Φοιτητική ζωή στα Ιωάννινα

Dim1234

Νεοφερμένος

Ο Dim1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Ισχύει, τα σεισμόπληκτα δεν είναι και η καλύτερη επιλογή, ούτε η Ανατολή (ίσως το πρώτο της κομμάτι ενδεικνύεται). Το θέμα είναι ότι η απόσταση από το κέντρο είναι μεγάλη. Και ταυτόχρονα, θα πρέπει, ακόμη κι απ' αυτές τις περιοχές, να παίρνεις αστικό για να πας στη σχολή, δε γίνεται με τα πόδια. Θα είσαι από τις τελευταίες στάσεις των αστικών και δε θα σε παίρνουν πάντα γιατί στα Γιάννενα, όπως θα διάβασες, γίνεται χαμός με τα αστικά. Οπότε, αν δεν έχεις δικό σου αυτοκίνητο, είναι λίγο θέμα αυτές οι περιοχές. Σίγουρα, τα ενοίκια είναι χαμηλότερα και ταυτόχρονα τα σπίτια πιο πρόσφατα, αλλά και πάλι
κομπλε ειναι τα λεωφορεια καθε τεταρτο εχει και καθε μισαωρο σκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
κομπλε ειναι τα λεωφορεια καθε τεταρτο εχει και καθε μισαωρο σκ

lol σε άλλη πόλη μένεις λογικά

Πρώτον μιλάς μόνο για το 16, δεν είναι λίγοι οι φοιτητές που παίρνουν το 17. Για το 17 το "κάθε τέταρτο" δεν ισχύει ούτε για πλάκα. Για ΣΚ δε μιλάω καν.

Επίσης, θεωρητικά μόνο μπορείς να πεις αυτό το χρονικό διάστημα είναι κομπλέ, που λες κι εσύ. Λογικά δεν έχεις δει τι γίνεται μέσα στο αστικό. Πόσες κοπέλες έχουν ζαλιστεί κι έχουν λιποθυμήσει από την υποξία που επικρατεί μέσα. Πολλές φορές περνά από στάσεις και δεν έχει χώρο να βάλει άλλους μέσα. Κι αν ο άλλος έχει υποχρεωτικό πρωινιάτικα, δε μας νοιάζει.

Ευτυχώς που τα πέντε τελευταία χρόνια τα εισιτήρια κοστίζουν 60 λεπτά κι όχι 80 λεπτά, όπως όταν ήμουν πρωτοετής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,871 μηνύματα.
Τόσο κόσμο έχουν τα λεωφορεία;Θα πρέπει να πηγαίνω από νωρίς στη στάση δηλαδή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μην το σκέφτεσαι από τώρα. Έχει να κάνει με τη στάση που θα περιμένεις. Αν είσαι στις αρχικές, είσαι καλά. Αν είσαι προς το τέλος, θα δεις. Στην αρχή της χρονιάς, τουλάχιστον για ένα μήνα, και παραπάνω βασικά, θα έχει τρελό κόσμο γιατί πάνε όλοι στο πανεπιστήμιο. Μετά αραιώνει, χωρίς να σημαίνει ότι σώζεται πάντα η κατάσταση.

Επίσης, ρόλο παίζει και η ώρα των μαθημάτων. Το πρωί, προς τη σχολή, έχει περισσότερο κόσμο, σε σύγκριση με μεσημέρι/απόγευμα. Και ακόμα και το πρωί, κάποιες ώρες έχουν περισσότερο κόσμο σε σχέση με άλλες πχ 8:30 ή 9:00 που γίνεται ο κακός χαμός κλασσικά.

Αυτό δεν πρέπει να σε αγχώνει ωστόσο, απλά στο αναφέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dim1234

Νεοφερμένος

Ο Dim1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
lol σε άλλη πόλη μένεις λογικά

Πρώτον μιλάς μόνο για το 16, δεν είναι λίγοι οι φοιτητές που παίρνουν το 17. Για το 17 το "κάθε τέταρτο" δεν ισχύει ούτε για πλάκα. Για ΣΚ δε μιλάω καν.

