meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Εκ μέρους ενός φίλου μου θέλω να σας ρωτήσω το εξής..
το παιδί είναι 29(θα κλείσει φέτος τα 30) απόφοιτος εδώ και 1 χρόνου τμηματος γεωλογιας...με άκαρπες μέχρι τώρα προσπάθειες για εύρεση εργασίας....
Σκέφτεται να δώσει πανελλήνιες φέτος ή του χρόνου για να μπει σε κάποια σχολή πληροφορικής (ήταν και η πρώτη του επιλογή όταν πρωτο έδινε πανελλήνιες)...
Τι πιστεύεται;
Φοβάται μονο το όριο ηλικίας γιατί όταν θα βγει από τη σχολή θα είναι 35..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 237551

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εκ μέρους ενός φίλου μου θέλω να σας ρωτήσω το εξής..
το παιδί είναι 29(θα κλείσει φέτος τα 30) απόφοιτος εδώ και 1 χρόνου τμηματος γεωλογιας...με άκαρπες μέχρι τώρα προσπάθειες για εύρεση εργασίας....
Σκέφτεται να δώσει πανελλήνιες φέτος ή του χρόνου για να μπει σε κάποια σχολή πληροφορικής (ήταν και η πρώτη του επιλογή όταν πρωτο έδινε πανελλήνιες)...
Τι πιστεύεται;
Φοβάται μονο το όριο ηλικίας γιατί όταν θα βγει από τη σχολή θα είναι 35..


Να μην φοβάται τίποτα και να το τολμήσει εάν το θέλει πολύ.

Να προτείνω επίσης και την περίπτωση του Τμήματος Πληροφορικής του Ε.Α.Π σε περίπτωση που δεν θέλει να μπει στην διαδικασία της προετοιμασίας για πανελλήνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna maria

Νεοφερμένος

Η anna maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα σε όλους! Αποφοίτησα από γενικό λύκειο το 2014 και σαν μαθήτρια ήμουν στη θεωρητική κατεύθυνση. Θα ήθελα πολύ να ξαναδώσω πανελλήνιες για να εισαχθώ σε σχολή αστυφυλάκων. Γνωρίζετε αν μπορώ να δώσω κανονικά ξανά πανελλήνιες χωρίς να χρειάζεται να φοιτήσω πάλι στο λύκειο? Και αν μπορώ, στα μαθήματα ποιας κατεύθυνσης πρέπει να εξεταστώ? Και κάτι τελευταίο, θα μετρήσουν και οι βαθμοί τετραμήνων ?? Ευχαριστώ.
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους! Αποφοίτησα από γενικό λύκειο το 2014 και σαν μαθήτρια ήμουν στη θεωρητική κατεύθυνση. Θα ήθελα πολύ να ξαναδώσω πανελλήνιες για να εισαχθώ σε σχολή αστυφυλάκων. Γνωρίζετε αν μπορώ να δώσω κανονικά ξανά πανελλήνιες χωρίς να χρειάζεται να φοιτήσω πάλι στο λύκειο? Και αν μπορώ, στα μαθήματα ποιας κατεύθυνσης πρέπει να εξεταστώ? Και κάτι τελευταίο, θα μετρήσουν και οι βαθμοί τετραμήνων ?? Ευχαριστώ.
Καλησπέρα , ναι μπορείς να ξαναδώσεις Πανελλαδικές χωρίς να χρειαστεί να ξαναφοιτήσεις την Γ Λυκείου , μπορείς να εξεταστείς σε όποια κατεύθυνση θέλεις εσύ από όσο ξέρω ( αλλά καλό θα ήταν να πας στην αρχική σου εφόσον μπορείς να εισαχθείς στην Αστυφυλάκων και από εκεί) και όχι οι βαθμοί τετραμήνων δεν μετράνε , ότι μόρια βγάλεις στις Πανελλαδικές :D. Καλή επιτυχία!
 

misoadeio

Νεοφερμένος

Ο misoadeio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 51 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους!


Θα ήθελα τα φώτα σας, καθώς απέχω 27 σχεδόν χρόνια απ' τα θρανία!

