Η γενιά μας

Πόσο ευχαριστημένοι είστε με τη γενιά μας;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 27)

dimitra12345

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν σας έχει τύχει και εσας να απογοητευτείται με την γενιά σας αλλά εγώ απογοητεύομαι συχνά...έως συνέχεια! Ίσως να είμαι υπερβολική αλλά βλέπω παιδιά να συμβιβάζονται πριν καν καταλάβουν αν ο κόσμος αυτός είναι όπως θα ήθελαν, ή αυτοί που δεν τους αρέσει αυτός ο κόσμος δεν κάνουν τίποτα να το αλλάξουν και υπάρχουν και αυτοί που με απογοητεύουν ακόμα περισσότερο.....ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΠΟΥ ΠΑΝ ΤΑ ΤΕΣΣΕΡΑ ΚΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΜΠΑΛΑ ΣΕΞ ΚΑΙ ΒΙΑ. Καθε γενιά τα εχει αυτά και μετά " στρώνει" ή η δικιά μας γενιά είναι απλώς......απογοητευτηκή??? απορώ αν αυτή η γενια θα μπορέσει να παρει στα χέρια της το μέλλον αυτού του κόσμου....όταν τους λες Μαρξ και σου λένε "γιατί βρίζεις?" ή όταν μιλάς για ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΚΑΙ ΞΕΠΕΣΜΟΥ αυτή απλά κοροΪδεύουν γιατί δεν καταλαβαίνουν. Η γενιά μας, τελικά, είναι......Αλήθεια πως είναι?:hmm::hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

summer life

Νεοφερμένος

Ο summer life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
το θέμα είναι ότι η γεννιά μας εχει περικυκλωθεί απο τα χειρότερα πρότυπα(ιντρικες, κουτσομπολιά, επικρότηση και αναδειξη των καυγάδων) και την πλήρη παραπληροφόρηση. Πρέπει να είσαι πολύ δυνατός χαρακτήρας για να βγεις αλόβητος. Το σχολείο πλέον προσφέρει στείρα γνώση(πολλά πράγματα, λίγα πρακτικά), δε διδάσκει τον τρόπο με τον οποίο να ψάχνεις, να αναζητείς πηγές, να πονηρεύεσαι, να ερευνείς, να προσφέρεις και να λειτουργείς μέσα σε μια ομάδα. Ο τρόπος διδασκαλίας αποτρέπει τους νέους από τη γνώση, τους την παρουσιάζει σαν κάτι βαρετό με αποτέλεσμα να δημιουργούνται παιδιά χωρίς κριτική σκέψη και χωρίς τα κατάλληλα εφόδια που θα τους κάνουν να βγουν στην κοινωνία και να παλέψουν. Αυτό σε συνδυσαμό με τα λάθος πρότυπα που ανέφερα μας καταστρέφει τελείως και μας αποχαυνώνει, μένουμε θεατές και άπραγοι μπροστά σε όλα αυτα που συμβαίνουν. Με τη βία δεν αλλάζει τίποτα, μόνο βία και μίσος γεννιούνται. Η κλεψιά, η απάτη, η βία και οι βρισιές θεωρούνατι πλέον μαγκιά και εξυπνάδα. Τα πράγματα δύσκολα θα αλλάξουν καθώς η βία η αλητεία και η απατεωνιά εξαπλώνονται και μολύνουν ολοένα και περισσότερους. Ο εθισμός σε αυτά μετά δεν είναι δύσκολος. Πάντα βέβαια υπάρχει ελπίδα. Ο καθένας μόνος του μπορεί να κάνει τον κόσμο λίγο καλύτερο;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Σε κάθε γενιά, γινόμαστε όλο και χειρότεροι, γιατί όλο τόσο καλύτερα βολευόμαστε στην ψευτομαξιλάρα του καπιταλισμού.
Τα λεφτά δεν μας ενδιαφέρουν, έχουμε αρκετά, οπότε θα τα ξοδέψουμε.
Κάθε καινούρια δουλειά είναι όλο και πιο εμπορευματοποιημένη.
Εγώ στην 3η δημοτικού ήμουν πιο ώριμος από τα σημερινά εκτάκια, γιατί πολύ απλά είναι όλα κακομαθημένα.
Αλλά το ίδιο μπορεί να πει κάποιος μεγαλύτερος για εμένα.
Σε φθίνουσα σειρά πάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Αυτοκτονούμε τώρα ή σε λίγο? Τι!? Α, όχι ακόμα.

