Επαγγελματικό λύκειο

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ειδα σημερα μια διαφημιση του Υπουργειου παιδιας που διαφημιζε ενα νεο ειδος λυκειου στο οπιο λεει θα γινεσε επαγκελματιας και μετα θα συνεχιζεις της σπουδες σου.
Ξερετε τπτ για αυτο; Δεν προλαβα να την προσεξω και να αποσπασω πολλες πληροφοριες. Επισης κοιταξα στο site του υπουργειου αλλα που να βγαλω ακρη(ποτε θα το οργανωσουν σωστα αυτο το site; )
Προκειτε για κατι στο στυλ τον ΤΕΕ; Θα εχει κατεαυσμενο επιπεδο εκπεδευσης σε σχεση με τα ενιεα προκειμενου να ασχολειθουν με την ιδικευση;
Γενικα θελω οσες πληροφοριες μπορειτε να μου δωσετε.

Βασικα εγω σκευτομαι μηπος γινετε να παω εκει και να βγω μηχανικος η κατι τετιο σχετικο με μηχανες αυτοκινιτον η/και μηχανων και μετα να συνεχισω στην Ικαρων. Αν και δεν νομιζω να ειναι σε τοσο καλο επιπεδο. Μαλλον θα ειναι σαν τα ΤΕΕ αλλα με πιο δυνατο χαρτι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Το πιο κατατοπιστικο αρθρο ειναι αυτο--> https://www.xkatsikas.gr/typos/typos1877.htm .
Η εξελιξη των τεε ειναι, αν θα ειναι πιο δυνατο το χαρτι δεν ξερω, αλλα με προβληματιζει το ποσο μπορει να αλλαξαν μεσα σε λιγους μηνες..
Αν θες αποκλειστικα τει μηχαναλογων αυτοκινητων (αν δεν κανω λαθος στο τμημα) νομιζω οτι ειναι καλυτερα να πας εξαρχης σε ενα τεε/επαλ/οπως λεγεται απ'το να φας το λουκι του ενιαιου χωρις λογο. Για την ικαρων αργοτερα εχω σοβαρες αμφιβολιες για το αν γινεται αυτο που λες.. Προσεξε παντως αυτο "3. Όπως ήδη έχει επισημάνει η ΟΛΜΕ με το νέο νόμο για την ΤΕΕ (ν. 3475/06) περιορίζεται δραματικά ακόμα και αυτή η μέχρι σήμερα, κουτσουρεμένη πρόσβαση των αποφοίτων της ΤΕΕ σε ΑΕΙ – ΑΤΕΙ, αφού αφενός οι απόφοιτοι των Επαγγελµατικών Σχολών (ΕΠΑ.Σ.) αποκλείονται τελείως από την πρόσβαση σε ΑΕΙ και ΑΤΕΙ και αφετέρου για τους απόφοιτους του ΕΠΑ.Λ. η πρόσβαση σε Α.Ε.Ι. – Α.Τ.Ε.Ι γίνεται εξαιρετικά δύσκολη, ακριβέστερα, θεωρητικά μόνον θα είναι δυνατή, επειδή θα συµµετέχουν σε κοινές µε τους συµµαθητές τους του Γενικού Λυκείου εξετάσεις, ενώ θα υστερούν σηµαντικά σε σύγκριση µαζί τους, αφού θα έχουν παρακολουθήσει από την Αʼ τάξη του ΕΠΑ.Λ. διαφορετικό πρόγραµµα σπουδών."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Troll

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Troll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 386 μηνύματα.
Αυτό που ξέρω με βαιβεότητα είναι ότι το επίπεδο των ΤΕΕ ήταν κατα πολύ χαμηλότερο των ενιαίων λυκείων και μόνο σε ΤΕΙ μπορούσες να περάσεις από εκεί. Ελλείψεις σε βιβλία τεχνικό εξοπλισμό και καθηγητές, ήταν συνηθισμένο φενόμενο. Τα ΤΕΕ, προοριζόντουσαν για τους αδύνατους μαθητές που ήθελαν να εξειδικευτούν σε μια τέχνη.Πολύ αμφιβάλλω αν από εκεί θα μπορείς να περάσεις σε σχολή ''αφρό'', όπως η Ικάρων, που έχει βάση από ενιαίο λύκειο άριστα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Ο άντρας μου είναι μηχανικός αυτοκινήτων και βγήκε από ΤΕΣ, δηλαδή τα σημερινά ΤΕΕ :P

