Βοήθεια για άσκηση μαθηματικών

mariamol

Νεοφερμένος

Η mariamol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεία σας, ειμαι φοιτήτρια στο ΠΑΠΕΙ στο οικονομικό τμήμα, πάω για το δεύτερο έτος, και χρωστάω μαθηματικά 2. Μία άσκηση που προσπαθώ καιρό να λύσω έιναι η εξής:
Συλλέκτης έχει στην κατοχή του συλλογή γραμματωσήμων, της οποίας η αξία σε t χρόνι απο σήμερα, περιγράφεται απο την συνάρτηση
Αν ο πληθωρισμός δίνεται απο την συνάρτηση Πότε ο συλλέκτης πρέπει να πουλήσιε τη συλλογή του ώστε να μεγιστοποιηθεί το έσοδο του απο την πώληση;

Δέν είμαι σιγουρη αλλα άκουσα απο φιλη μου οτι λύνεται με lagrace αλλα δεν έχω ιδέα. Αν ξέρει κάποιος να την λύσει ας με βοηθήσει. Ευχαριστώ!!!

Γεία σας, ειμαι φοιτήτρια στο ΠΑΠΕΙ στο οικονομικό τμήμα, πάω για το δεύτερο έτος, και χρωστάω μαθηματικά 2. Μία άσκηση που προσπαθώ καιρό να λύσω έιναι η εξής:
Συλλέκτης έχει στην κατοχή του συλλογή γραμματωσήμων, της οποίας η αξία σε t χρόνι απο σήμερα, περιγράφεται απο την συνάρτηση
Αν ο πληθωρισμός δίνεται απο την συνάρτηση Πότε ο συλλέκτης πρέπει να πουλήσιε τη συλλογή του ώστε να μεγιστοποιηθεί το έσοδο του απο την πώληση;

Δέν είμαι σιγουρη αλλα άκουσα απο φιλη μου οτι λύνεται με lagrace αλλα δεν έχω ιδέα. Αν ξέρει κάποιος να την λύσει ας με βοηθήσει. Ευχαριστώ!!!" />" />" />" />
δέν ξερω γιατί δεν δίχνει τισ συναρτήσεις ειναι v(t)=Voe se dinami 2riza t) kai r(t)=2/3+9/2t" />" />" />" />" />" />" />" />
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geo1230

Νεοφερμένος

Ο geo1230 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Γεία σας, ειμαι φοιτήτρια στο ΠΑΠΕΙ στο οικονομικό τμήμα, πάω για το δεύτερο έτος, και χρωστάω μαθηματικά 2. Μία άσκηση που προσπαθώ καιρό να λύσω έιναι η εξής:
Συλλέκτης έχει στην κατοχή του συλλογή γραμματωσήμων, της οποίας η αξία σε t χρόνι απο σήμερα, περιγράφεται απο την συνάρτηση
Αν ο πληθωρισμός δίνεται απο την συνάρτηση Πότε ο συλλέκτης πρέπει να πουλήσιε τη συλλογή του ώστε να μεγιστοποιηθεί το έσοδο του απο την πώληση;

Δέν είμαι σιγουρη αλλα άκουσα απο φιλη μου οτι λύνεται με lagrace αλλα δεν έχω ιδέα. Αν ξέρει κάποιος να την λύσει ας με βοηθήσει. Ευχαριστώ!!!


δέν ξερω γιατί δεν δίχνει τισ συναρτήσεις ειναι v(t)=Voe se dinami 2riza t) kai r(t)=2/3+9/2t" />" />" />" />

και πάλι δεν φαίνεται δείχνει καλά την εξίσωση....:whistle:" />" />" />" />
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlos13

Δραστήριο μέλος

Ο ☺☻ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 552 μηνύματα.
Δεν φαινοτανι για δεν εχεις κλεισει το λατεχ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Σωστή εκφώνηση άσκησης :

Συλλέκτης έχει στην κατοχή του συλλογή γραμματοσήμων, της οποίας η αξία σε t χρόνια από σήμερα, περιγράφεται από την συνάρτηση :

Αν ο πληθωρισμός δίνεται από την συνάρτηση :
Πότε ο συλλέκτης πρέπει να πουλήσει τη συλλογή του ώστε να μεγιστοποιηθεί το έσοδο του από την πώληση;

Λύση :

Ουσιαστικά θέλει να βρούμε το όταν

Βέβαια έχουμε τον περιορισμό του

Ναι, λύνεται με lagrange.

Είναι βελτιστοποίηση συνάρτησης με μια μεταβλητή υπο έναν περιορισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mariamol

Νεοφερμένος

Η mariamol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Άν μποροούσατε να μου δίξετε πιο αναλυτικλα την λύση γιατι δεν ξερω ακριβώς την μέθοδο τη βετιστοποιησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top