Γαλλικά από το μηδέν

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Ίσως έχουμε καλύτερες τιμές εδώ ή απλά ήμουν τυχερός :/:
Κοίτα να δεις, σίγουρα κάποιοι καθηγητές (και κάποιοι που παριστάνουν τους καθηγητές) μπορεί να ξεπουλάνε τη δουλειά τους. Πολλοί το κάνουν και ακόμα περισσότεροι μαθητές είναι έτοιμοι να το εκμεταλλευτούν. Είναι δυστυχώς ένα από τα παρελκόμενα της οικονομικής κρίσης. Εσύ μπορεί να ήσουν τυχερός, δεν διαφωνώ. Ξαναλέω όμως ότι αν ψάχνεις καλό και έμπειρο καθηγητή που θα εξατομικεύσει τη μάθημα και θα ξέρει πού να εστιάσει για να μάθεις με τον πιο αποτελεσματικό και ευχάριστο τρόπο, δεν είναι δυνατόν να περιμένεις να τον πληρώνεις ψίχουλα. Με τι καρδιά θα κάτσει να ασχοληθεί ο άλλος με σένα όταν έχει άλλους 10 σαν εσένα και δουλεύει σαν το σκυλί για 400 ευρώ το μήνα; Λογικά να το δεις, δεν στέκει. Το πιθανότερο είναι πως θα έρχεται στο μάθημα "τουρίστας", θα κατευθύνεται 100% από το βιβλίο, θα διορθώνει τις ασκήσεις επί τόπου και ό,τι πιάσεις.

Τα καθηγητικά φόρουμ είναι γεμάτα ερωτήσεις του στυλ: ανέλαβα μαθητή τάδε επιπέδου, τι βιβλίο να κάνουμε; Έχω το τάδε και το τάδε βιβλίο, μπορώ να χρησιμοποιήσω κάποιο από αυτά; Και μήπως μπορεί κάποιος να μου στείλει τις λύσεις των ασκήσεων; Τέτοιους καθηγητές βρίσκεις συνήθως όταν πληρώνεις ψίχουλα.

Αυτο που θα ηθελα τωρα να ρωτησω ειναι αν αυτους του μηνες απο Μαρτιο μεχρι Ιουλιο κανω ιδιαιτερο και με πολυ διαβασμα μεχρι που μπορω να φτασω και να τα εχω κατανοησει πληρως; Μεχρι το Α2;
Είναι δύσκολο να πας από το 0 στο Α2 σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα. Επίσης εφόσον όπως λες σκοπεύεις να συνεχίσεις τα γαλλικά και να τα φτάσεις σε ένα καλό επίπεδο, είναι πολύ σημαντικό να μην περάσεις τα πρώτα επίπεδα στα γρήγορα, γιατί τότε είναι που μπαίνουν οι βάσεις της γλώσσας. Δεν είναι θέμα να βγει απλά η ύλη (η ύλη μπορεί να βγει πάρα πολύ γρήγορα αρκεί να αφιερώσεις έναν σημαντικό χρόνο μελέτης). Το θέμα είναι να μπορέσεις να εμπεδώσεις αυτά που μαθαίνεις, να έχεις χρόνο για επαναλήψεις και για πρακτική, ώστε αυτά που έμαθες να σου γίνουν κτήμα και να μπορέσουν να αποτελέσουν βάσεις για τα πιο δύσκολα που έρχονται μετά.

Ο κανόνας όταν μαθαίνεις μία γλώσσα είναι να ξεκινάς με μικρά βήματα και να τρέχεις αργότερα, όχι το αντίστροφο. Σκέψου πώς έμαθες τη μητρική σου - ο μηχανισμός είναι ο ίδιος. Οπότε εγώ θα πρότεινα να ξεκινήσεις αργά και σταθερά με έναν έμπειρο καθηγητή που μπορεί να σου δώσει πολύ έξτρα υλικό για εξάσκηση και δεν προχωράει στο επόμενο κεφάλαιο μόνο και μόνο επειδή κάνατε όλες τις ασκήσεις του βιβλίου. Και να κάνεις πολλή εξάσκηση στην παραγωγή γραπτού και προφορικού λόγου - είναι απαραίτητη για την εμπέδωση. Κάνε μια συζήτηση εφ' όλης της ύλης με τον καθηγητή που θα επιλέξεις (πριν τον επιλέξεις) και ζήτα του να σου εξηγήσει το σκεπτικό του: πώς θα γίνεται το μάθημα, με ποιο βιβλίο, με τι συμπληρωματικό υλικό, πόσο γρήγορα θα προχωράτε, ποιος θα καθορίζει το ρυθμό σας. Και φυσικά να είσαι προετοιμασμένη να πληρώσεις κάτι παραπάνω για τον σωστό καθηγητή. Καλή αρχή και καλή επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Νίνα απ' ότι φαίνεται έχεις ασχοληθεί με τα γαλλικά. Ποιο θεωρείς πιο εύκολο πιστοποιητικό για επίπεδο Β1; (πιο εύκολο, όχι πιο αξιόλογο)
Απ' ότι είδα αναγνωρίζονται το Delf, το Κρατικό, το Certificat της Λιέγης και το Certificat της Γενεύης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,770 μηνύματα.
Το πιο ευκολο δεν ξερω. Το πιο αξιολογο παντως ειναι σιγουρα το Delf που ειναι και παγκοσμιως αναγνωρισμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Νίνα απ' ότι φαίνεται έχεις ασχοληθεί με τα γαλλικά. Ποιο θεωρείς πιο εύκολο πιστοποιητικό για επίπεδο Β1; (πιο εύκολο, όχι πιο αξιόλογο)
Απ' ότι είδα αναγνωρίζονται το Delf, το Κρατικό, το Certificat της Λιέγης και το Certificat της Γενεύης.