μου είπε λοιπόν να σου μεταφέρω τα εξής :)

Αν πας ΤΕΕ δεν έχεις καμία ελπίδα να περάσεις Ικάρων που σε ενδιαφέρει, δεδομένου ότι το μαθησιακό επίπεδο είναι εντελώς διαφορετικό.
Μπορεί να σου δίνει την ευκαιρία να δώσεις πανελλήνιες αλλά σκέψου το επίπεδο των μαθηματικών που θα κάνεις εσύ με το επίπεδο μαθηματικών που θα κάνει κάποιος του ενιαίου plus την προετοιμασία που κάνει κάποιος απ το ενιαίο με φροντιστήρια όλα τα χρόνια του Λυκείου....
Αν όμως πας ΤΕΕ θα βγεις στα 18 σου ΕΤΟΙΜΟΣ με χαρτί να πιάσεις δουλειά κάπου σαν (βοηθός αρχικά) μηχανικός αυτοκινήτων ή μηχανών....

Αν πας ενιαίο και ΔΕΝ ΠΕΡΑΣΕΙΣ στην Ικαρων που θα ήθελες, τον έχεις πιει κανονικά!
Γιατί μετά θα πρέπει να πας σε ένα ΤΕΕ ή μια άλλη σχολή για να πάρεις το ίδιο χαρτί του απλού μηχανικού, που θα μπορούσες να έχεις απ τα 18 σου ;)

Και τελειώνοντας λέει.... χωρίς να αμφιβάλει για τα θέλω σου και τις επιδόσεις σου... είσαι σίγουρος για το τι θα ήθελες να κάνεις για όλη σου τη ζωή και είσαι σίγουρος ότι είσαι διατεθιμένος να κάνεις τις θυσίες - παραχωρήσεις που χρειάζονται να γίνουν για να τα καταφέρεις?

Αν ναι..... αν είσαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι αυτό που θες ΠΑΝΩ ΑΠ ΟΛΑ είναι η Ικάρων.... αν είσαι σίγουρος ότι ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ το διάβασμα που απαιτεί η συγκεκριμένη σχολή πρέπει να ακολουθήσεις ΤΩΡΑ ένα σχέδιο δράσης....
(έχεις υπόψη σου ότι αυτή τη στιγμή που μιλάμε, υπάρχουν μαθητές στην ηλικία σου που ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ από ΤΩΡΑ μαθηματικά και ΦΥΣΙΚΟΧΗΜΕΙΕΣ για την Ικάρων???)

ΡΩΤΑΣ και μαθαίνεις ΥΠΕΥΘΥΝΑ αν έχεις την δυνατότητα να περάσεις Ικάρων από θέμα σωματος ύψους ματιών κλπ. καθώς και.... ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑΣ!
Αν η απάντηση είναι ναι.... αν δλδ δεν υπάρχει θέμα και ότι περνάς αυτού του είδους τις εξετάσεις, πρέπει να ρωτήσεις αν από το ΤΕΕ υπάρχει η πρακτική δυνατότητα να περάσεις στην Ικάρων. Αν δίνεις δλδ τις ίδιες εξετάσεις με τα παιδιά του ενιαίου.

Αν ναι, τότε εγώ πλέον σου προτείνω να πας ΤΕΕ, να έχεις "σίγουρο" το χαρτί του μηχανικού ότι κι αν συμβεί αλλά ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ να ξεκινήσεις το διάβασμα στα μαθήματα που επιβάλεται που κάνουν οι μαθητές του ενιαίου....
Να πας φροντιστήριο σε τμήμα με παιδιά του ενιαίου, και γενικώς να έχεις μια προετοιμασία πανελληνίων με το ενιαίο....
Αν το κάνεις αυτό, θα είσαι στάνταρ έτοιμος και για το ΤΕΕ και δεν θα έχεις πρόβλημα γιατί είναι κατώτερου μαθησιακού επιπέδου.
Όταν όμως έρθει η ώρα των πανελληνίων, εσύ θα είσαι έτοιμος για τις εξετάσεις και θα δίνεις σαν να πήγαινες ενιαίο....
Αν περάσεις έχει καλώς.... αν δεν περάσεις, θα έχεις ΗΔΗ στα χέρια σου ένα καλό χαρτί!