Έρχομαι από το μακρινό 1990 (χρονιά αποφοίτησης - Θεωρητική κατ., τότε 3η Δέσμη) και σκέφτομαι να δώσω ξανά

Πανελλήνιες για την Ιταλική Φιλολογία.


Λίγα λόγια για να δώσω το "στίγμα" μου:

- είμαι 44 ετών (με ότι αυτό συνεπάγεται από πλευράς δυνατοτήτων - μνήμη, κρίση, επαγγελματικές/κοινωνικές

υποχρεώσεις κτλ)

- εργάζομαι πλήρες ωράριο σε γραφείο με αραιά ταξίδια στο εξωτερικό (2-3 / εξάμηνο)

- χωρίς οικογενειακές υποχρεώσεις = ελεύθερος χρόνος διαθέσιμος για διάβασμα

- επίπεδο Ιταλικών Β1 (πιστεύω ότι περνάω τη βάση του 10)

- η όλη διαδικασία αποσκοπεί στην ψυχαγωγία και στην απόλαυση της διαδρομής και όχι στην επαγγελματική

σταδιοδρομία ή την εύρεση εργασίας στο αντικείμενο των σπουδών


Κριτήρια επιλογής της συγκεκριμένης σχολής:

α) ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τη συγκεκριμένη χώρα, γλώσσα, πολιτισμό, τέχνη, λογοτεχνία και κυρίως όπερα

β) χαμηλή βάση εισαγωγής = λιγότερες απαιτήσεις σε έκταση ύλης

γ) μη υποχρεωτική παρακολούθηση

δ) ο τρόπος και οι συνθήκες ζωής και η καθημερινότητά μου καθιστούν την εισαγωγή μου ακόμα και σ' αυτή την

τόσο χαμηλή σε μόρια εισαγωγής σχολή πραγματικό άθλο


Απορίες:

1) Αν υποθετικά, δεν δώσω Ιστορία, πόσο πρέπει να γράψω στα υπόλοιπα κατά μ.ο. για να έχω ελπίδες;

2) Αρκεί να επικεντρωθώ στο Γνωστό των Αρχαίων ή "πρέπει" να κυνηγήσω και μονάδες απ' το άγνωστο;

3) Εκ των πραγμάτων θα προχωρήσω με αυτοδιδασκαλία (δεν τα πάω καλά με καθηγητές, ιδιαίτερα, φροντιστήρια

κτλ), τι να προσέξω στην επιλογή βοηθημάτων;

4) Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία / βοήθεια πιστεύετε ότι θα με βοηθούσε

5) Παρακαλώ μη διστάσετε να με αποθαρρύνετε από το να ασχοληθώ με το όλο εγχείρημα, αν αυτό πιστεύετε

πραγματικά ότι είναι το καλύτερο κατά τη γνώμη σας.

Έτσι κ αλλιώς, είναι μια απόφαση που, αν την πάρω, θα το κάνω με την καρδιά και όχι με τη λογική.

Σας ευχαριστώ


Καλησπέρα σε όλους!

Επιστρέφω και πάλι μετά από σχεδόν δυόμισι χρόνια για να ενημερώσω την Κοινότητα σχετικά με την εξέλιξη της αρχικής σκέψης που είχα διατυπώσει με το παραπάνω μήνυμα.

Μετά από πολλά κύματα, αναβολές και παλινδρομήσεις, έδωσα τελικά Πανελλήνιες εξετάσεις φέτος (2019) στην Θεωρητική κατεύθυνση και με ειδικό μάθημα τα Ισπανικά (είναι σε καλύτερο επίπεδο από τα Ιταλικά μου).

Δυστυχώς, λόγω υποχρεώσεων δεν έκανα καμία προετοιμασία, πέρα από ανάγνωση της ύλης όπου μπορούσα να ξεκλέψω χρόνο. Συνήθως σε καφετέριες μόνος μου, μέσα στο αεροπλάνο, σε μορφή ακουστικού βιβλίου (τα είχα ηχογραφήσει ο ίδιος) ενώ περπατούσα στο πάρκο.

Τα αποτελέσματα ήταν ανέλπιστα καλά, αν λάβουμε υπ' όψη τη σχεδόν μηδενική προετοιμασία και την απόσταση των 29 ετών από τα θρανία της Γ' Λυκείου (1990).

