Αξίζει να είσαι καλός μαθητής στο Γυμνάσιο;

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Απ'ότι βλέπω το ischool εχει πολλούς αριστούχους στο γυμνάσιο (και όχι μόνο). Προβληματίζομαι σχετικά με το εξής:

Πολλά από τα παιδιά του λυκείου λένε ότι το λύκειο δεν έχει καμία σχέση με το γυμνάσιο. Πως και 20 να βγάζεις στο γυμνάσιο, στο λύκειο μπορεί να πάρεις 12. Πολλοί άλλοι λένε ότι χάνεις τον χρόνο σου διαβάζοντας για τα μαθήματα του γυμνασίου, ενώ μπορείς να απασχοληθείς με άλλα θέματα (όπως να βγαίνεις καθημερινά έξω με φίλους και να γράφεις το διάβασμα στα παλιά σου τα παπούτσια, να είσαι όλη μέρα με το ταίρι σου κ.α.). Στην τελική, έχει νόημα να διαβάζεις στο γυμνάσιο; Γιατί να παίρνει κανείς καλούς βαθμούς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Δεν θα σε βοηθησει καπου αμεσα, αλλα μπαινεις στην λογικη του διαβασματος.Ειναι πολυ δυσκολο απο τουριστας στο γυμνασιο να το γυρισεις σε αριστουχος στο λυκειο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Tα αριστεια που εχω στο δωματιο τωρα που τελειωσα τις πανελλαδικες τα θεωρω το ΠΙΟ ΑΧΡΗΣΤΟ πραγμα που απεκτησα στην εφηβεια μου..αλλα αυτα τα λεω τωρα που ειμαι αποφοιτος...ισως για ενα παιδι του γυμνασιου ενα αριστειο να σημαινει πολλα..να ενθαρρυνει να σε γεμιζει αυτοπεποιθηση...αν και πιστευω οτι η ηλικια αυτη ειναι η πιο δημιουργικη μπορεις να αθληθεις πιο ευκολα να ακολουθησεις καλλιτεχνικα ταλεντα..σιγουρα θα αποκτησεις καποιες βασεις διαβασματος αλλα παλι σε τοση μικρη ηλικια ισως να ειναι και ανουσια,,,ΤΟ ΛΥΚΕΙΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ..αλλος κοσμος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trelomarw

Νεοφερμένος

Η Trelomarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Επισης δε διαβαζεις απαραιτητα για τους βαθμους αλλα για να παρεις καποιες γνωσεις..Στο Λυκειο καλως η κακως-τουλαχιστον οπως ηταν μεχρι τωρα το συστημα- οι περισσοτεροι διαβαζαν τα μαθηματα που θα χρειαζονταν στις πανελλαδικες.Για τα υπολοιπα ουτε λογος...Οπως και να το κανουμε ειναι καλο να εχεις γενικες γνωσεις...Δε διαβαζεις ουτε για το βαθμο,ουτε για να αποδειξεις κατι στους αλλους αλλα για τον εαυτο σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Φυσικά και αξίζει:)

Στο γυμνάσιο παίρνεις τις βάσεις που θα χρειαστείς, έπειτα, στη ζωή σου. Στο λύκειο κάνεις εφαρμογή όλων όσων έμαθες στο γυμνάσιο. Το μόνο που αλλάζει, είναι το επίπεδο του κάθε μαθήματος. Για παράδειγμα, στο λύκειο θα κάνεις πιο εξειδικευμένες ασκήσεις μαθηματικών και αρχαίων.