Αυτά από μένα.... αυτά θα σου έλεγα αν ήσουν γιός μου.... και κοίτα να το συζητήσεις και με τον πατέρα σου, είναι πολύ σημαντικό....
Δες αν έχει την δυνατότητα να πληρώσει τα φροντιστήρια και τα ιδιαίτερα που χρειάζονται για να δημιουργήσεις επίπεδο Ικάρων είτε από Ενιαίο είτε από ΤΕΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Troll

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Troll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 386 μηνύματα.
ΟΑν πας ενιαίο και ΔΕΝ ΠΕΡΑΣΕΙΣ στην Ικαρων που θα ήθελες, τον έχεις πιει κανονικά!
Γιατί μετά θα πρέπει να πας σε ένα ΤΕΕ ή μια άλλη σχολή για να πάρεις το ίδιο χαρτί του απλού μηχανικού, που θα μπορούσες να έχεις απ τα 18 σου ;) Ενιαίο είτε από ΤΕΕ.

Θα διαφωνήσω με αυτό. Μεταξύ ενός που είναι απλά απόφοιτος Λυκείου και ενός που έχει επιπλέον ένα χαρτί στη κατοχή του (ΑΝΩΤΑΤΗΣ σχολής παρακαλώ), δε νομίζω ότι είναι το ίδιο. ;) Αν είσουν εσύ εργοδότης, ποιν από τους δυο θα προτιμούσες? Εγώ πάντως τον απόφοιτο ΤΕΙ, που θα έχει βγάλει ΑΝΩΤΑΤΗ σχολή. Συν αυτός εκπαιδεύτηκε 4 χρόνια έναντι 3 του άλλου. Ακόμα με χαρτί ΤΕΙ στα χέρια, υπάρχει η δυνατότητα για μεταπτυχιακές σπουδές.Τώρα όσο αφορά αυτό το τελευταίο, τα πράγματα είναι ψιλοαγγούρια τώρα, αλλά σε 4-5 χρόνια τα ΤΕΙ, δε θα χρειάζεται να κάνουν συμπράξεις με ΑΕΙ, για διοργάνωση μεταπτυχιακόυ τίτλου. Θα δίνουν από μόνα τους. Σε όλα αυτά πρόσθεσαι και τη φοιτητική ζωή. Ποιός δε θα ήθελε να περάσει από αυτό το στάδιο? Θα πληρώσουν βέβαια οι γονείς χρήματα, αλλά μια φορά γίνεσαι φοιτητής και πιστεύω αξίζει το κόπο.Είπαμε ότι τα ΤΕΙ είναι υποβαθμισμένα, αλλά δε συμφωνώ ότι είναι τόσο πολύ ώστε να υστερούν και από ένα απόφοιτο ΤΕΕ.;) Τελειόνοντας να πώ, ότι από το ενιαίο λύκειο με βαθμό 15-16, που δε περνάς Ικάρων βέβαια, μπορείς να πετύχεις σε καλές σχολές ΑΕΙ, που δίνουν χρήμα στους αποφοίτους. Κακά τα ψέμματα, τα ΤΕΕ είναι υποβαθμισμένα, το ξέρω καλά από γνωστούς μου. Στο ενιαίο διαβάζεις πιο πολύ ΑΛΛΑ οι δυνατότητες είναι περισσότερες ακόμα και για έναν όχι άριστο μαθητή. Αυτά πιστεύω εγώ τουλάχιστο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Θα διαφωνήσω με αυτό. Μεταξύ ενός που είναι απλά απόφοιτος Λυκείου και ενός που έχει επιπλέον ένα χαρτί στη κατοχή του (ΑΝΩΤΑΤΗΣ σχολής παρακαλώ), δε νομίζω ότι είναι το ίδιο. ;) Αν είσουν εσύ εργοδότης, ποιν από τους δυο θα προτιμούσες? Εγώ πάντως τον απόφοιτο ΤΕΙ, που θα έχει βγάλει ΑΝΩΤΑΤΗ σχολή. Συν αυτός εκπαιδεύτηκε 4 χρόνια έναντι 3 του άλλου. Ακόμα με χαρτί ΤΕΙ στα χέρια, υπάρχει η δυνατότητα για μεταπτυχιακές σπουδές.Τώρα όσο αφορά αυτό το τελευταίο, τα πράγματα είναι ψιλοαγγούρια τώρα, αλλά σε 4-5 χρόνια τα ΤΕΙ, δε θα χρειάζεται να κάνουν συμπράξεις με ΑΕΙ, για διοργάνωση μεταπτυχιακόυ τίτλου. Θα δίνουν από μόνα τους. Σε όλα αυτά πρόσθεσαι και τη φοιτητική ζωή. Ποιός δε θα ήθελε να περάσει από αυτό το στάδιο? Θα πληρώσουν βέβαια οι γονείς χρήματα, αλλά μια φορά γίνεσαι φοιτητής και πιστεύω αξίζει το κόπο.Είπαμε ότι τα ΤΕΙ είναι υποβαθμισμένα, αλλά δε συμφωνώ ότι είναι τόσο πολύ ώστε να υστερούν και από ένα απόφοιτο ΤΕΕ.;) Τελειόνοντας να πώ, ότι από το ενιαίο λύκειο με βαθμό 15-16, που δε περνάς Ικάρων βέβαια, μπορείς να πετύχεις σε καλές σχολές ΑΕΙ, που δίνουν χρήμα στους αποφοίτους. Κακά τα ψέμματα, τα ΤΕΕ είναι υποβαθμισμένα, το ξέρω καλά από γνωστούς μου. Στο ενιαίο διαβάζεις πιο πολύ ΑΛΛΑ οι δυνατότητες είναι περισσότερες ακόμα και για έναν όχι άριστο μαθητή. Αυτά πιστεύω εγώ τουλάχιστο. :)


