Γενικό -  Ποια κατεύθυνση να επιλέξω;

Chris123

Νεοφερμένος

Η Chris123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Κοίτα, η επαγγελματική αποκατάσταση είναι πολύ σημαντικό κριτήριο, αλλἀ όχι το μοναδικό, ούτε το κορυφαίο. Η αγορά εργασίας είναι κορεσμένη σχεδόν σε κάθε τομέα και αναζητά εργάτες με ειδίκευση και όρεξη για εργασία και αυτοβελτίωση. Μην στραφείς, επομένως, σε μία σχολή αποκλειστικἀ και μόνο επειδή πιστεύεις πως θα βρεις δουλειά.

Πανελλήνιες θα δώσεις σε δύο χρόνια, η σχολή σου θα καταναλώσει τουλάχιστον άλλα τέσσερα και ένα μεταπτυχιακό άλλα δύο. Επομένως, εσύ θα βγεις στην αγορἀ εργασίας περίπου σε μία δεκαετία. Ακόμα και αν ο πλανήτης εξακολουθεί να γυρίζει, η αγορά εργασίας θα έχει αλλάξει μέχρι τότε.

Επίλεξε, επομένως, μια επιστήμη που σου αρέσει. Αν αγαπάς τον κλἀδο σου, θα βρεις τρόπο να εργαστείς σε αυτόν.

Έχεις απόλυτο δίκιο! προφανώς σε μια δεκαετία θα αλλάξουν αρκετά πράγματα στον επαγγελματικό τομέα και γενικά, για αρχή όμως θα πρεπει να βρω τι μου αρέσει και θέλω να ακολουθήσω και αν μαρεσει αυτό που θα ακολουθήσω τότε όντως θα βρω τρόπο να εργάζομαι
 

Griff

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Έχεις απόλυτο δίκιο! προφανώς σε μια δεκαετία θα αλλάξουν αρκετά πράγματα στον επαγγελματικό τομέα και γενικά, για αρχή όμως θα πρεπει να βρω τι μου αρέσει και θέλω να ακολουθήσω και αν μαρεσει αυτό που θα ακολουθήσω τότε όντως θα βρω τρόπο να εργάζομαι

Ακριβώς αυτό! Ξεκίνα, λοιπόν, με το να επιστρέψεις στην αρχή και να ξανασχεδιάσεις την πορεία που θα ακολουθήσεις. Αναρωτήσου: αν ήμουν εξίσου καλή σε όλα τα μαθήματα, ποια θα θεωρούσα πιο ευχάριστα;

Παράλληλα, κοίταξε τις σχολές όλων των πεδίων και σημείωσε όσες σου κάνουν "κλικ", για να αποκτήσεις μια γενική ιδέα.

Κάνε αυτά τα δύο και ό,τι άλλο χρειαστείς εδώ είμαστε :D
 

Chris123

Νεοφερμένος

Η Chris123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Ακριβώς αυτό! Ξεκίνα, λοιπόν, με το να επιστρέψεις στην αρχή και να ξανασχεδιάσεις την πορεία που θα ακολουθήσεις. Αναρωτήσου: αν ήμουν εξίσου καλή σε όλα τα μαθήματα, ποια θα θεωρούσα πιο ευχάριστα;

Παράλληλα, κοίταξε τις σχολές όλων των πεδίων και σημείωσε όσες σου κάνουν "κλικ", για να αποκτήσεις μια γενική ιδέα.

Κάνε αυτά τα δύο και ό,τι άλλο χρειαστείς εδώ είμαστε :D


Έχω μια ερώτηση :rolleyes: τα μαθήματα της Β' λυκειου είναι εύκολα? Της γενικής παιδειας
 

Griff

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Έχω μια ερώτηση :rolleyes: τα μαθήματα της Β' λυκειου είναι εύκολα? Της γενικής παιδειας

Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Η Β' έχει (ή είχε) τα περισσότερα μαθήματα. Από θεωρητικά έχεις την Αντιγόνη (λίγο πολύ παρόμοιο μάθημα σε προσέγγιση με Ιλιάδα - Οδύσσεια - Ελένη) και την Μεσαιωνική Ιστορία. Από θετικά έχεις Μαθηματικά, Γεωμετρία, Φυσική και Χημεία. Πιστεύω πως, αν έχεις βάσεις και παρακολουθείς το κάθε μάθημα, δεν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα.
 

