Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 69,167 εγγεγραμμένα μέλη και 2,484,350 μηνύματα σε 79,246 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 480 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Τμήμα κοινωνικής και εκπαιδευτικής πολιτικής

eri548

Νεοφερμένος

H eri548 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H eri548 έγραψε: στις 21:16, 04-12-19:

Ποια η γνώμη γι αυτό το τμήμα στο Παμακ; Από θέμα σχολής, αποκατάστασης κλπ.. ευχαριστώ για όποιον απαντήσει ☺️
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

hirasawayui

Νεοφερμένος

H hirasawayui αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H hirasawayui έγραψε: στις 02:52, 05-12-19:

Καταρχάς τα μπέρδεψες! Ας ξεκινήσουμε από τα βασικά. Το τμήμα του ΠΑΜΑΚ ονομάζεται εκπαιδευτικής και κοινωνικής πολιτικής κι εκείνο της Κορίνθου κοινωνικής και εκπαιδευτικής πολιτικής. Λεπτομέρεια, αλλα τα 2 αυτά τμήματα δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους (παρ' ολο που απο αυτό της Κορίνθου μπορείς να πάρεις μετεγγραφή). Ρίξε μια ματιά εδώ https://www.ischool.gr/showthread.php?t=63180
Έδωσα πέρυσι πανελλαδικές και μπήκα. Είμαι όμως Α' εξάμηνο, πατάω ελάχιστα εως καθόλου λόγω δουλειάς και δεν μπορώ να σε κατατοπίσω όπως θα ήθελα σχετικά περί σχολής. Όσον αφορά την αποκατάσταση, ναι, υπάρχει.

Πάντως, αν αυτό που δίνεις προτεραιότητα είναι η αποκατάσταση(βλέποντας και τα προηγούμενα μηνύματα), τότε θα σου πρότεινα να κινηθείς προς τα σώματα ασφαλείας.Τα τελευταία χρόνια έχει γίνει ένας χαμούλης με την πρόσληψη αναπληρωτών εκπαιδευτικών σχετικά με την Ειδική Αγωγή. Έχουν πάρει όλους όσους προέρχονται απ' τα αντίστοιχα τμήματα Βόλου και ΠΑΜΑΚ και πήραν και ένα σωρό άλλους με μεταπτυχιακά ή ακόμη και με μοριοδοτουμενα σεμινάρια. το θέμα είναι: σε μια 5ετία θα γίνεται ακόμη?
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη hirasawayui : 05-12-19 στις 03:11.
Παράθεση

Λένω

Επιφανές Μέλος

H Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,257 μηνύματα.

H Λένω έγραψε: στις 10:08, 05-12-19:

Το Τμήμα Εκπαιδευτικής και Κοινωνικής Πολιτικής του ΠΑΜΑΚ, με κατεύθυνση από το Γ΄εξάμηνο την εκπαίδευση ατόμων με ειδικές ανάγκες, σου δίνει το δικαίωμα να διοριστείς κατά προτεραιότητα ως δασκάλα (κλάδος ΠΕ71). Τα τελευταία δύο χρόνια έχει γίνει χαμός με τους διορισμούς εκπαιδευτικών στην ειδική αγωγή (η απορρόφηση αγγίζει το 100%) και πιστεύω ότι ακόμα υπάρχει αρκετό περιθώριο. Αν δεν θέλεις να απασχοληθείς στην εκπαίδευση και πάλι υπάρχει μεγάλη ζήτηση στην αγορά εργασίας γι αυτήν την ειδικότητα (εξειδικευμένα σχετικά κέντρα και παιδικούς σταθμούς, κέντρα δημιουργικής απασχόλησης, αξιολόγηση ατόμων με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, ελεύθερος επαγγελματίας κτλ). Πρόσεξε μην μπλεχτείς με τον παρεμφερή τίτλο του Τμήματος Κοινωνικής και Εκπαιδευτικής Πολιτικής Παν/μιου Πελοποννήσου το οποίο δεν δίνει κανένα από τα επαγγελματικά δικαιώματα που δίνει το Τμήμα του ΠΑΜΑΚ.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια