Καθηγητές... που σας κάνουν τη ζωή δύσκολη!

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε μια ταξη 15χρονων που λενε τη λεξη αρχιδι και γελανε λες και ειπαν το μεγαλυτερο αστειο, ειναι εντελως λαθος προσεγγιση να "βριζει" ενας καθηγητης. Απλα θα δημιουργηθει χαος. Στην τριτοβαθμια παλι, ειδικα σε μικρα τμηματα, ειναι θεμιτο θα ελεγα γιατι πολυ απλα τον βοηθαει να επικοινωνει ακομα καλυτερα με τους φοιτητες του. Και τοτε ειναι ενηλικας απεναντι σε ενηλικες οποτε μπορει να πει ο,τι θελει.

Πριν δυο χρόνια είχα μάθημα σε μια τάξη 10-12 παιδιά σε ένα πρόγραμμα που είχε μια εκκλησία για παιδιά που δεν είχαν λεφτά να κάνουν φροντηστήριο για Β, Γ Λυκείου. Υποτίθεται πως ήταν "κακό" τμήμα δηλαδή κάνανε φασαρία, δε προσέχανε κτλ. Δεν αντιμετώπησα κανένα πρόβλημα. Απλά δεν του φερόμουνα αφ υψηλού, ας πούμε η κλασσική ήταν "ρε μαλάκα Χ σοβαρέψου λίγο τώρα το κέρατό σου". Και γενικά επικρατούσε κλίμα πλάκας και μια χαρά γινόταν το μάθημα. Στις πολύ χοντρές περιπτώσεις που κάποιος έκανε μαλακίες απλά τον κοιτούσα με ψαρωτικό ύφος χωρίς να μιλάω για κανένα λεπτό και υσήχαζε.

Άμα δεν μπορείς να δους τους μαθητές σαν ίσους και να συμπεριφερθείς ανάλογα το έχεις χάσει το παιχνίδι ειδικά σε ηλικίες λυκείου. Άμα μπεις και αρχίζεις τις φωνές και τα βρισίδια μεταδίδεις αρνητικό κλίμα και τα παιδιά που σε αυτές τις ηλικίες είναι εκ φύσεως αντιδραστικά αφηνιάζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Πριν δυο χρόνια είχα μάθημα σε μια τάξη 10-12 παιδιά σε ένα πρόγραμμα που είχε μια εκκλησία για παιδιά που δεν είχαν λεφτά να κάνουν φροντηστήριο για Β, Γ Λυκείου. Υποτίθεται πως ήταν "κακό" τμήμα δηλαδή κάνανε φασαρία, δε προσέχανε κτλ. Δεν αντιμετώπησα κανένα πρόβλημα. Απλά δεν του φερόμουνα αφ υψηλού, ας πούμε η κλασσική ήταν "ρε μαλάκα Χ σοβαρέψου λίγο τώρα το κέρατό σου". Και γενικά επικρατούσε κλίμα πλάκας και μια χαρά γινόταν το μάθημα. Στις πολύ χοντρές περιπτώσεις που κάποιος έκανε μαλακίες απλά τον κοιτούσα με ψαρωτικό ύφος χωρίς να μιλάω για κανένα λεπτό και υσήχαζε.

Άμα δεν μπορείς να δους τους μαθητές σαν ίσους και να συμπεριφερθείς ανάλογα το έχεις χάσει το παιχνίδι ειδικά σε ηλικίες λυκείου. Άμα μπεις και αρχίζεις τις φωνές και τα βρισίδια μεταδίδεις αρνητικό κλίμα και τα παιδιά που σε αυτές τις ηλικίες είναι εκ φύσεως αντιδραστικά αφηνιάζουν.
Χεχεχε πλακα πλακα εχω παρατηρησει οτι αυτο το στυλ του καθηγητη πιανει και οντως ωθει τους μαθητες στο να αποδιδουν καλυτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Άμα μπεις και αρχίζεις τις φωνές και τα βρισίδια μεταδίδεις αρνητικό κλίμα και τα παιδιά που σε αυτές τις ηλικίες είναι εκ φύσεως αντιδραστικά αφηνιάζουν.