ίσως να μην το έκφρασα σωστά.... δεν μίλησα για σύγκριση ΤΕΕ με ΤΕΙ...
Μίλησα για χαρτί ΤΕΕ με χαρτί Λυκείου ;)
Αν δεν περάσει κάπου, θα πρέπει να πάει σε σχολή.... οι οποίες σχολές θα είναι είτε το ίδιο το ΤΕΕ τελικώς ή κάποια ιδιωτική...
Αυτό είναι το θέμα, ενώ απ το ΤΕΕ αν αποφασίσει να διαβάσει σοβαρά μπορεί να ΚΑΙ να περάσει κάπου αλλά αν ΔΕΝ περάσει να έχει ΉΔΗ χαρτί στα χέρια του που θα του προσφέρει δουλειά.
Όταν λοιπόν αυτός στα 18 του θα μπορεί να πιάσει δουλειά με χαρτί στα χέρια σε εργοδότη, ο εργοδότης θα προτιμήσει έναν βοηθό μηχανικού με χαρτί ΤΕΕ που είναι μόλις 18 χρονών παρά κάποιον από ΤΕΙ που είναι 24 και θα πρεπει να του πληρώνει και το χαρτί του ΤΕΙ ;)
Κι αυτό, ισχύει για τον ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ κάδο των μηχανικών σε όλες σχεδόν τις εταιρίες.
(ο άντρας μου δουλεύει εδώ και πολλά χρόνια σε μεγάλη φίρμα αυτοκινητοβιομηχανίας.... τα ξέρω εκ των έσω)
Φυσικά να τονίσω ότι όλα όσα γράφω είναι προσωπικές εκτιμήσεις με βάση αυτά που γνωρίζω εγώ ......
Υπάρχει πάντα και η πιθανότητα του να μην έχω δίκιο :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Troll

