Φυσική - Διαγώνισμα: Τι πρέπει να διαβάσω περισσότερο;

STELLA95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 344 μηνύματα.
την τεταρτη γραφω διαγωνισμα φυσικη στο κεφαλαιο ταλαντωσεις ξερω ειναι πολυ ευκολο αλλα αν γραψατε εκει μπορειτε να μ πειτε τι επεισε? ευχαριστω πολυ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros11

Νεοφερμένος

Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 87 μηνύματα.
το αναφέραμε και παραπάνω παιδιά και απλά θέλω να το επιβεβαιώσω.. Δηλαδή ο νόμος του Κουλόμπ δεν ισχύει αν μια από τις δύο σφαίρες δεν είναι φορτισμένη? το σκεφτόμουν και κατάλαβα ότι κάποιο λάθος πρέπει να υπάρχει... :xixi: γράφω και εγώ αύριο επομένως όποιες ασκήσεις δεκτές!!!!
Λογικά...
Αν μία από τις δύο σφαίρες δεν είναι φορτισμένη, σημαίνει ότι q=0.
Αφού ο νόμος του Coulomb είναι γινόμενο που έχει έναν όρο 0, τότε όσο φορτισμένη να είναι η άλλη σφαίρα, όπου και να βρίσκεται και σε όποια απόσταση από την μη φορτισμένη, το αποτέλεσμα θα είναι 0. F=0...
Δεν ξέρω αν ισχύει ή αν δεν ισχύει, αλλά και να ισχύει, πάντα F=0 θα βγαίνει. Βέβαια όπως έχουμε μάθει, αν πλησιάσουμε μία φορτισμένη με μία μη φορτισμένη σφαίρα, τότε αυτόματα η μη φορτισμένη σφαίρα, φορτίζεται θετικά στη μία μεριά και αρνητικά στην άλλη, ανάλογα με το τι είδους φορτίο έχει η φορτισμένη σφαίρα. Άρα αν κάνεις στην πράξη αυτό που λες:
Ας υποθέσουμε ότι σε μία αφόρτιστη σφαίρα πλησιάζεις μία θετικά φορτισμένη. Αυτόματα η αφόρτιστη σφαίρα από τη μεριά που είναι κοντά στη φορτισμένη θα φορτιστεί αρνητικά και από την άλλη θετικά. Άρα θα ασκούνται δύο ηλεκτρικές δυνάμεις (μία από κάθε μεριά). Η ελκτική δύναμη (θετικά φορτισμένη σφαίρα - αρνητικό φορτισμένο μέρος) όμως θα είναι μεγαλύτερη από την απωστική (θετικά φορτισμένη σφαίρα - θετικά φορτισμένο μέρος), αφού η απόσταση στην πρώτη περίπτωση θα είναι μικρότερη. Επομένως η συνισταμένη θα είναι ελκτική ;)

και κάτι ακόμα : τι εννοούν όταν λένε ηλέκτριση? σιγουρα όχι την φόρτιση.. αλλά τι ?
Νομίζω ότι στη φυσική φόρτιση και ηλέκτριση είναι το ίδιο πράγμα. Τουλάχιστον στη Γ' Γυμνασίου. Δεν ξέρω αν μετά μάθουμε κάτι άλλο...

την τεταρτη γραφω διαγωνισμα φυσικη στο κεφαλαιο ταλαντωσεις ξερω ειναι πολυ ευκολο αλλα αν γραψατε εκει μπορειτε να μ πειτε τι επεισε? ευχαριστω πολυ....
Πότε προλάβατε και φτάσατε εκεί ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

freedom8

Νεοφερμένος

Η freedom8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
εμείς δεν εχούμε πάει ακόμα στην ταλάντωση.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικοςολε

Νεοφερμένος

Ο νικοςολε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
κατσε διαβασε και ασε της μαλακιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
εγω σκονακι εκανα παντα λιγα πραγματα οχι ολοκληρο κεφαλαιο 3-4 τυπους που δν μπορουσα να θυμηθω ... και τ εκανα στο χερι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dora4ever

Νεοφερμένος

Η dora4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
εμας μας ειχε βαλει να λυσουμε 2 ερωτησεις παρομοιες με αυτες π εχει στο βιβλιο.μας ειπε να γραψουμε το νομο του κοθλομπ και απο τι εξαρταται η σταθερα κ.γενικα αμα ξερεις πλ καλα θεωρια μπορεις να γραψεις!:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Κατσε διπλα σ εναν καλο μαθητη.
Το πολυ πολυ πληρωσε τον κανα 2ευρω για να σου πει τις απαντησεις, εγω ειμαι πολυ καλος φυσικη/χημεια κ μερικες φορες μ δινουν λεφτα για να τους βοηθαω στα διαγωνισματα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros11

Νεοφερμένος

Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Κατσε διπλα σ εναν καλο μαθητη.
Το πολυ πολυ πληρωσε τον κανα 2ευρω για να σου πει τις απαντησεις, εγω ειμαι πολυ καλος φυσικη/χημεια κ μερικες φορες μ δινουν λεφτα για να τους βοηθαω στα διαγωνισματα :)
... Εγώ γιατί τα δίνω τζάμπα??? :what::what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Κι εγώ τσάμπα βοήθησα το διπλανό μου στο διαγώνισμα του 1ου τριμήνου.....(κολλητός μου, τι να κάνω?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioanna ?

Νεοφερμένος

Η Dunno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Ντροπη να παιρνεις λεφτα :confused: !
Εγω χαιρομαι να βοηθαω τους συμμαθητες μου! οχι μονο σε διαγωνισματα,αλλα και σε ασκησεις και σε οτι χρειαζονται..

Να σας πω επισης οτι το θεμα αυτο ειχε αναρτηθει περυσι οποτε δεν υπαρχει λογος στο να δινετε συμβουλες στο παιδι εφοσον πλεον η χρονια εχει τελειωσει και παει 1η.. :P

Cheers*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ranikos99

Νεοφερμένος

Ο Ranikos99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γράφω διαγώνισμα στη Φυσική σε όλο το κεφάλαιο 2 . Μήπως μπορεί να μου πει κανείς τι μπορεί να πέσει ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nikolas_030

Νεοφερμένος

Ο Νικολας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Γράφω διαγώνισμα στη Φυσική σε όλο το κεφάλαιο 2 . Μήπως μπορεί να μου πει κανείς τι μπορεί να πέσει ?
Και εγω γραφω.... καμια απαντηση??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αthinaki

Νεοφερμένος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
παιδια γραφω και εγω αυριο διαγωνισμα σε ολη την ενοτητα 2 και εχω αγχωθει γιατι δεν τα εχω καταλαβει..μπορειτε να μου πειτε τι μπορει να πεσει??και καποιο site με θεωρια μπας και καταλαβω τιποτα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top