Πείτε μόλις, ε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Εγώ μόνο ένα έχω να πω. Και δυστυχώς απογοητευτικό. Ας παραθέσω πρώτα μία πρόσφατη εμπειρία μου.
Το σχολείο μου τέλεσε υπό κατάληψη για περίπου 2 - 3 εβδομάδες. Κάναμε μάθημα κανονικότατα σε αργίες όπως των τριών Ιεραρχών. (!) Χάσαμε εορτές εθνικής σημασίας. (και λέγοντας "χάσαμε", εννοώ ότι δεν πράξαμε όπως ορίζει η αργία) Χωρίς να θέλω να πολυλογήσω, πριν από ένα μήνα καλύψαμε τις ημέρες τις κατάληψης (που τόσο πολύ πια πήραξε την κυρία Άννα, ειδικά φέτος! [off topic] ) και η διευθύντρια αποφάσισε να μας κάανει ένα μικρό "δωράκι". Αντί για τον καθιερωμένο περίπατο στο κοντινό αθλητικό πάρκο (που παραδόξως καταλήγει σε σεργιάνισμα στις καφετέριες) κλείσαμε μία αίθουσα για να παρακολουθήσουμε διάλεξη καθηγήτριας του Πάντειου πανεπιστημίου αναφορικά με το άγχος - θέμα φλέγον για την ηλικία μας. Ενώ αρχικά όλοι αδημονούσαν για την ημέρα αυτή, εν τέλει μόλις το 1/4 όσων δήλωσαν παρόντες κατέφθασε στο κτίριο της διαλέξεως. Οι υπόλοιποι τριγύριζαν στα καφέ του Πασαλιμανιού. Συμπέρασμα; Ανευθυνότηατα, ανωριμότητα, εκμετάλλευση της παραμικρής "ελευθερίας" και εξευτέλισή της - πράγματα που διδαχθήκαμε βέβαια από την κοινωνία τσην οποία μεγαλώσαμε.
Χαρακτηριστική η φράση συμμαθητή, απευθυνόμενος σε εμένα: "Ρε Γιάννη, πας καλά; Θα πας στην κ***διάλεξη; Αδερφή είσαι;!" . Η τραγελαφικότητα στο μεγαλείο της...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Το ενδεχόμενο απλά να μη γούσταραν το θέμα/τη φάση κι απλά εσύ τώρα να μας πρήζεις τα ούμπαλα με γενικεύσεις και μελόπιπες μπα, ε?

Ο μόνος που εξευτελίζει την ελευθερία πιάνοντας τη λέξη στο στόμα του είσαι εσύ εδώ, κι ο μόνος μαλάκας εγώ που συνεχίζω ν' ασχολούμαι μ' ένα θέμα για κλάματα.

Ή γέλια. Ή και τα δύο, δεν ξέρω τι κάνω τώρα, κάτι απ' όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Πράγματι υπήρχαν άτομα που δεν τους ενδιέφερε το θέμα. Δεν είναι λογικό,όμως, μόλις μαθαίνεται ότι κατά τη διάρκεια της διάλεξης θα χαθεί μάθημα, ο αριθμός αυτός να μειώνεται στο ελάχιστο. Δεν ήταν το θέμα μου το ενδιαφέρον των παιδιών για το θέμα του άγχους.
Υ.Γ: Θα μπορούσες να έχεις έναν πιο ευγενικό τόνο στην απάντησή σου. Αν σε προσέβαλα να μου το πεις. Όχι όμως να με κατηγορείς για γενικολογίες. Κατανοώ πως έχεις περισσότερες γνώσεις από μένα λόγω ηλικίας και μόρφωσης, αλλά μέχρι εκεί. Στο κάτω κάτω, αν δε σε ενδιαφέρει το θέμα, απλά δεν απαντάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Γενικά αυτό

Συμπέρασμα; Ανευθυνότηατα, ανωριμότητα, εκμετάλλευση της παραμικρής "ελευθερίας" και εξευτέλισή της - πράγματα που διδαχθήκαμε βέβαια από την κοινωνία τσην οποία μεγαλώσαμε.