Εν ολίγοις, η βαθμολογία μου διαμορφώθηκε ως εξής:

- Ιστορία 4.8
- Λατινικά 7.1
- Αρχαία 10.4
- Έκθεση 18.5

- Ισπανικά 15.8

Σύνολο μορίων 9848 + 3160 = 13008, ήτοι 2117 μόρια επιπλέον της βάσης 2018.

Από το βήμα αυτό θα ήθελα να ευχαριστήσω όσους με προέτρεψαν να κάνω το άλμα στο κενό με τόλμη και αυτοπεποίθηση.

Εύχομαι η περίπτωσή μου να αποτελέσει κίνητρο για όσους παλιούς το σκέφτονται να ξαναδώσουν και διστάζουν να πάρουν την απόφαση.

Για όποιον επιθυμεί τυχόν περαιτέρω πληροφορίες κυρίως ως προς το βιωματικό μέρος της προσπάθειας, θα χαρώ να βοηθήσω.

Σας ευχαριστώ
 

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
Απόφοιτος 2016 εδώ..θα δώσω πανελλήνιες εκ νέου για αξιωματικών αστυνομίας και ελπίζω να εχει παραπάνω εισακτεους..το θέμα είναι θα διαβάσω μόνος χωρίς φροντιστήρια..ξέρει κάποιος ένα καλό βοήθημα στα Αρχαία;Επίσης θα δώσω κοινωνιολογία που την θεωρώ πανεύκολη..απλά θα ήθελα συμβουλές για Αρχαία ρε παιδιά συντακτικό online υπάρχει;
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Απόφοιτος 2016 εδώ..θα δώσω πανελλήνιες εκ νέου για αξιωματικών αστυνομίας και ελπίζω να εχει παραπάνω εισακτεους..το θέμα είναι θα διαβάσω μόνος χωρίς φροντιστήρια..ξέρει κάποιος ένα καλό βοήθημα στα Αρχαία;Επίσης θα δώσω κοινωνιολογία που την θεωρώ πανεύκολη..απλά θα ήθελα συμβουλές για Αρχαία ρε παιδιά συντακτικό online υπάρχει;
Εξαιρετικές ασκήσεις και πλήρη θεωρία συντακτικού θα βρεις στο study4exams.gr . Εκεί θα βρεις και άγνωστα κείμενα με απαντήσεις. Για θεματογραφία προτείνω τους παρακάτω: Παπανδρεόπουλος, Σαχπεκίδης, Σαρρής, Τζουγανάτος.
 

Turin Turambar

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Απόφοιτος 2016 εδώ..θα δώσω πανελλήνιες εκ νέου για αξιωματικών αστυνομίας και ελπίζω να εχει παραπάνω εισακτεους..το θέμα είναι θα διαβάσω μόνος χωρίς φροντιστήρια..ξέρει κάποιος ένα καλό βοήθημα στα Αρχαία;Επίσης θα δώσω κοινωνιολογία που την θεωρώ πανεύκολη..απλά θα ήθελα συμβουλές για Αρχαία ρε παιδιά συντακτικό online υπάρχει;

Καλή επιτυχία σου εύχομαι από κάποιον που έδωσε φέτος μετά από 8 χρόνια. Συντακτικό online μπορείς να βρεις το σχολικό και γραμματική επίσης. Άντε να περάσεις εκεί που θες και να σου γίνει συνήθεια να μεταφράζεις άγνωστο, όπως έγινε σε εμένα.
 

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
Καλή επιτυχία σου εύχομαι από κάποιον που έδωσε φέτος μετά από 8 χρόνια. Συντακτικό online μπορείς να βρεις το σχολικό και γραμματική επίσης. Άντε να περάσεις εκεί που θες και να σου γίνει συνήθεια να μεταφράζεις άγνωστο, όπως έγινε σε εμένα.

Ευχαριστώ παρα πολύ δίνεις κουράγιο..είναι το όνειρο μου αυτή η σχολή θα πεθάνω πάνω από τα βιβλία για να μπω
 

Debby63

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Debby63 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Αποφοιτη του 2019 εγω εδω.
Λοιπον, εγω εδωσα πανελληνιες φετος αλλα οφειλω να παραδεχτω πως ειμαι και εγω απο τα ατομα που απογοητευτηκαν διοτι δεν πηραν τα αποτελεσματα που ηθελαν.

