Μαθηματικά Λυκείου

Glorious12

Νεοφερμένος

Η Glorious12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γεια σας! Λοιπόν, φέτος άρχισα το Λύκειο. Σε όλα σχεδόν τα μαθήματα είμαι αρκετά καλή μεχρι στιγμής. Το μόνο πράγμα που με εμποδίζει είναι τα μαθηματικά και ειδικότερα η άλγεβρα. Μεχρι τωρα έχουμε γράψει 2 τεστ και έχω γραψει 11 και 8 αντίστοιχα και δυσκολεύομαι απίστευτα. Το όνειρό μου ειναι η ιατρική. Δεν είμαι καλή στα μαθηματικά και εχω ακούσει πως η φυσική κατεύθυνσης βασίζεται περισσότερο στα μαθηματικά. Ανησυχώ πολύ!!!!!!!! Θα ήθελα τη γνώμη σας πάνω σε αυτό το θέμα... Τα μαθηματικά θα μου στερησουν το όνειρο; Merci!
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας! Λοιπόν, φέτος άρχισα το Λύκειο. Σε όλα σχεδόν τα μαθήματα είμαι αρκετά καλή μεχρι στιγμής. Το μόνο πράγμα που με εμποδίζει είναι τα μαθηματικά και ειδικότερα η άλγεβρα. Μεχρι τωρα έχουμε γράψει 2 τεστ και έχω γραψει 11 και 8 αντίστοιχα και δυσκολεύομαι απίστευτα. Το όνειρό μου ειναι η ιατρική. Δεν είμαι καλή στα μαθηματικά και εχω ακούσει πως η φυσική κατεύθυνσης βασίζεται περισσότερο στα μαθηματικά. Ανησυχώ πολύ!!!!!!!! Θα ήθελα τη γνώμη σας πάνω σε αυτό το θέμα... Τα μαθηματικά θα μου στερησουν το όνειρο; Merci!

Στα μαθηματικά δεν είσαι καλή επειδή έχεις κενά από προηγούμενες τάξεις. Τα μαθηματικά είναι μια αλυσίδα καθώς οι επόμενες τάξεις χτίζουν πάνω σε γνώσεις των προηγούμενων οι οποίες είναι απαραίτητες για την κατανόηση τους. Δεν είναι όπως στην ιστορία π.χ που το να μην γνωρίζεις την αρχαία ιστορία δεν επιρεαζει την ικανότητα σου να κατανοήσεις την νέα.

Αν λοιπόν έχεις σοβαρούς στόχους για ιατρική και δεν το λες έτσι για να λέμε πάρε τα βιβλία των προηγούμενων τάξεων και πέρασε τα όλα, φροντίζοντας να καταλάβαινες τα πάντα. Για ότι απορίες έχεις υπάρχει άπειρο υλικό στο Internet. Στο YouTube θα βρεις εξηγημενα τα πάντα.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Σίγουρα δε θα έχεις το ίδιο πρόβλημα με όσους έδιναν με το προηγούμενο σύστημα που είχε και μαθηματικά κατεύθυνσης για 3ο πεδίο, αλλά 11 και 8 από την 1η λυκείου...;

Οπως λεει κι ο hack3r, κι εγώ θεωρώ ότι έχεις κενά. Ή είχες κακούς καθηγητές στο γυμνάσιο, ή απλά τα πήρες με κακό μάτι και δεν τα διάβαζες.

Η φυσική κατεύθυνσης γ'λυκείου δεν απαιτεί τρελές ικανότητες στα μαθηματικά (σε σχέση με τα μαθηματικά κατεύθυνσης πάντα), αλλά προϋποθέτει έναν μαθηματικό τρόπο σκέψης. Τι ακριβώς νιώθεις να σε δυσκολεύει; Επειδή απ' όσο θυμάμαι της 1ης λυκείου είναι ακόμη βατά, στην κατεύθυνση αρχίζει το λούκι.

