Βοήθεια/Απορίες στα Γαλλικά

angela1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
εγω εχω να ασχοληθω με τα γαλλικα απο τον ιουνιο απο τοτε δλδ που εδωσα και τελειωσε το φροντηστηριο για γαλοκαιρι. τν αλλη εβδομαδα ξεκιναω και η αληθεια ειναι οτι ειμαι πλ αγχωμενη... καλη επιτυχια λοιπον...

σε καταλαβαινω!!! επισης:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lebron15

Νεοφερμένος

Ο lebron15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Σαν γλωσσα ειναι δυσκολη; Στα αγγλικα εχω ενα αρκετα καλο επιπεδο,αυτο μπορει να με βοηθησει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Aσφαλώς και θα σε βοηθήσει!

Linguists estimated that between 35 and 60 percent of all English nouns are of French origin.


Στο wiki
https://en.wikipedia.org/wiki/English_language

διαβάζουμε επίσης


A survey by Joseph M. Williams in Origins of the English Language of 10,000 words taken from several thousand business letters gave this set of statistics:[82]

French (langue d'oil): 41%
"Native" English: 33%
Latin: 15%
Old Norse: 2%
Dutch: 1%
Other: 10%

Tα γαλλικά έχουν και πολύ απλή σύνταξη (όπως τα ιταλικά και τα ισπανικά) . Επιπλέον τονίζονται στη λήγουσα όλες οι λέξεις. Όσο για την προφορά, το πρόβλημα με τα 3 ένρινα είναι πανεύκολο γιατί υπάρχει κανόνας και οι λέξεις που έχουν ένρινα φωνήεντα είναι κατά 90% ίδιες στα αγγλικά και τα ιταλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
τα αγγλικα και τα γαλλικα για μενα ειναι 2 αλληλοβοηθουμενες γλωσσες!αν αγονεις κατι απο την μια το βρισκεις στην αλλη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angela1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
τα αγγλικα και τα γαλλικα για μενα ειναι 2 αλληλοβοηθουμενες γλωσσες!αν αγονεις κατι απο την μια το βρισκεις στην αλλη!

Συμφωνώ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

<<ευα>>

Νεοφερμένος

Η <<ευα>> αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
:worry: :worry: εχω μια απορια σχετικα με τα βιβλια που διδασκομαστε στο γυμνασιο... στην α΄γυμνασιου και στν δευτερα καναμε το A' ton tour το Α1 και φετος στη γ' γυμνασιου μας εδωσαν το Action. fr-gr 3... το θεμα ειναι οτι αυτο που διδασκομαστε φετος ειναι πολυ δυσκολο σε σχεση με το παλιο...οποιος γνωριζει κατι ας μου πει, μηπως το 2ο βιβλιο ειναι πολυ πιο ανεβασμενο το επιπεδο σε σχεση με το 1ο???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angela1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
:worry: :worry: εχω μια απορια σχετικα με τα βιβλια που διδασκομαστε στο γυμνασιο... στην α΄γυμνασιου και στν δευτερα καναμε το A' ton tour το Α1 και φετος στη γ' γυμνασιου μας εδωσαν το Action. fr-gr 3... το θεμα ειναι οτι αυτο που διδασκομαστε φετος ειναι πολυ δυσκολο σε σχεση με το παλιο...οποιος γνωριζει κατι ας μου πει, μηπως το 2ο βιβλιο ειναι πολυ πιο ανεβασμενο το επιπεδο σε σχεση με το 1ο???

εχω διαβασει τα βιβλια σας εχω εναν φιλο μου 3η γυμνασιου και κανει και αυτος αυτο τ βιβλιο το οποιο ειναι κρατικο και καινουριο,και ειναι πολυ δυσκολοτερο απο το παλιο σας!!!1 :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

<<ευα>>

Νεοφερμένος

Η <<ευα>> αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
εχω διαβασει τα βιβλια σας εχω εναν φιλο μου 3η γυμνασιου και κανει και αυτος αυτο τ βιβλιο το οποιο ειναι κρατικο και καινουριο,και ειναι πολυ δυσκολοτερο απο το παλιο σας!!!1 :/:

οντως... αντε να δουμε φετος τι θα γραψουμε στις εξετασεις...:clapup: :whistle::knife::cold:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angela1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
παιδια να ρωτησω κατι ποια ειναι τα πλεονεκτημα για την δημιουργια εφημεριδας;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
παιδια να ρωτησω κατι ποια ειναι τα πλεονεκτημα για την δημιουργια εφημεριδας;;;;

Γεια σου.Σου προτείνω να γίνεις λίγο πιο σαφής.Σκέφτεστε να δημιουργήσετε εφημερίδα?Θέλεις ιδέες σχετικά για έκθεση ή για προφορικά?Σε ρωτώ γιατί ίσως θα είναι καλύτερα η ερώτηση να μετακινηθεί.

