Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,386 εγγεγραμμένα μέλη και 2,455,043 μηνύματα σε 77,804 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 453 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Βοήθεια/Απορίες στην ΑΕΠΠ - Θεωρία

nihil.

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο nihil. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 88 μηνύματα.

O nihil. έγραψε: στις 19:48, 25-04-16:

Γνωρίζει κανείς αν η ταξινόμηση ευθείας εισαγωγής είναι μέσα στην ύλη;

Επίσης στο αλφάβητο της γλώσσας το βιβλίο αναφέρει αυτά τα σύμβολα μόνο: + - * / = ˙ ( ) . , ’ ! & κενός χαρακτήρας ^ . Υποθέτω το 'κενός χαρακτήρας' είναι το '_'. Τα [] γιατί δεν τα αναφέρει;

Τέλος, μια εντελώς χαζή απορία, το * το κάνουμε ως ένα αστεράκι λίγο πιό πάνω από το μέσο της γραμμής; Φαντάζομαι δεν χρησιμοποιείται η τελεία όπως στα μαθηματικά για τον πολλαπλασιασμό, σωστά; (Δεν έχω κάνει ποτέ αυτό το μάθημα και διαβάζω μόνο από το ίντερνετ).
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων ΟΠΑ (Αθήνα) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 6,131 μηνύματα.

O Scandal έγραψε: στις 13:10, 11-06-19:

Παιδιά μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος πως λειτουργεί η ταξινόμηση φυσαλίδας; ας πούμε στο ακόλουθο παράδειγμα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μαζί με το 5 ανεβαίνει μπροστά πάνω και το 45. Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος;

Παράθεση

Jack25

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Jack25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 113 μηνύματα.

O Jack25 έγραψε: στις 14:29, 11-06-19:

κανει ακριβως αυτο που φαινεται στο video ο αλγοριθμος του βιβλιου

το 1ο περασμα ειναι για i = 2
το 2ο περασμα για i = 3
...
κατω απο το i = 3 το βιβλιο εχει το πινακα μολις αρχισει η επαναληψη για i = 3 , το αποτελεσμα αυτου του περασματος , δηλ το πως ειναι ο πινακας μετα την εκτελεση των εντολων για i = 3 το βλεπεις διπλα στο i = 4
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jack25 : 11-06-19 στις 14:47.
2
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων ΟΠΑ (Αθήνα) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 6,131 μηνύματα.

O Scandal έγραψε: στις 15:03, 11-06-19:

Τέλεια, το κατάλαβα!!
Παράθεση

SonGokuUI

Απόφοιτος

Ο SonGokuUI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 194 μηνύματα.

O SonGokuUI έγραψε: στις 15:08, 11-06-19:

μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει με πιο λαϊκό τρόπο τη λειτουργία του υποπρογράμματος; για παράδειγμα τι μπορώ να κάνω στη συνάρτηση και τι στη διαδικασία;
Παράθεση

miketython

Φοιτητής

Ο miketython αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 58 μηνύματα.

O miketython έγραψε: στις 15:27, 11-06-19:

Η Διαδικασία είναι ένας τύπος υποπρογράμματος που μπορεί να εκτελεί όλες τις λειτουργίες ενός προγράμματος
Μια συνάρτηση είναι ένας τύπος υποπρογράμματος που δέχεται μια ομάδα παραμέτρων, κάνει κάποιες επεξεργασίες με αυτές και τελικά υπολογίζει και επιστρέφει μια μόνο τιμή, στο όνομα της (όπως οι μαθηματικές συναρτήσεις).

Πολυ απλα δηλαδη,η διαδικασια μπορει να κανει ολες τις λειτουργιες ενος προγραμματος.
Η συναρτηση επιστρεφει μια μονο τιμη.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη miketython : 11-06-19 στις 15:30.
1
1
Παράθεση

SonGokuUI

Απόφοιτος

Ο SonGokuUI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 194 μηνύματα.

O SonGokuUI έγραψε: στις 15:32, 11-06-19:

Αρχική Δημοσίευση από miketython
Η Διαδικασία είναι ένας τύπος υποπρογράμματος που μπορεί να εκτελεί όλες τις λειτουργίες ενός προγράμματος
Μια συνάρτηση είναι ένας τύπος υποπρογράμματος που δέχεται μια ομάδα παραμέτρων, κάνει κάποιες επεξεργασίες με αυτές και τελικά υπολογίζει και επιστρέφει μια μόνο τιμή, στο όνομα της (όπως οι μαθηματικές συναρτήσεις).

Πολυ απλα δηλαδη,η διαδικασια μπορει να κανει ολες τις λειτουργιες ενος προγραμματος.
Η συναρτηση επιστρεφει μια μονο τιμη.
Ωραία σ' ευχαριστώ πολύ!
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Διαχειριστής

O Scandal έγραψε: στις 15:43, 11-06-19:

Και κάτι τελευταίο παιδιά. Υπάρχει κάπου ή ξέρει κάποιος να μας πει τι ισχύει (γενικοί κανόνες) με τα DIV και MOD μεταξύ θετικών αριθμών με αρνητικούς ή αρνητικών μεταξύ τους;

Τους λοιπούς κανόνες του στυλ ΜΙΚΡΟ mod ΜΕΓΑΛΟ μας κάνει ΜΙΚΡΟ και ΜΙΚΡΟ div ΜΕΓΑΛΟ μας κάνει μηδέν, τα έχω υπόψιν μου
Παράθεση

miketython

Φοιτητής

Ο miketython αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 58 μηνύματα.