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Troll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 386 μηνύματα.
ίσως να μην το έκφρασα σωστά.... δεν μίλησα για σύγκριση ΤΕΕ με ΤΕΙ...
Μίλησα για χαρτί ΤΕΕ με χαρτί Λυκείου ;)
Αν δεν περάσει κάπου, θα πρέπει να πάει σε σχολή.... οι οποίες σχολές θα είναι είτε το ίδιο το ΤΕΕ τελικώς ή κάποια ιδιωτική...
Αυτό είναι το θέμα, ενώ απ το ΤΕΕ αν αποφασίσει να διαβάσει σοβαρά μπορεί να ΚΑΙ να περάσει κάπου αλλά αν ΔΕΝ περάσει να έχει ΉΔΗ χαρτί στα χέρια του που θα του προσφέρει δουλειά.
Όταν λοιπόν αυτός στα 18 του θα μπορεί να πιάσει δουλειά με χαρτί στα χέρια σε εργοδότη, ο εργοδότης θα προτιμήσει έναν βοηθό μηχανικού με χαρτί ΤΕΕ που είναι μόλις 18 χρονών παρά κάποιον από ΤΕΙ που είναι 24 και θα πρεπει να του πληρώνει και το χαρτί του ΤΕΙ ;)
Κι αυτό, ισχύει για τον ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ κάδο των μηχανικών σε όλες σχεδόν τις εταιρίες.
(ο άντρας μου δουλεύει εδώ και πολλά χρόνια σε μεγάλη φίρμα αυτοκινητοβιομηχανίας.... τα ξέρω εκ των έσω)
Φυσικά να τονίσω ότι όλα όσα γράφω είναι προσωπικές εκτιμήσεις με βάση αυτά που γνωρίζω εγώ ......
Υπάρχει πάντα και η πιθανότητα του να μην έχω δίκιο :redface:

Γνωρίζω ότι δε μίλησες για σύγκριση ΤΕΕ-ΤΕΙ. Τα είπα αυτά διότι είπες ''Αν δε περάσει στη σχολή που θέλει τον ηπ...'' Με αυτή τη φράση διαφώνησα και είπα τη γνώμη μου ότι το απολυτήριο ενιαίου δίνει περισσότερες δυνατότητες για άτομα που θα τις κυνηγήσουν εννοείται ;) .(Απαιτεί φυσικά και περισσότερο διάβασμα για να μη ξεχνιόμαστε) Σαφώς για σύγξριση, ενός ετοιμου τεχνήτη ΤΕΕ και ενός απλού αποφοίτου λυκειου, υπερτερεί ο του ΤΕΕ, για εύρεση δουλειάς άμεσα. Απλά ο απόφοιτος ενιαίου, μπορεί να περάσει σε καλή σχολή που του δίνει καλή δουλεια. (Οχι άμεσα βέβαια.)
Όσο για το ο εργοδότης μπορεί να μη πληρώνει το χαρτί ΤΕΙ, αυτή είναι μια θλιβερή πραγματικότητα-έχεις απόλυτο δίκιο. Εγώ απλά έκανα λόγο για το ποιόν θα προτιμήσει, ποιός έχει περισσότερα εφόδια. Αν θα του πληρώνει το χαρτί ή όχι, αυτό είναι άλλο καπέλο. (Δυστυχως :( )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Καταρχην σας ευχαριστω ολους για της απαντισης σας!
Λοιπον , απο την στιγμη που μιλαμε για την εξελιξη των ΤΕΕ δεν προκειτε να παω. Συγουρα θα καταλιξη να ειναι οπως και τα ΤΕΕ.
Δεν θελω να γινω μηχανικος, απλα ειναι κατι το οπιο μου αρεσει και αν ειχα την δυνατοτιτα θα ηθελα να παρω την ιδικοτιτα απλα και μονο γιατι θα μαθενα κατι με το οπιο ουτος η αλλως ασχολουμε και θα ειχα ενα χαρτι παραπανω γιατι ποτε δεν ξερεις τι γινετε. Αυτο που θελω ειναι να γινω πιλοτος, και να μην περασω ομως Ικαρων θα παω σε καπια αλλη στρατιοτικη σχολη (καθως τα ειναι επαγκελματα που μου αρεσουν και ειναι συγουρα) στην σχολη ευελπιδων η νομικη(για να συνεχισω μετα για εισαγκελεας). Καλως η κακος ειμαι απο "βολεμενη" οικογενια και θελω αυτο που θα κανω να εχει αλλη διασταση και να ειναι εχουν και καλα οικονομικα γιατι ναι μεν θα βγαζω πιο πολα απο αλλους πορους αλλα αυτοι οι ποροι μπορει καπια μερα για καπιον λογο να σταματισουν να υπαρχουν, οποτε καλυτερα να ζω με τους μισθους των αξιωματουχων και των εισαγκελεων παρα με του μηχανικου;) Οποτε ειτε περασω ειτε δεν περασω Ικαρων δεν τον εχω ¨πιει"

