Αριθμός αποφοίτων προηγούμενων ετών στις Πανελλαδικές 2019

alpha.kappa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alpha.kappa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Επειδή η κόρη μου σκεφτετε να ξαναδώσει , για στατιστικούς λόγους ψάχνω να βρώ τον Αριθμός αποφοιτων πρ. ετων στις Πανελληνιες 2019.
Ξέρει κάποιος πως μπορώ να βρω πόσοι είναι οι απόφοιτοι προηγουμένων ετών που εδωσαν πανελλήνιες φέτος (2019)
 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Επειδή η κόρη μου σκεφτετε να ξαναδώσει , για στατιστικούς λόγους ψάχνω να βρώ τον Αριθμός αποφοιτων πρ. ετων στις Πανελληνιες 2019.
Ξέρει κάποιος πως μπορώ να βρω πόσοι είναι οι απόφοιτοι προηγουμένων ετών που εδωσαν πανελλήνιες φέτος (2019)


 

alpha.kappa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alpha.kappa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 126 μηνύματα.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Τώρα κατάλαβα, που το διευκρινίσατε (θέλετε σύγκριση των απόφοιτων-τελειόφοιτων του συνολικού αριθμού 77052 στον πίνακα περί συμμετοχής στις πανελλήνιες με εξετάσεις και όχι γενικόλογα με κατάθεση μηχανογραφικού). Δεν ξέρω αν υπάρχει αυτό, ίσως από τις γεννήσεις/έτος στο περίπου...
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επειδή η κόρη μου σκεφτετε να ξαναδώσει , για στατιστικούς λόγους ψάχνω να βρώ τον Αριθμός αποφοιτων πρ. ετων στις Πανελληνιες 2019.
Ξέρει κάποιος πως μπορώ να βρω πόσοι είναι οι απόφοιτοι προηγουμένων ετών που εδωσαν πανελλήνιες φέτος (2019)


Δυστυχώς δεν υπάρχει καμία αναφορά γι αυτό που ζητάτε οπότε δεν νομίζω ότι θα μπορέσετε να βρείτε στοιχεία. Ποτέ δεν έχει ενδιαφερθεί κάποιος να ξεχωρίσει στους παλιούς αποφοίτους από τα παιδιά της Γ΄Λυκείου που δίνουν για πρώτη φορά πανελλαδικές ώστε να βγουν τα ανάλογα ποσοστά. Πάντα μετριούνται συνολικά όσοι έδωσαν πανελλαδικές κατ΄έτος ανεξάρτητα από το έτος αποφοίτησής τους από το Λύκειο.
 

alpha.kappa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alpha.kappa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απαντηση
Δυστυχώς δεν μπορεσα να βρω και εγω στοιχεία

Επι ευκαιρίας θα σας εξηγήσω γιατί θέλω αυτά τα στοιχεία

Οπως εγραψα πιο πανω η κορη μου σκεφτετε να ξαναδώσει


Όπως έχει δηλώσει η υπουργός οι απόφοιτοι του 2019 θα δώσουν με το παλιό σύστημα (2019). αν θέλουν να ξαναδώσουν πανελλήνιες
Δεν έχει διευκρινιστεί αν μπορούν να δώσουν και με το νεο αν επιθυμούν
Δεν έχει διευκρινιστεί αν θα συμμετέχουν σε όλες τις θέσεις η θα υπάρξει ποσόστωση (όπως το 2016 που αλαξε το σύστημα η ποσόστωση ήταν 4% ).
Αν υπάρξει ποσόστωση σε αυτά τα ποσοστά περίπου σίγουρα θα αδικηθούνε
Επίσης αν τελικα τους επιτραπεί να δωσουν με το νεό συστημα με την νεα υλη πάλι θα αδικηθουν αφου υπαρχει νεα υλη και νεο μαθημα(κοινωνιολογία) που δεν εχουν διδαχθεί.
Επίσης υστερουν ενταντι των τελειοφοιτων του 2019-20 διοτι δεν εχουν κανει θερινη προετοιμασία