Chris123

Νεοφερμένος

Η Chris123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Η Β' έχει (ή είχε) τα περισσότερα μαθήματα. Από θεωρητικά έχεις την Αντιγόνη (λίγο πολύ παρόμοιο μάθημα σε προσέγγιση με Ιλιάδα - Οδύσσεια - Ελένη) και την Μεσαιωνική Ιστορία. Από θετικά έχεις Μαθηματικά, Γεωμετρία, Φυσική και Χημεία. Πιστεύω πως, αν έχεις βάσεις και παρακολουθείς το κάθε μάθημα, δεν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα.
Και στις εξετάσεις στο τέλος ποσα μαθήματα θα δώσουμε? Κάπου είχα ακούσει ότι τα δίνουμε όλα τώρα δεν ξέρω αν έχουν αλλάξει κάτι
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Γεια σας! θέλω την άποψη σας σε ένα θέμα σχετικά με την Β' λυκειου. Λοιπον, όταν αρχίσουν τα σχολεία θα παω Δευτέρα λυκειου και στην κατεύθυνση έχω δηλώσει ότι θα είμαι θεωρητική αλλά ακόμα δεν είμαι σίγουρη για το τι θέλω ακριβώς να ακολουθήσω. Αυτό που ξέρω όμως είναι ότι μαρέσουν πιο πολύ τα ιατρικά επαγγέλματα αλλά ανήκουν στην θετική κατευθυνση και εγώ διάλεξα την κατεύθυνση με βάση τις δυνατοτητες μου κυρίως σε τι είμαι πιο καλή και σε τι όχι για να μπορώ να γράψω καλά στις πανελληνιες στο τελος. Οπότε θέλω να μου πουν όσοι είχαν παρόμοιο προβλημα πως επιλέξατε την κατευθυνση που είστε και αν σας έχει τυχει να είστε ας πουμε θεωρητική κατευθυνση αλλά να θέλετε να ακολουθήσετε κάτι που είναι στην θετικη.


Hello!

Το ίδιο ακριβώς είχα κάνει κι εγώ. Πριν μία δεκαετία κοντά, όταν έδωσα εγώ πανελλήνιες, οι σχολές που ήθελα ήταν στο 5ο πεδίο, που ήταν προσβάσιμο από όλες τις κατευθύνσεις. Παρ' όλο που το λογικό ήταν να πάω τεχνολογική κατευθύνση εγώ επέλεξα να πάω από θεωρητική, γιατί πίστευα ότι με σωστή προετοιμασία και πολύ διάβασμα ήταν πιο βέβαιαη μία καλή επίδοση στις εξετάσεις, σε σχέση με μαθήματα όπως η φυσική και τα μαθηματικά. Ήμουν γενικά καλή μαθήτρια, το μόνο μάθημα που "φοβόμουν" κάπως ήταν η Φυσική για αυτό και επέλεξα την άλλη κατεύθυνση.
Εκ των υστέρων, και παρ' ότι πέτυχα το στόχο μου, το μετάνιωσα πολύ. Στη σχολή μου κάναμε μαθηματικά που εγώ δεν ήξερα (αφού δεν τα είχα στην κατεύθυνση) και έπρεπε να αφιερώσω αρχικά αρκετό προσωπικό χρόνο και κόπο για να τα μάθω μόνη μου, αφού στο πανεπιστήμιο δε σε παίρνουν με το χεράκι να σου δείξουν αυτά που έπρεπε να ξέρεις. Αν είχα πάει τεχνολογική θα τα ήξερα ήδη.

