Ακμή

kostasgian2

Νεοφερμένος

Ο kostasgian2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά. Είμαι 17 χρονών και αύριο θα ξεκινήσω θεραπεία κατά της ακμής με χάπια Acnotren. Να πω επίσης ότι φέτος δίνω πανελλήνιες . Ξέρετε αν επηρεάζει καθόλου το ένα το άλλο; Και αν έχει πάρει και κάποιος άλλος αν μπορεί να μου γενικά tips . Γνωρίζω για ξηροδερμία στο πρόσωπο και στα χείλη και για φούντωμα των σπυριών τους 2 πρώτους μήνες αλλά μέχρι εκεί. Τα παίρνω τώρα για να τελειώσω πιο νωρίς , γιατί όλο αυτό μου χαλάει την διάθεση και την αυτοπεποίθηση και χωρίς αυτά πως θα κάτσω να διαβάσω;
 

Praxis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Praxis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Έχω και εγώ έντονη ακμή αλλά μου είχαν δώσει αλοιφή, όχι χάπια. Κάνουν καλύτερη δουλειά;
 

kostasgian2

Νεοφερμένος

Ο kostasgian2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Έχω και εγώ έντονη ακμή αλλά μου είχαν δώσει αλοιφή, όχι χάπια. Κάνουν καλύτερη δουλειά;

Στη δικιά μου περίπτωση οι αλοιφές δεν μου έκαναν τίποτα και αντιθέτως χειροτέρεψαν την ακμή μου για αυτό και θα πάρω χάπια γιατί κουράστηκα. Απλώς αν είναι ν τα πάρεις τώρα θέλει πολυ προσοχή με τον ήλιο δεν κάνει να βγαίνεις έξω τη μέρα ή αν βγαίνεις πολύ προσοχή κ αντηλιακό , το χειμώνα δεν υπάρχει θέμα
 

Seo8

Νεοφερμένος

Η Seo8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Πηρα κι εγω τα χαπια τη χρονια που εδινα πανελληνιες. Η γιατρος μου ειχε πει πως δεν θα εχω προβλημα.Ομως ενιωθα εντονη κουραση.Τωρα αν εφταιγε το χαπι η το φορτωμενο προγραμμα μου δεν ξερω.Το χα ακουσει ωστοσο οτι μπορει να δημιουργησει αισθημα κοπωσης.
 
Τελευταία επεξεργασία:

kostasgian2

Νεοφερμένος

Ο kostasgian2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Πηρα κι εγω τα χαπια τη χρονια που εδινα πανελληνιες. Η γιατρος μου ειχε πει πως δεν θα εχω προβλημα.Ωστοσο ενιωθα εντονη κουραση.Τωρα αν εφταιγε το χαπι η το φορτωμενο προγραμμα μου δεν ξερω.Το χα ακουσει ωστοσο οτι μπορει να δημιουργησει αισθημα κοπωσης.

Τελικά πως πήγες ; Έντονη κούραση σε σημείο που να μην αντέχεις να διαβάζεις; Και αυτό συνέβη κατά της διάρκεια όλης της θεραπείας;
 

Seo8

Νεοφερμένος

Η Seo8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Τελικα μειωσα τη δοση μετα απο ενα σημειο και ημουν ενταξει.Τον τελευταιο μηνα πριν τις πανελληνιες ειδικα που ειχα τελειωσει τη θεραπεια, ειχα φουλ ενεργεια και παλι.Ισως και να ηταν στο μυαλο μου οτι το χαπι μου δημιουργει κοπωση, ισως και να εφταιγε απλα το καθημερινο προγραμμα μου.
 

Alex2001

Νεοφερμένος

Ο Alex2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Τελικα μειωσα τη δοση μετα απο ενα σημειο και ημουν ενταξει.Τον τελευταιο μηνα πριν τις πανελληνιες ειδικα που ειχα τελειωσει τη θεραπεια, ειχα φουλ ενεργεια και παλι.Ισως και να ηταν στο μυαλο μου οτι το χαπι μου δημιουργει κοπωση, ισως και να εφταιγε απλα το καθημερινο προγραμμα μου.


Εκανε δουλεια;Και οταν λεει οτι φουντωνουν ποσο εννοει;Σε σημειο να ειναι πολυ χειροτερα απο το κανονικο;
 

Turin Turambar

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Είχα πάρει χάπια για κυστική ακμή αλλά τα έκοψα όταν ανέβηκαν πολύ κάποιες τιμές στην εξέταση αίματος. Προσοχή πολύ και να τα παίρνεται μόνο χειμώνα.
 