Δεν είμαι η Νίνα αλλά κάτι σκαμπάζω και εγώ από γαλλικά! :redface::P
Λοιπόν,τα δύο τελευταία από αυτά που αναφέρεις δεν τα ξέρω (και λογικά δεν τα ξέρει ούτε κανείς άλλος εδώ στην Ελλάδα).Ξέχασες να αναφέρεις το Sorbonne,το οποίο είναι μία πολύ καλή επιλογή για όσους προτιμούν τα λογοτεχνικά κείμενα από τα ψυχρά επιστημονικά άρθρα ή άρθρα εφημερίδας του Delf.Επίσης υπάρχει και ένα άλλο πιστοποιητικό,το TCF,το οποίο δεν είναι ιδιαίτερα διαδεδομένο στην Ελλάδα,αλλά το δίνουν αρκετοί στο εξωτερικό.
Πάντως το πιο εύκολο (και το "λιγότερο χρήσιμο",αν θες να πας έξω) κατά τη γνώμη μου είναι το ΚΠΓ (αλλιώς Κρατικό).
Πάντως όποιο κι αν αποφασίσεις να δώσεις,σου εύχομαι καλή επιτυχία!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Το Delf είναι αρκετά δύσκολο κατά κοινή ομολογία.

Το Sorbonne δεν το συμπεριέλαβα γιατί νόμιζα ότι έχει από επίπεδο Β2 και πάνω.
Αυτό το TCF που αναφέρεις δεν είναι αναγνωρισμένο από τον ΑΣΕΠ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Υπάρχει και Sorbonne B1.
Για το TCF έχεις δίκιο,το κοίταξα και όντως δεν είναι στη λίστα.Μου κάνει εντύπωση που ο ΑΣΕΠ αναγνωρίζει πιστοποιητικά τόσο στα αγγλικά όσο και στα γαλλικά που πολλές φορές δεν τα ξέρει ούτε η μάνα τους και όχι το TCF. :confused:
https://www.paris-sorbonne.fr/paris-sorbonne-b1-4862
https://www.newsbeast.gr/greece/ekpa...istopoioun-ti-gnosi-xenon-glosson-apo-to-asep
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hürrem Sultan

Νεοφερμένος

Η Hürrem Sultan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
https://ifa.gr/el/examens-el/presentation-uinites/sorbonne-b1 :)

Πιο "εύκολο" είναι το ΚΠΓ αλλά και της Λιέγης (κυρίως λόγω της εξέτασης με βίντεο αντί για κασέτα), ωστόσο για εξωτερικό και ειδικά για Γαλλία, μεγαλύτερο κύρος έχουν τα Delf-Sorbonne.https://ischool.e-steki.gr//www.pinterest.com/pin/create/extension/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Για το TCF έχεις δίκιο,το κοίταξα και όντως δεν είναι στη λίστα.Μου κάνει εντύπωση που ο ΑΣΕΠ αναγνωρίζει πιστοποιητικά τόσο στα αγγλικά όσο και στα γαλλικά που πολλές φορές δεν τα ξέρει ούτε η μάνα τους και όχι το TCF. :confused:
Έλα, σοβαρά, κάνει τέτοιο πράγμα ο ΑΣΕΠ; Πέφτω από τα σύννεφα :rolleyes:

Σε γενικές γραμμές, όσο πιο καινούριο το πιστοποιητικό, τόσο πιο εύκολο και όσο πιο εύκολο τόσο πιο άχρηστο. Από εκεί και πέρα, διαλέγεις και παίρνεις, ανάλογα με τους στόχους σου.