Οσο για το αν ειμαι συγουρος οτι η Ικαρων ειναι αυτο που θελω και κατα ποσο θα κανω τις θυσιες, να εισαι συγουρι οτι ξερω που βαδιζω;) Μπορει να μην βαδιζω σε ενα ομορφο λιβαδι στο οπιο συγουρα θα φτασω εκει που θελω, η σε μια κατηφορα για να φτασω γρηγορα και ευκολα, αλλα να σκαρφαλωνω σε ενα πολυ αποτομο βουνο, αλλα ακομα και αν δεν φτασω στην κορφη του θα βρησκομαι πιο ψηλα απο τους αλλους;)
Το αν θα περασω Ικαρων εξαρτατε καθαρα απο το ποσο καλα θα στρωσω τον κ*λ* μου. Εχω την τυχη να εχει γνωστους ο πατερας μου στην αεροπορια με τους οπιους και εχω συζιτισει και εχω παρει της πληροφοριες που χρειαζομαι και τις γνωμες πιο καταλιλων ανθρωπων. Βεβαια θα το κοιταξω και γι ατο ΤΕΕ, αλλα δεν νομιζω. Αλλωστε αυτο που θελω να γινω στην ζωη μου δεν ειανι αποφοιτος ΤΕΕ.
Οσο για τον πατερα μου μην ανυσηχεις, τα εχω συζιτισει μαζι του πολυ πριν παρω γνωμες απο εσας, και ευτιχος εχει την οικονομικη δυνατοτιτα και την θεληση και στο εξωτερικο να σπουδασω αν δεν τα καταφερω εδω προκιμενου να κανω αυτο που θελω;) (το κακο ειναι οτι αν σπουδασω στο εξωτερικο δεν με δεχετε η Π.Α. οποτε αδικος κοπος...)

Αλλωστε και ολων τον επομενο χρονο θα εχω και ΣΕΠ στο σχολειο απο οπου θα παρω γνωμες πιο ειδικου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Ως παλιά πλέον απόφοιτος Λυκείου να πω ότι αν περιμένεις από το ΣΕΠ να καταλάβεις που θες να πας είναι σαν να λες φέξε μου και γλύστρισα :P Το μάθημα δεν βοηθάει καθόλου οπότε αποφάσισε εσύ που πρέπει να πας... Και άσε το μάθημα απλά να γίνεται ;)

Θες Ικάρων η οποία δεν είναι εύκολη σχολή για να μπεις...Αλλά βρε Κρονάκο - εντελώς φιλικά πάντα- μην περιμένεις να πας λύκειο για να στρωθείς να διαβάσεις....Οι βάσεις χτίζονται από πολύ νωρίς και δεν πρέπει να περιμένουμε το λύκειο για να στρωθούμε!

Επίσης - είναι λίγο άσχετο αλλά what the hell; - να πας σε Κ.Δ.Α.Υ (στάνταρ θα έχει στη Ρόδο) να κοιτάξεις για τυχόν δυσλεξία...Αυτό πρέπει να στο έχω ξαναπεί...Ώστε να έχεις την μεταχείρηση στις εξετάσεις που πρέπει αν τυχόν έχεις πρόβλημα....

Επίσης δούλεψε πολύ την ορθογραφία σου και την έκφραση σου...

Βασικά αυτό που θέλω να πω είναι ότι έχεις βάλει υψηλούς στόχους (και μπράβο σου) αλλά η δουλειά έπρεπε να είχε ήδη αρχίσει να γίνεται!
Αν και δεν νομίζω να παρεξηγηθείς με αυτά που γράφω (μπορεί να είμαι και οφφ τόπικ) στα λέω πολύ πολύ φιλικά χωρίς να θέλω να σε θίξω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Απο το ΣΕΠ δεν περιμενο να μου πει τι θελω να γινω, αυτο αν δεν το ξερεις εσυ ουτε ο Θεος ο ιδιος δεν μπορει να σου το πει. Απλα να κατατοπιστω σχετικα με το τι παιζει στο περιπου στο επαγκελματικο λυκειο και φυσικα με τα πανεπιστιμια που με ενδιαφερουν.

