Αρχαία - Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
και εδώ υπάρχει πολύ καλό υλικό για τα φιλολογικά μαθήματα και για τις τρεις τάξεις του Γυμνασίου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
Καλημερα παιδια μπορει καποιος να με βοηθησει ειμαι αποφοιτος 2016 και θα δωσω πανελληνιες με το νεο συστημα..στα αρχαια φετος εχουν ειδα δεν θα εξεταστει η μεταφραση..πρεπει να την ξερουμε?? επισης διαβαζουμε σχολια φετος η οχι?
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Καλημερα παιδια μπορει καποιος να με βοηθησει ειμαι αποφοιτος 2016 και θα δωσω πανελληνιες με το νεο συστημα..στα αρχαια φετος εχουν ειδα δεν θα εξεταστει η μεταφραση..πρεπει να την ξερουμε?? επισης διαβαζουμε σχολια φετος η οχι?
Αν και η μετάφραση του διδαγμένου κειμένου δεν εξετάζεται πλέον, οφείλεις να τη μάθεις, για να απαντήσεις σε ερώτηση κατανόησης. Να ξέρεις, επιπλέον, τα σχόλια του παλιού βιβλίου και τα σχόλια του νέου Φακέλου Υλικού.
 

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
Αν και η μετάφραση του διδαγμένου κειμένου δεν εξετάζεται πλέον, οφείλεις να τη μάθεις, για να απαντήσεις σε ερώτηση κατανόησης. Να ξέρεις, επιπλέον, τα σχόλια του παλιού βιβλίου και τα σχόλια του νέου Φακέλου Υλικού.

Έχεις καμία ιδέα για το πώς να αρχίσω να διαβάζω το μάθημα;
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Καλό είναι να ξεκινήσεις από την Εισαγωγή του Γνωστού, η οποία είναι συγκριτικά ευκολότερη. Στη συνέχεια, προτείνω να ξεκινήσεις να διαβάζεις μία-μία τις ενότητες του Γνωστού (μετάφραση, ερμηνευτικά σχόλια, ασκήσεις λεξιλογίου) παράλληλα με Άγνωστο (γραμματική, συντακτικό, εξάσκηση στη μετάφραση). Αν , δηλαδή, έχεις σκοπό να αφιερώνεις στα Αρχαία 20 ώρες την εβδομάδα, να τις μοιράζεις ανάμεσα σε Γνωστό και Άγνωστο.
 

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
Αν και η μετάφραση του διδαγμένου κειμένου δεν εξετάζεται πλέον, οφείλεις να τη μάθεις, για να απαντήσεις σε ερώτηση κατανόησης. Να ξέρεις, επιπλέον, τα σχόλια του παλιού βιβλίου και τα σχόλια του νέου Φακέλου Υλικού.


Ευχαριστώ πολύ..τα σχόλια του παλιού παρόλο που τα κείμενα δεν είναι πλέον στην ύλη;
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Θα διαβάσεις τα σχόλια των Ενοτήτων που παραμένουν στην ύλη. Σε συμβουλεύω να διαβάσεις και τα ερμηνευτικά σχόλια του study4exams.gr, πάλι για τις ενότητες που παρέμειναν στην ύλη.

Σχόλια για την 1η θεματική ενότητα που περιλαμβάνει νέα κείμενα: https://www.google.com/amp/s/www.al...arhaia-ellinika-g-lykeioy-prosanatolismoy?amp
 
Τελευταία επεξεργασία:

xrisamikol

Νεοφερμένος

Η ΛΙΝΑ - ΧΡΥΣΑ ΜΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
«Ὦ ἀνόητα πρόβατα, ἡ γλῶσσα ὑμῶν προτρέχει τῆς διανοίας· ἐγώ εἰμι χρησιμώτερος ὑμῶν · εἰ γὰρ _________ μὴ ἐφύλαττον ὑμᾶς... "

Παραπάνω είναι ένα απόσπασμα από μια άσκηση την οποία έχω. Την έλυσα ολόκληρη αλλά έχω κολλήσει σε μια απάντηση. Θα μπορούσε μήπως κάποιος να μου πει ποια προσωπική αντωνυμία πρέπει να βάλω εδώ;
 

onion

Νεοφερμένος

Η onion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Παραπάνω είναι ένα απόσπασμα από μια άσκηση την οποία έχω. Την έλυσα ολόκληρη αλλά έχω κολλήσει σε μια απάντηση. Θα μπορούσε μήπως κάποιος να μου πει ποια προσωπική αντωνυμία πρέπει να βάλω εδώ;
Καλησπέρα,
Η ασκηση ειναι σε καποιο σχολικο βιβλιο ή ειναι του καθηγητη;
 

xrisamikol

Νεοφερμένος

Η ΛΙΝΑ - ΧΡΥΣΑ ΜΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Χρύσα έχεις κάνει λάθη. Θες να σου πω κ τα υπόλοιπα;
εάν μπορείς ναι... τα αρχαία γενικά με μπερδεύουν λίγο...
Καλησπέρα,
Η ασκηση ειναι σε καποιο σχολικο βιβλιο ή ειναι του καθηγητη;
όχι όχι... είναι σε φυλλάδιο εργασίας...
 

