Γαλλικά από το μηδέν

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Γενικά είναι λάθος να τα συγκρίνεις, το ντελφ το Β2 είναι πολύ πιο δύσκολο πτυχίο από το λόουερ του μισιγκαν :)
Δεν συνέκρινα κάτι, απλώς απάντησα. Αφού αυτό θεωρείται ως lower στα γαλλικά , τί να πώ;:P

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Γενικά είναι λάθος να τα συγκρίνεις, το ντελφ το Β2 είναι πολύ πιο δύσκολο πτυχίο από το λόουερ του μισιγκαν :)

Σοβαρά; Το αμφισβητώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Σοβαρά; Το αμφισβητώ.
Τολμώ να συμφωνήσω.

Γκρεγκουάρ,
πόσα χρόνια έκανες αγγλικά για το Β2 και πόσα για τα γαλλικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex ok

Νεοφερμένος

Ο alex ok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Η αληθεια ειναι πως ενδιαφερομαι και για γαλλικα και για ισπανικα.Ειμαι φοιτητης εχω αγγλικα και γερμανικα σε αριστο επιπεδο και ενδιαφερομαι για μια 3η γλωσσα με μαθηματα 3-4 ωρες την εβδομαδα.Ποσο διαρκει καθε γλωσσα μεχρι το επιπεδο β2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Μονο εμενα μου φαινεται το Β2 γαλλικων πιο δυσκολο απο το αγγλικων; (μην πω και του κειμπριτζ):confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Queen of Hearts

Δραστήριο μέλος

Η Queen of Hearts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Μονο εμενα μου φαινεται το Β2 γαλλικων πιο δυσκολο απο το αγγλικων; (μην πω και του κειμπριτζ):confused:

Όχι,και 'μένα :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rainbow.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η rainbow. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Όχι,και 'μένα :worry:
και μενα.και πιστευω πως ειναι

Η αληθεια ειναι πως ενδιαφερομαι και για γαλλικα και για ισπανικα.Ειμαι φοιτητης εχω αγγλικα και γερμανικα σε αριστο επιπεδο και ενδιαφερομαι για μια 3η γλωσσα με μαθηματα 3-4 ωρες την εβδομαδα.Ποσο διαρκει καθε γλωσσα μεχρι το επιπεδο β2
αν θες να μαθεις μια γλωσσα και να ειναι βολικο το ωραριο με τη σχολη σου τοτε θα σου προτεινα τα ισπανικα.ειναι πιο ευκολα απο τα γαλλικα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Μονο εμενα μου φαινεται το Β2 γαλλικων πιο δυσκολο απο το αγγλικων; (μην πω και του κειμπριτζ):confused:
Όταν η τριβή με μία γλώσσα (τόσο σε προφορικό, όσο σε γραπτό λόγο) είναι σχεδόν καθημερινή, είναι λογικό η εξοικείωση με τη γλώσσα αυτή να γίνει ταχύτατα.
Εγώ μίλησα για τη δομή και τις απαιτήσεις της εξέτασης. :)

Η αληθεια ειναι πως ενδιαφερομαι και για γαλλικα και για ισπανικα.Ειμαι φοιτητης εχω αγγλικα και γερμανικα σε αριστο επιπεδο και ενδιαφερομαι για μια 3η γλωσσα με μαθηματα 3-4 ωρες την εβδομαδα.Ποσο διαρκει καθε γλωσσα μεχρι το επιπεδο β2
Θα ήταν χρήσιμο να μας πεις τι σπουδάζεις, μήπως κάποια γλώσσα ανοίγει περισσότερες πόρτες από μία άλλη στο επιστημονικό σου πεδίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jackass

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jackass αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
μπορω ων ενηλικας να παρω το β2 σε 9 μηνες με ενταιτκα μαθηματα???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mission possible

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 826 μηνύματα.
μπορω ων ενηλικας να παρω το β2 σε 9 μηνες με ενταιτκα μαθηματα???

Xλωμο. Εκτος αν εχεις ευχερεια στις γλωσσες και κανεις υπερεντατικα μαθηματα. Προς τι η βιασυνη; Ο.τι μαθαινει κανεις γρηγορα ξεχνιεται το ιδιο ευκολα και γρηγορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αυτα είναι!

