Γαλλικά από το μηδέν

vasoyla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vasoyla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Μολις εχω τελειωσει φετος το λυκειο και του χρονου παραλληλα με την σχολη που θα περασω θελω να ξεκινησω γαλλικα.Οι γνωσεις μου ειναι πολυ μετριες επιπεδου α1 απο αυτα που εχω μαθει απο το σχολειο.Σε ποσα χρονια περιπου θα ειμαι σε θεση να δωσω το β2 αν ξεκινησω απο τον Σεπτεμβρη μαθηματα(οχι εντατικα);Οι τιμες ποσο ειναι περιπου στα φροντιστηρια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
Εγώ θα σου έλεγα ότι θα μπορούσες να έδινες το Sorbonne B2 με μελέτη και αρκετές ώρες φροντιστήριο ή ιδιαίτερα σε 2 & 1/2 χρόνια. Έχεις πολλά να διαβάσεις καθώς χωρίς να σε απογοητεύω το σχολικό επίπεδο στα Γαλλικά είναι συνήθως κάτω του Delf A1... Σε εμάς ειδικά ήταν Preparatoire.....Άχρηστα πράγματα δλδ.
Για το Delf B2 ξέχασέ το καλύτερα καθώς, στην ουσία , είναι πάνω από το τη δυσκολία του Β2..Άλλο που αναγνωρίζεται ως Β2. Πάντως θα σου σύστηνα να έδινες και το Delf B1 για να ελέγξεις τις γνώσεις σου μακροπρόθεσμα όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ceteris paribus

Νεοφερμένος

Ο ceteris paribus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
στα 4 χρονια της σχολης σου μπορεις ανετα να τα τελειοποιησεις...
αρα περιπου στα 2 για β2 (ισως και λιγο λιγοτερο αν κανεις εντατικα)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Άρα σε 2 χρόνια φτάνεις στο Β2, από το μηδέν; Ενδιαφέρον μιας και μετά το μεταπτυχιακό θέλω μια 2η γλώσσα. Πιστεύετε ότι τα ωράρια συνδιάζονται με τη δουλειά ή θέλει ιδιαίτερα και ζόρι;

Βρε μπας να κοιτάξω για κανα Ισπανικό καλύτερα;:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VakocNE

Νεοφερμένος

Ο Κωστάκης ;) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νεάπολης (Λασιθίου). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Διαβάζω και λέτε για Β2 σε δύο χρόνια..! Μαζί σας, τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο αλλά θα είναι πραγματικό ζόρι και δεν ξέρω κατά πόσο η σχολή σου, επιτρέπει να αφιερώσεις ένα τεράστιο μέρος του χρόνου σου για να τα καταφέρεις.
Δύο χρόνια για να φτάσεις στο Β2, είναι πολύ λίγα, αν λάβεις υπ' οψιν ότι παρ' ότι το Β2 έχει νομική ισχύ Lower σε αντιστοιχία με τα Αγγλικά αλλά το πραγματικό επιπέδο εξετάσεων, είναι Advance!!!
Τώρα, όσον αφορά τις τιμές, εξαρτάται τα άτομα και αλλάζει από καθηγητή σε καθηγητή. Πάνω κάτω 15 με 20 ευρώ την ώρα αν μιλάμε για ένα - δύο άτομα.
Καλή επιτυχία πάντως, σε όποια επιλογή!!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ceteris paribus

Νεοφερμένος

Ο ceteris paribus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
given the fact οτι το παιδι δεν θελει εντατικα (ητοι το πολυ 3-4 ωρες φροντιστηρια την εβδομαδα) δεν υπαρχει κανενα προβλημα με την σχολη...

μην μπερδευεστε με τα αγγλικα που εχουν 852367 ταξεις για να φτασεις στο λοουερ, κι ολοι εχουμε μπει σ'αυτο το τρυπακι...την μια χρονια βγαινει ανετοτατα η υλη του α1-α2 κι αν κανει και καλοκαιρινα για να βγαλει τουλαχιστον το μισο β1 στο τελος του 2ου χρονου (ή εστω στις αρχες του τριτου) ειναι πανετοιμος για β2...

με εντατικα (δηλ περι τις 6-7 ωρες την εβδομαδα) κι αν υποθεσουμε οτι ξεκιναει τωρα η υλη του α1-α2 βγαινει μεχρι μεσα οκτωβρη και μεχρι τον μαη θα εχει τελειωσει και το μεγαλυτερο ποσοστο του β1...