O miketython έγραψε: στις 16:06, 11-06-19:

Αρχική Δημοσίευση από Scandal
Και κάτι τελευταίο παιδιά. Υπάρχει κάπου ή ξέρει κάποιος να μας πει τι ισχύει (γενικοί κανόνες) με τα DIV και MOD μεταξύ θετικών αριθμών με αρνητικούς ή αρνητικών μεταξύ τους;

Τους λοιπούς κανόνες του στυλ ΜΙΚΡΟ mod ΜΕΓΑΛΟ μας κάνει ΜΙΚΡΟ και ΜΙΚΡΟ div ΜΕΓΑΛΟ μας κάνει μηδέν, τα έχω υπόψιν μου

Καλυτερα να σου απαντησει καποιος αλλος,αλλα ισως καταλαβεις κατι απο τα επομενα παραδειγματα:
-100 mod 8 = 4
100 mod -8 = -4
-100 mod -8 = -4
1
Παράθεση

Jack25

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Jack25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 113 μηνύματα.

O Jack25 έγραψε: στις 17:18, 11-06-19:

ειναι εκτος υλης τα div/mod με αρνητικους ακεραιους αριθμους
και ο λογος ειναι οτι το βιβλιο δεν τα οριζει πουθενα αυστηρα και η μαθηματικη ερμηνεια που δινει η Ευκλειδια διαιρεση στους αρνητικους διαφερει απο αυτη που εχει δωσει η γλωσσα προγραμματισμου Pascal
Αν πεσει κατι τετοιο , θα μιλαμε για τη γκαφα της δεκαετιας και κατα 95% θα ακυρωθει το θεμα και κατα 5% θα γινουν δεκτες ολες οι απαντησεις που θα αντιστοιχουν και στις διαφορετικες ερμηνειες που εχουν δοθει.

------------------------------------------------------------------------------------------
Δ διαιρετεος
δ διαιρετης
π πηλικο
υ υπολοιπο
ΔDIVδ = π
ΔMODδ = υ
σχυει Δ = πδ + υ και υ <= δ με το υ = δ να ισχυει μονο για δ>Δ
Αυτα ισχυουν παντα και γενικα αυτος ειναι ο μπουσουλας

------------------------------------------------------------------------------------------
τωρα η Ρascal δινει
-7DIV4 = -1
-7MOD4 = -3
ισχυει -7 = (-1)4 + (-3) (το Δ = πδ +υ) και -3 <= 4 (το υ <= δ)

συμφωνα με την Ευκλειδια διαιρεση ακεραιων που υπερισχυει καπως πρεπει το υπολοιπο να ειναι >=0 και <|δ| και τοτε δινει
-7DIV4 = -2
-7MOD4 = +1
ισχυει -7 = (-2)4 + 1 (το Δ = πδ + υ) και 1 <= 4 (το υ <=δ)
------------------------------------------------------------------------------
και για να μη το κουραζουμε δε ΠΕΦΤΕΙ MOD/DIV ΜΕ ΑΡΝΗΤΙΚΟΥΣ
ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΤΙ ΕXEI ΔΟΘΕΙ ΕΝΤΟΛΗ ΝΑ ΜΗ ΣΑΣ ΤΟ ΔΙΔΑΣΚΟΥΝ
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jack25 : 11-06-19 στις 17:47.
1
Παράθεση

SonGokuUI

Απόφοιτος

O SonGokuUI έγραψε: στις 18:22, 11-06-19:

Παίζει να ρωτήσουν τίποτα για στατικές και δυναμικές δομες;
Παράθεση

Panelele19

Νεοφερμένος

Ο Panelele19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 35 μηνύματα.

O Panelele19 έγραψε: στις 19:29, 11-06-19:

Αρχική Δημοσίευση από SonGokuUI
Παίζει να ρωτήσουν τίποτα για στατικές και δυναμικές δομες;
Γιατί οχι ;
1
Παράθεση

SonGokuUI

Απόφοιτος

O SonGokuUI έγραψε: στις 20:56, 11-06-19:

Τσέκαρα ότι μπήκε πρόσφατα λολ
Παράθεση

SonGokuUI

Απόφοιτος

O SonGokuUI έγραψε: στις 00:15, 12-06-19:

Άμα ζητήσει χαρακτηριστικά υππρογράμματος η πλεονεκτήματα πρέπει να γράψω μόνο τα μαύρα ή ολα;
Παράθεση

Panelele19

Νεοφερμένος

Ο Panelele19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 35 μηνύματα.

O Panelele19 έγραψε: στις 06:55, 12-06-19:

Αρχική Δημοσίευση από SonGokuUI
Άμα ζητήσει χαρακτηριστικά υππρογράμματος η πλεονεκτήματα πρέπει να γράψω μόνο τα μαύρα ή ολα;

Αναλόγως τι θα σου ζητάει η εκφωνηση
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια