Dalf

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,770 μηνύματα.
το κράτος σκέφτεται να βγάλει λεφτά. Δυστυχώς αυτό είναι το κύριο μέλημά του. Πάντως μην ανησυχείς. Το ελλην. δημόσιο τα αναγνωρίζει στους κόλπους του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
κανεις πολυ μεγαλο λαθος....το κπγ μονο κερδοφορο δεν ειναι....χρηματοδοτειται καθε χρονο απο τον κρατικο προυπολογισμο....και δεν ειναι πτυχιο της πλακας...ειναι πτυχιο ενος υπουργειου...οχι του καθε πανεπιστημιου που θελει να βγαλει λεφτα....και αλλωστε ειναι και το πιο φθηνο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
πιστευω οτι και σε ιδιωτικες εταιρειες αν καποιος εχει κπγ δεν θα τον απορριψουν. ειναι υπερβολικο αυτο που λες.
-----------------------------------------
το κράτος σκέφτεται να βγάλει λεφτά. Δυστυχώς αυτό είναι το κύριο μέλημά του. Πάντως μην ανησυχείς. Το ελλην. δημόσιο τα αναγνωρίζει στους κόλπους του.


και δεν ανησυχω.
-----------------------------------------
κανεις πολυ μεγαλο λαθος....το κπγ μονο κερδοφορο δεν ειναι....χρηματοδοτειται καθε χρονο απο τον κρατικο προυπολογισμο....και δεν ειναι πτυχιο της πλακας...ειναι πτυχιο ενος υπουργειου...οχι του καθε πανεπιστημιου που θελει να βγαλει λεφτα....και αλλωστε ειναι και το πιο φθηνο....


συμφωνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
αλλωστε μονο 6 χρονια ζωης εχει & ειναι απο τα πιο αναγνωρισμενα στην ελλαδα...φαντασου οτν θα βγουμε στην αγορα εργασιας....
-----------------------------------------
τεσπα...ας μη ξεφευγουμε απο το θεμα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Το κπγ θα κόστιζε περισσότερο αν είταν καλύτερα πλαισιωμένο και άξιζε περισσότερο. Έτσι ήταν και το αέριο και τώρα άντε να το πληρώσεις. Εδώ όμως δεν υπάρχουν ούτε προοπτικές αναγνώρισης. Εκτός δημοσίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
για τις προοπτικες αναγνωρισης του ανατρεξε στο τελαυταιο μηνυμα μου στο θεμα ''κρατικο πιστοποιητικο γλωσσομαθειας''!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Υπάρχουν ακόμα μεγαλύτερες προοπτικές αναγνώρισης για τα DELF. Ή καλύτερα - δεν μπορείς να συγκρίνεις τη μέρα με τη νύχτα. Το κπγ έχει ακόμα μαύρα μεσάνυχτα. Υπάρχουν εξεταστές που έχουν χειρότερο επίπεδο κι από το Β2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Παιδιά, με την κατεύθυνση στις επιστήμες τι παίζει; Χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη προετοιμασία; Από δυσκολία πως συγκρίνεται με το αντίστοιχο των ανθρωπιστικών επιστημών; Γενικά τι θέματα πέφτουν; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
Δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να δώσεις dalf ενώ υπάρχει sorbonne. Ειδικά αν πάρεις το s.b2 μετά το s.c1 είναι πανεύκολο και ευχάριστο γιατί έχεις να διαβάσεις βιβλία λογοτεχνίας π.χ La ronde de nuit,Colomba,Marius του J.M.G.Le clezio, flaubert etc. Εντάξει το s.c2 δεν είναι εύκολο αλλά θα έχεις ήδη το s.c1.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν η απάντηση είναι για μένα, αλλά έχω ήδη δαλφ σε 1 :P.
Προσωπικά, δεν γουστάρω την λογοτεχνία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
Δεν γουστάρεις τη λογοτεχνία; Τότε καρφί Dalf C2 αν και εγώ δεν θα το προτιμούσα για πολλούς λόγους. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Μωρέ, σε αγγλικά-ελληνικά καλή είναι, όμως κάτι γαλλικά αποσπάσματα που χω διαβάσει, είναι πολύ κουραστικά, άσε που θέλει κόπο να προσαρμοστείς στην παράξενη κλίση που χουν τα λογοτεχνικά (εσωτερικός μέλλοντας-παρελθόν λεγόντουσαν; ). Κυρίως μ' ενδιαφέρει που το νταλφ έχει κατεύθυνση στις επιστήμες, αλλά δεν ξέρει κανένας τι στυλ θέματα πέφτουν.
Πφφφ, επειδή έχω 1 χρόνο και κάτι μήνες κενό, που δεν ασχολήθηκα καθόλου, λέω να πάρω τα bescherelle για γραμματική και για λεξιλόγιο για να τα φρεσκάρω κάπως, εσύ τι προτείνεις για προετοιμασία χωρίς καθηγητή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
Οπωσδήποτε το Bescherelle είναι το Α και το Ω της Γαλλικής γραμματικής (ρήματα-μετοχές) . Εγώ έκανα και Roboly για δύσκολα θέματα όπως εκφράσεις αιτιολόγησης, χρόνου , επεξήγησης , αντίθεσης κτλ αλλά κυρίως για temps indirect-direct και voix passive σε προτάσεις ή και σε ολόκληρα κείμενα (ξέρεις μετατροπές) . Για να φρεσκάρεις απλά το λεξιλόγιο (μείζον θέμα) κοίτα τα βιβλία που έκανες στο Dalf C1. Τι στο καλό θα είχες μάθει ΠΟΛΥ πράμα ειδικά στο λεξιλόγιο. Αφού τα πέρασες ήδη με επιτυχία το C1 δεν θα σου πάρει και άπειρο χρόνο.. Une et demie semaine peut-etre;
Άσε και εγώ νομίζω ότι τα έχω ξεχάσει όλα, βλέπεις με τις Πανελλήνιες άφησα τα Γαλλικά 3 χρόνια και μάλλον θα τα συνεχίσω από Φλεβάρη το Sorbonne B2-C1 γιατί πραγματικά μου αρέσουν :) Ναι στη Λογοτεχνία η ανωμαλία των Γάλλων οργιάζει!!! Irregulier passe-simple και subjonctif imparfait et plus-que-parfait dans toute leur splendeur !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cookies&chips