Δε νομίζω να διαφέρει τόσο πολύ η ύλη των μαθημάτων στο λύκειο, εκτός από την πιο εξειδικευμένη θεωρία κλπ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Θα σας δώσω ένα παράδειγμα :

Μία καθηγήτρια αρχαίων που κάνει μάθημα και στο γυμνάσιο και στο λύκειο μου είπε πως παιδιά τα οποία ήταν τουρίστες στο γυμνάσιο δυσκολεύτηκαν πολύ στα αρχαία της α λυκείου. Και θα το θεωρήσω σωστό, γιατί άλλο είναι να έχεις διαβάσει σε όλο το γυμνάσιο τους κανόνες της γραμματικής και του συντακτικού των αρχαίων (όσοι κανόνες προβλέπονται) και άλλο είναι να μην έχεις ανοίξει βιβλίο στο γυμνάσιο και να πρέπει να τα μάθεις στο λύκειο όλα από την αρχή (μου είπε ότι οι μαθητές δεν ήξεραν καλά καλά τους κανόνες τονισμού... ) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

banksy

Νεοφερμένος

Η banksy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
ειμαι μαθητρια τριτης λυκειου μετανιωνω που δεν διαβαζα οσο θα ηθελα ημουν παντα του 17 με 18 στο λυκειο επεσα στο 15 συμπερασμα ολα μπορεις να τα κανεις ολα στην ωρα τους εχασα πολλα θεωρω εκτος αυτου οι βαθμοι στο γυμνασιο δεν ειναι αντικειμενικοι...εχω να σου πω κατι διαβασε πολυ αρχαια και μαθηματικα φυσικη μιας και ειναι συνεχεια στο λυκειο και δεν μπορεις να ξερεις απο τωρα τι κατευθυνση θα εισαι αρα επικεντρωσου σε αυτα ετσι θα εισαι και ανετος αλλα και θα κανεις και την ''καλη ζωη'' που σου λενε.δεν νομιζω να ισχυει μιας και η ελευθερια ειναι πολυ περιορισμενη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Αξίζει, αλλά όχι κατά ανάγκην να είναι κάποιος και μαθητής του 20 αλλά ούτε και του 15, ένας μέτριος μαθητής.
Αρκεί να έχει πάρει τις κατάλληλες βάσεις για το Λύκειο και να είναι προετοιμασμένος.

Αν κάποιος πηγαίνει έτσι για βόλτα στο Γυμνάσιο, στο Λύκειο δεν θα καταλαβαίνει τίποτα και θα τα βρει πολύ σκούρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜαθητήςΕΠΑΛ

Νεοφερμένος

Ο ΜαθητήςΕΠΑΛ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Αν δεν διαβάζεις στο γυμνάσιο θα έχεις κενά στο λύκειο,ειδικά στα μαθηματικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Από τη μία πιστεύω πως αξίζει και από την άλλη πως όχι. Ώντας άριστος μαθητής πιστεύω πως δεν αξίζει να εισαι και τόσο καλός μαθητής και ειδικά στο γυμνάσιο. Πρώτα από όλα κλείνεσαι μέσα και χάνεις πολύ χρόνο από τη ζωή σου διαβάζοντας... Ακόμη, το να είσαι άριστος δε σημαίνει κάτι απλά το ότι προσπαθείς και θες να έχεις καλούς βαθμούς. Προσωπικά θεωρώ σαχλαμάρα την αριστεία από το Γυμνάσιο.. Ο ένας ανταγωνίζεται τον άλλον, συνεργασία 0. Το ελληνικό γυμνάσιο προωθεί την ανταγωνιστικοτητα. Για να μην ξεφευγω, αν εισαι καλός ή όχι μαθητής θα φανεί τη στιγμή που πρέπει.. Εγω πιστεύω πως οι μαθητές θα πρέπει να διαβάζουν όσο χρειάζεται ούτε παραπάνω ούτε παρακάτω. Στο κάτω κάτω αν θες να μάθεις πάρε τον κ*λο σου και βγες έξω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Και δεν είναι μόνο αυτό, ότι θα χεις κενά, είναι κιόλας ότι δε θα έχεις μάθει ΠΟΤΕ στη ζωή σου να διαβάζεις με μεθοδικότητα . Και το διάβασμα θέλει εξάσκηση τι νόμιζες; Προσωπικά δεν έχω δει μαθητές που να μη διάβαζαν καθόλου στο γυμνάσιο και μετά να έγραψαν +18.000 μόρια στις πανελλήνειες. Όντως το λύκειο είναι ένας άλλος κόσμος, εκεί όμως έχεις επιλογές. Ανάλογα με την κατεύθυνση που θες, δίνεις και βαρύτητα στο αντίστοιχο μάθημα.
Για παράδειγμα, στη θεωρητική κατεύθυνση, πότε θα περιμένεις να μάθεις αρχαία; συντακτικό και γραμματική; Κανείς δε θα κάτσει στο λύκειο να σου μάθει να βρίσκεις το υποκείμενο και το κατηγορούμενο, αυτά εννοούνται ότι τα μαθες στο γυμνάσιο. Το ίδιο ισχύει και στις άλλες κατευθύνσεις.