Όλα εξαρτώνται από την επιλογή σχολής. Αποφάσισε τι είναι αυτό που θες να ακολουθήσεις στο μέλλον, τι σε ενδιαφέρει και κάνε την ανάλογη επιλογή κατεύθυνσης. Μπορεί να καταλήξεις κάπου, που να μην είσαι ιδιαίτερα καλή, αλλά με μεθοδικότητα, σωστή προετοιμασία και επιμονή θα τα καταφέρεις! ^^
 

Griff

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Και στις εξετάσεις στο τέλος ποσα μαθήματα θα δώσουμε? Κάπου είχα ακούσει ότι τα δίνουμε όλα τώρα δεν ξέρω αν έχουν αλλάξει κάτι

Εμείς είχαμε δώσει όλα τα μαθήματα στο τέλος. Νομίζω όμως ότι άλλαξε το σύστημα και θα δώσετε μόνο 4-5.
 

Chris123

Νεοφερμένος

Η Chris123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Hello!

Το ίδιο ακριβώς είχα κάνει κι εγώ. Πριν μία δεκαετία κοντά, όταν έδωσα εγώ πανελλήνιες, οι σχολές που ήθελα ήταν στο 5ο πεδίο, που ήταν προσβάσιμο από όλες τις κατευθύνσεις. Παρ' όλο που το λογικό ήταν να πάω τεχνολογική κατευθύνση εγώ επέλεξα να πάω από θεωρητική, γιατί πίστευα ότι με σωστή προετοιμασία και πολύ διάβασμα ήταν πιο βέβαιαη μία καλή επίδοση στις εξετάσεις, σε σχέση με μαθήματα όπως η φυσική και τα μαθηματικά. Ήμουν γενικά καλή μαθήτρια, το μόνο μάθημα που "φοβόμουν" κάπως ήταν η Φυσική για αυτό και επέλεξα την άλλη κατεύθυνση.
Εκ των υστέρων, και παρ' ότι πέτυχα το στόχο μου, το μετάνιωσα πολύ. Στη σχολή μου κάναμε μαθηματικά που εγώ δεν ήξερα (αφού δεν τα είχα στην κατεύθυνση) και έπρεπε να αφιερώσω αρχικά αρκετό προσωπικό χρόνο και κόπο για να τα μάθω μόνη μου, αφού στο πανεπιστήμιο δε σε παίρνουν με το χεράκι να σου δείξουν αυτά που έπρεπε να ξέρεις. Αν είχα πάει τεχνολογική θα τα ήξερα ήδη.

Όλα εξαρτώνται από την επιλογή σχολής. Αποφάσισε τι είναι αυτό που θες να ακολουθήσεις στο μέλλον, τι σε ενδιαφέρει και κάνε την ανάλογη επιλογή κατεύθυνσης. Μπορεί να καταλήξεις κάπου, που να μην είσαι ιδιαίτερα καλή, αλλά με μεθοδικότητα, σωστή προετοιμασία και επιμονή θα τα καταφέρεις! ^^

Ευχαριστω που απάντησες στο μήνυμα μου! απλά το θέμα είναι ότι η θετική κατευθυνση έχει περισσοτερες σχολές και με ενδιαφέρουν κάποιες αλλά διστάζω λίγο να παω σε αυτή την κατευθυνση διότι έχω κάποια κενά και δεν ξέρω κατά ποσο θα μπορέσω να τα παω καλά στις πανελληνιες

Ευχαριστω που απάντησες στο μήνυμα μου! απλά το θέμα είναι ότι η θετική κατευθυνση έχει περισσοτερες σχολές και με ενδιαφέρουν κάποιες αλλά διστάζω λίγο να παω σε αυτή την κατευθυνση διότι έχω κάποια κενά και δεν ξέρω κατά ποσο θα μπορέσω να τα παω καλά στις πανελληνιες
Βεβαια δεν ξερω και αν είναι δυσκολα γενικά στην θετική κατευθυνση, στο γυμνάσιο ήμουν καλυτερη στα θετικά αλλά στο λυκειο τα βρήκα πολυ πιο δυσκολα

Εμείς είχαμε δώσει όλα τα μαθήματα στο τέλος. Νομίζω όμως ότι άλλαξε το σύστημα και θα δώσετε μόνο 4-5.