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Έχοντας πάρει το Dalf C2, το συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όποιον δεν μπορεί τη λογοτεχνία. Προσοχή όμως, είναι διαφορετικός ο τρόπος εξέτασης και χρειάζονται γενικές γνώσεις, στις οποίες θα πρέπει να δώσει μεγάλο βάρος ο δάσκαλος. Να συζητάτε συνεχώς στα γαλλικά για την επικαιρότητα και για ό,τι σας ενδιαφέρει. Ενδεικτικά απ΄ότι θυμάμαι (γιατί τον δεκέμβρη του 2010 το πήρα) έχει δημοκρατία-πολίτευμα, μετανάστευση, φεμινισμός, παιδεία, οικολογία-περιβάλλον, κουλτούρα και πάρα πάρα πολλά ακόμα. Επιπλέον, είναι απαραίτητο να διαβάζεις γαλλικά στο internet (Πχ le monde) και να ακούς γαλλικό ραδιόφωνο (ειδικά στις ενημερωτικές εκπομπές μιλάν μια χαρά στρωτά και μπορείς να τα καταλαβαίνεις όλα). Γενικά, τουλάχιστον για μένα, η διαδικασία της προετοιμασίας άξιζε τουλάχιστον αν όχι πολύ περισσότερο από το ίδιο το πτυχίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Έχοντας πάρει το Dalf C2, το συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όποιον δεν μπορεί τη λογοτεχνία. Προσοχή όμως, είναι διαφορετικός ο τρόπος εξέτασης και χρειάζονται γενικές γνώσεις, στις οποίες θα πρέπει να δώσει μεγάλο βάρος ο δάσκαλος. Να συζητάτε συνεχώς στα γαλλικά για την επικαιρότητα και για ό,τι σας ενδιαφέρει. Ενδεικτικά απ΄ότι θυμάμαι (γιατί τον δεκέμβρη του 2010 το πήρα) έχει δημοκρατία-πολίτευμα, μετανάστευση, φεμινισμός, παιδεία, οικολογία-περιβάλλον, κουλτούρα και πάρα πάρα πολλά ακόμα. Επιπλέον, είναι απαραίτητο να διαβάζεις γαλλικά στο internet (Πχ le monde) και να ακούς γαλλικό ραδιόφωνο (ειδικά στις ενημερωτικές εκπομπές μιλάν μια χαρά στρωτά και μπορείς να τα καταλαβαίνεις όλα). Γενικά, τουλάχιστον για μένα, η διαδικασία της προετοιμασίας άξιζε τουλάχιστον αν όχι πολύ περισσότερο από το ίδιο το πτυχίο.

Ωραίος φίλε, μου στέλνεις όμως μερικά λινκ με τις ραδιοφωνικές εκπομπές που προτείνεις; ;)

ΥΓ: εγώ μιλάω για προετοιμασία μόνος, οπότε για τα προφορικά δεν έχω ιδέα τι να κάνω, μάλλον την προσευχή μου πως θα την παλέψω κάπως χωρίς εξάσκηση! :P

Απ' ότι κατάλαβα έδωσες την κατεύθυνση ανθρωπιστικών επιστημών μ' αυτά τα θέματα που λες, δεν υπάρχει κάποιος να δώσει πληροφορίες με τα είδη των θεμάτων που πέφτουν στην "επιστημονική" κατεύθυνση; Φαντάζομαι δεν θα ναι τόσο εξειδικευμένα, ώστε να χρειάζεται να μαι απόφοιτος κάποιου ΑΕΙ, απλά θα χει πιο πολλά θέματα του στυλ κλωνοποίηση, πυρηνική ενέργεια κοκ. (?)