Προσφατα, αρχισα να σκεφτομαι παρα πολυ σοβαρα να ξαναδωσω του χρονου πανελληνιες και θα'θελα να ξερω ορισμενες λεπτομερειες.

1) Αφου οσοι υποψηφιοι που ειναι να δωσουν πανελληνιες του χρονου, πρεπει να δηλωσουν ενα μηχανογραφικο με 10 προτιμησεις σχολων μετα τη β'λυκειου και εγω ως φετινη αποφοιτη λυκειου δεν χρειαστηκε να κανω το ιδιο εφοσον εδωσα ηδη πανελληνιες και οριστικοποιησα μηχανογραφικο, σωστα;

2) Θα χρειαστει να παω τον Φεβρουαριο στο λυκεο που αποφοιτησα φετος για να κανω δηλωση οτι θα συμμετασχω στις πανελληνιες του 2020 ή μπορω να παω να την κανω ακομα και σε αλλο λυκειο; Επισης, εγω θα δωσω πανελληνιες ξανα με το συστημα που εδωσα ηδη ή με το καινουργιο που συζητιεται οτι θα εφαρμοστει για φετος;

3) Θα εχω τη δυνατοτητα να επιλεξω για το αν δωσω Λατινικα ή Κοινωνιολογια ή αναγκαστικα θα πρεπει να ξαναδωσω Λατινικα λογω οτι εδωσα με το παλιο συστημα που εδωσα φετος;

4) Σε εμας τους αποφοιτους του 2019, δε θα μετραει ο βαθμος του απολυτηριου μας στη βαθμολογια των πανελληνιων, σωστα;

Και τελος 5) επειδη ειχα δηλωσει οτι θα εδινα και Βιολογια, θα μπορω να ξαναδωσω παλι και βιολογια του χρονου ή θα μπορω να το αλλαξω αυτο;

Ευχαριστω εκ των προτερων.
 

ShiaM

Νεοφερμένος

Η ShiaM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους,

είχα δώσει τελευταία φορά παννελλήνιες το 1999 (και όπως καταλαβαίνετε ήμουν στη τελευταία φουρνιά με τις δέσμες) πέρασα σε μια σχολή που ποτέ δεν αγάπησα και δεν μου χρησίμευσε μέχρι σήμερα στον επαγγελματικό βίο μου.

Εδώ και κανά δίμηνο αποφάσισα να κάνω την απόπειρα να ξαναδώσω το επόμενο έτος αν καταφέρω να βγάλω την ύλη μονη μου.

Ωστόσο, έχω μπλεχτεί λίγο με τα μαθήματα και με την διαδικασία γενικότερα, θέλω να περάσω σε σχολή "μηχανικός δικτύων".

Και εδώ αρχίζει το μπλέξιμο για μένα...
από όσο είδα, από το φωτόδεντρο του υπουργείου, πρέπει να επιλέξω την γκάμα των βιβλίων ΟΜΑΔΑΣ ΠΡΟΣ/ΣΜΟΥ ΣΠΟΥΔΩΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ & ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ που έχει τα εξής μαθήματα:
Αρχές Οικονομικής θεωρίας
Ανάπτυξη εφαρμογών σε προγραμματιστικό περιβάλλον
Μαθηματικά Γ. Λυκείου
Πληροφορική Γ. Λυκείου

Οπότε αυτά είναι που πρέπει να διαβάσω; Αυτό που έχει ως βιβλία επιλογής μαθητή τι είναι;
Πότε πρέπει να δηλώσω ότι θέλω να δώσω εξετάσεις στις πανελλήνιες και που; Σε γραφεία στο υπουργείο ή σε κάποιο εσπερινό ΕΠΑΛ ή ΓΕΛ ;

Βοηθήστε την άσχετη ...

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων όλους!
 