Παρόλα αυτα ψαχνω αυτα τα στοιχεία για να μπορεσω να δω στατιστικά με ποιο συστημα την συμφερει να δωσει αν βεβαια εχει την δυαντότητα επιλογής




Δυστυχώς αυτα τα παιδια ειναι καταδικασμενα χωρίς να εχουν δικαιωμα δευτερης ευκαιρίας
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ευχαριστώ για την απαντηση
Δυστυχώς δεν μπορεσα να βρω και εγω στοιχεία
Επι ευκαιρίας θα σας εξηγήσω γιατί θέλω αυτά τα στοιχεία
Οπως εγραψα πιο πανω η κορη μου σκεφτετε να ξαναδώσει
Όπως έχει δηλώσει η υπουργός οι απόφοιτοι του 2019 θα δώσουν με το παλιό σύστημα (2019). αν θέλουν να ξαναδώσουν πανελλήνιες
Δεν έχει διευκρινιστεί αν μπορούν να δώσουν και με το νεο αν επιθυμούν
Δεν έχει διευκρινιστεί αν θα συμμετέχουν σε όλες τις θέσεις η θα υπάρξει ποσόστωση (όπως το 2016 που αλαξε το σύστημα η ποσόστωση ήταν 4% ).
Αν υπάρξει ποσόστωση σε αυτά τα ποσοστά περίπου σίγουρα θα αδικηθούνε
Επίσης αν τελικα τους επιτραπεί να δωσουν με το νεό συστημα με την νεα υλη πάλι θα αδικηθουν αφου υπαρχει νεα υλη και νεο μαθημα(κοινωνιολογία) που δεν εχουν διδαχθεί.
Επίσης υστερουν ενταντι των τελειοφοιτων του 2019-20 διοτι δεν εχουν κανει θερινη προετοιμασία
Παρόλα αυτα ψαχνω αυτα τα στοιχεία για να μπορεσω να δω στατιστικά με ποιο συστημα την συμφερει να δωσει αν βεβαια εχει την δυαντότητα επιλογής
Δυστυχώς αυτα τα παιδια ειναι καταδικασμενα χωρίς να εχουν δικαιωμα δευτερης ευκαιρίας

Δυστυχώς ακόμα δεν έχει εκδοθεί καμία εγκύκλιος που να απαντά στα ερωτήματά σας. Πιστεύω όμως ότι σύντομα, με την έναρξη του νέου σχολικού έτους, θα υπάρξει ενημέρωση. Το μόνο από όσα σας προβληματίζουν που είναι σχετικά σίγουρο είναι ότι ακόμα και να δοθεί η επιλογή σ΄αυτά τα παιδιά να εξεταστούν με το νέο σύστημα, δεν υπάρχει περίπτωση να το επιλέξουν για ευνόητους λόγους.΄Η ακόμα κι αν το επιλέξουν κάποιοι θα είναι τόσο λίγοι που δεν θα κάνουν τη διαφορά.
 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Όντως δεν πρέπει να υπάρχει συγκριτικό αποτέλεσμα συμμετεχόντων τελειοφοίτων-αποφοίτων στις πανελλήνιες με εξετάσεις. Στους απόφοιτους, μην ξεχνάτε, δεν είναι μόνο οι τελειόφοιτοι της προηγούμενης σχολικής χρονιάς, αλλά και απόφοιτοι παλαιότερων ετών και συστημάτων...

Σχετικά με τη σύγκριση παλαιού-νέου συστήματος, η "ιστορία" λέει ότι και το υπουργείο θα δώσει τις προσφερόμενες θέσεις αφού έχει δει τις συνολικές δηλώσεις και μετά θα αποφασίσει με "δίκαιο/ανάλογο" καταμερισμό των προσφερόμενων θέσεων προς εισαγωγή στα ΑΕΙ (από τη μία θα δει το ποσοστό συμμετοχής αποφοίτων με το παλαιό σύστημα, θα δει ποσοστά επιτυχία τελειοφοίτων-αποφοίτων προηγούμενων ετών με εξετάσεις, κ.λπ. και από την άλλη όμως θα είναι σε "ισορροπία" με τα ποσοστά συμμετοχής των τελειοφοίτων και ανάλογα ποσοστά επιτυχίας τους)...