τα ιδια πανω κατω ισχυουν και για τα ιταλικα-ισπανικα (για τον φιλο που ρωτησε για τις γλωσσες) και ισως να ειναι κι ενα κλικ ευκολοτερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna1993

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Εγώ ξεκίνησα Α Γυμνασίου και το πήρα με 70% στην Α Λυκείου,δηλαδή σε 4 χρόνια.Αλλά δεν έκανα ούτε εντατικά (τα 2 πρώτα χρόνια ένα τρίωρο) ούτε πολύ σοβαρά..Να φανταστείτε έκανα τα βιβλία που κάναμε και στο σχολείο!:P

Πάντως πιστεύω πως με σοβαρό διάβασμα(όχι πάνω από 6 ώρες την εβδομάδα) και 2-3 μαθήματα την εβδομάδα το Β2 το έχεις σε 3 χρόνια.Αλλά εξαρτάται και σε τι επίπεδο θέλεις να φτάσεις ανεξάρτητα από το πτυχίο!Μην περιμένεις δηλαδή να πάρεις το Β2 και να καταλαβαίνεις τα γαλλικά όπως τα αγγλικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
Άρα σε 2 χρόνια φτάνεις στο Β2, από το μηδέν; Ενδιαφέρον μιας και μετά το μεταπτυχιακό θέλω μια 2η γλώσσα. Πιστεύετε ότι τα ωράρια συνδιάζονται με τη δουλειά ή θέλει ιδιαίτερα και ζόρι;

Βρε μπας να κοιτάξω για κανα Ισπανικό καλύτερα;:redface:

Όχι με τίποτα δε φτάνεις στο Β2 από μηδενική γνώση. Δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης με το FCE! Είναι πολύ μα πολύ δυσκολότερο( Ποσοστό Επιτυχίας Delf B2 MAI 2010- 61%!).Όμως με πολύ διάβασμα τα πράγματα θα στρώσουν(μιλάμε για 2 μισι ή και 3 χρόνια).
Αν πάλι θες να δώσεις το Sorbonne B2 χρειάζεσαι περισσότερο διάβασμα γτ έχει γραμματικοσυντακτικές ασκήσεις( Langue ).
Απαιτεί δουλειά παιδιά...Η βάση όμως είναι 50%.Όχι και μεγάλη.
Όσο για τα χρήματα εμένα η καθ. μου παίρνει 25 euro l' heure..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ceteris paribus

Νεοφερμένος

Ο ceteris paribus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
μην κοιτας εσενα που εισαι 15-16 χρονων παιδι και τα ξεκινησες απο μικρος...

αν καποιος ειναι ενηλικας κι εχει την πνευματικη ωριμοτητα (οπως ο φιλος που κανει μεταπτυχιακο) μπορει να φτασει γρηγοροτερα σε υψηλα επιπεδα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darklord

Νεοφερμένος

Ο Darklord αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Παιδιά το C' est Clair ! 3 - Methode De Francais σε ποιο επίπεδο αντιστοιχεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
μην κοιτας εσενα που εισαι 15-16 χρονων παιδι και τα ξεκινησες απο μικρος...

αν καποιος ειναι ενηλικας κι εχει την πνευματικη ωριμοτητα (οπως ο φιλος που κανει μεταπτυχιακο) μπορει να φτασει γρηγοροτερα σε υψηλα επιπεδα...

Φυσικά συντελεί έναν αξιοσημείωτο ρόλο η πνευματική ωριμότητα όμως δεν γίνεται να 'τρέξεις' αφού έχεις μηδενική γνώση. Δηλαδή θεωρείς ότι μπορεί ο χ που δεν έχει καθόλου επαφή με τα Γαλλικά να δώσει σε χρονικό διάστημα μικρότερο των 2 ετών το Β2 που πιστοποιεί ότι διαθέτεις καλή γνώση της γλώσσας? Και πως θα βγάλει την ύλη?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ceteris paribus

Νεοφερμένος

Ο ceteris paribus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
φυσικα και μπορει καθως ηδη γνωριζει ελληνικα και αγγλικα, εχει διευρυμενη επιχειρηματολογια και αντιληψη των πραγματων-πολλες ιδεες για εκθεση-αντιστοιχιζει αγνωστες λεξεις με τα αγγλικα κτλ...

οταν πχ υπαρχουν φαινομενα οπως πλαγιος λογος-υποθετικοι λογοι-δευτερευουσες προτασεις κτλ που μπορουν να διδαχθουν νωριτερα σ'εναν ενηλικα απ'οτι σ'ενα παιδι 13-14 χρονων (κι απολυτα λογικο,καθως ο ενηλικας γνωριζει τα παραπανω φαινομενα πολυ καλα και στην μητρικη του,εν αντιθεσει με το παιδι που μπορει να μην τα εχει διδαχθει καν στο σχολειο)...

γι'αυτο εξαλλου δημιουργουνται και ειδικα τμηματα ενηλικων...οσο για την υλη αυτη του α1-α2-β1 βγαινει ανετοτατα σε 1-1,5 ολοκληρο χρονο προετοιμασιας+ αλλο ενα για το β2...