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα σε όλους,

είχα δώσει τελευταία φορά παννελλήνιες το 1999 (και όπως καταλαβαίνετε ήμουν στη τελευταία φουρνιά με τις δέσμες) πέρασα σε μια σχολή που ποτέ δεν αγάπησα και δεν μου χρησίμευσε μέχρι σήμερα στον επαγγελματικό βίο μου.
Τι έχεις τελειώσει αν επιτρέπεται;
 

Ziekr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ziekr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους,

είχα δώσει τελευταία φορά παννελλήνιες το 1999 (και όπως καταλαβαίνετε ήμουν στη τελευταία φουρνιά με τις δέσμες) πέρασα σε μια σχολή που ποτέ δεν αγάπησα και δεν μου χρησίμευσε μέχρι σήμερα στον επαγγελματικό βίο μου.

Εδώ και κανά δίμηνο αποφάσισα να κάνω την απόπειρα να ξαναδώσω το επόμενο έτος αν καταφέρω να βγάλω την ύλη μονη μου.

Ωστόσο, έχω μπλεχτεί λίγο με τα μαθήματα και με την διαδικασία γενικότερα, θέλω να περάσω σε σχολή "μηχανικός δικτύων".

Και εδώ αρχίζει το μπλέξιμο για μένα...
από όσο είδα, από το φωτόδεντρο του υπουργείου, πρέπει να επιλέξω την γκάμα των βιβλίων ΟΜΑΔΑΣ ΠΡΟΣ/ΣΜΟΥ ΣΠΟΥΔΩΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ & ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ που έχει τα εξής μαθήματα:
Αρχές Οικονομικής θεωρίας
Ανάπτυξη εφαρμογών σε προγραμματιστικό περιβάλλον
Μαθηματικά Γ. Λυκείου
Πληροφορική Γ. Λυκείου

Οπότε αυτά είναι που πρέπει να διαβάσω; Αυτό που έχει ως βιβλία επιλογής μαθητή τι είναι;
Πότε πρέπει να δηλώσω ότι θέλω να δώσω εξετάσεις στις πανελλήνιες και που; Σε γραφεία στο υπουργείο ή σε κάποιο εσπερινό ΕΠΑΛ ή ΓΕΛ ;

Βοηθήστε την άσχετη ...

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων όλους!


Αν θυμάμαι καλά δηλώνεις κατά Φεβρουάριο-μάρτιο σε ένα σχολείο της επιλογής σου. Τα διαδικαστικά θα στα πούνε εκεί. Πανελλήνιες θα δώσεις σε αυτό το σχολείο που θα κάνεις τη δήλωση
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους,

είχα δώσει τελευταία φορά παννελλήνιες το 1999 (και όπως καταλαβαίνετε ήμουν στη τελευταία φουρνιά με τις δέσμες) πέρασα σε μια σχολή που ποτέ δεν αγάπησα και δεν μου χρησίμευσε μέχρι σήμερα στον επαγγελματικό βίο μου.

Εδώ και κανά δίμηνο αποφάσισα να κάνω την απόπειρα να ξαναδώσω το επόμενο έτος αν καταφέρω να βγάλω την ύλη μονη μου.

Ωστόσο, έχω μπλεχτεί λίγο με τα μαθήματα και με την διαδικασία γενικότερα, θέλω να περάσω σε σχολή "μηχανικός δικτύων".

Και εδώ αρχίζει το μπλέξιμο για μένα...
από όσο είδα, από το φωτόδεντρο του υπουργείου, πρέπει να επιλέξω την γκάμα των βιβλίων ΟΜΑΔΑΣ ΠΡΟΣ/ΣΜΟΥ ΣΠΟΥΔΩΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ & ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ που έχει τα εξής μαθήματα:
Αρχές Οικονομικής θεωρίας
Ανάπτυξη εφαρμογών σε προγραμματιστικό περιβάλλον
Μαθηματικά Γ. Λυκείου
Πληροφορική Γ. Λυκείου

Οπότε αυτά είναι που πρέπει να διαβάσω; Αυτό που έχει ως βιβλία επιλογής μαθητή τι είναι;
Πότε πρέπει να δηλώσω ότι θέλω να δώσω εξετάσεις στις πανελλήνιες και που; Σε γραφεία στο υπουργείο ή σε κάποιο εσπερινό ΕΠΑΛ ή ΓΕΛ ;

Βοηθήστε την άσχετη ...

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων όλους!