δεν προκύπτει απ' όσα είπες πάνω ή απ' όσα θέλει το θέμα να πεις ή απ' όσα θα θέλει γενικά αυτό το trendy κίνημα που ξεκίνησε από ένα θέμα πριν (κάτι για 15χρονους και καλημέρες and shit) να πεις. Μπορείς να κρατήσεις όση απογοήτευση θες για τη ζωή που τυχαίνει να ζεις περιτριγυριζόμενος από βλάκες, απ' την κακιά γενιά σου στην οποία, OH PLEASE, μόνο εσύ κι όλοι όσοι θ' απαντήσουν εδώ καταλαβαίνετε και ξεχωρίζετε και γαμάτε. Seriously, I don't care. Αλλά μη βγαίνεις με ταμπέλες συμπερασμάτων τόσο γενικών και σίγουρων λες και ξαφνικά μόνο λίγοι μείνατε κι όλοι οι άλλοι πάνε στα σκατά.

Γαμάτα τα κείμενά σας, γαμάτα τ' αντανακλαστικά, οι ιδιοσυγκρασίες, η διορατικότητα, η ωριμότητα, η σοφία σας, whatever. Ξανά, κρατήστε τα και πείτε τα και πιστέψτε τα και ξεχωρίστε και δείτε ποιοι είναι άξιοι και ποιοι όχι. Γαμώ, μαζί σας. Αλλά μη μου τα περνάτε σα γενικές αλήθειες όταν το μόνο που κάνετε, ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΤΩΡΑ, είναι να μαζεύεστε κάπου όλοι μαζί με τα ίδια στα κεφάλια σας, να τα πετάτε ο ένας στον άλλο για να πάρετε επιβεβαίωση κι όλα καλά μετά κι η ελπίδα ξανά πάνω αφού, Ω, "υπάρχουν ευτυχώς κι άλλοι στην ηλικία σας που σκέφτονται".

Εμένα ποιος με σκέφτεται? Τις χαρτοπετσέτες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Γιατί να έχει περισσότερες γνώσεις από σένα;
Πολλοί φοιτητές στην Ελλάδα έχουν λιγότερες γνώσεις από εμένα, και δεν αναφέρομαι αποκλειστικά στις σχολές με βάση 2000 (ΗΜΜΥ στο ΕΜΠ, δεν ήξερε να βρει εμβαδό δακτυλίου).

Δεν θα σεβαστείς κάποιον απλά επειδή δηλώνει ή είναι μεγαλύτερος.

Και βτγ, προσωπικά, ούτε κι εγώ θα πήγαινα, γιατί δεν θέλω να μιλήσει μια μαλάκω με πτυχίο για την δικιά μου ψυχολογική κατάσταση. Μπορεί και οι άλλοι να μην γούσταραν να την ακούσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hiro

Νεοφερμένος

Ο Hiro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Πάρτε δύο φέτες καταστροφολογίας, αλλείψτε τις με μπόλικο "Εγώ είμαι κλάσεις ανώτερος/πιο ώριμος από τους συνομήλικούς μου", προσθέτοντας λίγο bitching για 2-3 ομάδες ανθρώπων, για περισσότερη γεύση. Βάλτε πλούσιες γενικολογίες και ασάφειες, γαρνίροντας με σενάρια καταστροφής του κόσμου και του απόλυτα ιδανικού παρελθόντος. Για έξτρα απόλαυση, στο τέλος στοχοποιήστε κάτι πολύ συγκεκριμένο για τα προβλήματα όλης της γης. (εξαιρετικές επιλογές: βιντεοπαιχνίδια, σημερινή μουσική, γενετικά μεταλλαγμένα προϊόντα, ή την απουσία εφαρμογής της τέλειας ιδεολογίας σας)

Βάλτε στο φούρνο στους 300 βαθμούς, περιμένετε για 30 λεπτά και θα πάρετε μια απάντηση ιδανική για αυτό το θέμα. Ποστάρετέ την.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
@Shadowfax
Ζητώ συγγνώμη τότε. Ίσως δεν έπρεπε να το γενικέυσω σε τέτοιο βαθμό. Η γνώμη μου πάντως - μέχρι στιγμής - είναι αυτή. Και όχι, δεν αποκαλώ τον εαυτό μου σοφό, ούτε "γαμάτο" όπως λες. Απλώς σε κάποια θέματα έχω διαφορετικές απόψεις από τη μάζα του σχολείου ΜΟΥ. Όσο γι'αυτόμε τις καλημέρες ενός 15χρονου δεν το κατάλαβα. Υπήρξε τέτοιο θέμα;