onion

Νεοφερμένος

Η onion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Παραπάνω είναι ένα απόσπασμα από μια άσκηση την οποία έχω. Την έλυσα ολόκληρη αλλά έχω κολλήσει σε μια απάντηση. Θα μπορούσε μήπως κάποιος να μου πει ποια προσωπική αντωνυμία πρέπει να βάλω εδώ;
Η απάντηση ειναι:
«Ὦἀνόητα πρόβατα, ἡ γλῶσσα ὑμῶν (ὑμεῖ ς, γεν.) προτρέχει τῆς διανοίας· ...ἐγώ ....(ἐγώ, ον.) εἰ μι χρησιμώτερος... ὑμῶν ...... (ὑμεῖ ς, γεν.)· εἰ γὰρ.. ἐγώ .........(ἐγώ, ον.) μὴ ἐφύλαττον......ὑμᾶς...(ὑμεῖ ς, αιτ.)
 

xrisamikol

Νεοφερμένος

Η ΛΙΝΑ - ΧΡΥΣΑ ΜΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Χρύσα έχεις κάνει λάθη. Θες να σου πω κ τα υπόλοιπα;
βασικά... να σου πω την αλήθεια αυτά τα έκανα με βάση κάποιες παρενθέσεις που είχε δίπλα από κάποια κενά στο φυλλάδιο τις οποία για λόγους βιασύνης δεν τις πληκτρολόγησα...
Η απάντηση ειναι:
«Ὦἀνόητα πρόβατα, ἡ γλῶσσα ὑμῶν (ὑμεῖ ς, γεν.) προτρέχει τῆς διανοίας· ...ἐγώ ....(ἐγώ, ον.) εἰ μι χρησιμώτερος... ὑμῶν ...... (ὑμεῖ ς, γεν.)· εἰ γὰρ.. ἐγώ .........(ἐγώ, ον.) μὴ ἐφύλαττον......ὑμᾶς...(ὑμεῖ ς, αιτ.)
σε ευχαριστώ πολύ!
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,128 μηνύματα.
βασικά... να σου πω την αλήθεια αυτά τα έκανα με βάση κάποιες παρενθέσεις που είχε δίπλα από κάποια κενά στο φυλλάδιο τις οποία για λόγους βιασύνης δεν τις πληκτρολόγησα...

σε ευχαριστώ πολύ!
Τα είχα μπερδεψει συγγνώμη σωστά τα έκανες
 

onion

Νεοφερμένος

Η onion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
βασικά... να σου πω την αλήθεια αυτά τα έκανα με βάση κάποιες παρενθέσεις που είχε δίπλα από κάποια κενά στο φυλλάδιο τις οποία για λόγους βιασύνης δεν τις πληκτρολόγησα...

σε ευχαριστώ πολύ!
Τίποτααα!!! Καλή συνέχειαα!
 

xrisamikol

Νεοφερμένος

Η ΛΙΝΑ - ΧΡΥΣΑ ΜΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Έχω για το σπίτι μια άσκηση (κλικ εδώ). Πρέπει να συμπληρώσω τα κενά με τις φράσεις παραπάνω. Τα έχω βρει όλα εκτός των 1,3,5,6 και 9. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,128 μηνύματα.
Έχω για το σπίτι μια άσκηση (κλικ εδώ). Πρέπει να συμπληρώσω τα κενά με τις φράσεις παραπάνω. Τα έχω βρει όλα εκτός των 1,3,5,6 και 9. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;
Ναι περίμενε
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

1 εν ευθέτω χρόνω
3 επί ίσοις όροις
5 ενώπιος ενωπίω
6 επί τη ευκαιρία
9 εν προκειμένω
 
Τελευταία επεξεργασία:

xrisamikol

Νεοφερμένος

Η ΛΙΝΑ - ΧΡΥΣΑ ΜΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο που αφιέρωσες για να με βοηθήσεις! 👍
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,128 μηνύματα.
Top