Seo8

Νεοφερμένος

Η Seo8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Το χαπι κανει εξαιρετικη δουλεια .Προσωπικα το φοβομουν τοσα χρονια και δοκιμαζα κρεμες ελαφρια χαπια τα παντα ειχα δοκιμασει.Τελικα οηρα το χαπι για 6 μηνες.Το πρωτο 2μηνο εγινα λιιιγο χειροτερα απ οτι ημουν πριν,αυτη η επιδεινωση συμβαινει σχεδον σε ολους.Μετα το 2μηνο αρχισε σταδιακη βελτιωση και τελικα στο 6μηνο το δερμα μου ηταν πεντακαθαρο.
 

Alex2001

Νεοφερμένος

Ο Alex2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Το χαπι κανει εξαιρετικη δουλεια .Προσωπικα το φοβομουν τοσα χρονια και δοκιμαζα κρεμες ελαφρια χαπια τα παντα ειχα δοκιμασει.Τελικα οηρα το χαπι για 6 μηνες.Το πρωτο 2μηνο εγινα λιιιγο χειροτερα απ οτι ημουν πριν,αυτη η επιδεινωση συμβαινει σχεδον σε ολους.Μετα το 2μηνο αρχισε σταδιακη βελτιωση και τελικα στο 6μηνο το δερμα μου ηταν πεντακαθαρο.

Δηλαδη διωχνει και τα σημαδια που εχουν αφησει τα σπυρια;Φαινεται σαν να μην ειχες ποτε;
 

Seo8

Νεοφερμένος

Η Seo8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Το χαπι βασικα διωχνει την ακμη, αλλα και τα σημαδια βελτιωνονται πολυ.Σε εμενα πλεον δεν φαινονται καθολου.
 

butter_fly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η butter_fly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά. Είμαι 17 χρονών και αύριο θα ξεκινήσω θεραπεία κατά της ακμής με χάπια Acnotren. Να πω επίσης ότι φέτος δίνω πανελλήνιες . Ξέρετε αν επηρεάζει καθόλου το ένα το άλλο; Και αν έχει πάρει και κάποιος άλλος αν μπορεί να μου γενικά tips . Γνωρίζω για ξηροδερμία στο πρόσωπο και στα χείλη και για φούντωμα των σπυριών τους 2 πρώτους μήνες αλλά μέχρι εκεί. Τα παίρνω τώρα για να τελειώσω πιο νωρίς , γιατί όλο αυτό μου χαλάει την διάθεση και την αυτοπεποίθηση και χωρίς αυτά πως θα κάτσω να διαβάσω;


δεν εχω παρει ποτε, γιατι ημουν απο τους τυχερους που δεν ειχαν ακμη... αλλα φιλη μου επαιρνε χαπια καθ'ολη την διαρκεια της προετοιμασιας της για τις πανελληνιες, και δεν την επηρεαζαν καθολου οσον αφορα το διαβασμα της...ειχε βεβαια ενα εντονο κοκκινισμα, και ξηροδερμια αρκετη, αλλα δινοντας πανελληνιες τελειωσε και την θεραπεια και το προσωπακι της πλεον ειναι τελειο!
 

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Δεν έχω πάρει ποτέ χάπια. Είχα δοκιμάσει μία πρώτη θεραπεία με ένα σαπούνι και μία κρέμα που μου τα έκαναν χειρότερα και μετά πήγα σε άλλο δερματολόγο και μου έδωσε διαφορετική θεραπεία, πάλι με σαπούνι και κρέμα. Τότε έφυγαν όλα. Πολλ@ φίλ@ μου πάντως έκαναν θεραπεία με χάπια, δεν επηρεάστηκαν σε τίποτα και καθάρισαν τα πρόσωπά τους.
 

kostasgian2

Νεοφερμένος

Ο kostasgian2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
δεν εχω παρει ποτε, γιατι ημουν απο τους τυχερους που δεν ειχαν ακμη... αλλα φιλη μου επαιρνε χαπια καθ'ολη την διαρκεια της προετοιμασιας της για τις πανελληνιες, και δεν την επηρεαζαν καθολου οσον αφορα το διαβασμα της...ειχε βεβαια ενα εντονο κοκκινισμα, και ξηροδερμια αρκετη, αλλα δινοντας πανελληνιες τελειωσε και την θεραπεια και το προσωπακι της πλεον ειναι τελειο!