ΥΓ: Κάτι άσχετο αλλά σημαντικό, την ιατρική όντως την ονειρεύεσαι ή νομίζεις ότι σου ταιριάζει επειδή είσαι καλή μαθήτρια; Στο λέω γιατί ξέρω από πρώτο χέρι πόση μανία και πίεση υπάρχει μ' αυτή τη σχολή και ως δια μαγείας όλοι οι αριστούχοι τη βάζαμε 1η στο μηχανογραφικό. Μετά από κανά χρόνο που ξεφύλλισα ένα βιβλίο παθολογίας και κόντεψα να ξεράσω κατάλαβα τι εστί βερίκοκο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Glorious12

Νεοφερμένος

Η Glorious12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
@agaphbou
Την ιατρική την ονειρεύομαι από μικρό παιδί. Πάντα μου άρεσε η βιολογία και ότι έχει σχέση με το ανθρώπινο σώμα. Σε γενικές γραμμές είμαι καλη μαθήτρια και ειμαι συνεπής στις υποχρεώσεις μου αλλά φέτος τα μαθηματικά με έχουν σκοτώσει ψυχολογικά!
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
@agaphbou
Την ιατρική την ονειρεύομαι από μικρό παιδί. Πάντα μου άρεσε η βιολογία και ότι έχει σχέση με το ανθρώπινο σώμα. Σε γενικές γραμμές είμαι καλη μαθήτρια και ειμαι συνεπής στις υποχρεώσεις μου αλλά φέτος τα μαθηματικά με έχουν σκοτώσει ψυχολογικά!

Αυτό κορίτσι μου στο λέω για να προβληματιστείς η ίδια, δεν έχει σημασία τι θα πεις σ' εμένα. Τέλος πάντων, τότε είσαι τυχερή που ξέρεις τι θες γιατί έχεις ισχυρό κίνητρο να παλέψεις.

Στο θέμα μας τώρα, έχεις κάποια φίλη/ο που να τα έχει καταλάβει πολύ καλά; (Να παίρνει από 18 και πάνω δηλαδή). Αν ναι, μπορείς να της/του ζητήσεις να διαβάζετε μαζί, για να σου εξηγεί τυχόν απορίες και να βλέπεις πώς τα λύνει. Αντίστοιχα, φυσικά, μπορείς να την/τον βοηθάς στα μαθήματα που κατέχεις. Εγώ με την κολλητή μου (της θεωρητικής αυτή) εφαρμόζαμε αυτό το σύστημα "ανταλλαγής γνώσεων" σε όλο το λύκειο και είχαμε καλό επίπεδο σε όλα τα μαθήματα με πολύ λιγότερο κόπο.
 

Nia Skg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nia Skg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Γεια σας! Λοιπόν, φέτος άρχισα το Λύκειο. Σε όλα σχεδόν τα μαθήματα είμαι αρκετά καλή μεχρι στιγμής. Το μόνο πράγμα που με εμποδίζει είναι τα μαθηματικά και ειδικότερα η άλγεβρα. Μεχρι τωρα έχουμε γράψει 2 τεστ και έχω γραψει 11 και 8 αντίστοιχα και δυσκολεύομαι απίστευτα. Το όνειρό μου ειναι η ιατρική. Δεν είμαι καλή στα μαθηματικά και εχω ακούσει πως η φυσική κατεύθυνσης βασίζεται περισσότερο στα μαθηματικά. Ανησυχώ πολύ!!!!!!!! Θα ήθελα τη γνώμη σας πάνω σε αυτό το θέμα... Τα μαθηματικά θα μου στερησουν το όνειρο; Merci!
Είμαι μαθήτρια δευτέρας λυκείου, και συγκεκριμένα τρίτου πεδίου όπως κι εσύ. Ωστόσο, πέρυσι ήθελα να ακολουθήσω την κατεύθυνση με τα μαθηματικά γι'αυτό κι έκανα φροντιστήριο στην άλγεβρα. Βοηθήθηκα όσο δε φαντάζεσαι. Πάντως, ακόμα και τώρα που επέλεξα βιολογία, χαίρομαι που έκανα κάποια έξτρα μαθηματικά πέρυσι. Δεν ήταν ούτε τζάμπα κόπος ούτε τζάμπα χρήμα. Αν έχεις τη δυνατότητα, σου συστήνω ανεπιφύλακτα φροντιστήριο ή ιδιαίτερο στην άλγεβρα. Θα σε βοηθήσει αρκετά στη φυσική και δε θα ζεις με μια ανασφάλεια. Μην αφήνεις κενά γιατί ποτέ δεν ξέρεις με τι θα βρεθείς αντιμέτωπη. Σου μιλάω από εμπειρία, σε όλο το γυμνάσιο είχα αφήσει τα μαθηματικά στην άκρη και πρώτη λυκείου θα πάτωνα χωρίς βοήθεια.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top