Μαιευτική ή νοσηλευτική;

dimitrulaa

Νεοφερμένος

Η dimitrulaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
πάω 2α λυκείου σε επαλ. πιο από τα δυο πιστεύετε ότι είναι καλύτερο; σχετικά με επαγγελματική αποκατάστασηη.. γενικά! :) δε ξέρω τι να διαλέξω! είμαι ανάμεσα σ' αυτά τα 2!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
νομιζω οτι η νοσηλευτικη εχει καλυτερη επαγγελματικη αποκατασταση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΨΑΡΑΚΙ1993

Πολύ δραστήριο μέλος

Η BLOODY MARY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Αγωγής & Φροντίδας στην Πρώιμη Παιδική Ηλικία Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,816 μηνύματα.
μαιευτικη να διαλεξεις ειναι πιο ενδιαφερουσα κατα την γνωμη μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Queen of Hearts

Δραστήριο μέλος

Η Queen of Hearts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
από όσο ξέρω από τη μαιευτική μπορείς να δουλέψεις και ως νοσηλέυτρια και ως μαία ενώ από τη νοσηλευτική δε γίνεται..δεν είμαι και σίγουρη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
από όσο ξέρω από τη μαιευτική μπορείς να δουλέψεις και ως νοσηλέυτρια και ως μαία ενώ από τη νοσηλευτική δε γίνεται..δεν είμαι και σίγουρη...

Μαιευτική = εξειδίκευση πάνω στην γυναίκα.
Νοσηλευτική = εξειδίκευση στο ανθρώπινο σώμα.

Οπότε, δεν ισχύει η άποψη που είπες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nysteris

Νεοφερμένος

Ο nysteris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Μαιευτική = εξειδίκευση πάνω στην γυναίκα.
Νοσηλευτική = εξειδίκευση στο ανθρώπινο σώμα.

Οπότε, δεν ισχύει η άποψη που είπες.

όμως οι μαιευτές όντως έχουν δικαίωμα να δουλεψουν ως νοσηλευτικό προσωπικό συμφωνα με τα επαγγελματικα τους δικαιώματα καθώς έχουν και και δικαίωμα συνταγογράφησης ορισμένων φαρμακευτικών σκευασμάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
όμως οι μαιευτές όντως έχουν δικαίωμα να δουλεψουν ως νοσηλευτικό προσωπικό συμφωνα με τα επαγγελματικα τους δικαιώματα καθώς έχουν και και δικαίωμα συνταγογράφησης ορισμένων φαρμακευτικών σκευασμάτων.

Αν έχουν το δίκαιωμα να εργαστούν ως νοσηλεύτριες, τότε πάω πάσο.

Αν και πιστεύω ότι ο καθένας στον τομέα του. Δηλαδή, οι μαίες στα μαιευτήρια και οι νοσηλευτές στα νοσοκομεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Queen of Hearts

Δραστήριο μέλος

Η Queen of Hearts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Μαιευτική = εξειδίκευση πάνω στην γυναίκα.
Νοσηλευτική = εξειδίκευση στο ανθρώπινο σώμα.

Οπότε, δεν ισχύει η άποψη που είπες.

μου το είπε μαία που εργάστηκε και με τις δύο ιδιότητες.δεν το βγάζω από το μυαλό μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iratus

Δραστήριο μέλος

Ο Iratus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
μου το είπε μαία που εργάστηκε και με τις δύο ιδιότητες.δεν το βγάζω από το μυαλό μου.

Μάλλον σε είπε ψέμματα.το αντίθετο γίνεται ή εσύ κατάλαβες λάθος.Νοσηλευτές μπορούν να δουλέψουν σε μαιευτική κλινική,σε οποιοδήποτε νοσοκομείο κι αν πας θα το δεις.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαργαριτα Α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαργαριτα Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Οι νοσηλευτες περιοριζονται σε καποια πραγματα,ενω οι μαιευτες μπορουν να δουλεψουν και ως νοσηλευτες..Ενω οι νοσηλευτες δε μπορουν να δουλεψουν ως μαιευτες..Δηλαδη ενας νοσηλευτης,δε μπορει ουτε να συνταγογραφησει φαρμακα,ουτε να κανει μεταγγιση αιματος,ουτε να εκτελεσει τοκετο..Δηλαδη οι μαιευτες στον τοκετο,ειναι ισοδυναμοι θα λεγαμε με το γιατρο...Ειναι υπευθυνοι για την παθολογια ειτε του βρεφους,ειτε της γυναικας... Ειναι λιγο πιο ανεξαρτητοι..Δηλαδη παιρνουν συχνα πρωτοβουλιες,σε αντιθεση με τους νοσηλευτες,που εξαρτωνται πιο πολυ απο τις εντολες του γιατρου..Επισης οι μαιευτες-μαιες μπορουν να κανουν μεταγγιση αιματος,τεστ παπ και αλλων,παρακολουθηση εγκυμοσυνης και φυσικα εκτελεση τοκετου...Βασικα οι μαιευτες-μαιες ειμαστε πιο εξειδικευμενοι,γιατι περιοριζομαστε πανω στην εγκυο γυναικα και χωρις την εντολη μας,δε μπορει κανενας να της κανει εξετασεις,να της δωσει φαρμακα κτλ..Και επισης, μπορουμε να κανουμε διαγνωση παθολογικης καταστασης του βρεφους...Περα απο αυτα ομως και οι δυο ειδικοτητες ειναι πολυ ωραιες και η καθεμια, εχει τη δικη της χαρη.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

