Πρώτη μέρα στο Πανεπιστήμιο

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Tα πρωτοετά πάνε σαν κοτόπουλα στο Πανεπιστήμιο. Από κινητά, καταναλωτισμό, γκομενοξαδέρφους και δεν συμμαζεύεται είναι πρώτα ενώ πέφτει πλοκ και ειρωνεία σε όσους δεν ακολουθούν το κοπάδι. Σε ουσιώδη θέματα λογικής και αυτο-εξυπηρέτησης στον ακαδημαϊκό χώρο χωρίς να περιμένουν τη μασημένη τροφή σαν νεοσσοί από την μαμά κότα-κράτος, δηλώνουν ανικανότητα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Νομίζω πως κι εσύ όπως και όλοι οι υπόλοιποι της ηλικίας σας ότι πλέον είναι ώρα να βγείτε από το "τριπάκι" του ότι κάποιος θα σας παίρνει μια ζωή από το χεράκι για να κουνηθείτε.

Στο πανεπιστήμιο τίποτα δεν είναι fixed, καθ' ένα λειτουργεί ανεξάρτητα, με τον τρόπο του κι ανάλογα τα κονδύλια/έσοδα του ώστε να επενδύσει στην οργάνωση του.
Δεν θα χτυπήσει κανείς κανένα κουδούνι, δεν θα σας κυνηγάει ο διευθυντής να μπείτε μέσα, δεν θα σας αναγκάσει να παρακολουθείτε ή όχι, ούτε βελάκια(ψύχουλα, σχοινί or whatever) για τους πρωτοετείς που να πάνε δεν θα δεις ούτε τίποτα. Παρά μόνο κανέναν χάρτη ή ταμπέλα.

Προφανώς κάθε αίθουσα θα έχει και το αναγνωριστικό της.
Οτιδήποτε έξτρα ποικίλει από τμήμα σε τμήμα και πανεπιστήμιο σε πανεπιστήμιο.
Το τι μάθημα, τύπος, από ποιον, πότε, τι ώρα και σε ποια αίθουσα θα το δεις από το Ωρολόγιο Πρόγραμμα.

Σε κάποιο εισαγωγικό μάθημα θα σας εξηγήσουν κάποια πράγματα (π.χ πως συνδέεστε στο wi-fi της σχολής, στο webmail, eclass/elearn κλπ), τα οποία και θα πρέπει να υπάρχουν και στο site της σχολής σου.

Υ.Σ Όλο γκρίνια είσαι! Πήγαινε στη σχολή σου και θα δεις πως είναι. Αλλά πρώτα απ' όλα κάνε φύλλο και φτερό την ιστοσελίδα. Αν χρειάζεσαι κάτι ρωτάς την γραμματεία ή κάποιον από εκεί που να γνωρίζει. Μην τα περιμένεις όλα στην πόρτα σου και στην εντέλεια, δεν θα τα δεις ποτέ και πουθενά.