(Γαλλικά δε μιλάω υπ'όψην)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angela1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Γεια σου.Σου προτείνω να γίνεις λίγο πιο σαφής.Σκέφτεστε να δημιουργήσετε εφημερίδα?Θέλεις ιδέες σχετικά για έκθεση ή για προφορικά?Σε ρωτώ γιατί ίσως θα είναι καλύτερα η ερώτηση να μετακινηθεί.

(Γαλλικά δε μιλάω υπ'όψην)

σε εκθεση,σε ενα επισημο γραμμα θελω τα θετικα μιας εφημεριδας!1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
1. Ποικιλία θεμάτων.
2. Δυνατότητα επεξεργασίας κάποιου άρθρου.
3. Μαθαίνεις σχετικά με την επικαιρότητα
4. Μπορείς να τη διαβάσεις όποτε θέλεις, όσες φορές θέλεις.
5. Υπάρχει εποπτικό υλικό (εικόνες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angela1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
1. Ποικιλία θεμάτων.
2. Δυνατότητα επεξεργασίας κάποιου άρθρου.
3. Μαθαίνεις σχετικά με την επικαιρότητα
4. Μπορείς να τη διαβάσεις όποτε θέλεις, όσες φορές θέλεις.
5. Υπάρχει εποπτικό υλικό (εικόνες)


ευχαριστω πολυ:D:D:D:D:D:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Princesse folle

Νεοφερμένος

Η Princesse folle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Χρόνια πολλά σε όλους και όλες! Η ερώτησή μου σχετίζεται με τις pronoms toniques: ήθελα να ρωτήσω αν τις χρησιμοποιούμε γενικά και στον γραπτό λόγο ή μόνο στον προφορικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
μα και βέβαια κα στον γραπτό λόγο... π.χ. αν θές να αντικαταστήσεις με COI και έχεις tenir a, croire a, penser a, faire attention a, songer a (a grave) h verbes pronominaux μόνο με pronomes toniques πορείς. (α) Το ίδιο ισχύει όταν θές να αντικαταστήσεις ένα πρόσωπο με en (β).

α) Il a fait attention a la classe. -----> Il a fait attention a elle.
β) Notre bonheur depend de nos enfants -----> Notre bonheur pedend d'eux.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
περιεργες οι αντικαταστασεις!και πολυπλοκες καποιες φορες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
παιδιά συγνώμη για τα ορθογραφικά : δεν είναι κα αλλά και, δεν είναι πορείς αλλά μπορείς, δεν ειναι pedend alla depend. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DontLike

Νεοφερμένος

Ο DontLike αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Λοιπόν παιδία,άυριο όπως ξέρουμε όλοι αρχίζουν τα σχόλια και στο φροντιστήριο μου θα γράψουμε μια έκθεση με θέμα
"Έχεις έναν φίλο που μένει στην χώρα σου και πρέπει να του πείς πώς πέρασες τις διακοπές"
Αν έχετε όρεξη και δεν βαρίεστε,σας παρακαλώ βοηθήστε με.Δεμ θέλω κατι το δύσκολο 5-6 γραμμές αν μπορείτε.
Θα το εκτιμίσω πολύ!!!
Ευχαριστώ

α και κάτι αλλό αν έχετε τα θέματα που έπεσαν τον μάιο του 2009 η του 2010 καλύτερα.αν μπορείτε στείλτε τα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
κατ'αρχήν, άλλο πράγμα να σου δώσει κάποιος μερικές ιδέες και άλλο να σου γράψει την έκθεση..
πρέπει να το προσπαθήσεις μόνος σου για να μάθεις και τα λάθη σου και να δεις και πού δυσκολεύεσαι
εν συνεχεία, ζήτησες κάποια θέματα αλλά δεν διευκρίνισες ποιο επίπεδο θες...
απ'όλα αυτά συμπεραίνω ότι μάλλον θα δώσεις εξετάσεις για δίπλωμα
ένας λόγος παραπάνω για να προσπαθήσεις μόνος σου την έκθεση
συγνώμη για το μίνι κήρυγμα, τη γνώμη μου εξέφρασα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DontLike

Νεοφερμένος

Ο DontLike αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
καταλαβάινω έχεις δίκιο έχω γράψει μια μικρή εκθεσούλα αλλά θα ήθελα να προσθέσω και κατί άλλο γι αυτό ζητάω βοήθεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top