Τα μαθήματα είναι:

  • Μαθηματικά κατεύθυνσης,

  • ΑΕΠΠ (προγραμματισμός)

  • ΑΟΘ (οικονομικά)

  • Έκθεση


Ωστόσο, γιατί δε σκέφτεσαι τις κατατακτήριες στο τμήμα που θες;
 

ShiaM

Νεοφερμένος

Η ShiaM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Τι έχεις τελειώσει αν επιτρέπεται;
Εσωτερικής Αρχιτεκτονικής στην Αθήνα... μόνο μετά τη σχολή εργάστηκα για κανά χρόνο και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μην πληρωθώ και τους τελευταίους μήνες. :(

Αν θυμάμαι καλά δηλώνεις κατά Φεβρουάριο-μάρτιο σε ένα σχολείο της επιλογής σου. Τα διαδικαστικά θα στα πούνε εκεί. Πανελλήνιες θα δώσεις σε αυτό το σχολείο που θα κάνεις τη δήλωση
Χίλια ευχαριστώ Ziekr ! Θα κοιτάω και τις ανακοινώσεις του υπουργείου για την ακριβή ημερομηνία αλλά δεν ξέρεις πόσο με βοήθησες! :thumbsup:
Τα μαθήματα είναι:

  • Μαθηματικά κατεύθυνσης,

  • ΑΕΠΠ (προγραμματισμός)

  • ΑΟΘ (οικονομικά)

  • Έκθεση


Ωστόσο, γιατί δε σκέφτεσαι τις κατατακτήριες στο τμήμα που θες;
Βασίλη είσαι αστέρι! Σε ευχαριστώ πολύ για τα μαθήματα!

Αυτό που λέει μάθημα επιλογής σε τι βοηθάει; Ή χρειάζεται μόνο για τους μαθητές που θα δώσουν απολύτηριες εξετάσεις;

Κατατακτήριες; Με έχεις πιάσει αδιάβαστη εδώ.... πάω να το ψάξω!
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ωστόσο, έχω μπλεχτεί λίγο με τα μαθήματα και με την διαδικασία γενικότερα, θέλω να περάσω σε σχολή "μηχανικός δικτύων".
Και εδώ αρχίζει το μπλέξιμο για μένα...
από όσο είδα, από το φωτόδεντρο του υπουργείου, πρέπει να επιλέξω την γκάμα των βιβλίων ΟΜΑΔΑΣ ΠΡΟΣ/ΣΜΟΥ ΣΠΟΥΔΩΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ & ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ που έχει τα εξής μαθήματα:
Αρχές Οικονομικής θεωρίας
Ανάπτυξη εφαρμογών σε προγραμματιστικό περιβάλλον
Μαθηματικά Γ. Λυκείου
Πληροφορική Γ. Λυκείου
Οπότε αυτά είναι που πρέπει να διαβάσω; Αυτό που έχει ως βιβλία επιλογής μαθητή τι είναι;
Πότε πρέπει να δηλώσω ότι θέλω να δώσω εξετάσεις στις πανελλήνιες και που; Σε γραφεία στο υπουργείο ή σε κάποιο εσπερινό ΕΠΑΛ ή ΓΕΛ ;
Λοιπόν οι αιτήσεις για συμμετοχή στις πανελλαδικές γίνονται μέσα στον Μάρτιο. Θα παρακολουθείς το σάιτ του Υπουργείου και όταν βγουν οι ημερομηνίες θα πας στο λύκειο που αποφοίτησες ή στο κοντινότερο λύκειο της μόνιμης κατοικίας σου και θα υποβάλεις τη σχετική αίτηση.
Οι σχολές που σε ενδιαφέρουν ανήκουν στο 4ο Επιστημονικό Πεδίο: Επιστήμες Οικονομίας και Πληροφορικής
και θα δώσεις πανελλαδικές στα μαθήματα: Γλώσσα και Λογοτεχνία, Μαθηματικά, Πληροφορική και Οικονομία.
Η ύλη και τα βιβλία της Γλώσσας και Λογοτεχνίας, των Μαθηματικών και της Πληροφορικής βρίσκονται εδώ https://www.et.gr/idocs-nph/search/p...MtfbtJxfsqjnszZqpyvM0-P3wUZVFepriB5xIchgfDRf7 και της Οικονομίας εδώ https://www.minedu.gov.gr/publicati...ληνικά_Ιστορία_Κοινωνιολογία_Χημεία_Βιολο.pdf
Ο τρόπος εξέτασης των μαθημάτων γίνεται σύμφωνα με τις εξής υπουργικές αποφάσεις μόνο που θα πρέπει να προσέξεις πώς θα τις διαβάσεις επειδή η τρίτη αναιρεί κάποια σημεία της δεύτερης και η δεύτερη κάποια σημεία της πρώτης:
1) https://www.et.gr/idocs-nph/search/p...MtZKRGqp67oIfitnS96iUqhvL2alb8HYUFkwJHtNxKXgb
2) https://www.et.gr/idocs-nph/search/p...MtT8E836Dhuhw_VWwGsFsp8jW-3pqAeLmQ-lDtKzLkF0J
3) https://www.minedu.gov.gr/publicati...υ_μαθήματος_Νεοελληνική_Γλώσσα_και_Λογοτε.pdf
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κατατακτήριες; Με έχεις πιάσει αδιάβαστη εδώ.... πάω να το ψάξω!