Τέλεια ευχαριστώ πολύ

Δεν έχω πάρει ποτέ χάπια. Είχα δοκιμάσει μία πρώτη θεραπεία με ένα σαπούνι και μία κριέμα που μου τα έκαναν χειρότερα και μετά πήγα σε άλλο δερματολόγο και μου έδωσε διαφορετική θεραπεία, πάλι με σαπούνι και κρέμα. Τότε έφυγαν όλα. Πολλ@ φίλ@ μου πάντως έκαναν θεραπεία με χάπια, δεν επηρεάστηκαν σε τίποτα και καθάρισαν τα πρόσωπά τους.

Καθησυχάστηκα πάλι καλά χαχαχα ευχαριστώ
 

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δηλαδη διωχνει και τα σημαδια που εχουν αφησει τα σπυρια;Φαινεται σαν να μην ειχες ποτε;


Εάν το πρόβλημά σου είναι μόνο τα σημάδια, τότε γιατί δεν κοιτάς και σε κάποιο φαρμακείο που φτιάχνει κρέμες; Θα πεις το πρόβλημά σου και θα σου το φτιάξει. Υπόψη πως όσο είναι πιο πρόσφατα, τόσο πιο εύκολα φεύγουν. Αυτά που 'χεις καιρό, θέλουν λίγο περισσότερη επιμονή αλλά και πάλι τ' αντιμετωπίζεις.
 

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Μαγκες καντε SEX και τα σπυρια σας θα φυγουν.Με τις κρεμες και τις αλοιφες δεν θα κανετε δουλεια
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,871 μηνύματα.
Ξέρει κανείς αν τα blemish dots patches της youth lab κάνουν δουλειά με τα τοπικά σπυράκια που βγαίνουν κατά καιρούς;
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γενικά, εμένα η γνώμη μου είναι να μη παίρνετε ούτε χάπια γι αυτά ούτε κρέμες. Τα μεν χαπια μπορει να σας δημιουργήσουν πρόβλημα στα νεφρά μελλοντικά, αλλά γενικα΄τα χάπια δεν κάνουν καλό. ΤΟ είχα συζητήσει με πολλούς φίλους γιατρούς το εν λόγω θέμα. Όταν ήμουν στο στρατό, θέλανε να μου δώσουν χάπια γιατι στο σωμα μου ειχα ακμη σε μερικα σημεια ,και τους ειπα να μου υπογράψουν μια Δήλωση ότι αν πάθω κάτι από αυτά, θα αναλαβουν αυτοι την ευθυνη και θα μου χορηγησουν αποζημιωση. ΦΥσικα ΔΕΝ το εκαναν και δεν μου τα εδωσαν.

Οι δε αλοιφές, δεν φερνουν αποτέλεσμα. Απλα τα συντηρουν

Γενικα ειχα ακμη από τα 15-17 . Στα 17 που πρωτο έκανα σεξ έφυγαν. Δεν ειναι μυθος αυτό. Φεύγουν. Καθαρίζει το πρόσωπο απλά μένουν τα σημαδάκια

Δεν ειναι κατι κακο η ακμη παντως. Ηρεμια μην την αντιμετωπίζετε αρνητικα. Εινια θεμα μονο εξωτερικης εμφανισης και αισθητικης
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Η σοβαρότητα της ακμής διαφέρει από περίπτωση σε περίπτωση. Σε άλλους εμφανίζονται ελάχιστα σπυράκια και σε άλλους πάρα πολλά, με αποτέλεσμα να απαιτείται και διαφορετική θεραπεία ανάλογα την κατάσταση που επικρατεί με τα σπυριά. Το σωστό είναι να επισκεφτείς έναν δερματολόγο, για να σε κατατοπίσει σχετικά με την θεραπεία που χρειάζεται να λάβεις.

Δεν ενοχλούμε τα σπυράκια μόνοι μας, ούτε παίρνουμε φαρμακευτική αγωγή, χωρίς να έχουμε την γνώμη δερματολόγου. Η ακμή χρειάζεται να αντιμετωπίζεται και να μην την αφήνει το άτομο χωρίς παρακολουθήσει, είτε η αντιμετώπιση περιλαμβάνει μόνο κρέμες είτε φαρμακευτική αγωγή και καθαρισμούς ανα διαστήματα.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,871 μηνύματα.
Δεν έχω σοβαρή ακμή,απλά τώρα τελευταία παρατηρώ πως βγαίνουν τεράστια σπυράκια στη περιοχή του πηγουνιού τα οποία επιμένουν για μέρες χωρίς να φεύγουν.Εννοείται πως θα ξαναεπισκεφτώ δερματολόγο,απλά ρώτησα αν έχετε κάποια εμπειρία με τα προηγούμενα "αυτοκόλλητα" που υποτίθεται καταπραϋνουν τα σπυράκια.
 
Top