@nioniosmeg
Εννοείται πως δεν τον σέβομαι λόγω ηλικίας και μόρφωσης. Απλώς έχω δει posts του και σε άλλα θέματα και έχω σχηματίσει ένα "α" προφίλ για εκείνον. Το ότι δε θα πήγαινες εννοείται πως είναι δικό σου θέμα και το κατανοώ. Απάντησα, όμως, ανωτέρω για παρόμοια "διαφωνία" του shadow. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Dude, δε χρειάζεται συγνώμη, ούτε ν' απαντάς τόσο ευγενικά όταν σε βρίζουν (pretty much) γιατί μπερδεύεται ο άλλος. :P

Το άλλο θέμα κάπου εδώ βόσκει, θα το βρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitra12345

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
το θέμα είναι ότι η γεννιά μας εχει περικυκλωθεί απο τα χειρότερα πρότυπα(ιντρικες, κουτσομπολιά, επικρότηση και αναδειξη των καυγάδων) και την πλήρη παραπληροφόρηση. Πρέπει να είσαι πολύ δυνατός χαρακτήρας για να βγεις αλόβητος. Το σχολείο πλέον προσφέρει στείρα γνώση(πολλά πράγματα, λίγα πρακτικά), δε διδάσκει τον τρόπο με τον οποίο να ψάχνεις, να αναζητείς πηγές, να πονηρεύεσαι, να ερευνείς, να προσφέρεις και να λειτουργείς μέσα σε μια ομάδα. Ο τρόπος διδασκαλίας αποτρέπει τους νέους από τη γνώση, τους την παρουσιάζει σαν κάτι βαρετό με αποτέλεσμα να δημιουργούνται παιδιά χωρίς κριτική σκέψη και χωρίς τα κατάλληλα εφόδια που θα τους κάνουν να βγουν στην κοινωνία και να παλέψουν. Αυτό σε συνδυσαμό με τα λάθος πρότυπα που ανέφερα μας καταστρέφει τελείως και μας αποχαυνώνει, μένουμε θεατές και άπραγοι μπροστά σε όλα αυτα που συμβαίνουν. Με τη βία δεν αλλάζει τίποτα, μόνο βία και μίσος γεννιούνται. Η κλεψιά, η απάτη, η βία και οι βρισιές θεωρούνατι πλέον μαγκιά και εξυπνάδα. Τα πράγματα δύσκολα θα αλλάξουν καθώς η βία η αλητεία και η απατεωνιά εξαπλώνονται και μολύνουν ολοένα και περισσότερους. Ο εθισμός σε αυτά μετά δεν είναι δύσκολος. Πάντα βέβαια υπάρχει ελπίδα. Ο καθένας μόνος του μπορεί να κάνει τον κόσμο λίγο καλύτερο;)
το κακό όμως είναι ότι κανείς δεν θέλει. όλοι προσπαθούν να τον εξηγήσουν όχι να τον αλλάξουν!!! και αυτό ισχύει όχι για την δική μας μόνο γενιά

Σε κάθε γενιά, γινόμαστε όλο και χειρότεροι, γιατί όλο τόσο καλύτερα βολευόμαστε στην ψευτομαξιλάρα του καπιταλισμού.
Τα λεφτά δεν μας ενδιαφέρουν, έχουμε αρκετά, οπότε θα τα ξοδέψουμε.
Κάθε καινούρια δουλειά είναι όλο και πιο εμπορευματοποιημένη.
Εγώ στην 3η δημοτικού ήμουν πιο ώριμος από τα σημερινά εκτάκια, γιατί πολύ απλά είναι όλα κακομαθημένα.
Αλλά το ίδιο μπορεί να πει κάποιος μεγαλύτερος για εμένα.
Σε φθίνουσα σειρά πάει.