Αχχ πόσο μου αρέσει να μου τα χώνουν για να τους τα χώσω .......1)απαντας σε ότι νάνε και όχι την ερώτηση μου
2)Δεν περιμένω κανένα να με πάρει απ το χεράκι και να με πάει στο τμήμα ,το μόνο που κάνω είναι να ρωτάω γιατί ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ ΤΟ
3)στο κάτω κάτω και εσύ όταν ήσουν στη θέση μου τα ίδια έκανες ,ρωτουσες κλπ
4)Επειδη βλέπω ότι έχει πολύ κόμπλεξ ρε παιδί μου ,απλά μην απαντάς δεν σε ανάγκασε κάνεις να απαντήσεις .Όσοι θέλανε απαντήσαμε με τον καλύτερο τρόπο και εισαι ο μόνος που κάνει σαν τον παππού που φωνάζει για το παραμικρό ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Καλησπερααα! Τη δευτερα ξεκιναει η σχολη μου στις 9 η ωρα.. 9-10 εχω θεωρια πανω στο εργαστηριο (βεβαια πρωτη μερα ειναι, δεν ξερω κατα ποσο "μαθημα" θα γινει μιας που ειπαν κατι και για ενημερωση), και λογικα θα μας χωρισουν ανα ομαδες για τα εργαστηρια. Λογω πολυυ σημαντικων συγκυριων στη σχολη θα μπορεσω να παρεβρεθω το νωριτερο στις 10. Υπαρχει περιπτωση να εχω τιποτα επιπτωσεις απο αυτο? Πηρα τηλ στη γραμματεια και ειπε οτι "για μια ωρα... με δικη σας ευθυνη". Αλλα δεν το ανελυσε ιδιαιτερα. Και ερωτω.. εστω οτι οντως μας χωριζουν σε τμηματα για το εργαστηριο. Αν δεν προλαβω τον υπευθυνο καθηγητη, θα μπορεσω μετα να επικοινωνησω μαζι του και να του πω ποιες ωρες με ενδιαφερουν για το εργαστηριο? και γενιακ να μπαλωσω καπως αυτη τη μια ωρα? :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Αχ. Μην αγχώνεστε για τέτοιες χαζομάρες. Εννοείται ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Λογικά επειδή είναι η πρώτη μέρα, δεν θα παίρνει κανεις απουσιες όποτε θα είσαι οκ. Στο πανεπιστήμιο μπορείς να μην πας καθόλου σε μαθημα, να πατας μια φορά την εβδομάδα, να φεύγεις από το μάθημα πριν τελειώσει... δεν σου ζητάει κανένας εξηγήσεις. Θα το δεις και εσυ. Δεν λέω ότι δεν πρέπει να πηγαινεις ποτε στα μαθήματα αλλά ακόμα και αν δεν πηγαινεις, το πρόβλημα θα είναι ότι ίσως δεν θα ξερεις την ύλη, θα χάσεις διαλέξεις κτλ. Αλλά κανεις δεν θα σου ζητήσει τον λόγο που ελειψες και κανεις καθηγητης δεν θα σε μαλώσει. Σιγά μην ασχολούνται με το γιατί δεν έρχεται στο μάθημα ο καθένας ξεχωριστα. :P Προσπάθησε να αποβαλεις την νοοτροπία του λυκείου σιγά σιγά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αχ. Μην αγχώνεστε για τέτοιες χαζομάρες. Εννοείται ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Λογικά επειδή είναι η πρώτη μέρα, δεν θα παίρνει κανεις απουσιες όποτε θα είσαι οκ. Στο πανεπιστήμιο μπορείς να μην πας καθόλου σε μαθημα, να πατας μια φορά την εβδομάδα, να φεύγεις από το μάθημα πριν τελειώσει... δεν σου ζητάει κανένας εξηγήσεις. Θα το δεις και εσυ. Δεν λέω ότι δεν πρέπει να πηγαινεις ποτε στα μαθήματα αλλά ακόμα και αν δεν πηγαινεις, το πρόβλημα θα είναι ότι ίσως δεν θα ξερεις την ύλη, θα χάσεις διαλέξεις κτλ. Αλλά κανεις δεν θα σου ζητήσει τον λόγο που ελειψες και κανεις καθηγητης δεν θα σε μαλώσει. Σιγά μην ασχολούνται με το γιατί δεν έρχεται στο μάθημα ο καθένας ξεχωριστα. :P Προσπάθησε να αποβαλεις την νοοτροπία του λυκείου σιγά σιγά :P

ισχύει, στο πρώτο έτος υπάρχει μια κάποια ελαστικότητα..
αλλά στα μεγαλύτερα έτη, υπάρχουν μαθήματα που έχουν και αυστηρό όριο προσέλευσης και απουσίες από το πρώτο μάθημα.

Εξηγήσεις κανείς δεν θα ζητήσει, αυτό είναι το μόνο σίγουρο! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
ισχύει, στο πρώτο έτος υπάρχει μια κάποια ελαστικότητα..
αλλά στα μεγαλύτερα έτη, υπάρχουν μαθήματα που έχουν και αυστηρό όριο προσέλευσης και απουσίες από το πρώτο μάθημα.