treirini

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η treirini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Καλησπέρα!
Θα διαφωνήσω..Ο καθείς στον τομέα του..Η μαία δεν μπορεί να δουλέψει ως νοσηλευτρια..(φυσικά γνωρίζει κάποιες νοσηλευτικες πράξεις (βασικές)χωρις όμως να την καταστεί ικανή να δουλέψει σε τμημα ώς νοσηλευτρια).
Παραθέτω λινκ με τα επαγγελματικα δικαιωματα
9καθήκοντα μαιας.
https://www.managaia.gr/forum/24-Τοκετός/2055-τα-επαγγελματικά-δικαιώματα-των-μαιών

Άντίθετα οι νοσηλευτές έχουν:
https://pasyno.gr/298
Νομίζω πολύ ευκολα μπορείται να διακρίνεται τις διαφορες...

Κατα την γν'ωμη μου η νοσηλευτική έχει καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαργαριτα Α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαργαριτα Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Καλησπέρα!
Θα διαφωνήσω..Ο καθείς στον τομέα του..Η μαία δεν μπορεί να δουλέψει ως νοσηλευτρια..(φυσικά γνωρίζει κάποιες νοσηλευτικες πράξεις (βασικές)χωρις όμως να την καταστεί ικανή να δουλέψει σε τμημα ώς νοσηλευτρια).
Παραθέτω λινκ με τα επαγγελματικα δικαιωματα
9καθήκοντα μαιας.
https://www.managaia.gr/forum/24-Τοκετός/2055-τα-επαγγελματικά-δικαιώματα-των-μαιών

Άντίθετα οι νοσηλευτές έχουν:
https://pasyno.gr/298
Νομίζω πολύ ευκολα μπορείται να διακρίνεται τις διαφορες...

Κατα την γν'ωμη μου η νοσηλευτική έχει καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση.

Φυσικα και ο καθενας στο τομεα του..Ουτε οι μαιες μπορουν να ξερουν ολη την νοσηλευτικη επιστημη και ουτε οι νοσηλευτες, μπορουν να συνταγογραφησουν φαρμακα,να εκτελεσουν τοκετο ή να παιρνουν την ευθυνη για την εγκυο..Παντως ομως, στο Τει μαιευτικης,ο πρωτος χρονος ειναι ουσιαστικα νοσηλευτικης φυσεως..Δηλαδη στο δευτερο εξαμηνο,εχουμε ενα μαθημα το οποιο το κανουμε στο νοσοκομειο και ειναι νοσηλευτικης φυσεως..Και απο το γ εξαμηνο και μετα,παμε σε μαιευτηρια.. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Γεια σας! Ενδιαφερομαι για νοσηλευτικη ή μαιευτική αλλα σκεφτομαι να παω θεωρητικη κατευθυνση, πιστευεται, οτι θα μπορω να ανταπεξελθω μεσα στα μαθηματα των σχολων απο θεωρητικη ή να μην το σκεφτω καν? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jucticeee

Νεοφερμένος

Η jucticeee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Φυσικά και θα μπορείς να αντεπεξέλθεις από θεωρητική! (είμαι σε τει νοσηλευτικής) και ξέρω πάρα πολλές κοπέλες που ήταν θεωρητική και είναι πολύ καλές φοιτήτριες και τα καταφέρνουν μια χαρά όπως οι υπόλοιποι.. Για μαιευτική πιστεύω ισχύει το ίδιο αν και είναι λίγο πιο δύσκολη η σχολή αλλά δεν έχει πολύ σημασία η κατεύθυνση που ήσουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Φυσικά και θα μπορείς να αντεπεξέλθεις από θεωρητική! (είμαι σε τει νοσηλευτικής) και ξέρω πάρα πολλές κοπέλες που ήταν θεωρητική και είναι πολύ καλές φοιτήτριες και τα καταφέρνουν μια χαρά όπως οι υπόλοιποι.. Για μαιευτική πιστεύω ισχύει το ίδιο αν και είναι λίγο πιο δύσκολη η σχολή αλλά δεν έχει πολύ σημασία η κατεύθυνση που ήσουν!