Νεοφερμένος

Η Αυτα είναι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπερα,
Θα ηθελα να ξεκινησω αυτο το διαστημα γαλλικα μιας και εχω χρονο μεχρι τον Σεπτεμβριο οπου θα ξεκινησω τις σπουδες μου. Βρηκα δυο φροντιστηρια το ενα λεει για 320 ευρω απο Μαρτιο-Ιουλιο με 4 ωρες τη βδομαδα μεχρι επιπεδο Β1 ,ενω το αλλο λεει 890 ευρω απο Μαρτιο-Ιουνιο και συνεχιζεται απο Σεπτεμβριο μεχρι Δεκεμβριο με 6 ωρες τη βδομαδα για επιπεδο μεχρι το μισο του Β1! Μιας και δεν γνωριζω, το 1ο σεναριο ειναι εφικτο -το οτι οντως μπορεις να φτασεις μεχρι Β1- σε τοσο λιγο διαστημα; Αξιζει να παω;


Ευχαριστω εκ των προτερων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Το να πας από το Μάρτιο μέχρι τον Ιούλιο (μέσα σε 4 μήνες δλδ) από το μηδέν στο Β1 σε μία γλώσσα όπως τα γαλλικά είναι πραγματικά ανέφικτο. (εκτός αν πας να μείνεις Γαλλία ή ακούς όλη μέρα γαλλικά και όλη τη νύχτα κάθεσαι και διαβάζεις,αν και πάλι δεν ξέρω αν θα απέδιδε πραγματικά κάτι τέτοιο) Αυτό που σου προτείνει το δεύτερο φροντιστήριο (αν κατάλαβα καλά,να κάνεις 3+3=6 μήνες και να φτάσεις οριακά σε ένα επίπεδο Α2-Β1) φαίνεται πιο εφικτό. Στη θέση σου θα πήγαινα στο δεύτερο φροντιστήριο,αν και το καλύτερο θα ήταν να κάνεις ιδιαίτερα για να προχωράς την ύλη ανάλογα με τις ανάγκες και τις ικανότητές σου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hürrem Sultan

Νεοφερμένος

Η Hürrem Sultan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Καλησπερα,
Θα ηθελα να ξεκινησω αυτο το διαστημα γαλλικα μιας και εχω χρονο μεχρι τον Σεπτεμβριο οπου θα ξεκινησω τις σπουδες μου. Βρηκα δυο φροντιστηρια το ενα λεει για 320 ευρω απο Μαρτιο-Ιουλιο με 4 ωρες τη βδομαδα μεχρι επιπεδο Β1 ,ενω το αλλο λεει 890 ευρω απο Μαρτιο-Ιουνιο και συνεχιζεται απο Σεπτεμβριο μεχρι Δεκεμβριο με 6 ωρες τη βδομαδα για επιπεδο μεχρι το μισο του Β1! Μιας και δεν γνωριζω, το 1ο σεναριο ειναι εφικτο -το οτι οντως μπορεις να φτασεις μεχρι Β1- σε τοσο λιγο διαστημα; Αξιζει να παω;


Ευχαριστω εκ των προτερων!

Καλησπέρα! Τα κέντρα ξένων γλωσσών που απεύθυνονται σε ενήλικες έχουν την τάση να προβάλλουν καταστάσεις ανέφικτες. Δεν γίνεται να φτάσει κάποιος απο το 0 σε επίπεδο Β1 μέσα σε λίγους μόνο μήνες και με λίγες ώρες μάθημα!
Σύμφωνα με το Κοινό Ευρωπαϊκό Πλαίσιο Αναφοράς των Γλωσσών για το επίπεδο Β1 χρειάζονται περίπου 380 ώρες μαθημάτων.
Οπότε θα απέρριπτα σίγουρα το πρώτο φροντιστήριο. Το 2ο φροντιστηριο παρουσιάζει ένα πιο ρεαλιστικό πρόγραμμα ωστόσο δεν μπορούμε να γνωρίζουμε τις πραγματικές συνθήκες μαθήματος. Γνώμη μου είναι-εφόσον μπορείς από οικονομικής άποψης-να σκεφτείς και την επιλογή των ιδιαίτερων μαθημάτων.
Εξέτασε λοιπόν καλά τις επιλογές πριν αποφασίσεις! Αναλόγως τι θέλεις, πόσο χρόνο (θα) διαθέτεις, πόση όρεξη για διάβασμα, αν μπορείς να ανταπεξέλθεις σε ένα τμήμα με πολλούς μαθητές ή/και με εντατικούς ρυθμούς μαθημάτων...
Επίσης αναφέρεις ότι θα σπουδάζεις από Σεπτέμβρη. Θα είσαι στην πόλη σου ή σε άλλη πόλη (ή και άλλη χώρα; );