Εξηγήσεις κανείς δεν θα ζητήσει, αυτό είναι το μόνο σίγουρο! :)

Ναι, εννοείται! Αλλά και στα μεγαλύτερα έτη εξαρτάται καθαρά από τους καθηγητές και τα μαθήματα. Μερικοί μπορεί να είναι πολύ τυπικοί, άλλοι μπορεί να ξεκινάνε το μάθημα μετά από κανένα μισαωρο. Αλλά όπως και να’χει, το αν θα έρθει κάποιος στην ώρα του ή αργοτερα είναι δικη του δουλειά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ναι, εννοείται! Αλλά και στα μεγαλύτερα έτη εξαρτάται καθαρά από τους καθηγητές και τα μαθήματα. Μερικοί μπορεί να είναι πολύ τυπικοί, άλλοι μπορεί να ξεκινάνε το μάθημα μετά από κανένα μισαωρο. Αλλά όπως και να’χει, το αν θα έρθει κάποιος στην ώρα του ή αργοτερα είναι δικη του δουλειά :P


Σίγουρα είναι δική του δουλειά, απλά μπορεί να μην τον αφήσουν να μπει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Ναι βρε παιδιααα, αλλα θα μας χωρισουν σε τμημτα για το εργαστηριο, αυτο ειναι που με αγχωνειι. Καποιοι λενε οτι μας χωριζουν αλφαβητικα και καποιοι λαλοι λενε οτι διαλεγουμε εμεις ποια ωρα εργαστηριου μας βολευει περισσοτερο. Κι εγω επειδη θελω να συνδιασω σχολη-φροντιστηριο, επειδη ξαναδινω, με βολευουν μονο συγκεκριμενες ωρες,οποτε αν διαλεγουμε εμεις φοβαμαι μην κλεισουν οι θεσεις για τις ωρες πυο με βολευουν :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Ναι βρε παιδιααα, αλλα θα μας χωρισουν σε τμημτα για το εργαστηριο, αυτο ειναι που με αγχωνειι. Καποιοι λενε οτι μας χωριζουν αλφαβητικα και καποιοι λαλοι λενε οτι διαλεγουμε εμεις ποια ωρα εργαστηριου μας βολευει περισσοτερο. Κι εγω επειδη θελω να συνδιασω σχολη-φροντιστηριο, επειδη ξαναδινω, με βολευουν μονο συγκεκριμενες ωρες,οποτε αν διαλεγουμε εμεις φοβαμαι μην κλεισουν οι θεσεις για τις ωρες πυο με βολευουν :'(
Θα βρεις τον καθηγητή αργοτερα ή θα του στείλεις ένα email και θα του ζητήσεις να σε βάλει την ώρα που σε βολεύει. Simple as that :P μια ώρα θα αργήσεις, όχι έναν μήνα. Λογικά δεν θα υπάρχει θέμα. Πολύ πιθανόν κιολας να καθυστερήσει να ξεκινήσει το μάθημα μέχρι να μαζευτειτε όλοι, να σας κάνουν μια εισαγωγή, κτλ. Αν έχεις ήδη κάποιον γνωστό, ζήτησε του να γράψει αυτός το όνομα σου στο τμήμα που θες αν κάνουν κάποια λίστα, ή ζητά του να το πει στον καθηγητή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Θα βρεις τον καθηγητή αργοτερα ή θα του στείλεις ένα email και θα του ζητήσεις να σε βάλει την ώρα που σε βολεύει. Simple as that :P μια ώρα θα αργήσεις, όχι έναν μήνα. Λογικά δεν θα υπάρχει θέμα. Πολύ πιθανόν κιολας να καθυστερήσει να ξεκινήσει το μάθημα μέχρι να μαζευτειτε όλοι, να σας κάνουν μια εισαγωγή, κτλ. Αν έχεις ήδη κάποιον γνωστό, ζήτησε του να γράψει αυτός το όνομα σου στο τμήμα που θες αν κάνουν κάποια λίστα, ή ζητά του να το πει στον καθηγητή.


Γινεται να τους στειλουμε και μειλ? :laugh: Τελειαα, τοτε μπορω να παω με το πασο μου :laugh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Γινεται να τους στειλουμε και μειλ? :laugh: Τελειαα, τοτε μπορω να παω με το πασο μου :laugh:


Αχ ποσα εχετε να μαθετε ακομα :hehe: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Αχ ποσα εχετε να μαθετε ακομα :hehe: :P


δεν γινεται ομως να με αγνοησει? :laugh: η αν δεν μπει αυτες τις μερες στο μειλ του? Αγχωνομαι :Ρ αν εξασφαλισω το εργαστηριο θα εχω περασει τουλαχιστον το εξαμηνο :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Σίγουρα είναι δική του δουλειά, απλά μπορεί να μην τον αφήσουν να μπει!