ακριβώς! και τι κάνουμε εμείς?? πως χτυπάμε τον καπιταλισμό που μας χτυπάει??? και δεν είναι μόνο αυτός που φταίει για την κατάντια τον "νέων" !!:/:

Πάρτε δύο φέτες καταστροφολογίας, αλλείψτε τις με μπόλικο "Εγώ είμαι κλάσεις ανώτερος/πιο ώριμος από τους συνομήλικούς μου", προσθέτοντας λίγο bitching για 2-3 ομάδες ανθρώπων, για περισσότερη γεύση. Βάλτε πλούσιες γενικολογίες και ασάφειες, γαρνίροντας με σενάρια καταστροφής του κόσμου και του απόλυτα ιδανικού παρελθόντος. Για έξτρα απόλαυση, στο τέλος στοχοποιήστε κάτι πολύ συγκεκριμένο για τα προβλήματα όλης της γης. (εξαιρετικές επιλογές: βιντεοπαιχνίδια, σημερινή μουσική, γενετικά μεταλλαγμένα προϊόντα, ή την απουσία εφαρμογής της τέλειας ιδεολογίας σας)

Βάλτε στο φούρνο στους 300 βαθμούς, περιμένετε για 30 λεπτά και θα πάρετε μια απάντηση ιδανική για αυτό το θέμα. Ποστάρετέ την.

δεν βγάζουμε τους εαυτούς μας στην απέξω.... δεν με θεωρώ πιο ώριμο ή κλάσεις ανώτερο από συνομιλήκους απλώς τώρα άρχισα να καταλαβαίνω ότι αυτός ο κόσμος δεν προχωράει. και στην τελική η έκφραση είναι δικαίωμα όλων. Τέλος άν εσένα σου αρέσει ο τρόπος αντίληψης της εποχής μας με γειά σου με χαρά σου....ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΤΟΝ ΑΛΛΑΞΩ....αν σε πειράζει πες το! α..... και ναι.....θα πεις πως εγώ και όσοι πιστεύουν κάτι αντίστοιχο ε'ιναι ονοιροπόλοι, φαντασιόπληκτοι ή οτιδήποτε άλλο....ΝΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ! καλύερα στον κόσμο μας παρά στον κόσμο τους!καλύτερα όνειρα παρά συμβιβασμός. και μακάρι να δεις και εσύ τον φαντασιόπληκτο κόσμο μας! το θέμα είχε πιο πολλές προοπτικές αυτογνωσίας και αυτοκριτικής παρά στοχοποήσης και γενίκευσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν σας έχει τύχει και εσας να απογοητευτείται με την γενιά σας αλλά εγώ απογοητεύομαι συχνά...έως συνέχεια! Ίσως να είμαι υπερβολική αλλά βλέπω παιδιά να συμβιβάζονται πριν καν καταλάβουν αν ο κόσμος αυτός είναι όπως θα ήθελαν, ή αυτοί που δεν τους αρέσει αυτός ο κόσμος δεν κάνουν τίποτα να το αλλάξουν και υπάρχουν και αυτοί που με απογοητεύουν ακόμα περισσότερο.....ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΠΟΥ ΠΑΝ ΤΑ ΤΕΣΣΕΡΑ ΚΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΜΠΑΛΑ ΣΕΞ ΚΑΙ ΒΙΑ. Καθε γενιά τα εχει αυτά και μετά " στρώνει" ή η δικιά μας γενιά είναι απλώς......απογοητευτηκή??? απορώ αν αυτή η γενια θα μπορέσει να παρει στα χέρια της το μέλλον αυτού του κόσμου....όταν τους λες Μαρξ και σου λένε "γιατί βρίζεις?" ή όταν μιλάς για ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΚΑΙ ΞΕΠΕΣΜΟΥ αυτή απλά κοροΪδεύουν γιατί δεν καταλαβαίνουν. Η γενιά μας, τελικά, είναι......Αλήθεια πως είναι?:hmm::hmm::hmm:

