Φιλοσοφικών και Κοινωνικών Σπουδών Ρεθύμνου

Fanis4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fanis4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Υπαρχει καποιος που ειναι φοιτητης εκει η εχει πληροφοριες για το συγκεκριμενο τμημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Ξεθάβω το θέμα, γιατί έχω κάποιες απορίες.
Μέχρι πόσα μαθήματα μπορώ να δηλώσω για το πρώτο εξάμηνο; εννοώ και υποχρεωτικά του τμήματος, αλλά και υποχρεωτικά από τα άλλα τμήματα.
Πόσα μαθήματα μπορώ να δηλώσω από το δικό μου τμήμα και πόσα από τα άλλα τμήματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Και κάτι ακόμα: τα μαθήματα πότε τα δηλώνουμε;
Επίσης, προτείνω το θέμα να μεταφερθεί στις σχολές του 1ου πεδίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Κανείς δεν ξέρει; έστω και από άλλο τμήμα της φιλοσοφικής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ρώτα καλύτερα την γραμματεία. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Πήρα και ρώτησα και ρώτησα και κάποια άλλα άτομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

123p

Νεοφερμένος

Η 123p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
θα ηθελα να μου δωσετε πληροφοριες για τη σχολη φιλοσοφικων και κοινωνικων σπουδων στο ρεθυμνο!! (αποκατασταση, αν ειναι καλο το τμημα κτλ)
 

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 832 μηνύματα.
θα ηθελα να μου δωσετε πληροφοριες για τη σχολη φιλοσοφικων και κοινωνικων σπουδων στο ρεθυμνο!! (αποκατασταση, αν ειναι καλο το τμημα κτλ)


Τα δικαιώματα που έχεις είναι ίδια με ενός απόφοιτου φιλολογίας (τα τελευταία χρόνια πρέπει να πάρεις και κάποια έξτρα μαθήματα και διδακτική άσκηση για να μπορείς να διοριστείς στο δημόσιο, το ίδιο ισχύει και για την φιλολογία σαν τμήμα).

Το τμήμα κατά την γνώμη μου είναι εξαιρετικό, φοβεροί καθηγητές, μαθήματα κτλ.

Στο τρίτο έτος επιλέγεις κατεύθυνση, είτε Φιλοσοφίας είτε ΘΕΜΚΕ (έχει κοινωνιολογίες, παιδαγωγικά και ψυχολογίες). Πολλοί φοιτητές που είχα γνωρίσει δεν είχαν ενδιαφέρον στο να ασχοληθούν επαγγελματικά ως φιλόλογοι, ειδικά πολλοί που ήταν ΘΕΜΚΕ ενδιαφερόντουσαν για τις επιστήμες της κατεύθυνσης.

Από μαθήματα εκτός ΦΚΣ πρέπει να πάρεις (εκτός κι αν έχει αλλάξει κάτι τώρα) 1 υποχρεωτικό αρχαίο που είναι στην ουσία το άγνωστο στα αρχαία (πολλοί φοιτητές υποστηρίζουν ότι τα αρχαία καλύτερα να τα πάρεις στην αρχή που τα έχεις πιο φρέσκα), και 3 αρχαία ή λατινικά, που είναι κανονικά παραδόσεις πάνω σε αρχαία κείμενα. Αν μπεις σου προτείνω το ΑΕΦ100 που δεν έχει κείμενο, μόνο θεωρία, π.χ. για το θέατρο, αλλά γενικά αυτά να τα κανονίζεις με τα δικά σου γούστα. Επίσης, πρέπει να πάρεις 3 λογοτεχνίες, 2 ιστορίες και 1 γλωσσολογία. Στα λέω αυτά για να δεις άμα σε καλύπτουν αν ενδιαφέρεσαι για το φιλολογικό κομμάτι. Υπάρχουν και ελεύθερες επιλογές που πρέπει να πάρεις που θα μπορούσες να τις κάνεις από Φιλολογία άμα θες. Γενικότερα δες το πρόγραμμα σπουδών, γιατί μπορεί να έχει αλλάξει κάτι σε σχέση με παλιότερα.

Η βιβλιοθήκη είναι εξαιρετική.

Στο πρόγραμμα σπουδών υπάρχουν και τα σεμινάρια (από το τρίτο έτος και μετά), που παρουσιάζεις ένα θέμα και γράφεις εργασία στο τέλος. Αυτό άμα μπεις θα σε απασχολήσει πιο μετά, απλά στο λέω για να πας σε όλα τα σεμινάρια όταν έρθει η ώρα, γιατί το καθένα έχει πλαφόν και δεν μπαίνουν όλοι σε όλα. Οι ασκήσεις που θα δεις στο πρόγραμμα σπουδών έχουν πλαφόν, αλλά πιο χαλαρό και ο τρόπος που γίνονται είναι πιο χαλαρός (άλλες είναι σαν σεμινάρια και άλλες σαν παραδόσεις για παράδειγμα). Οι ασκήσεις είναι μόνο για τον τομέα φιλοσοφίας και μελετάς συγκεκριμένα κείμενα φιλοσόφων.

Το Ρέθυμνο επίσης είναι υπέροχο, μόνο ένα θέμα με τα λεωφορεία υπάρχει που δεν είναι αρκετά και τώρα βλέπω ότι υπάρχει θέμα με τα σπίτια (είναι δύσκολο να βρεις σπίτι και τα ενοίκια έχουν ανέβει σε σχέση με παλιότερα).
 

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Πέρασα κι εγώ σε αυτήν την σχολή, ήταν η 6η μου επιλογή, αλλά θα πάω γιατί μου αρέσει πολύ το πρόγραμμα σπουδών που έχει.

Ξέρει κάνεις αν μπορώ να κάνω μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή από αυτό το τμήμα;;
 

Ziekr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ziekr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Πέρασα κι εγώ σε αυτήν την σχολή, ήταν η 6η μου επιλογή, αλλά θα πάω γιατί μου αρέσει πολύ το πρόγραμμα σπουδών που έχει.

Ξέρει κάνεις αν μπορώ να κάνω μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή από αυτό το τμήμα;;


Δες στον οδηγό σπουδών αν το τμήμα σου δίνει παιδαγωγική επάρκεια. Αν ναι, μπορείς.
 

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πέρασα κι εγώ σε αυτήν την σχολή, ήταν η 6η μου επιλογή, αλλά θα πάω γιατί μου αρέσει πολύ το πρόγραμμα σπουδών που έχει.

Ξέρει κάνεις αν μπορώ να κάνω μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή από αυτό το τμήμα;;


Ναι, μπορείς.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top