Ισχυει πολυ αυτο,σχολειο δεν ειναι αλλα μερικοι καθηγητες ισως κανουν θεμα.Θυμαμαι μια φορα που ειχε αργησει ενας και ποιος ξερει πως την ειδε ο καθηγητης και εγινε χαμος.Για κανα τεταρτο κατεβαζε οτι ηθελες :P. Βεβαια δεν τον κατηγορω,το να εισαι στην ωρα σου ειναι θεμα σεβασμου και υπευθυνοτητας πλην φυσικα των περιπτωσεων που πραγματικα κατι προεκυψε.

Ωστοσο εξαρταται ξεκαθαρα απο τον καθηγητη αλλοι ειναι πιο μαλακοι και αλλοι οχι στην προσεγγιση τους.Καποιοι ειναι πραγματι κομπλεξικοι και αλλοι απλα εχουν agressive τροπο ομως δεν στα λενε για το κακο σου αλλα για να ξυπνησεις και να αρχισεις να αναλαμβανεις τις ευθυνες των πραξεων σου.

Εχω παρατηρησει οτι οι πολυ μεγαλοι ηλικιακα γενικα ειναι πολυ πιο ελαστικοι και προσεγγισιμοι καθως εχουν και περισσοτερη μεταδοτικοτητα .Οι νεοι και οι μεσηλικοι σαν να την εχουν ψωνισει μερικοι λιγακι,οχι ολοι φυσικα,υπαρχουν και πολλοι φυσιολογικοι.Αλλα νομιζω δεν ανεχονται τα λαθη με την ιδια υπομονη που τα ανεχονται οι μεγαλοι σε ηλικια καθηγητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ισχυει πολυ αυτο,σχολειο δεν ειναι αλλα μερικοι καθηγητες ισως κανουν θεμα.Θυμαμαι μια φορα που ειχε αργησει ενας και ποιος ξερει πως την ειδε ο καθηγητης και εγινε χαμος.Για κανα τεταρτο κατεβαζε οτι ηθελες :P. Βεβαια δεν τον κατηγορω,το να εισαι στην ωρα σου ειναι θεμα σεβασμου και υπευθυνοτητας.

Ωστοσο εξαρταται ξεκαθαρα απο τον καθηγητη αλλοι ειναι πιο μαλακοι και αλλοι οχι στην προσεγγιση τους.Καποιοι ειναι πραγματι κομπλεξικοι και αλλοι απλα εχουν agressive τροπο ομως δεν στα λενε για το κακο σου αλλα για να ξυπνησεις και να αρχισεις να αναλαμβανεις τις ευθυνες των πραξεων σου.


Εγώ για να είμαι ειλικρινής, εξαρτάται τί μάθημα κάνω. Δηλαδη αν έχω ξεκινήσει εργαστήριο, δεν τους αφήνω να μπουν, δεν έχει κανένα νόημα. Επίσης, αν έχει απουσίες το μάθημα και μου έρθουν στη μέση, τους αφήνω αλλά παίρνουν απουσία. Στις θεωρίες δεν με απασχολεί, εκείνοι χάνουν.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Εγώ για να είμαι ειλικρινής, εξαρτάται τί μάθημα κάνω. Δηλαδη αν έχω ξεκινήσει εργαστήριο, δεν τους αφήνω να μπουν, δεν έχει κανένα νόημα. Επίσης, αν έχει απουσίες το μάθημα και μου έρθουν στη μέση, τους αφήνω αλλά παίρνουν απουσία. Στις θεωρίες δεν με απασχολεί, εκείνοι χάνουν.. :)

Καλυτερα ετσι.Στην δουλεια τους δεν θα εχουν καν δευτερες και τριτες ευκαιριες να ερθουν εγκαιρε την επομενη φορα,θα απολυθουν.Το κακο ειναι οτι θα επρεπε να τα βαζουν με τον εαυτο τους αλλα συνηθως ο καθηγητης ειναι κακος της υποθεσης διοτι ως γνωστον ποτε δεν κοτιαμε που καναμε εμεις λαθος :P .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top