Ελπίζω να βοήθησα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αυτα είναι!

Νεοφερμένος

Η Αυτα είναι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Πρωτα απ’όλα σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας!
Τα ιδιαιτερα φροντιστηρια περιπου ποσο χρονο χρειαζεται για να καλυψουν από το το 0 μεχρι το Β1; Το κοστος είναι πολύ μεγαλυτερο αποτι ένα φροντιστηριο;
Σπουδες θα παω το Σεπτεμβρη σε άλλη πολη γιαυτο θα ηθελα τωρα αν γινεται να μαθω οσο το δυνατο καλυτερα γαλλικα γινεται και όταν ξεκινησω τις σπουδες αναλογα με το προγραμμα μου να συνεχισω μεχρι και το Β2.
Αυτή τη στιγμη μιας και εχω απεριοριστο ελευθερο χρονο θα ηθελα να αφιερωσω πολλες ωρες διαβασματος στα γαλλικα, γι’αυτό και θεωρησα αρκετα εφικτο το σεναριο των 4 μηνων, αλλα απ’ότι βλεπω είναι μουφα τα οσα λενε! ??????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Πρωτα απ’όλα σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας!
Τα ιδιαιτερα φροντιστηρια περιπου ποσο χρονο χρειαζεται για να καλυψουν από το το 0 μεχρι το Β1; Το κοστος είναι πολύ μεγαλυτερο αποτι ένα φροντιστηριο;
Σπουδες θα παω το Σεπτεμβρη σε άλλη πολη γιαυτο θα ηθελα τωρα αν γινεται να μαθω οσο το δυνατο καλυτερα γαλλικα γινεται και όταν ξεκινησω τις σπουδες αναλογα με το προγραμμα μου να συνεχισω μεχρι και το Β2.
Αυτή τη στιγμη μιας και εχω απεριοριστο ελευθερο χρονο θα ηθελα να αφιερωσω πολλες ωρες διαβασματος στα γαλλικα, γι’αυτό και θεωρησα αρκετα εφικτο το σεναριο των 4 μηνων, αλλα απ’ότι βλεπω είναι μουφα τα οσα λενε!
Ξεκίνα ιδιαίτερα καλύτερα, στο φροντιστήριο θα χάνεις χρόνο. Η τιμή που δίνεις στα 320Ε αν όντως κάνεις 4 ώρες (γιατί 4διδακτικές ώρες = 3 κανονικές) βγαίνει στα 5Ε/ώρα. Φαντάζομαι ό,τι στα γαλλικά οι καθηγητές δεν είναι δυσεύρετοι οπότε και στα 10Ε/ώρα κερδισμένη θα είσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Οι καλοί καθηγητές δεν δουλεύουν με 5 και 10 ευρώ την ώρα στο ιδιαίτερο. Συγγνώμη που σας το χαλάω, αλλά έτσι είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hürrem Sultan

Νεοφερμένος

Η Hürrem Sultan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Συμφωνώ με τον fmarulezkd.

Οι καλοί καθηγητές δεν δουλεύουν με 5 και 10 ευρώ την ώρα στο ιδιαίτερο. Συγγνώμη που σας το χαλάω, αλλά έτσι είναι.

