Να φύγω από ένα αυστηρό φροντιστήριο για μια σχολή όχι τόσο πολυτεχνική;

Guest 887341

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα είμαι μαθητής β λυκειου και έχω επιλέξει θετική κατεύθυνση και πηγαίνω στο τάδε φροντιστήριο. Το θέμα είναι ότι βαριέμαι και επίσης δεν με τραβάνε τα πολυτεχνικά και πολύ...
Μου χει κατσικωθει η ιδέα να γίνω τεχνικός Η/Υ γιατί μου αρέσει θεωρώ να επισκευάζω υπολογιστες. Το
θέμα είναι ότι εκεί που πάω είναι αυστηρό φροντιστήριο και για να γίνω τεχνικός δεν θέλει καθόλου πολλά μόρια
ίσα ίσα που μπορώ να πάω και σε ΙΕΚ αντί ΤΕΙ ... Να
δίνω τόσα λεφτά και τόσες υποχρεώσεις για κάτι τέτοιο δεν αξίζει , αξίζει??
Πώς να το πλασαρω στους δικούς μου ;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nickd6776

Νεοφερμένος

Ο nickd6776 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Φιλε μου τα ΤΕΙ εχουν πλεον καταργηθεί, είτε έγιναν αυτόνομα ΑΕΙ (Παν Δυτικής Αττικής) είτε συγχωνευθηκαν με άλλα γειτονικά ΑΕΙ. Για να γίνεις τεχνικός ΗΥ δεν χρειάζεται να σου βγει η ψυχη να σπουδασεις σε ΑΕΙ. Στα καλά νέα ΑΕΙ όπως στο ΠΑΔΑ θα κανεις πολλά και δύσκολα θεωρητικα μαθήματα αφού αφορούν στην ουσία πρόγραμμα σπουδών μηχανικού (μηχανικός πληροφορικής και ΗΥ) που δεν χρειαζονται αν θες να γινεις τεχνικός. Μπορεις να γινεις σε πολυ συντομοτερο χρονο και να μαθεις κατ ευθειαν πρακτικες γνωσεις. Αν γινεις καλος δεν νομιζω οτι θα μεινεις ποτε χωρις δουλεια.

Μπορείς λοιπον να πας σε ιδιωτικη σχολη

πχ ενδεικτικά

ΙΕΚ Ακμη , https://iek-akmi.edu.gr
ΙΕΚ Ομηρος https://www.omiros.gr/sxoli-iek-pliroforikis/texnikos-ilektronikon-ypologiston/
ΙΕΚ ΔΕΛΤΑ https://www.iekdelta360.gr/spoydes-technologias-iy

κλπ θελει ψαξιμο, απλά ξεκαθάρισε αν θέλεις να ασχοληθείς κυρίως με harware η σε ενδιαφέρει και ο προγραμματισμός
 

Guest 887341

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φιλε μου τα ΤΕΙ εχουν πλεον καταργηθεί, είτε έγιναν αυτόνομα ΑΕΙ (Παν Δυτικής Αττικής) είτε συγχωνευθηκαν με άλλα γειτονικά ΑΕΙ. Για να γίνεις τεχνικός ΗΥ δεν χρειάζεται να σου βγει η ψυχη να σπουδασεις σε ΑΕΙ. Στα καλά νέα ΑΕΙ όπως στο ΠΑΔΑ θα κανεις πολλά και δύσκολα θεωρητικα μαθήματα αφού αφορούν στην ουσία πρόγραμμα σπουδών μηχανικού (μηχανικός πληροφορικής και ΗΥ) που δεν χρειαζονται αν θες να γινεις τεχνικός. Μπορεις να γινεις σε πολυ συντομοτερο χρονο και να μαθεις κατ ευθειαν πρακτικες γνωσεις. Αν γινεις καλος δεν νομιζω οτι θα μεινεις ποτε χωρις δουλεια.

Μπορείς λοιπον να πας σε ιδιωτικη σχολη

πχ ενδεικτικά

ΙΕΚ Ακμη , https://iek-akmi.edu.gr
ΙΕΚ Ομηρος https://www.omiros.gr/sxoli-iek-pliroforikis/texnikos-ilektronikon-ypologiston/
ΙΕΚ ΔΕΛΤΑ https://www.iekdelta360.gr/spoydes-technologias-iy

κλπ θελει ψαξιμο, απλά ξεκαθάρισε αν θέλεις να ασχοληθείς κυρίως με harware η σε ενδιαφέρει και ο προγραμματισμός
Φίλε ευχαριστώ καταρχάς που απάντησες και νομίζω ο προγραμματισμός είναι κάπως δύσκολος για μένα και τον βλέπω με χλωμό μάτι... Ναι κι εγώ πιστεύω ΙΕΚ και μόνο ΙΕΚ... Το ξέρω για τα ΑΕΙ-ΤΕΙ γιατί το μηχανογραφικό όλα ΑΕΙ τα δηλώνει... Δηλαδή απλά βγάζω το λύκειο και δεν δίνω πανελλήνιες;;; Αν εν τέλει επιλέξω hardware θα πρέπει να πείσω τους γονείς Μ ότι το θέλω και πρέπει να κοπω από φροντιστήριο... αν κι αυτοί θα με ήθελαν σε ενα Πανεπιστήμιο λολ
 