Δεν εχει μαθηματα μεσα η σχολη που χρειαζονται τις γνωσεις που εχει ενας θετικος δηλαδη? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jucticeee

Νεοφερμένος

Η jucticeee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Σε αυτή που είμαι εγώ όχι δεν απαιτεί γνώσεις φυσικής η μαθηματικών.. Αλλά και να υπάρχει ένα μάθημα που έχει μαθηματικά αν προσέξεις στις παραδόσεις το περνάς με μεγάλη ευκολία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Σε αυτή που είμαι εγώ όχι δεν απαιτεί γνώσεις φυσικής η μαθηματικών.. Αλλά και να υπάρχει ένα μάθημα που έχει μαθηματικά αν προσέξεις στις παραδόσεις το περνάς με μεγάλη ευκολία!
Ααα, ωραια! Αν επιτρεπεται σε πιο ΑΤΕΙ εισαι? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Ααα, ωραια! Αν επιτρεπεται σε πιο ΑΤΕΙ εισαι? :)

Ένα ΑΤΕΙ-Θ υπάρχει αυτό της Θεσσαλονίκης και λέγεται :
Αλεξάνδρειο Τεχνολογικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα Θεσσαλονίκης

Όλα τα υπόλοιπα λέγονται ΤΕΙ και όλα μαζί τα πανεπιστήμια & τα ΤΕΙ συγκροτούν τα ΑΕΙ της Ελλαδας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Ένα ΑΤΕΙ-Θ υπάρχει αυτό της Θεσσαλονίκης και λέγεται :
Αλεξάνδρειο Τεχνολογικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα Θεσσαλονίκης

Όλα τα υπόλοιπα λέγονται ΤΕΙ και όλα μαζί τα πανεπιστήμια & τα ΤΕΙ συγκροτούν τα ΑΕΙ της Ελλαδας

Όλα τα πανεπιστήμια συγκροτούν τα ΑΕΙ της Ελλάδας ,τα ΤΕΙ δεν συμπεριλαμβάνονται στα ΑΕΙ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Πριν μπείτε να γράψετε την οποιαδήποτε χαζομάρα καλό είναι να ελέγξετε τις σχεδόν αστείες πηγές σας......Έλεος πια



NOMOΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘ. 4009
Δομή, λειτουργία, διασφάλιση της ποιότητας των σπου−
δών και διεθνοποίηση των ανωτάτων εκπαιδευτικών
ιδρυμάτων.
Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ
ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
Εκδίδομε τον ακόλουθο νόμο που ψήφισε η Βουλή:
ΚΕΦΑΛΑΙΟ Α΄
ΓΕΝΙΚΕΣ ΑΡΧΕΣ
Άρθρο 1
Διάρθρωση της ανώτατης εκπαίδευσης
Νομική μορφή των Α.Ε.Ι.
1. Η ανώτατη εκπαίδευση παρέχεται από τα Ανώτα−
τα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα (Α.Ε.Ι.). Τα Α.Ε.Ι. είναι νομικά
πρόσωπα δημοσίου δικαίου πλήρως αυτοδιοικούμενα.
Η εποπτεία του κράτους ασκείται από τον Υπουργό
Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων, σύμ−
φωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο 16 του Συντάγματος
και τον παρόντα νόμο.
2. Η ανώτατη εκπαίδευση αποτελείται από δύο πα−
ράλληλους τομείς:
α) τον πανεπιστημιακό τομέα, που περιλαμβάνει τα
Πανεπιστήμια, τα Πολυτεχνεία και την Ανώτατη Σχο−
λή Καλών Τεχνών, τα οποία στο εξής αναφέρονται ως
«Πανεπιστήμια» και
β) τον τεχνολογικό τομέα, που περιλαμβάνει τα Τε−
χνολογικά Εκπαιδευτικά Ιδρύματα (Τ.Ε.Ι.) και την Ανώ−
τατη Σχολή Παιδαγωγικής και Τεχνολογικής Εκπαίδευ−
σης (Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε.), τα οποία στο εξής αναφέρονται ως
«Τ.Ε.Ι.».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top