Με απλά λόγια, ναι, θα δώσει ποσοστά επιτυχίας των συμμετεχόντων με το παλαιό σύστημα, όχι όμως τόσο, όσο να "αδικούνται" οι συμμετέχοντες με το νέο σύστημα (γιατί οι προσφερόμενες θέσεις συνολικά είναι δεδομένες). Και προφανώς θα ισχύει και το 10% (6-4) των αποφοίτων με κατάθεση μηχανογραφικού...

Μην ξεχνάτε, ότι οι απόφοιτοι έχουν και αυτοί υπέρ τους παράγοντες, όταν συναγωνιστούν με τους τελειόφοιτους (στο νέο σύστημα): εμπειρία συμμετοχής, όχι σχολείο τα πρωινά, ήδη κατοχή γνώσης από την πρώτη συμμετοχή τους, κ.λπ.
 

alpha.kappa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alpha.kappa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Όντως δεν πρέπει να υπάρχει συγκριτικό αποτέλεσμα συμμετεχόντων τελειοφοίτων-αποφοίτων στις πανελλήνιες με εξετάσεις. Στους απόφοιτους, μην ξεχνάτε, δεν είναι μόνο οι τελειόφοιτοι της προηγούμενης σχολικής χρονιάς, αλλά και απόφοιτοι παλαιότερων ετών και συστημάτων...

Σχετικά με τη σύγκριση παλαιού-νέου συστήματος, η "ιστορία" λέει ότι και το υπουργείο θα δώσει τις προσφερόμενες θέσεις αφού έχει δει τις συνολικές δηλώσεις και μετά θα αποφασίσει με "δίκαιο/ανάλογο" καταμερισμό των προσφερόμενων θέσεων προς εισαγωγή στα ΑΕΙ (από τη μία θα δει το ποσοστό συμμετοχής αποφοίτων με το παλαιό σύστημα, θα δει ποσοστά επιτυχία τελειοφοίτων-αποφοίτων προηγούμενων ετών με εξετάσεις, κ.λπ. και από την άλλη όμως θα είναι σε "ισορροπία" με τα ποσοστά συμμετοχής των τελειοφοίτων και ανάλογα ποσοστά επιτυχίας τους)...

Με απλά λόγια, ναι, θα δώσει ποσοστά επιτυχίας των συμμετεχόντων με το παλαιό σύστημα, όχι όμως τόσο, όσο να "αδικούνται" οι συμμετέχοντες με το νέο σύστημα (γιατί οι προσφερόμενες θέσεις συνολικά είναι δεδομένες). Και προφανώς θα ισχύει και το 10% (6-4) των αποφοίτων με κατάθεση μηχανογραφικού...

Μην ξεχνάτε, ότι οι απόφοιτοι έχουν και αυτοί υπέρ τους παράγοντες, όταν συναγωνιστούν με τους τελειόφοιτους (στο νέο σύστημα): εμπειρία συμμετοχής, όχι σχολείο τα πρωινά, ήδη κατοχή γνώσης από την πρώτη συμμετοχή τους, κ.λπ.
μετά θα αποφασίσει με "δίκαιο/ανάλογο" καταμερισμό των προσφερόμενων θέσεων προς εισαγωγή στα ΑΕΙ (από τη μία θα δει το ποσοστό συμμετοχής αποφοίτων με το παλαιό σύστημα, θα δει ποσοστά επιτυχία τελειοφοίτων-αποφοίτων προηγούμενων ετών με εξετάσεις,