Ποιο θεωρείς πιο εύκολο πιστοποιητικό για επίπεδο Β1; (πιο εύκολο, όχι πιο αξιόλογο)
Δεν είμαι καθηγήτρια γαλλικών και δεν μπορώ να σου απαντήσω συγκεκριμένα αν είναι πιο εύκολο το κρατικό ή της Λιέγης ή της Γενεύης. Φαντάζομαι η ευκολία είναι σε κάποιο βαθμό και υποκειμενική, ανάλογα με τις δυνατότητές σου. Αλλά για επίπεδο Β1 δεν ξέρω αν αξίζει να διάλεξεις το πιο εύκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,770 μηνύματα.
Για κανενα επιπεδο δεν αξιζει να παρει κανεις το πιο ευκολο αν δεν υπαρχει αναγνωριση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Μα και αναγνώριση να υπάρχει, αν είναι μόνο από τον ΑΣΕΠ, είναι παρακινδυνευμένο. Εκτός αν το θέλεις για κάτι πολύ συγκεκριμένο π.χ. έναν διαγωνισμό που γίνεται άμεσα και ψάχνεις το πιο εύκολο πιστοποιητικό για να προλάβεις να το καταθέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,770 μηνύματα.
Και ποιος ξενος φορεας αναγνωριζει τον Ασεπ; :P. Το ελληνικο κρατος εχει πιασει τοσο πατο (το ιδιο και οι μηχανισμοι του) που κανενα κρατος δεν το αναγνωριζει πια. Ασε που τρλειωσαν οι διορισμοι στο δημοσιο. Ουτε τις καθαριστριες εχει πληρωσει η κυβερνηση εδω και μηνες ενω σε αυτες στηριξε ενα σωρο ιδεοληψιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Αν ξέρει κάποιος πληροφορίες για ΚΠΓ ή για certificat Λιέγης ή Γενεύης ας μας δώσει τα φώτα του.
Υγ: Τα Delf/Sorbonne είναι κάτι αντίστοιχο με τα Cambridge/Michigan. Είναι τα πιο καθιερωμένα και όλοι καταφεύγουν σ' αυτά χωρίς να ψάχνουν τι άλλο υπάρχει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,770 μηνύματα.
Νομιζω οτι οι καθηγητες ειναι ενημερωμενοι οπωςπ.χ η Νινα Νανα. Το φθηνο ή το ευκολο ειναι σπανια ή ποτε κατι καλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Πέρα απ' τα δύο καθιερωμένα ζητώ πληροφορίες και για τα υπόλοιπα. Εσύ σε τι επίπεδο έχεις φτάσει τη γλώσσα;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,770 μηνύματα.
Τα εχω παρει ολα. Πως εμαθες οτι υπαρχουν και αλλα πτυχια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Τα Delf, πάντως, είναι τα πιο διαδεδομένα και τα δέχονται παντού. Κάτι που δεν συμβαίνει με τα Sorbonne και με διπλώματα από άλλους φορείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Τα εχω παρει ολα. Πως εμαθες οτι υπαρχουν και αλλα πτυχια;

Απλά έκανα μια ανάγνωση για το τι αναγνωρίζεται από τον ΑΣΕΠ.
Εσύ πόσα χρόνια έκανες γαλλικά για να φτάσεις μέχρι Γ2?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toufita

Νεοφερμένος

Η maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Καλησπέρα και από εμένα! Θα ήθελα να ρωτήσω εφόσον γνωρίζει κανείς λίγα γαλλικά και χρειάζεται την πιστοποίηση τι πρέπει να προσέξει στον καθηγητή ώστε να έχει το επιθυμητό αποτέλεσμα; Εννοώ δηλαδή πως θα καταλάβω ότι ξέρει τη δουλειά του και ότι η μία ώρα που κάνουμε είναι αποτελεσματική;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Εσύ πόσα χρόνια έκανες γαλλικά για να φτάσεις μέχρι Γ2?
Εγώ έκανα 7 χρόνια, δηλαδή σχεδόν όσα έκανα και για τα αγγλικά. Ξέρω ότι δεν ρωτάς εμένα, αλλά είπα να απαντήσω μιας και δεν απάντησε ο juste ;)

Καλησπέρα και από εμένα! Θα ήθελα να ρωτήσω εφόσον γνωρίζει κανείς λίγα γαλλικά και χρειάζεται την πιστοποίηση τι πρέπει να προσέξει στον καθηγητή ώστε να έχει το επιθυμητό αποτέλεσμα; Εννοώ δηλαδή πως θα καταλάβω ότι ξέρει τη δουλειά του και ότι η μία ώρα που κάνουμε είναι αποτελεσματική;
Με τα λίγα γαλλικά σου δυστυχώς δεν μπορείς να κρίνεις τα γαλλικά της δασκάλας σου, ούτε αν ξέρει τη δουλειά της. Ο πιο σίγουρος τρόπος είναι να ζητήσεις συστάσεις από παλιότερους μαθητές, να ζητήσεις να δεις το πτυχίο της και τα διπλώματά της και φυσικά να της ζητήσεις να σου εξηγήσει πώς θα κάνει το μάθημα για να είναι αποτελεσματικό (πώς θα επιλέξει βιβλία, τι έξτρα υλικό θα χρησιμοποιήσει κλπ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Εγώ έκανα 7 χρόνια, δηλαδή σχεδόν όσα έκανα και για τα αγγλικά. Ξέρω ότι δεν ρωτάς εμένα, αλλά είπα να απαντήσω μιας και δεν απάντησε ο juste ;)
Καλά έκανες κι απάντησες. Ευχαριστώ. Έχεις κάνει και Γερμανικά μήπως; Αν ναι, τα θεωρείς πιο εύκολα ή πιο δύσκολα από τα Γαλλικά;;
Επίσης έχει ασχοληθεί μήπως με κάποια σλάβικη γλώσσα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top