Το βιβλίο που διαβάζω αυτό τον καιρό

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Μάλλον η Κριστεβα έχει άλλες φήμες να διαψεύδει (https://www.google.gr/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.newyorker.com/news/dispatch/was-the-philosopher-julia-kristeva-a-cold-war-collaborator&ved=0ahUKEwjEouvP84zjAhUR0qYKHY5qBdAQqQIILigBMAY&usg=AOvVaw0Xauu86L9Id45GhnQbvTfR), αλλά και πάλι τραβηγμένο...
Κρίμα ο Ντεριντά δεν λες τίποτα, του έχω κι αδυναμία!

Αυτό ναι, αυτό συγκεκριμένα δεν με εξέπληξε γιατί το είχα ήδη ακούσει σαν φήμη.:P
Τα υπόλοιπα, όμως, και οι συμπεριφορές, και η δική της και του Sollers... :panwkatw:
Και ο Ντεριντά στο νεκροταφείο! Μα...!:cry_x:
Καλά, για τον BHL δε θα μιλήσω, νομίζω το μεγαλύτερο μέρος του αναγνωστικού κοινού θα έσκασε στα γέλια και με τη συμπεριφορά του και με τις ατακάρες του!:1eye:
Τον Φουκώ τον αποτύπωσε πολύ καλά, ταίριαζε αυτή η περιγραφή δάνδη νομίζω στην περσόνα του εκείνα τα χρόνια.:P Ειδικά ο διάλογος με το Ντεριντά στο ψυχιατρείο όλα τα λεφτά. Κι εδώ να πω πόσο μου άρεσε που συνέδεσε τη septième fonction με αληθινά γεγονότα (πχ. με Αλτουσέρ). Μου άρεσαν και όλα τα γλωσσολογικά σχόλια. Και ο Ντελέζ, θεούλης.
Και, από τη στιγμή που εμφανίστηκε ο λατρεμένος Έκο, απλά ΗΜΟΥΝ ΣΙΓΟΥΡΗ.:cool:
Ποιος άλλος θα μπορούσε; Ειδικά απ' τη στιγμή που το αρνήθηκε!!:girl_angel:
Αλλά τι γλώσσα ο τύπος, τι λόγος! Ήταν τέραστιος φόρος τιμής στα pastiches & postiches του αυτό το βιβλίο!:give_rose:
Και στο έργο του Μπαρτ. Τον αγαπάω το Μπαρτ. Πάντα σκεφτόμουν "ρε, να πάρει, του έτυχε αυτό το ατύχημα του ανθρώπου πριν γράψει κάτι απόλυτα λογοτεχνικό"!
Γενικά, με ενθουσίασε!:clapup:

Άντε να δούμε και τον Eddy τώρα.:P
 

Turin Turambar

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Από Ντοστογιέφσκι προτείνω Έγκλημα και Τιμωρία, Το Υπόγειο, Αδερφούς Καραμαζώφ :inlove:
 

lenaki001

Νεοφερμένος

Η Λένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Αυτό ναι, αυτό συγκεκριμένα δεν με εξέπληξε γιατί το είχα ήδη ακούσει σαν φήμη.:P
Τα υπόλοιπα, όμως, και οι συμπεριφορές, και η δική της και του Sollers... :panwkatw:
Και ο Ντεριντά στο νεκροταφείο! Μα...!:cry_x:
Καλά, για τον BHL δε θα μιλήσω, νομίζω το μεγαλύτερο μέρος του αναγνωστικού κοινού θα έσκασε στα γέλια και με τη συμπεριφορά του και με τις ατακάρες του!:1eye:
Τον Φουκώ τον αποτύπωσε πολύ καλά, ταίριαζε αυτή η περιγραφή δάνδη νομίζω στην περσόνα του εκείνα τα χρόνια.:P Ειδικά ο διάλογος με το Ντεριντά στο ψυχιατρείο όλα τα λεφτά. Κι εδώ να πω πόσο μου άρεσε που συνέδεσε τη septième fonction με αληθινά γεγονότα (πχ. με Αλτουσέρ). Μου άρεσαν και όλα τα γλωσσολογικά σχόλια. Και ο Ντελέζ, θεούλης.
Και, από τη στιγμή που εμφανίστηκε ο λατρεμένος Έκο, απλά ΗΜΟΥΝ ΣΙΓΟΥΡΗ.:cool:
Ποιος άλλος θα μπορούσε; Ειδικά απ' τη στιγμή που το αρνήθηκε!!:girl_angel:
Αλλά τι γλώσσα ο τύπος, τι λόγος! Ήταν τέραστιος φόρος τιμής στα pastiches & postiches του αυτό το βιβλίο!:give_rose:
Και στο έργο του Μπαρτ. Τον αγαπάω το Μπαρτ. Πάντα σκεφτόμουν "ρε, να πάρει, του έτυχε αυτό το ατύχημα του ανθρώπου πριν γράψει κάτι απόλυτα λογοτεχνικό"!
Γενικά, με ενθουσίασε!:clapup:

Άντε να δούμε και τον Eddy τώρα.:P
Συμφωνώ μέχρι κεραίας!
Γενικά ο τρόπος που "έκλεινε το μάτι" τον αναγνώστη με τις διαφορές αναφορές, απίστευτος.
Ειδικά κάπου προς το τέλος με την νυξη στον Ομπαμα...
Ο BHL τρομερός και για κάποιο λόγο τον κάνω εικόνα να λέει κάθε μία από τις ατάκες.
Το κακό είναι ότι στην ελληνική μετάφραση (εξαιρετική κατά τα άλλα ) τον δίνει ως "ΜΑΛ". Με ξένισε πολύ. Πως να το κάνουμε, ο BHL είναι "BHL" δεν μεταγραφεται στα ελληνικά !

Πολύ ενδιαφέρουσες προτάσεις πέφτουν στο thread πάντως, θα το παρακολουθώ
 

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Συμφωνώ μέχρι κεραίας!
Γενικά ο τρόπος που "έκλεινε το μάτι" τον αναγνώστη με τις διαφορές αναφορές, απίστευτος.
Ειδικά κάπου προς το τέλος με την νυξη στον Ομπαμα...
Ο BHL τρομερός και για κάποιο λόγο τον κάνω εικόνα να λέει κάθε μία από τις ατάκες.
Το κακό είναι ότι στην ελληνική μετάφραση (εξαιρετική κατά τα άλλα ) τον δίνει ως "ΜΑΛ". Με ξένισε πολύ. Πως να το κάνουμε, ο BHL είναι "BHL" δεν μεταγραφεται στα ελληνικά !

Πολύ ενδιαφέρουσες προτάσεις πέφτουν στο thread πάντως, θα το παρακολουθώ

Μήπως το ΜΑΛ, παρότι αντιστοιχεί όντως στην προφορά του ονόματός του, ήταν κι ένα παιχνιδάκι του ατόμου που έκανε τη μετάφραση με τη λέξη mal; Κάτι ανάλογο των παιχνιδιών που υπάρχαν στο μυθιστόρημα;:P
Γενικά, πολύ καλό βιβλίο!:) Μακάρι να πειραματίζονταν έτσι και στην σύγχρονη ελληνική λογοτεχνία, που πολλές φορές με απογοητεύει.
Θα επανέλθω με σχόλια πάνω στον Édouard Louis. Τον διαβάζω παράλληλα με την Αινειάδα -- και εδώ να πω ότι η μετάφραση του Παπαγγελή, που κυκλοφορεί απ' το ΜΙΕΤ, είναι εξαιρετική. Θα κάνει κάθε προπτυχιακό/ή να αγαπήσει και να καταλάβει λίγο παραπάνω το Βιργίλιο κι όλες εμάς που τον μάθαμε με άλλες μεταφράσεις να νιώσουμε σα να τον διαβάζουμε πρώτη φορά.:give_rose:
 

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Ξαναγράφω για να μοιραστώ τις πρώτες σκέψεις πάνω στο En finir avec Eddy Belleguele του Édouard Louis. Το βιβλίο αυτό είναι μικρό αλλά διαβάζεται αργά, πολύ αργά, γιατί δεν μπορεί να διαβαστεί αλλιώς. Είναι σα να τρως μια γροθιά στο στομάχι, ρεαλιστικό, περιγράφει μια πραγματικότητα που τα περισσότερα άτομα δεν αντιλαμβανόμαστε καν ότι υπάρχει. Το συστήνω ανεπιφύλακτα.
 

Turin Turambar

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Για όσους ενδιαφέρονται για τη λογοτεχνία του φανταστικού προτείνω το A Song of Ice and Fire. Καμία απολύτως σχέση με την απαίσια σειρά που τα έκανε πασίγνωστα. Και για τους πιο μυημένους προτείνω το World of Ice and Fire. Επίσης στο φόρουμ της σειράς αναλύονται τόσο καλά τα βιβλία, που βγαίνουν καινούργιες θεωρίες. Εγώ διαβάζω για άλλη μια φορά το ASOIAF: A Feast for Crows.
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Για όσους ενδιαφέρονται για τη λογοτεχνία του φανταστικού προτείνω το A Song of Ice and Fire. Καμία απολύτως σχέση με την απαίσια σειρά που τα έκανε πασίγνωστα. Και για τους πιο μυημένους προτείνω το World of Ice and Fire. Επίσης στο φόρουμ της σειράς αναλύονται τόσο καλά τα βιβλία, που βγαίνουν καινούργιες θεωρίες. Εγώ διαβάζω για άλλη μια φορά το ASOIAF: A Feast for Crows.

Εξαιρετική σειρά, αλλά αν δεν βγάλει το αναθεματισμένο το έκτο βιβλίο, δε τα ξαναπιάνω στα χέρια μου. Έχουμε από το 2011 που διαβάζουμε την σειρά για να μας γλεντάει ο Μάρτιν τόσα χρόνια με την έκδοση του επόμενου. ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ.