Τάσο διαφωνώ. Εγώ πχ έπαιρνα αριστεία και δε σημαίνει ότι έχασα τις στιγμές της ηλικίας αυτής ή ότι ήμουν κλεισμένη σε ένα σπίτι να διαβάζω όλη μέρα. Όταν πας πρώτη λυκείου και δεις τι εστί βερύκοκο, θα μετανιώνεις αν δε διάβαζες στο γυμνάσιο.(εφόσον έχεις κάποιους στόχους, αν θες απλά να τελειώσεις το λύκειο it's ok)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Madclocker

Νεοφερμένος

Ο Madclocker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
παίζει ρόλο το γυμνάσιο αλλά σε κάθε περίπτωση το 90% της μπάλας παίζεται στο λύκειο..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Τάσο διαφωνώ. Εγώ πχ έπαιρνα αριστεία και δε σημαίνει ότι έχασα τις στιγμές της ηλικίας αυτής ή ότι ήμουν κλεισμένη σε ένα σπίτι να διαβάζω όλη μέρα. Όταν πας πρώτη λυκείου και δεις τι εστί βερύκοκο, θα μετανιώνεις αν δε διάβαζες στο γυμνάσιο.(εφόσον έχεις κάποιους στόχους, αν θες απλά να τελειώσεις το λύκειο it's ok)

Εεε ούτε εγώ έχω χασει τις στιγμές μου! ;) απλά πιστεύω πως χρειάζεσαι απλά να είσαι καλός και όχι άριστος. Ναι συμφωνώ πως θα ζοριστείς στο λύκειο.. Σαφώς και έχω στόχους και μάλιστα υψηλούς;) δε νομίζω να έχω και μεγάλο πρόβλημα στο λύκειο λόγω του ότι είμαι ένας από τους άριστους μαθητές... μάλλον θα ζοριστώ γιατί θα αναγκαστώ να αυξησω το χρόνο διαβάσματος:/: δε νομίζω στο λύκειο 30λεπτα να αρκουν για να βγάλεις έστω 19.. εσύ τι λες; πιστεύις πως πρέπει από φέτος(γ γυμνασίου) να αρχίσω να αυξανω το χρόνο διαβάσματός μου;; help me, please!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Δεν ξέρω πάντως εσείς τι λέτε πάντως....εγώ έχω απολυτήριο γυμνασίου με 12,7 και τρίτη λυκείου τώρα έβγαλα 17408 :D ,περνάω εκεί που θέλω και (σήμερα) πήρα το απολυτήριο μου με 18,7 !!!
Δεν ζορίστηκα ποτέ,δεν διάβασα ποτέ πολύ και δεν στερήθηκα τίποτα απολύτως παρα μόνο τον ύπνο καθώς περίμενα τα αποτελέσματα των πανελληνίων ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Δεν ξέρω πάντως εσείς τι λέτε πάντως....εγώ έχω απολυτήριο γυμνασίου με 12,7 και τρίτη λυκείου τώρα έβγαλα 17408 :D ,περνάω εκεί που θέλω και (σήμερα) πήρα το απολυτήριο μου με 18,7 !!!

