείται σε πάρα πολλές ΑΦΡΙΚΑΝΙΚΕΣ ΧΩΡΕΣ ΤΟΥ ΤΡΙΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΟΥΣ ΠΛΥΘΗΣΜΟΥΣ!! Εδώ λέμε να πάμε σε καλύτερα και μου λέτε για τέτιες χώρες που ο κόσμος υποφέρει? Ωραία ας μιλάνε γαλλικά εκεί, δεν με ενδιαφέρει, δεν αποτελεί κριτήριο για μένα στο να παροτρυνθώ να μάθω γαλλικά ΕΚΤΟΣ και αν κάποιος θέλει να πάει σαυτές τις χώρες......ΗΠΑ, Ωκεανία? ...μιλάνε μεν αλλά λίγο, κυριαρχούν τα αγγλικά σαυτές τις χώρες,ας μη λέμε ότι θέλουμε.
Τα γαλλικά μιλιούνται κυρίως σε Γαλλία, Βέλγιο και Καναδά (πέρα απο τις αφρικανικές χώρες λέω τώρα), οι οποίες είναι και χώρες που αξίζουν.
Επιπλέον τα γαλλικά έχουν μια πολύ άσχημη προφορά, μπορεί τα γερμανικά να είναι βαριά γλώσσα άλλα όχι άσχημη...
Μην παρεξηγήσει κάνεις τα όσα λέω, άποψη μου είναι και αναφέρομαι περισσότερο στην χρησιμότητα των γλωσσών (επαγγελματικά,οικονομικά,επικοινωνιακά), τώρα εάν κάποιος βρίσκει ενδιαφέρον τα γαλλικά ανεφάρτητα από το που ομιλούνται δεν υπάρχει πρόβλημα, μπράβο του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Αυτό το θρεντ δημιουργήθηκε για να γράφουμε τους λόγους για τους οποίους μαθαίνουμε γερμανικά,όχι για να κάνουμε σύγκριση με τα γαλλικά!!! :offtopic:
Τέσπα,θα πω κι εγώ τη γνώμη μου για τη σύγκριση χρησιμότητας γαλλικών-γερμανικών.Η Γαλλία,το Λουξεμβούργο,το Βέλγιο,η Ελβετία και ο Καναδάς είναι πολύ ισχυρές οικονομίες και πιστεύω πως μπορούν άνετα να ανταγωνιστούν τη Γερμανία,την Ελβετία,το Λιχτενστάιν και την Αυστρία.Ειδικά στον Καναδά,υπάρχουν πάρα πολλές θέσεις εργασίας,τα τελευταία χρόνια υπάρχει "εισβολή" μεταναστών,και στη Γαλλία η ανεργία μειώνεται μήνα με το μήνα.Πρόσφατα από το 10.9% πήγε στο 10.2%.Και φυσικά αυτά δεν τα λέω για να υποβαθμίσω καμία γερμανόφωνη χώρα.
Η Γαλλία ανέκαθεν είχε καλή φήμη σε πολλούς τομείς,όπως η αεροναυπηγική,η λογοτεχνία και η ιστορία,η διοίκηση επιχειρήσεων,οι πολιτικές επιστήμες,ο τουρισμός,... τόσο στην γ' βάθμια εκπαίδευση όσο και στην αγορά εργασίας!!!Στη Γερμανία υπάρχει ζήτηση στους τομείς της ιατρικής,σε μηχανικούς,σε εκπαιδευτικούς,στα τουριστικά επαγγέλματα (ζητάνε κινεζόφωνους ξεναγούς στη Χαιδελβέργη:P καθώς και στις κατασκευές!
Και στις δύο γλώσσες έχουν γραφτεί σπουδαία έργα,οπότε μην ακούω μπαρούφες τύπου εγώ μαθαίνω γαλλικά για να διαβάσω Μολιέρο ή εγώ μαθαίνω γερμανικά γιατί ήταν η γλώσσα του Μπαχ.+ότι όλα αυτά τα έργα έχουν μεταφραστεί!!!
Κι όσο για τη γαλλόφωνη Αφρική,αμφιβάλλω για το πόσο ομιλούνται τα γαλλικά σε όλες αυτές τις χώρες,καθώς υπάρχουν πάρα πολλές τοπικές διάλεκτοι και τα γαλλικά είναι απλά η επίσημη γλώσσα.Και αυτό ισχύει και με τα αγγλικά (άμα θυμάστε το immersion που πήγαν στην Σιέρα Λεόνε,λίγοι ήταν αυτοί που μιλούσαν αγγλικά-κι αυτά σπαστά,ενώ χρειαζόταν απαραίτητα διερμηνέας,κι όμως,η επίσημη γλώσσα είναι τα αγγλικά!!!).Αν θέλετε να μάθετε μία γλώσσα για να πάτε Αφρική,τότε μάθετε καλύτερα ακάου,γιουρούμπα ή κάποια άλλη αφρικάνικη γλώσσα.Εδώ μπορεί βέβαια να πει κπ σε τι μπορεί να του χρησιμεύσει μία τέτοια γλώσσα,κι όμως,ποτέ μη λες ποτέ.Οι χώρες της βόρειας Αφρικής (Αίγυπτος,Αλγερία,Τυνησία,...) είναι αρκετά πολιτισμένες λόγω του τουρισμού και στην Αίγυπτο ζουν πάρα πολλοί Έλληνες.Προσωπικά θα τολμούσα να ανοίξω μία επιχείριση εκεί (ένα σαντουιτσάδικο στο Κάιρο ας πούμε,νομίζω πως θα έκανε γρήγορα απόσβεση)!!!
Τα γερμανικά ομιλούνται στην Ευρώπη μόνο,γιατί οι Γερμανοί δεν είχαν αποικίες σε άλλες ηπείρους.Παρόλα αυτά,στην Ευρώπη είναι αρκετά διαδεδομένα.Ωστόσο,γερμανικά θα ακούσετε από γερμανικές μειονότητες στη Βραζιλία και στην Αμερική.
Όπως καταλάβατε,γαλλικά-γερμανικά ισσοπαλία,οπότε το ποια γλώσσα θα διαλέξει κάποιος είναι υποκειμενική υπόθεση!!!Ό,τι αρέσει στον καθένα!!!

Και επιστρέφουμε πίσω στο θέμα μας,εγώ ξεκίνησα γερμανικά στην β-γ δημοτικού,όμως τα σταμάτησα στην ε δημοτικού για να ξεκινήσω γαλλικά.Πρόσφατα ξέθαψα τα γερμανικά μου και θέλω πολύ να τα βελτιώσω και να πάρω το Β1!!!Γερμανικά μαθαίνω επειδή μου αρέσουν πολύ σαν γλώσσα,τα θεωρώ εξίσου εύκολα με τα γαλλικά και θέλω να ανακαλύψω τον γερμανικό πολιτισμό,την κουλτούρα και την ιστορία αυτής της υπέροχης χώρας,που είχα την ευκαιρία να επισκεπτώ πέρσι!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

charriss

Νεοφερμένος

Ο charriss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Γεια σας . Ο,τι γλώσσα μαθαίνεις είναι χρήσιμη.Μαθαίνω γερμανικά εγώ και για αυτό εφτιαξα ενα θεμα που λέγεται θέματα εκθέσεων στη γερμανική γλώσσα. Έχω αναρτήσει ηδη μια έκθεση. αν θέλετε δείτε τη. Το θέμα βρίσκεται στη κατηγορία σχολές και τμήματα απο δικο μου λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top