Serotonin

Νεοφερμένος

Η Χαρά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Ένα πανεπιστήμιο είναι πάντα καλύτερο από ΙΕΚ, οπότε θα σου έλεγα ακόμα και αν σταματήσεις το φροντιστήριο, να μη το παρατήσεις το διάβασμα και να κάνεις μια προσπάθεια να περάσεις. Ποτέ δεν ξέρεις!! Ειδικά αν δεν χρειάζεται τόσα πολλά μόρια.
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Για να γινεις τεχνικος υπολογιστων, θελει πολυ προσωπικη ενασχοληση με το αντικειμενο, πειραματισμους, ψαξιμο στο ιντερνετ καθε φορα που τυχαινει κατι ωστε να μπορεις να βρισκεις λυσεις, καλα αγγλικα για να ψαχνεις σε ξενα forums κυριως, καθως πρεπει επισης να το αγαπας κιολας το αντικειμενο. Αν νιωθεις οτι σε τραβαει και ξημεροβραδιαζεσαι στο πισι κανοντας πειραματισμους για την καλυτερη παραμετροποιηση του συστηματος, για αναζητηση λυσεων σε διαφορα προβληματα που προκυπτουν, καθως κ αν ασχολεισαι με τη βελτιωση των επιδοσεων του pc σου, τοτε εισαι σε καλο δρομο.

Δε θα χρειαστεις γνωσεις πανεπιστημιου για να κανεις αυτη τη δουλεια. Αν θα πας τωρα Β λυκειου, τοτε θα σου προτεινα να κανεις μετεγγραφη σε ΕΠΑΛ, στον τομεα Τεχνικος ηλεκτρονικων υπολογιστων και δικτυων, οπου θα αποκτησεις αρκετες γνωσεις πανω στο αντικειμενο και μετα αν θες το προχωρας παρακατω, επιλεγοντας καποιο δημοσιο ή ιδιωτικο ΙΕΚ, στην ειδικοτητα τεχνικων Η/Υ. Αν επιλεξεις σε δημοσιο μαλιστα, λογω της συναφειας που εχει η ειδικοτητα του ΕΠΑΛ με του ΙΕΚ, θα γραφτεις στο 3ο εξαμηνο, οποτε θα κανεις μονο ενα χρονο αντι για 2. Αν τωρα δε σε ενδιαφερει να πας σε ΙΕΚ μετα, μπορεις επισης να επιλεξεις να κανεις 1 χρονο ακομα στο ΕΠΑΛ στην ταξη Μαθητειας, οπου στην ουσια θα σου βρουν δουλεια πανω στο αντικειμενο και θα κανεις μια φορα τη βδομαδα μαθημα, καθως τις υπολοιπες μερες θα δουλευεις και θα πληρωνεσαι κανονικα. Στο τελος σου δινει τη δυνατοτητα να δωσεις εξετασεις αντιστοιχες της πιστοποιησης που θα δινες απο ενα ΙΕΚ, οποτε παιρνεις πτυχιο αντιστοιχο του ΙΕΚ μετα και εχεις και προυπηρεσια λογω της μαθητειας.

Αν τωρα τελειωσες τη Β και πας Γ φετος, τοτε κατι τετοιο θα σου φαινοταν πισωγυρισμα, αλλα και παλι θα σου προτεινα να το επιχειρησεις, διοτι απ τη στιγμη που θες να ασχοληθεις με το αντικειμενο των επισκευων, το ΕΠΑΛ ειναι ο ιδανικος προορισμος για την επιτευξη του στοχου σου. Μη το βλεπεις ομως ετσι, διοτι αν πας Γ στο ΓΕΛ και μετα 2 χρονια στο ΙΕΚ, θα χεις κανει 3 χρονια, ενω αν γυρισεις στη Β ΕΠΑΛ φετος, παλι 3 χρονια θα κανεις λογω του ενος που θα γλυτωσεις στα ΙΕΚ, αρα μια η αλλη ειναι.

Στο ΑΕΙ αν προχωρησεις, θα πας για αλλο λογο μετα, για εμβαθυνση γνωσεων πανω στο αντικειμενο της πληροφορικης, προγραμματισμο κλπ, εκτος κ αν επιλεξεις σχολη ΗΜΜΥ, οπου εκει θα μαθεις ακομα πιο συνθετα πραγματα, οπως ηλεκτρονικα, ενεργειακα κλπ, οποτε πας για επιστημονας εκει πλεον, οχι τεχνικος..

Γενικα η δουλεια του τεχνικου υπολογιστων δε χρειαζεται γνωσεις πανεπιστημιου, γι αυτο και διδασκεται στη δευτεροβαθμια και μεταδευτεροβαθμια εκπαιδευση το αντικειμενο αυτο.

Το ΕΠΑΛ και το ΙΕΚ παντως θα σε κανουν τεχνικο υπολογιστων και οχι το ΑΕΙ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top