ααααααααυταααα είναι!!!!!:clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup: Συγχαρητήρια!(μακάρι να κανει και η αδερφη μου τέτοια μετάλλαξη!) Και πάλι μπράβο σου.. αλλά δε δυσκολεύτηκες στο λύκειο:hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Ευχαριστώ πάρα πολυ!!Όχι δε δυσκολεύτηκα καθόλου σε γνωστικό επίπεδο στο Λύκειο!Να φανταστείς Αρχαία στο γυμνάσιο είχα 10 09 09 02 , έμεινα μαζι με Ελένη που ειχα 10 09 09 06 και στην Α'λυκείου (αφού πέρασα επιτυχώς τον Σεπτέμβρη) είχα στα Αρχαία 19 19 18,5 !! Αν έχεις ψυχική δύναμη και πίστη στον εαυτό σου ΟΛΑ μπορείς να τα καταφέρεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Ευχαριστώ πάρα πολυ!!Όχι δε δυσκολεύτηκα καθόλου σε γνωστικό επίπεδο στο Λύκειο!Να φανταστείς Αρχαία στο γυμνάσιο είχα 10 09 09 02 , έμεινα μαζι με Ελένη που ειχα 10 09 09 06 και στην Α'λυκείου (αφού πέρασα επιτυχώς τον Σεπτέμβρη) είχα στα Αρχαία 19 19 18,5 !! Αν έχεις ψυχική δύναμη και πίστη στον εαυτό σου ΟΛΑ μπορείς να τα καταφέρεις!

:clapup::clapup: wow! Αυτό ισχύει! Συμφωνω και επαυξάνω:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Tsoufou θα συμφωνησω με σένα. Υπάρχουν και κάποιες "προαπαιτούμενες" γνώσεις στο λύκειο. Δεν θα πας λύκειο και θα σου μάθουν πως κλίνεται το λύω (υπάρχουν παιδιά που ούτε αυτό δεν ξέρουν) Αυτά που έκανες σε όλο το γυμνάσιο, στην Α λυκείου μπορεί να τα κάνουν σε ένα μάθημα. Επίσης, συμφωνώ στο ότι μαθαίνεις πως να διαβάζεις. Αν είσαι οργανωμένος απο μικρός, έχεις μεθοδικότητα και υπευθυνότητα και ξέρεις πως να διαβάζεις (γιατί κάθε άτομο δεν διαβάζει με τον ίδιο τρόπο) τότε κερδίζεις πολύτιμο χρόνο στο λύκειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nafs

Διάσημο μέλος

Η nafs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2,862 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν αξίζει αλλά σίγουρα χρειάζεται αν έχεις υψηλούς στόχους στο λύκειο.
Το να πετύχεις σε μια σχολή σύμφωνα με το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα θέλει να έχεις γνώσεις. Αν δεν έχεις τις σωστές βάσεις τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα. Μπορεί βέβαια κάποιος να πει ότι και ένας καλός και όχι άριστος μαθητής μπορεί να έχει τις απαραίτητες γνώσεις. Γι αυτό λοιπόν λέω ότι δεν ξέρω αν αξίζει. Άλλωστε δεν είναι πολύ δύσκολο να αριστεύσει κάποιος στο γυμνάσιο το διάβασμα δεν παίρνει πολύ χρόνο και δεν σε αποκόπτει από άλλες δραστηριότητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Φυσικα και αξιζει αλλα οι βαθμοι δεν παιζουν ρολο και δεν πρεπει να γινονται ο μοναδικος σκοπος.Ολα με μετρο οχι υπερβολες .Αν εισαι ''επιμελης'' με τα μαθηματα σου απο αρκετα νωρις πρωτον μαθαινεις να διαβαζεις και να σκεφτεσαι,δευτερον δεν αφηνεις κενα στην υλη,τριτον παιρνεις μια ηθικη ικανοποιηση και ανεβαινει η αυτοπεποιθεση σου και τεταρτον και σημαντικοτερο παιρνεις γνωσεις.Και μολις πριν λιγους μηνες συνειδητοποιησα ΠΟΣΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΓΝΩΣΕΙΣ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top