Δες τις τελευταίες σελίδες του θέματος "Απορίες για κατατακτήριες". Νομίζω θα λύσεις όλες σου τις απορίες (έχουν αναρτηθεί και οι σχετικοί Νόμοι). Μπες και στο σάιτ της σχολής που σε ενδιαφέρει να δεις τα 3 μαθήματα στα οποία πρέπει να εξεταστείς και την ύλη τους για τις κατατακτήριες. Ψάξτο λίγο επειδή πιθανόν να σε συμφέρει να εισαχθείς με αυτόν τον τρόπο.
 

ShiaM

Νεοφερμένος

Η ShiaM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Λοιπόν οι αιτήσεις για συμμετοχή στις πανελλαδικές γίνονται μέσα στον Μάρτιο. Θα παρακολουθείς το σάιτ του Υπουργείου και όταν βγουν οι ημερομηνίες θα πας στο λύκειο που αποφοίτησες ή στο κοντινότερο λύκειο της μόνιμης κατοικίας σου και θα υποβάλεις τη σχετική αίτηση.
Οι σχολές που σε ενδιαφέρουν ανήκουν στο 4ο Επιστημονικό Πεδίο: Επιστήμες Οικονομίας και Πληροφορικής
και θα δώσεις πανελλαδικές στα μαθήματα: Γλώσσα και Λογοτεχνία, Μαθηματικά, Πληροφορική και Οικονομία.
Η ύλη και τα βιβλία της Γλώσσας και Λογοτεχνίας, των Μαθηματικών και της Πληροφορικής βρίσκονται εδώ https://www.et.gr/idocs-nph/search/pdfViewerForm.html?args=5C7QrtC22wFqnM3eAbJzrXdtvSoClrL87e_1TwhCA6kliYHTRwL0-OJInJ48_97uHrMts-zFzeyCiBSQOpYnTy36MacmUFCx2ppFvBej56Mmc8Qdb8ZfRJqZnsIAdk8Lv_e6czmhEembNmZCMxLMtfbtJxfsqjnszZqpyvM0-P3wUZVFepriB5xIchgfDRf7 και της Οικονομίας εδώ https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2019/%CE%95%CE%9E%CE%95_-_124893_-_2019_-_%CE%A4%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%AF%CE%B7%CF%83%CE%B7_%CF%84%CE%B7%CF%82_%CE%BC%CE%B5_%CE%B1%CF%81_%CF%80%CF%81%CF%89%CF%84_106428_%CE%942_02_07_2019_%CE%A5%CE%91_%CE%92_2875_%CF%89%CF%82_%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%82_%CF%84%CE%B1_%CE%BC%CE%B1%CE%B8%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1_%CE%91%CF%81%CF%87%CE%B1%CE%AF%CE%B1_%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC_%CE%99%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B1_%CE%9A%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%89%CE%BD%CE%B9%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%CE%B1_%CE%A7%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CE%AF%CE%B1_%CE%92%CE%B9%CE%BF%CE%BB%CE%BF.pdf
Ο τρόπος εξέτασης των μαθημάτων γίνεται σύμφωνα με τις εξής υπουργικές αποφάσεις μόνο που θα πρέπει να προσέξεις πώς θα τις διαβάσεις επειδή η τρίτη αναιρεί κάποια σημεία της δεύτερης και η δεύτερη κάποια σημεία της πρώτης:
1) https://www.et.gr/idocs-nph/search/pdfViewerForm.html?args=5C7QrtC22wFqnM3eAbJzrXdtvSoClrL8tP77J3eAjAx_zJjLAILKFuJInJ48_97uHrMts-zFzeyCiBSQOpYnTy36MacmUFCx2ppFvBej56Mmc8Qdb8ZfRJqZnsIAdk8Lv_e6czmhEembNmZCMxLMtZKRGqp67oIfitnS96iUqhvL2alb8HYUFkwJHtNxKXgb
2) https://www.et.gr/idocs-nph/search/pdfViewerForm.html?args=5C7QrtC22wFqnM3eAbJzrXdtvSoClrL8NXIQRYq8ULstiDow6HlTE-JInJ48_97uHrMts-zFzeyCiBSQOpYnTy36MacmUFCx2ppFvBej56Mmc8Qdb8ZfRJqZnsIAdk8Lv_e6czmhEembNmZCMxLMtT8E836Dhuhw_VWwGsFsp8jW-3pqAeLmQ-lDtKzLkF0J
3) https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2019/%CE%95%CE%9E%CE%95_-_124892_-_2019_-_%CE%A4%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%AF%CE%B7%CF%83%CE%B7_%CF%84%CE%B7%CF%82_%CE%BC%CE%B5_%CE%B1%CF%81_%CF%80%CF%81%CF%89%CF%84_107268_%CE%942_03_07_2019_%CE%A5%CE%91_%CE%92_2881_%CF%89%CF%82_%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%82_%CF%84%CE%BF%CE%BD_%CF%84%CF%81%CF%8C%CF%80%CE%BF_%CE%B5%CE%BE%CE%AD%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7%CF%82_%CF%84%CE%BF%CF%85_%CE%BC%CE%B1%CE%B8%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82_%CE%9D%CE%B5%CE%BF%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE_%CE%93%CE%BB%CF%8E%CF%83%CF%83%CE%B1_%CE%BA%CE%B1%CE%B9_%CE%9B%CE%BF%CE%B3%CE%BF%CF%84%CE%B5.pdf