ΔΕν περιμενω το λυκειο για να στρωθω, απο την πρωτη δημοτικου ειμαι στρωμενος, την περασμενη χρονια βεβαια εκανα μια ψιλο λαλακια και ξεφυγα λιγο σε καπια μαθηματα αλλα θα το διορθωσω φετος ελπιζω. Μεχρι στιγμης δεν υπαρχει εστω και μια χρονια που να μην ειμουν αριστουχος, βεβαια καθε χρονο (και ειδικα στο λυκειο) δυσκολευουν τα πραγματα αλλα και εγω αυξανω το διαβασμα.

Οσο για την ορθογραφια θα παω φετος σε καθηγιτη προκειμενου να κανω κατι, αν δω οτι δεν φτιαχνω θα παω και σε Κ.Δ.Α.Υ.

Δουλεια γινετε, αλλα με αργους ρυθμους και το καταλαβα αυτο οταν πειρα τους περσινους βαθμους, αλλα να εισαι συγουρι οτι φετος θα ριξω οσω ιδρωτα χρειαστει προκειμενου να φτασω στο σειμιο που θα επρεπε να ειμαι.

Το ξερω οτι τα λες ολα φιλικ, αλλωστε τοσο καιρο "γνωριζομαστε" αμα ηθελες να με θυξεις θα το ειχες κανει πριν πολυ καιρο συν του οτι καθε αλλο παρα "κακια" εχεις δειξει οτι εισαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Οσο για την ορθογραφια θα παω φετος σε καθηγιτη προκειμενου να κανω κατι, αν δω οτι δεν φτιαχνω θα παω και σε Κ.Δ.Α.Υ.

Για τα Κ.Δ.Α.Υ πήγαινε άσχετα από το αν θα φτιαχτεί η ορθογραφία...Έχουμε μιλήσει για δυσλεξία και αυτά είναι υπεύθυνα για σωστή και επίσημη διάγνωση...Δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω και λόγω της θέσης μου αλλά και της απόστασης :/:

Δουλεια γινετε, αλλα με αργους ρυθμους και το καταλαβα αυτο οταν πειρα τους περσινους βαθμους, αλλα να εισαι συγουρι οτι φετος θα ριξω οσω ιδρωτα χρειαστει προκειμενου να φτασω στο σειμιο που θα επρεπε να ειμαι.

Χαίρομαι που το ακούω, με κάνεις υπερήφανη!:D

Το ξερω οτι τα λες ολα φιλικ, αλλωστε τοσο καιρο "γνωριζομαστε" αμα ηθελες να με θυξεις θα το ειχες κανει πριν πολυ καιρο συν του οτι καθε αλλο παρα "κακια" εχεις δειξει οτι εισαι

Οκ με έκανες να κοκκινήσω...Σ'ευχαριστώ πάρα ΠΟΛΥ :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