Αααα, τελευταίο, @ σοφιστής, τώρα αντιγράφω τις παλιές μου (διορθωμένες) εκθέσεις και ψάχνω τις... άγνωστες λέξεις, ομολογώ πως έχει φτωχύνει πολύ το λεξιλόγιό μου! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cookies&chips

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Ωραίος φίλε, μου στέλνεις όμως μερικά λινκ με τις ραδιοφωνικές εκπομπές που προτείνεις; ;)

ΥΓ: εγώ μιλάω για προετοιμασία μόνος, οπότε για τα προφορικά δεν έχω ιδέα τι να κάνω, μάλλον την προσευχή μου πως θα την παλέψω κάπως χωρίς εξάσκηση! :P

Απ' ότι κατάλαβα έδωσες την κατεύθυνση ανθρωπιστικών επιστημών μ' αυτά τα θέματα που λες, δεν υπάρχει κάποιος να δώσει πληροφορίες με τα είδη των θεμάτων που πέφτουν στην "επιστημονική" κατεύθυνση; Φαντάζομαι δεν θα ναι τόσο εξειδικευμένα, ώστε να χρειάζεται να μαι απόφοιτος κάποιου ΑΕΙ, απλά θα χει πιο πολλά θέματα του στυλ κλωνοποίηση, πυρηνική ενέργεια κοκ. (?)

Αααα, τελευταίο, @ σοφιστής, τώρα αντιγράφω τις παλιές μου (διορθωμένες) εκθέσεις και ψάχνω τις... άγνωστες λέξεις, ομολογώ πως έχει φτωχύνει πολύ το λεξιλόγιό μου! :P

Ναι, ανθρωπιστικές επιστήμες έδωσα, όμως απ'ότι ξέρω τα βιβλία είναι κοινά και εσύ απλώς κάνεις τα σχετικά με τον τομέα που θα δώσεις. Πχ στο βιβλίο μου που κοίταξα έχει και για τη γρίπη των πτηνών, τη μακροζωία και πώς την επιδιώκει η επιστήμη, πυρηνικά απόβλητα, κλωνοποίηση και γενετική και έκανα τα μισά από αυτά. Φαντάζομαι ότι στις sciences μπορεί να πέφτουν τεχνολογία-προσωπικά δεδομένα-παρακολουθήσεις και γενικά κοίτα στην επικαιρότητα ό,τι σου χτυπάει ως θέμα που μπορεί να συνδυάσει επιστήμες και ηθική, τους αρέσουν πολύ κάτι τέτοια.

Από ράδιο: Radio France, Radio France International, TV5 Monde (κυρίως βίντεο εκπομπών τηλεόρασης)

Είναι πολύ προβληματικό το να δώσεις μόνος σε ό,τι αφορά το προφορικά. Αυτό γιατί θα πρέπει να ξέρεις αν οι σημειώσεις που κρατάς στο ακουστικό είναι σωστές, αν προετοίμασες αυτά που θα πεις με τον σωστό τρόπο, και θα πρέπει να εξοικειωθείς να συζητάς σχετικά με τις απόψεις που θα πεις και με τις ερωτήσεις που θα σου βάλουν και υπάρχει και το θέμα ότι πρέπει κάποιος να σου διορθώνει τα μικρολαθάκια που κάνουμε και δεν το καταλαβαίνουμε αλλά μπορεί να στοιχήσουν πολύ στην εξέταση. Αν μπορείς να βρεις κάποιον που μιλάει έστω βασικά γαλλικά πρέπει να κάνετε κανα 2ωρο τη βδομάδα μόνο προφορικά.

Πάντως, ψάξε μήπως υπάρχουν τίποτα Past papers στο ιντερνετ και άμα δε βρεις, πήγαινε στο ινστιτούτο να αγοράσεις κανένα βιβλιαράκι που τα χουν, νομίζω κανα 15-20αρι κάνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.

Είναι πολύ προβληματικό το να δώσεις μόνος σε ό,τι αφορά το προφορικά.
Αυτό γιατί θα πρέπει να ξέρεις αν οι σημειώσεις που κρατάς στο ακουστικό είναι σωστές, αν προετοίμασες αυτά που θα πεις με τον σωστό τρόπο, και θα πρέπει να εξοικειωθείς να συζητάς σχετικά με τις απόψεις που θα πεις και με τις ερωτήσεις που θα σου βάλουν και υπάρχει και το θέμα ότι πρέπει κάποιος να σου διορθώνει τα μικρολαθάκια που κάνουμε και δεν το καταλαβαίνουμε αλλά μπορεί να στοιχήσουν πολύ στην εξέταση. Αν μπορείς να βρεις κάποιον που μιλάει έστω βασικά γαλλικά πρέπει να κάνετε κανα 2ωρο τη βδομάδα μόνο προφορικά.

Ναι, ισχύει...
Θα δείξει, ίσως να κάνω μερικές ώρες για προφορικά... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ροβερτα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ροβερτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Ποια βιβλια εχετε να προτεινετε για προετοιμασια πτυχιου Dalf/Sorbonne C1 ? Και ποιος εκδοτικος οικος ειναι πιο ξακουστος για τα βιβλια προετοιμασιας ? :hmm:Προσωπικα θεωρω οτι τα βιβλια προετοιμασιας των εκδοσεων Trait d' Union και Roboly ειναι τα πιο φημισμενα. :studying:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top