Δυστυχώς ο δικαιος καταμερισμός θα είναι μονο αριθμητικός και οχι ποιοτικός αφου το βαθμολογικό επιπεδο αυτων που δινουν δευτερη η τρίτη φορα ειναι πολυ υψηλο
Επειδή με απασχολησε το θεμα εκανα καπιους υπολογισμους
Θα σας αναφέρω ενα παραδειγμα στο 3ο πεδίο στο οποιο φετος (2019) με βάση τα στατιστικά του υπουργείου 5021 ατομα ηθελαν να περασουν Ιατρική (1η επιλογή) οι θέσεις ηταν 800 αρα το ποσοστο επιτυχίας είναι 16%
Στην πραγματικότητα ομως μονο 2500 ατομα περίπου με 17.000 μορια θα μπορουσαν να διεκδικησουν μια απο τις 800 θεσεις με πραγματικό ποσοστό επιτυχίας 32% ( θεωροντας οτι λογω ατυχίας και οχι λογω ικανοτητων απετυχαν να να πιασουν παραπανω μορια .)
Τωρα αν υπάρξει ποσοστοση αριθμιτικα και με βαση το 2016 θα εχουμε 40 θεσεις ιατρικής για 1500 υποψηφίους που δινουν δευτερη η τρίτη φορα


Μην ξεχνάτε, ότι οι απόφοιτοι έχουν και αυτοί υπέρ τους παράγοντες, όταν συναγωνιστούν με τους τελειόφοιτους (στο νέο σύστημα): εμπειρία συμμετοχής, όχι σχολείο τα πρωινά, ήδη κατοχή γνώσης από την πρώτη συμμετοχή τους, κ.λπ


Όλα αυτά τα προτερήματα τα είχαν και οι απόφοιτοι προηγούμενων ετών που έδωσαν φετος αλλα δεν ειχαν ποσοστοση

Μην ξεχνάμε ακόμη οτι είαχν και αρνητικά οπως τον κόπο ενος ετους την οικονομική επιβάρυνση ενος ετους την στεναχωρια της οποιας
 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Ναι, μόνο αριθμητικός καταμερισμός. Για τα υπόλοιπα κατάλαβα τι θέλετε να πείτε, δεν νομίζω να συμβαίνει στο 100%. Αυτοί που ξαναδίνουν είναι από όλες τις "βαθμολογικές βαθμίδες" και μάλιστα δεν σημαίνει ότι επειδή ξαναδίνει θα πάει οποσδήποτε "καλύτερα-τα ίδια-χειρότερα" με την πρώτη φορά. Όλα θα συμβούν, νομίζω το υπεραναλύετε ασκόπως χωρίς να έχετε όλα τα δεδομένα.
 

alpha.kappa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alpha.kappa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Ναι, μόνο αριθμητικός καταμερισμός. Για τα υπόλοιπα κατάλαβα τι θέλετε να πείτε, δεν νομίζω να συμβαίνει στο 100%. Αυτοί που ξαναδίνουν είναι από όλες τις "βαθμολογικές βαθμίδες" και μάλιστα δεν σημαίνει ότι επειδή ξαναδίνει θα πάει οποσδήποτε "καλύτερα-τα ίδια-χειρότερα" με την πρώτη φορά. Όλα θα συμβούν, νομίζω το υπεραναλύετε ασκόπως χωρίς να έχετε όλα τα δεδομένα.


Καλημέρα..

Επειδή με αφορά άμεσα το θεμα εκανα κάποιες σκεψεις και τις εξεθεσα δημόσια . μπορεί αυτο να το θεωρήσετε υπερανάληση,.

Οπως είπα και παραπάνω οι αποφοιτοι 2019 που σκέφτονται να ξαναδώσουν με οποιο συστημα και ναδωσουν αδικούνται σε σχεση με τους περσινούς
 

fotinipapa

Νεοφερμένος

Η fotinipapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Πάντως θα ήταν άδικο και για τους αποφοίτους του 2020 (γενιά του 2002) να εξετάζονται οι υποψήφιοι προηγούμενων γενεών σε μικρότερο εύρος ύλης και συνάμα να διεκδικούν όλες τις θέσεις, κι όχι απλώς μια ποσόστωση αυτών.

Ο καθορισμός μιας ποσόστωσης των συνολικων προσφερόμενων θέσεων σε κάθε πανεπιστημιακό τμήμα κι όχι η διεκδίκηση των θέσεων στην ολότητά τους ,για τους αποφοίτους ,διαφαίνεται απαραίτητη και θα αποτελέσει και "τίμημα" της αλλαγής του συστήματος εισαγωγής.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top