duke nukem

Νεοφερμένος

Ο duke nukem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
φίλε μου ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ…παρά πολλά ορθογραφικά λάθη και από τόνους μονό τράτα.(να ναι καλά το word)
Ζήτησα βοήθεια?? Όχι, γιατί ήμουν κάτι παραπάνω από αφασία όχι γιατί είμαι δυσλεκτικός , μέχρι που έμεινα στις πανελλήνιες τις β και είπα ως εδώ…..ήτανε αργά τελικά???
Δεν ξέρω οι πανελλήνιες με οδήγησαν σε ένα πολύ καλό ΤΕΙ ίσως αν είχα χαρτί για προφορική εξέταση τα πράγματα να ήταν διαφορετικά, σίγουρα προς το καλύτερο. οπότε σκέψου και εσύ πως θα έρθουν τα πράγματα.
Πάμε στα άλλα
ΤΕΛ,ΤΕΕ και δεν συμμαζεύεται, είναι χάος οι απόφοιτοι τους είναι καταδικασμένοι σε φαυλότητες κυβερνήσεων, και δεν υπάρχει διεύρυνση των δυνατοτήτων σου(ότι τελειώσεις είσαι ) και κάτι πολύ σημαντικό που δεν γνωρίζω τα πτυχία τους αναγνωρίζονται από την ΕΕ? Και τέλος αποχαιρετά το δημόσιο πιο εύκολα βρίσκεις φυσικό αέριο μπροστά από την ΕΡΤ (εκτός αν είσαι χρωματιστός).
Ενώ με ένα πτυχίο ΑΕΙ η ΤΕΙ, Ακόμα και αν δεν πετύχεις σε κάποια στρατιωτική σχολή, μπορείς με τα πτυχία από κάποια άλλη σχολή να μπεις στο στρατό με σύμβαση και μετά το φτιάχνεις όπως θες....
Αφού έχεις την άνεση και την δυνατότητα να κανείς ότι σου αρέσει και είσαι πρόθυμος να αγωνιστείς για αυτά γιατί να μην διαλέξεις αυτό που θα σου ανοίξει περισσότερες πόρτες σε συνδυασμό με το που είσαι καλός και που έχεις κλίση?? παρατά τα TEE. Πέρα από το ΣΕΠ (υπάρχει ακόμα αυτή η πατάτα λοιπόν αν υπάρχει ένας που βοηθήθηκε από αυτό να μου το πει να του κάνω άγαλμα) υπάρχουν και βιβλία επαγγελματικού προσανατολισμού εμένα με βοηθήσαν αφάνταστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Λοιπόν επειδή μόλις τελείωσα την Γ' Γυμνασίου, θα σου πώ λίγα λόγια για το ΣΕΠ.

1) Το βιβλίο δεν αξίζει και είναι για τα σκουπίδια.Δεν είναι καθόλου κατατοπιστικό, και δεν θα σε βοηθήσει καθόλου.

2) Ο καθηγητής σου κατά 99% θα είναι άσχετος με το θέμα. Για να σου δώσω να καταλάβεις, εμάς μας έκανε ΣΕΠ ο ... γυμναστής (ναι, καλά ακούσατε). Και στις 4 τάξεις, γυμναστής έκανε το μάθημα....!

3) Μία ώρα την βδομάδα δεν είναι καθόλου αρκετή. Ειδικά, όταν κανένας μαθητής δεν ενδιαφέρεται για το μάθημα.

Γιά όλους αυτούς τους λόγους θα σου πρότεινα να ξανασκεφτείς για το ΣΕΠ. Το ΣΕΠ με λίγα λόγια είναι μια κοροιδία....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΙΚΑΡΟΣ.332ΜΠΚ

Νεοφερμένος

Ο ΙΚΑΡΟΣ.332ΜΠΚ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδια καλησπερα... Ειμαι νεος στο forum και ο λογος που γραφτηκα ειναι αυτο το θεμα που ανοιξατε... Λοιπον ειμαι στην δευτερα λυκειου σε epa.L και του χρονου θα δωσω για την σχολη ικαρων... Ο λογος ειναι οτι απο μικρος η αγαπη μου για την πολεμικη αεροπορια ειναι μεγαλυτερη και απο την ιδια μου την ζωη... Γενικα εχω σοι που ηταν στην πολεμικη αεροπορια και το μικροβιο ηρθε και σε μενα... Καταρχας θα "Σιφωνισω" Με εκεινον που ειπε οτι δεν ειναι ιδια η ακαδημαικη εκπαιδευσει στο "Επαλ" Με το ενιαιο αλλα οποιος αγαπαει κατι πολυ και κανει τα παντα για να το πετυχει πιστευω οτι δεν υπαρχουν εμποδια και αν υπαρχουν τα προς περναει ευκολα... Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι ποτε δηλωνεις για τις σχολες ακριβως και ποιες ειναι οι ψυχοτεχνικες δοκιμασιες που δινεις... Ευχαριστω εκ τον προτερων... Και κατι αλλο θα ηθελα να μιλησω με το παλικαρι που ενδιαφερεται για την ικαρων και αυτος σιγουρα θα εχουμε πολλα να πουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top