Έχω απογοητευτεί πολλές φορές και συνεχίζω να απογοητεύομαι τουλάχιστον με τα παιδιά που αντιμετωπίζω στο τμήμα μου, στην τάξη μου, στην πόλη μου. Νομίζω όμως ότι υπάρχουν λαμπρές εξαιρέσεις στη γενιά μας (όπως εδώ μέσα) που ξέρουν τι τους γίνεται και κοιτούν πέρα από τον καφέ, το αποκριάτικο πάρτυ, τι βρακί φόρεσε η τάδε ή ο τάδε κτλ. Δεν μπορείς όμως να κάνεις κάτι πέρα από το να προσπαθήσεις να ξυπνήσεις πρώτα ο ίδιος και έπειτα να σκουντήξεις και τον διπλανό σου. Αλλιώς θα σε θεωρήσουν (το λιγότερο) γραφικό και "εκτός μόδας". :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathis1214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο stathis1214 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Γενικά αυτό
δεν προκύπτει απ' όσα είπες πάνω ή απ' όσα θέλει το θέμα να πεις ή απ' όσα θα θέλει γενικά αυτό το trendy κίνημα που ξεκίνησε από ένα θέμα πριν (κάτι για 15χρονους και καλημέρες and shit) να πεις. Μπορείς να κρατήσεις όση απογοήτευση θες για τη ζωή που τυχαίνει να ζεις περιτριγυριζόμενος από βλάκες, απ' την κακιά γενιά σου στην οποία, OH PLEASE, μόνο εσύ κι όλοι όσοι θ' απαντήσουν εδώ καταλαβαίνετε και ξεχωρίζετε και γαμάτε. Seriously, I don't care. Αλλά μη βγαίνεις με ταμπέλες συμπερασμάτων τόσο γενικών και σίγουρων λες και ξαφνικά μόνο λίγοι μείνατε κι όλοι οι άλλοι πάνε στα σκατά.

Γαμάτα τα κείμενά σας, γαμάτα τ' αντανακλαστικά, οι ιδιοσυγκρασίες, η διορατικότητα, η ωριμότητα, η σοφία σας, whatever. Ξανά, κρατήστε τα και πείτε τα και πιστέψτε τα και ξεχωρίστε και δείτε ποιοι είναι άξιοι και ποιοι όχι. Γαμώ, μαζί σας. Αλλά μη μου τα περνάτε σα γενικές αλήθειες όταν το μόνο που κάνετε, ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΤΩΡΑ, είναι να μαζεύεστε κάπου όλοι μαζί με τα ίδια στα κεφάλια σας, να τα πετάτε ο ένας στον άλλο για να πάρετε επιβεβαίωση κι όλα καλά μετά κι η ελπίδα ξανά πάνω αφού, Ω, "υπάρχουν ευτυχώς κι άλλοι στην ηλικία σας που σκέφτονται".

Εμένα ποιος με σκέφτεται? Τις χαρτοπετσέτες?

Σωστος εισαι. Αυτη η γενικοτερη κατασταση που περιγραφεις ειναι καθημερινοτητα σε ενα σχολειο (Τουλαχιστον στο δικο μου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Πιο χαλια γενια πεθαινεις, ειτε απο θεμα αντρισμου ( οι πιο πολυ φλωρεψανε) ειτε απο ρουχα, ειτε απο μουσικη, ειτε απο ομιλια, απο ολα ειναι χαλια! :tongue:
Οι καλυτερες γενιες ειναι '60, ΄70 & '80 :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Πιο χαλια γενια πεθαινεις, ειτε απο θεμα αντρισμου ( οι πιο πολυ φλωρεψανε) ειτε απο ρουχα, ειτε απο μουσικη, ειτε απο ομιλια, απο ολα ειναι χαλια! :tongue:
Οι καλυτερες γενιες ειναι '60, ΄70 & '80 :inlove:

Πηγαινε γνωρισε καναν 70αρη απο τη γενια του 60 και κανε παιχνιδι μετα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Πιο χαλια γενια πεθαινεις, ειτε απο θεμα αντρισμου ( οι πιο πολυ φλωρεψανε) ειτε απο ρουχα, ειτε απο μουσικη, ειτε απο ομιλια, απο ολα ειναι χαλια! :tongue:
Οι καλυτερες γενιες ειναι '60, ΄70 & '80 :inlove:

Λεγε ρε, και ολα αυτα τα καταλαβες απο την απιστευτη εμπειρια σου στο γυμνασιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
https://reddit.com/r/lewronggeneration

Πέρα από την πλάκα μην ξεθαύετε τέτοια πράγματα, δεν μπορώ να διαβάζω τις μαλακίες που έγραφα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top