κι οταν αναφερομαστε σε ανθρωπους που σπουδαζουν σε "σκληροπυρηνικες" σχολες (πχ ιατρικη-νομικα-οικονομικα κτλ) κι εχουν ολοκληρους τομους να διαβασουν για μια εξεταστικη,πιστεψε με ο ογκος υλης μεχρι το β2 ειναι πραγματικα παιχνιδι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasoyla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vasoyla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Εγω παντως εχω μια επαφη με τα γαλλικα.Στο γυμνασιο εκανα το c'est clair το 1 και το 2 και στο λυκειο εκανα το campion to 1.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Διαβάζοντας αυτό το ποστ νόμιζα ότι το έγραψε η αδερφή μου....γιατί κι αυτή βρίσκεται στο ίδιο σταυροδρόμι ας πούμε.:P
Του χρόνου θα είναι πρωτοετής και θα αρχίσει γαλλικά με σκοπό το ντελφ β2. ,Έχω αρχίσει να τις κάνω κάποια προετοιμασία για να θυμηθεί κάποια πράγματα κι από το σχολείο.
Λοιπόν, νομίζω ότι σε 2 χρόνια γεμάτα με 4-6 ώρες την εβδομάδα και ΠΟΛΥ διάβασμα το παίρνεις το Β2. Σαφώς, δεν συγκρίνεται με το lower των αγγλικών αλλά όπως είπε κι ένας φίλος πιο πάνω άτομα 18 ετών έχουν (τουλάχιστον θεωρητικά) περισσότερη άνεση στα γραμματικά φαινόμενα και στην επιχειρηματολογία που απαιτεί η έκθεση και τα προφορικά.
Η γνώμη μου είναι ότι αν κάποιος πραγματικά αγαπά μια γλώσσα μπορεί να κάνει το ακατόρθωτο και γιατί όχι να επισπεύσει τις εξετάσεις του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Εγώ ξεκίνησα στην εκτη δημοτικού και πηρα τη β2 το Δεκεμβριο της γ γυμνασιου. Τεσσερα χρόνια έκανα δηλαδή, σε σχέση με άλλους που κανουν πολυ περισσότερο. Πιστεύω οτι εξαρτάται και απο το φροντηστήριο που θα επιλέξεις. Για παράδειγμα η δικιά μας είχε ένα τρόπο να μας πηγαίνει και γρήγορα αλλά και να τα καταλαβαίνουμε αμέσως. όσο για τις ώρες... έκανα γαλλικά μόνο τα Σαββατοκύριακα γιατι μένω σε χώριό και έτσι έρχονταν η καθηγήτρια τότε και κάναμε μάθημα με 5 παιδιά!!!!!! Είμαι σίγουρη πως εσύ θα τελειώσεις γρηγορότερα!!! Χρειάζεται κυρίως θέληση και λίγη υπομονή. Μολις μάθεις τα βασικά και αποκτήσεις μια γερή βάση όλα θα σου φαίνονται εύκολα. Τα γαλλικά δεν ειναι δυσκολα κατα τη γνωμη μου!!!! Το μονο δύσκολο ειναι τα ακουστικα. Γι αυτο που και που προσπάθησε να βλεπεις καποια γαλλικη ταινια η να ακους καποιο γαλλικό τραγούδι!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Όλγα...

Νεοφερμένος

Η Όλγα... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Διάβασα όλες τις γνώμες και ήταν πολύ κατατοπιστικές. Θέλω να ξεκινήσω κι εγώ Γαλλικά από το μηδέν και έχω μία ερώτηση.Πήγα σήμερα σε ένα φροντιστήριο κυρίως για ενήλικες,ρώτησα για μαθήματα και μου είπαν πως σε 11 μήνες θα δώσω για Deld B2 ξεκινώντας από το τίποτα!Το πίστευετε;Πολύ καλό για να είναι αληθινό σκέφτομαι:hmm:....έτσι μου φαίνεται.Με 3 ώρες την εβδομάδα σε 11 μήνες πιστεύετε ότι είναι δυνατή η απόκτηση αυτού του πτυχίου;Νομίζω πως θα δώσω τζάμπα τα λεφτά μου και δεν θα μάθω ουσιαστικά τη γλώσσα.Τι με συμβουλεύετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
το αντιστοιχο λower στα γαλλικα ποιο ειναι? με σχετικα εντατικα σε ποσα χρόνια μπορω να το παρω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.

alex ok

Νεοφερμένος

Ο alex ok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Παιδιά έχω αγγλικά σε επίπεδο Γ2 και ενδιαφέρομαι για γαλλικά. Σε πόσα χρόνια θα έχω το Β2?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.

Γενικά είναι λάθος να τα συγκρίνεις, το ντελφ το Β2 είναι πολύ πιο δύσκολο πτυχίο από το λόουερ του μισιγκαν :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top