οι καλοί με 5 σίγουρα όχι αλλά με 10 ναι, αναλόγως την περίπτωση :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Αναλόγως με την περίπτωση? Ίσως. Πάντως εγώ όσες καθηγήτριες ξέρω που κάνουν ιδιαίτερο σε σπίτια με 10 ευρώ την ώρα είναι ή τελείως άπειρες (μαθαίνουν στου Κασίδη το κεφάλι) ή κοροϊδεύουν (κάνουν ό,τι βιβλίο πέσει στα χέρια τους, δουλεύουν χωρίς πρόγραμμα και χωρίς στόχους, ίσα ίσα για άλλο ένα 10ευρω). Υπάρχουν κάποιες π.χ. που δουλεύουν σε φροντιστήριο για το βασικό μισθό και τα έξοδα, έχουν 2-3 καλοπληρωμένα ιδιαίτερα και κάνουν καμιά ξεπέτα του 10ευρου για το εξτραδάκι τους.

Το έχω κάνει κι εγώ, να μην λέω ψέματα...

Μικρές και άπειρες που μπορεί μεν να ξέρουν καλά γαλλικά αλλά δεν έχουν ιδέα πώς να διδάξουν σαφώς θα βρεις με 10 ευρώ την ώρα. Αλλά αν ο στόχος σου είναι να πιάσεις ένα συγκεκριμένο επίπεδο σε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα και να πάρεις κάποια πιστοποίηση, χρειάζεσαι έναν καθηγητή που να ξέρει τι κάνει και να έχει ξαναδουλέψει με ενήλικες. Όχι κάποιον που μαθαίνει μαζί σου.

Οπότε να διευκρινίσω ότι δεν έχω καμία διαφωνία πως μπορείς να βρεις καθηγητή γαλλικών με 10 ευρώ την ώρα. Απλά να μην νομίζεις ότι θα είναι και καλός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αυτα είναι!

Νεοφερμένος

Η Αυτα είναι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Πραγματικα σας ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σας!!
Μιας και βλεπω ομοφωνια ως προς το οτι σε τοσο λιγο διαστημα δε μπορεις να μαθεις ,αποφασισα να ψαξω για ιδιαιτερα.. Μιας και πραγματικα θελω να μαθω γαλλικα και οχι απλα να χασω την ωρα μου δεν θα με ενδιεφερε και τοσο το κοστος του μαθηματος. (παρα να δινω λιγα και να μη μαθω τιποτα!)

Αυτο που θα ηθελα τωρα να ρωτησω ειναι αν αυτους του μηνες απο Μαρτιο μεχρι Ιουλιο κανω ιδιαιτερο και με πολυ διαβασμα μεχρι που μπορω να φτασω και να τα εχω κατανοησει πληρως; Μεχρι το Α2;

Γενικα θα ηθελα σε καποια στιγμη της ζωης μου να φταςω μεχρι το Β2 ,γιαυτο θα ηθελα τωρα που δεν εχω σπουδες να αφιερωσω ολο μου το χρονο στα γαλλικα να καλυψω οσο δυνατο περισσοτερη υλη γινεται και στη συνεχεια στις σπουδες σιγα σιγα να φτασω στο Β2(και στην καλη γνωση γαλλικων βεβαια,οχι απλα σε ενα διπλωμα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Οι καλοί καθηγητές δεν δουλεύουν με 5 και 10 ευρώ την ώρα στο ιδιαίτερο. Συγγνώμη που σας το χαλάω, αλλά έτσι είναι.
Ίσως έχουμε καλύτερες τιμές εδώ ή απλά ήμουν τυχερός :/:

Αυτο που θα ηθελα τωρα να ρωτησω ειναι αν αυτους του μηνες απο Μαρτιο μεχρι Ιουλιο κανω ιδιαιτερο και με πολυ διαβασμα μεχρι που μπορω να φτασω και να τα εχω κατανοησει πληρως; Μεχρι το Α2;
Δε νομίζω ό,τι μπορεί να σου πει κανείς με σιγουριά, ο καθένας έχει τους δικούς του ρυθμούς και δυνατότητες, είναι και θέμα ποιότητας καθηγητή. Προσωπικά πάντως στα σουη δικά που κάνω, αν έκανα περισσότερες ώρες και ασχολούμουν από μόνος μου πιο πιο πολύ το Α2 σε αυτό το διάστημα θα ήταν αρκετά ρεαλιστικός στόχος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top