Δες τις τελευταίες σελίδες του θέματος "Απορίες για κατατακτήριες". Νομίζω θα λύσεις όλες σου τις απορίες (έχουν αναρτηθεί και οι σχετικοί Νόμοι). Μπες και στο σάιτ της σχολής που σε ενδιαφέρει να δεις τα 3 μαθήματα στα οποία πρέπει να εξεταστείς και την ύλη τους για τις κατατακτήριες. Ψάξτο λίγο επειδή πιθανόν να σε συμφέρει να εισαχθείς με αυτόν τον τρόπο.

Λένω ένα ευχαριστώ είναι πραγματικά λίγο! Διαβάζω το ένα πίσω από το άλλο, όλα αυτά που μου έχεις γράψει/συμβουλεύσει!

Θα τα ξαναδιαβάσω και αν προκύψει κάποια απορία, θα μου επιτρέψετε να σας "ζαλίσω" λίγο.
 

thanasis1991

Νεοφερμένος

Ο thanasis1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπέρα! Θέλω να δώσω πανελλήνιες στο ΕΠΑΛ, όπως ήμουν και κάποτε, στον τομέα ηλεκτρολογίας. Θα ήθελα βοήθεια σχετικά με το που μπορώ να βρω τα βιβλία και την ύλη! Ευχαριστώ!
 

rempelos42

Νεοφερμένος

Ο rempelos42 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Καλησπέρα! Υπάρχει μήπως κανένας παλιός απόφοιτος - πολύ παλιός, της εποχής των δεσμών - που να ενδιαφέρεται να δώσει πανελλήνιες το 2022 με θετικό προσανατολισμό; Σκέφτομαι να ξεκινήσω να διαβάζω μόνος μου κι αναρωτιέμαι αν υπάρχουν κι άλλοι που να έχουν την ίδια επιθυμία.

Υ.Γ. Όχι, δεν είναι παρενέργεια του εμβολιασμού... :P
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top