Η χώρα των επιστημόνων = ανέργων

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Άρα το εκπαιδευτικό σύστημα δεν προάγει την ορθή γνώση;

Όχι. Υπάρχει μια διαστρέβλωση στον επιδιωκόμενο στόχο καθώς και αυτοί που έχουν αναλάβει το λειτούργημα της παιδείας στην πλειονότητά τους υλοποιούν γραμμάτια από την "γενιά" του Μπολυτεχνείου. Μια φορά είχα κάνει κουβέντα με έναν καθηγητή μου στο Πανεπιστήμιο ως προς τις επαγγελματικές προοπτικές, το πόσο ευέλικτοι μπορεί να είμαστε σαν νέοι στην ολοένα μεταβαλλόμενη αγορά εργασίας και αφοπλιστικά μου είπε: Δεν σου είπε κανείς να σπουδάσεις. Εμείς (οι καθηγητές) έχουμε μόνιμη δουλειά και δεν σας διδάσκουμε για να βρείτε δουλειά. Αν κάναμε αυτό, θα ήμασταν Αγγλία και όχι Ελλάδα. Θα μπορούσες να κάνεις έρευνα αν έχεις λύσει το βιοποριστικό πρόβλημα (χωρίς διευκρίνηση). Το πρόβλημα είναι γιατί θέλει ο κάθε 18χρονος να σπουδάσει στο Πανεπιστήμιο;

Η απάντηση δόθηκε νομίζω και μάλιστα από την κρατική εκπροσώπηση (τον καθηγητή Πανεπιστημίου). :smoke:Το Ελληνικό κράτος ανέκαθεν αδιαφορούσε για τη νέα γενιά από η λογική είναι να κρατάνε τις καρέκλες οι γενειάδες με τα κομματικά χέρια.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top