Ναι μπορεί να έχει αλλάξει, επίσης στις πανελληνιες στην θεωρητική κατεύθυνση τι μαθήματα έδωσες?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Griff

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Ναι μπορεί να έχει αλλάξει, επίσης στις πανελληνιες στην θεωρητική κατεύθυνση τι μαθήματα έδωσες?

Έδωσα έκθεση (κοινή για όλες τις κατευθύνσεις), αρχαία, ιστορία και λατινικἀ. Με το νέο σύστημα, όμως, τα τελευταία αντικαταστάθηκαν από την κοινωνιολογία.
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ αν έδινα συμβουλή σε κάποιον που θα έμπαινε Δευτέρα λυκείου είναι να δει τι τμήματα έχει το ΟΠΑ και το ΠΑΠΕΙ, το κατεύθυνση χρειάζεται για να εισαχθεί σε αυτά και να την ακολουθήσει. Μέχρι να βγει στην αγορά εργασίας στην Ελλάδα, το πιο λογικό είναι ότι θα είναι πολύτιμος και αν δεν βρει εδώ θα βρει σίγουρα στο εξωτερικό.
 

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Εγώ αν έδινα συμβουλή σε κάποιον που θα έμπαινε Δευτέρα λυκείου είναι να δει τι τμήματα έχει το ΟΠΑ και το ΠΑΠΕΙ, το κατεύθυνση χρειάζεται για να εισαχθεί σε αυτά και να την ακολουθήσει. Μέχρι να βγει στην αγορά εργασίας στην Ελλάδα, το πιο λογικό είναι ότι θα είναι πολύτιμος και αν δεν βρει εδώ θα βρει σίγουρα στο εξωτερικό.


Γιατί το λες αυτό;
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί το λες αυτό;


Εάν όντως γίνουμε χώρα του δυτικού κόσμου με εταιρείες και όχι μικρομεσαίες επιχειρήσεις κατά 90 τοις εκατό χώροι εστίασης ή πώληση προϊόντων, τότε θα υπάρχει ανάγκη για προσωπικό που θα στελεχώσει αυτές τις εταιρείες. Είναι κρίμα να βλέπεις αποφοίτους φιλολογίας, κοινωνιολογίας ή και θετικών/τεχνολογικών επιστήμων που θεωρητικά έχουν καλύτερες πιθανότητες εύρεσης εργασίας να πηγαίνουν για μεταπτυχιακά στο παπει και οπα πάνω στο μάνατζμεντ, οικονομικά, μάρκετινγκ, hr και λοιπά, επειδή πήγαν θεωρητική γιατί δεν τους άρεσαν τα μαθηματικά.
 

Johnjohnjohn

Νεοφερμένος

Ο Johnjohnjohn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Εγώ θα σ έλεγα αφού θες σχολές υγείας να πας στο 3ο πεδίο. Οι βαθμοί με τους κατάλληλους καθηγητές κ αρκετό διάβασμα διορθώνονται. Έχεις 2 χρόνια κ προλαβαίνεις. Προτίμησε ιδιαίτερα αν μπορείς για να είναι πιο αφιερωμένοι σε σένα οι καθηγητές (όχι απαραίτητα μόνη αλλά με αλλά 1-2 άτομα). Αλλιώς βρες καλό φροντ (καλό θα ήταν να αποφύγεις τα μεγάλα ονόματα). Όσον αφορά την έφεση σου προς τα θεωρητικά μαθήματα μ είχε πει φιλόλογος ότι είναι σχετικά εύκολα α κ Β λυκείου κ μπερδεύουν τους μαθητές για την κατεύθυνση π θα επιλέξουν. Σκέψου γυμνασιο έγραφαν αρχαία 15 κ μετά α κ Β λυκείου αντίστοιχα 18.2 κ 19.8. Κ ήμουν θετική. Κ χωρίς διάβασμα τρομερο όλη τη χρονιάς, μόνο στο τελος
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top