ΑΕΠΠ: Αποτελεσματικότητα; Καθοριστικότητα; Άλλο;

zenctheo

Νεοφερμένος

Ο zenctheo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Εδώ και καιρώ έχω μια απορία, στην οποία δεν έχω καταφέρει να καταλήξω. Tην έχω σκεφτεί και συνεχίζω να την σκέφτομαι διεξοδικά και παρόλ' αυτά δεν είμαι 100% σίγουρος. Επίσης την έχω συζητήσει και με διάφορους συναδέλφους αλλά δυστυχώς δεν καταλήξαμε με 100% σιγουριά.
Μετά από προτροπή του teacher το ανεβάζω σαν θέμα για να συζητηθεί.

Ο παρακάτω αλγορίθμος.

Code:
Αλγόριθμος Δοκιμή
Διάβασε α
α<--α+β
Εμφάνισε α
Τέλος Δοκιμή
τι πρόβλημα παρουσιάζει από άποψη κριτηρίων;

Το β δεν εισάγεται στον κώδικα του, άρα ο υπολογιστής δεν ξέρει να εκτελέσει την α<--α+β. Επομένως δεν είναι εντολή απλή για εκτέλεση. Είναι όμως αυστηρά καθορισμένη; Δεν έχει μαθηματικά προβλήματα όπως το 1/α.

Άρα το πρόβλημα είναι αποτελεσματικότητας ή καθοριστικότητας; Μήπως είναι εξόδου; Γιατί;

Το πρόβλημα αυτό μου το θύμισε μια άσκηση που είδα σε ένα διαγώνισμα απ' το site του κ.Τσιωτάκη που έλεγε:(link)
*******************************************************
Η παρακάτω ακολουθία εντολών είναι τμήμα αλγορίθμου; Αν όχι τότε ποια κριτήρια παραβιάζει; Να κάνετε τις απαραίτητες τροποποιήσεις έτσι ώστε να μετατραπεί σε αλγόριθμο. Δίνεται ότι ο πίνακας α είναι πίνακας 100 ακέραιων αριθμών και τα στοιχεία έχουν πάρει όλα τιμές από προηγούμενη είσοδο.

i <-- 1
Όσο i <> 100 επανάλαβε
i <-- i + 2
Γράψε α
Τέλος_επανάληψης
*********************************************************
Προφανώς η περατότητα είναι που παραβιάζεται. Όμως όταν το i θα γίνει μεγαλύτερο από το 100 (101 συγκεκριμένα) τι παραβιάζεται.... Θα έλεγα αποτελεσματικότητα αλλά θέλω και την βοήθεια σας.


Σας ευχαριστώ όσους ασχοληθείτε για τον χρόνο σας

Φιλικά

Άκης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dkotanid

Νεοφερμένος

Ο Κοτανίδης Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Δική μου άποψη.
1.Η εντολή έχει πρόβλημα καθοριστικότητας, διότι δεν αρχικοποιείται η μεταβλητή β και δεν εκτελείται η εντολή...(υπάρχει αμφιβολία για τον τρόπο εκτέλεσης της).
2. Έχει πρόβλημα και αποτελεσματικότητας, όχι ότι δεν είναι απλή αλλά δεν είναι εκτελέσιμη στη παρούσα φάση.
3. Ο αλγόριθμος, (που παύει πλέον να είναι αλγόριθμος) δεν έχει έξοδο, οπότε έχει και πρόβλημα εξόδου.
Αυτά από τη δική μου σκοπιά αντίληψης των πραγμάτων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top