:look:
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Πραγματικά έχει καταντήσει αηδία αυτή η αναμονή για το ASOIAF. Αφού δεν ασχολείται με το γράψιμο ο άλλος και είναι όλο δικαιολογίες και νιώθει ότι πιέζεται κιόλας ενώ έχει σχεδόν 10 χρόνια με ένα βιβλίο. Και άντε βγαίνει το 6ο θα μας αφήσει στο τέλος με ένα cliffhanger και άντε να περιμένεις να βγει το 7ο (αν το προλάβει) και αν εν τέλει καταφέρει να το τελειώσει με 7 βιβλία και δεν χρειαστεί περισσότερα. Σαν να το βλέπω να την τελειώνει ο Sanderson την σειρα.
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.

Turin Turambar

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Το θέμα είναι να τελειώσει. Και ο Τροχός του Χρόνου έκανε μια εικοσαετία αλλά ολοκληρώθηκε η σειρά.
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.

Turin Turambar

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Αυτό που ελπίζω είναι να μην τραβάνε τα ίδια οι αναγνώστες μου με τα βιβλία μου.
 

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Για όσους ενδιαφέρονται για τη λογοτεχνία του φανταστικού προτείνω το A Song of Ice and Fire. Καμία απολύτως σχέση με την απαίσια σειρά που τα έκανε πασίγνωστα. Και για τους πιο μυημένους προτείνω το World of Ice and Fire. Επίσης στο φόρουμ της σειράς αναλύονται τόσο καλά τα βιβλία, που βγαίνουν καινούργιες θεωρίες. Εγώ διαβάζω για άλλη μια φορά το ASOIAF: A Feast for Crows.

Τι ωραία βιβλία! Ώσπου να βγει το 6ο, βέβαια, αν βγει ποτέ, θα έχουμε ξεχάσει όλα τα subplots, καμία ελπίδα.:'(
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Όσον αφορά την σειρα θεωρώ ήταν πάρα πολύ καλή έως και την 6η σεζόν. Μετά στην 7η και την 8η φαίνεται ξεκάθαρα ότι κάτι αλλαξε. Δηλαδή ότι πλέον δεν υπήρχαν τα βιβλία για να τα ακολουθήσει αλλά οι σεναριογράφοι έπρεπε να το συνεχίσουν μόνοι τους. Εγώ του Sanderson διαβάζω το stormlight archive το οποίο μαρεσει πάρα πολύ αν και η αλήθεια είναι δεν έχω διαβάσει άλλο έργο του
 

Turin Turambar

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Τι ωραία βιβλία! Ώσπου να βγει το 6ο, βέβαια, αν βγει ποτέ, θα έχουμε ξεχάσει όλα τα subplots, καμία ελπίδα.:'(


Θα βγει. Δες το και για εμπορικούς λόγους, δεν μπορεί εκατομμύρια φανς να μείνουν χωρίς μια απάντηση. Εδώ Ο Τροχός του Χρόνου που ήταν πιο πολύπλοκο βιβλίο ή το Ντιουν ακόμα πιο δύσκολο ολοκληρώθηκαν. Στο δεύτερο βέβαια θυσιάστηκε η ποιότητα αλλά Φρανκ Χέρμπερτ γεννιέται μόνο μια φορά.
 

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Θα βγει. Δες το και για εμπορικούς λόγους, δεν μπορεί εκατομμύρια φανς να μείνουν χωρίς μια απάντηση. Εδώ Ο Τροχός του Χρόνου που ήταν πιο πολύπλοκο βιβλίο ή το Ντιουν ακόμα πιο δύσκολο ολοκληρώθηκαν. Στο δεύτερο βέβαια θυσιάστηκε η ποιότητα αλλά Φρανκ Χέρμπερτ γεννιέται μόνο μια φορά.

Turin, δίκιο έχεις, το θέμα είναι να βγει και σύντομα. Θα έγραφα τώρα "να βγει σύντομα επειδή θα ξεχάσουμε τα Westeros", αλλά μετά θυμήθηκα ότι στο ΗΒΟ ετοιμάζουν prequels.:P
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.


Μέχρι στιγμής πολύ ενδιαφέρον.​
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,164 μηνύματα.

doop

Νεοφερμένος

Ο doop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
ο Ντρεσαρισμένος Άντρας :(

Υγ για τρίτη φορά
 

dm1276

Νεοφερμένος

Η dm1276 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ξεκίνησα να διαβάζω το Βορράς και Νότος της Ελίζαμπεθ Γκάσκελ. Κλασική ξένη λογοτεχνία. Η συγγραφέας πραγματεύεται τις αντιθέσεις ανάμεσα στον βιομηχανικό Βορρά και στον συντηρητικό Νότο, στη Βρετανία του 19ου αιώνα. Εμβλητικό, γλαφυρό και εύκολο στην ανάγνωση. Το συνιστώ! :thumbup:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top