Επίσης, θεωρητικά μόνο μπορείς να πεις αυτό το χρονικό διάστημα είναι κομπλέ, που λες κι εσύ. Λογικά δεν έχεις δει τι γίνεται μέσα στο αστικό. Πόσες κοπέλες έχουν ζαλιστεί κι έχουν λιποθυμήσει από την υποξία που επικρατεί μέσα. Πολλές φορές περνά από στάσεις και δεν έχει χώρο να βάλει άλλους μέσα. Κι αν ο άλλος έχει υποχρεωτικό πρωινιάτικα, δε μας νοιάζει.

Ευτυχώς που τα πέντε τελευταία χρόνια τα εισιτήρια κοστίζουν 60 λεπτά κι όχι 80 λεπτά, όπως όταν ήμουν πρωτοετής.


σε περιοδους εξεταστικης ναι για τον κοσμο που μαζευεται..παντως δεν εχω δει κανεναν να λιποθυμαει μεχρι στιγμης. Για το 17 ισχυει ειναι λιγο γ...κι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Α! Μια ακόμη συμβουλή που μου ήρθε τώρα, Γιώτα μου. Μην αφήνεις την ομπρέλα σου ασυνόδευτη, οι πιθανότητες να την ξαναδείς είναι λίγες. Στα Γιάννενα βρέχει ίσως λίγο παραπάνω από το κανονικό. Το λεγόμενο "τσάλεμα"(=κλέψιμο) ομπρελών, είναι κάτι σαν έθιμο εκεί.
Κάποιο anti-frizz spray για τα μαλλιά έχεις; Αν όχι, να πάρεις, καθώς λόγω του κλίματος η υγρασία σπάνια είναι κάτω από 70%. ΑΛΛΑ ΕΠΙΜΕΝΩ, ΣΑΝ ΤΑ ΓΙΑΝΝΕΝΑΚΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ChristyStr

Νεοφερμένος

Η ChristyStr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα! Και εγώ Γιάννενα περασα και είμαι κατενθουσιασμένη!Πολύ χρήσιμες πληροφορίες,ευχαριστούμε:worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,871 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές :D Ο πατέρας μου στη δουλειά μίλησε με κάποιον ο οποίος έχει γνωστό στα Γιάννενα και νοικιάζει σπίτι 2χλμ μακριά από το κέντρο(συγκεκριμένα είπε οτι απέχει 2 χλμ από το κέντρο και 2 χλμ από το πανεπιστήμιο,δηλαδή είναι στη μέση της διαδρομής)..πιστεύετε αξίζει ή καλύτερα να κοιτάξω μέσα στο κέντρο;
ΥΓ Ιππολύτη καλά που μου είπες για το anti-frizz spray γιατί τα μαλλιά μου γίνονται χάλια όταν έχει υγρασία :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χμμ αυτό το 2χλμ από κέντρο, 2χλμ από πανεπιστήμιο δε μου ακούγεται καλό, μου θυμίζει περιοχές σεισμόπληκτα ή Ανατολή. Θα πρέπει να μάθεις διεύθυνση ή έστω που είναι κοντά για να κρίνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Δε χάνεις κάτι να πας να το δεις, αλλά αν πας κι ανακαλύψεις ότι είναι όντως Ανατολή/Σεισμόπληκτα, καλύτερα βρες άλλο... 2 χλμ από το κέντρο είναι και η περιοχή κοντά στους Αμπελόκηπους (οδοί Κομνηνών/γηροκομείο, Βηλαρά/Μ. Αλεξάνδρου/Άλσος), οπως και η περιοχη που λέγεται τζαμί, που κατ εμέ είναι από τις ιδανικοτερες. Ντάξει και εννοείται ιδανικό είναι ο,τι βρίσκεται μες στο κέντρο, αρκεί να είσαι τυχερος και να βρεις κάτι που αξίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,871 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ ξανά!Να σας ρωτήσω,ξέρετε πως κλείνω online εισιτήρια ΚΤΕΛ για Ιωάννινα;Μπήκα στα ΚΤΕΛ Ιωαννίνων αλλά δε με αφήνει να αλλάξω αφετηρία(έχει κλειδώσει τα Γιάννενα),μπήκα στα ΚΤΕΛ Αττικής και έχει εισιτήρια μόνο για κοντινές αποστάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,871 μηνύματα.
Πάνε χρόνια από τότε χαχαχαχα.Στην καλούτσιανη
 
Top