Πανελλήνιες 2020 με το παλιό σύστημα

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Καλησπέρα σας.
Έχω απόφοιτήσει από τμήμα ΑΕΙ το 2006. Έχω το δικαίωμα να δώσω ξανά πανελλήνιες; Γνωρίζετε κάτι. Μια γνωστη που εργάζεται στο Υπουργείο εξωτερικών λέει πώς δεν γίνεται και ότι μπορώ μόνο με κατατακτήριες. Πιστεύετε ότι ισχύει;


Έχεις δικαίωμα να ξαναδώσεις πανελλήνιες, πολλοί πτυχιούχοι το έχουν κάνει.
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Καλησπέρα σας.
Έχω απόφοιτήσει από τμήμα ΑΕΙ το 2006. Έχω το δικαίωμα να δώσω ξανά πανελλήνιες; Γνωρίζετε κάτι. Μια γνωστη που εργάζεται στο Υπουργείο εξωτερικών λέει πώς δεν γίνεται και ότι μπορώ μόνο με κατατακτήριες. Πιστεύετε ότι ισχύει;


Καλημέρα φίλε, φυσικά και μπορείς να δώσεις Πανελλήνιες και κατατακτήριες. Δεν υπάρχει περιορισμός όσον αφορά την ηλικία, υπήρχε παππούς 86 ετών που έδωσε και περασε στο ιστορίας αρχαιολογίας.
 

sofia.kp

Νεοφερμένος

Η sofia.kp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Για τις Πανελλαδικές του 2020 (γιατί κάθε χρόνο όλο και κάτι αλλάζουν), κάθε Ομάδα Προσανατολισμού έχει πρόσβαση μόνο στο δικό της Επιστημονικό Πεδίο. Οπότε, όποιος θέλει να συμμετέχει στις εξετάσεις, θα εξεταστεί αποκλειστικά στα μαθήματα της Ομάδας Προσανατολισμού που θα επιλέξει. Δεν υπάρχει άλλη επιλογή.
Κι ομως η υπουργος εβγαλε ανακοινωση που λεει οτι μπορουμε να δωσουμε με οποιο συστημα θελουμε οποτε αν ειναι με το παλιο ισχυουν τα μαθηματα του παλιου αρα κ η βιολογια γενικης
 

Jowanna

Νεοφερμένος

Η Jowanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Καλησπέρα σας.
Έχω απόφοιτήσει από τμήμα ΑΕΙ το 2006. Έχω το δικαίωμα να δώσω ξανά πανελλήνιες; Γνωρίζετε κάτι. Μια γνωστη που εργάζεται στο Υπουργείο εξωτερικών λέει πώς δεν γίνεται και ότι μπορώ μόνο με κατατακτήριες. Πιστεύετε ότι ισχύει;

Γεια!
Νομίζω ότι έχεις δικαίωμα να ξανά δώσεις πανελλήνιες!Όλοι μπορούν να δώσουν και μάλιστα όσες φορές θέλουν!Μια καθηγήτρια που μου έκανε μάθημα στα μαθηματικά έδωσε πανελλήνιες πριν περίπου 3-4 χρόνια και πέρασε στο Φυσικό και σπουδάζει τώρα στην ηλικία των 40 (περίπου).Σε 1 χρόνο θα έχει και πτυχίο φυσικού.Οπότε ναι και εσύ μπορείς να δώσεις πανελλήνιες!Δεν καταλαβαίνω γιατί σου είπε η γνωστή σου οτι δεν μπορείς να ξανά δώσεις πανελλήνιες...Από αυτά που ξέρω νομίζω πως μπορείς!
Υ.Γ. Αν κάνω λάθος και υπάρχει κάποιος που γνωρίζει τι ισχύει ας με διορθώσει :redface:
 

martha2805

Νεοφερμένος

Η martha2805 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλημέρα σας, είμαι απόφοιτος 1993 και θέλω να δώσω εξετάσεις. Κατ' αρχήν, τότε υπήρχαν δέσμες, τώρα είναι τα πεδία με διαφορετικά μαθήματα από αυτά που είχαμε εμείς. Σε ποιο πεδίο έχω δικαίωμα να δηλώσω, γνωρίζει κάποιος; Ήμουν 4η δέσμη τότε και δίναμε Γλώσσα, Ιστορία, Κοινωνιολογία και Μαθηματικά.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλημέρα σας, είμαι απόφοιτος 1993 και θέλω να δώσω εξετάσεις. Κατ' αρχήν, τότε υπήρχαν δέσμες, τώρα είναι τα πεδία με διαφορετικά μαθήματα από αυτά που είχαμε εμείς. Σε ποιο πεδίο έχω δικαίωμα να δηλώσω, γνωρίζει κάποιος; Ήμουν 4η δέσμη τότε και δίναμε Γλώσσα, Ιστορία, Κοινωνιολογία και Μαθηματικά.


Μόνο οι μαθητές της Γ΄Λυκείου δηλώνουν υποχρεωτικά την ομάδα προσανατολισμού που έχουν επιλέξει να παρακολουθούν. Εσύ ως απόφοιτος μπορείς να δώσεις όσες φορές θέλεις και στα μαθήματα οποιασδήποτε ομάδας προσανατολισμού. Δεν έχεις κανέναν περιορισμό. Θα πας οταν βγει η σχετική ανακοίνωση μέσα στον Μάρτιο, στο Λύκειο που αποφοίτησες ή στο κοντινότερο στο σπίτι σου έχοντας μαζί σου ένα φωτοαντίγραφο του απολυτηρίου σου και την ταυτότητά σου για να καταθέσεις αίτηση-δήλωση συμμετοχής στις πανελλαδικές εξετάσεις.
 

nicole1982

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nicole1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (Αθήνα). Έχει γράψει 299 μηνύματα.
Καλημέρα σας, είμαι απόφοιτος 1993 και θέλω να δώσω εξετάσεις. Κατ' αρχήν, τότε υπήρχαν δέσμες, τώρα είναι τα πεδία με διαφορετικά μαθήματα από αυτά που είχαμε εμείς. Σε ποιο πεδίο έχω δικαίωμα να δηλώσω, γνωρίζει κάποιος; Ήμουν 4η δέσμη τότε και δίναμε Γλώσσα, Ιστορία, Κοινωνιολογία και Μαθηματικά.


Καλημέρα
Μπορείς να δηλώσεις όποιο πεδίο θες ανάλογα με τις σχολές που σε ενδιαφέρουν και τις δυνατότητές σου
στα αντίστοιχα μαθήματα του πεδίου.Καλή επιτυχία σε ό,τι επιλέξεις!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top