Μπράβο, το έχεις πιάσει το νόημα! Κι εγώ ως νηπιαγωγός φέρομαι πολύ δημοκρατικά στα παιδάκια και δεν το έχω μετανιώσει.
Θεωρώ ότι μπορούν να συνδυαστούν και τα όρια και η τρυφερότητα και το έχω ως αρχή αυτό. Οι φωνές και οι τιμωρίες δεν φέρνουν αποτέλεσμα.
Ταυτόχρονα όμως έχω την αξίωση να μου φέρονται δημοκρατικά και οι δικοί μου καθηγητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Πριν δυο χρόνια είχα μάθημα σε μια τάξη 10-12 παιδιά σε ένα πρόγραμμα που είχε μια εκκλησία για παιδιά που δεν είχαν λεφτά να κάνουν φροντηστήριο για Β, Γ Λυκείου. Υποτίθεται πως ήταν "κακό" τμήμα δηλαδή κάνανε φασαρία, δε προσέχανε κτλ. Δεν αντιμετώπησα κανένα πρόβλημα. Απλά δεν του φερόμουνα αφ υψηλού, ας πούμε η κλασσική ήταν "ρε μαλάκα Χ σοβαρέψου λίγο τώρα το κέρατό σου". Και γενικά επικρατούσε κλίμα πλάκας και μια χαρά γινόταν το μάθημα. Στις πολύ χοντρές περιπτώσεις που κάποιος έκανε μαλακίες απλά τον κοιτούσα με ψαρωτικό ύφος χωρίς να μιλάω για κανένα λεπτό και υσήχαζε.

Άμα δεν μπορείς να δους τους μαθητές σαν ίσους και να συμπεριφερθείς ανάλογα το έχεις χάσει το παιχνίδι ειδικά σε ηλικίες λυκείου. Άμα μπεις και αρχίζεις τις φωνές και τα βρισίδια μεταδίδεις αρνητικό κλίμα και τα παιδιά που σε αυτές τις ηλικίες είναι εκ φύσεως αντιδραστικά αφηνιάζουν.

Respect. Το τελευταίο ήταν που δεν μπορούσαν να καταλάβουν καθηγητές που υποτίθεται είχαν πολλά χρόνια εμπειρίας στη διδασκαλία. Τόσο απλό. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antriana88

Νεοφερμένος

Η antriana88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Έχω έναν γυμναστή τελείως τρελό! Όλη την χρονία μου έψισε το ψάρι στα χείλη :redface:! Γένικα είμαι μαθήτρια του 19 και όλοι οι καθηγητές λένε τα καλύτερα για μένα! Θα σας πω τα περιστατικά μου με αυτόν τον καθηγητή και βγάλτε τα συμπερασματα σας!
1ο: Του είπα ότι δεν θα κάνω παρέλαση γιατί θα είμαι στην φιλαρμονίκη. Και αυτός άρχισε να μου φώναζει μπροστά σε όλο το σχολείο και να μου λέει ότι είμαι ψεύτρα και ύπουλη.
2ο: Ελειπα μια μερά από το σχολείο και την επόμενη με ρώτησε για ποιό λόγο δεν πήγα. Του είπα ότι έδινα για πτύχιο αγγλικών και αυτός μου είπε : '' Έπρεπε να πεις στους οργανωτές των πτυχιων οτι δεν μπορουσες εκεινη την μερα γιατι εχεις γυμναστκη'':D
τελειώς κουφό αυτό!!!
Και στο ελενχο του 2ο τετραμηνου μου εβαλε 16 !!
Ας μην σας κουρασω αλλο αναφεροντας σας τις αλλες υποτιμητικες βρισιες εναντιον μου!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχω έναν γυμναστή τελείως τρελό! Όλη την χρονία μου έψισε το ψάρι στα χείλη :redface:! Γένικα είμαι μαθήτρια του 19 και όλοι οι καθηγητές λένε τα καλύτερα για μένα! Θα σας πω τα περιστατικά μου με αυτόν τον καθηγητή και βγάλτε τα συμπερασματα σας!
1ο: Του είπα ότι δεν θα κάνω παρέλαση γιατί θα είμαι στην φιλαρμονίκη. Και αυτός άρχισε να μου φώναζει μπροστά σε όλο το σχολείο και να μου λέει ότι είμαι ψεύτρα και ύπουλη.
2ο: Ελειπα μια μερά από το σχολείο και την επόμενη με ρώτησε για ποιό λόγο δεν πήγα. Του είπα ότι έδινα για πτύχιο αγγλικών και αυτός μου είπε : '' Έπρεπε να πεις στους οργανωτές των πτυχιων οτι δεν μπορουσες εκεινη την μερα γιατι εχεις γυμναστκη'':D
τελειώς κουφό αυτό!!!
Και στο ελενχο του 2ο τετραμηνου μου εβαλε 16 !!
Ας μην σας κουρασω αλλο αναφεροντας σας τις αλλες υποτιμητικες βρισιες εναντιον μου!!
Ο τυπάς είναι σούργελο. Περαστικά σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top