Πώρωση με τηλεοπτικές σειρές

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Hello, world! Εγώ δε βλέπω σχεδόν καθόλου σειρές, πέρα απ' το Game of Thrones που το έβλεπα επειδή το είχα ξεκινήσει το '11, αλλά αυτό το Chernobyl φαίνεται εξαιρετικό, είδα και το trailer, θα το ψάξω.
Έχετε κάποια ισπανόφωνη, σχετικά σύντομη, σειρά να προτείνετε (καθαρά για βελτίωση listening); Είδα πέρυσι το Casa de papel, με βόλεψε επειδή είχε σχετικά λίγα επεισόδια, και ψάχνω κάτι αντίστοιχο (σε αριθμό επεισοδίων, όχι σε θεματολογία). Gracias! :)
Το Τσερνόμπιλ είναι εξαιρετικό, δες το οπωσδήποτε.

Στο νέτφλιξ ξεκίνησα πρόσφατα το high seas που είναι ισπανόφωνο, κι αυτό λίγο σε τηλενουβέλα φέρνει αλλά μου έχουν πει ότι θα γίνει πιο ενδιαφέρον. Με επιφύλαξη.
Έχει επίσης μερικές ενδιαφέρουσες ταινιούλες στα ισπανικά, είχα δει λίγες και έχω ακούσει κι από άλλους ότι έχει ωραίες επιλογές. Δεν το έχω ψάξει παραπάνω, δεν μου αρέσει να μην καταλαβαίνω την γλώσσα. :P
 

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Το Τσερνόμπιλ είναι εξαιρετικό, δες το οπωσδήποτε.

Στο νέτφλιξ ξεκίνησα πρόσφατα το high seas που είναι ισπανόφωνο, κι αυτό λίγο σε τηλενουβέλα φέρνει αλλά μου έχουν πει ότι θα γίνει πιο ενδιαφέρον. Με επιφύλαξη.
Έχει επίσης μερικές ενδιαφέρουσες ταινιούλες στα ισπανικά, είχα δει λίγες και έχω ακούσει κι από άλλους ότι έχει ωραίες επιλογές. Δεν το έχω ψάξει παραπάνω, δεν μου αρέσει να μην καταλαβαίνω την γλώσσα. :P


Ευχαριστώ πολύ πολύ! Θα την ψάξω! :clapup:
Κι εμένα δεν μου αρέσει να μην καταλαβαίνω τη γλώσσα αλλά, σε πολλές περιπτώσεις, κάνω την καρδιά μου πέτρα και βλέπω ταινίες με υπότιτλους. Επίσης, οι παλιές ιταλικές ταινίες με βοήθησαν πολύ να βελτιώσω τα ιταλικά μου (απ' τα οποία ξέρω τα βασικά).:P
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Hello, world! Εγώ δε βλέπω σχεδόν καθόλου σειρές, πέρα απ' το Game of Thrones που το έβλεπα επειδή το είχα ξεκινήσει το '11, αλλά αυτό το Chernobyl φαίνεται εξαιρετικό, είδα και το trailer, θα το ψάξω.
Έχετε κάποια ισπανόφωνη, σχετικά σύντομη, σειρά να προτείνετε (καθαρά για βελτίωση listening); Είδα πέρυσι το Casa de papel, με βόλεψε επειδή είχε σχετικά λίγα επεισόδια, και ψάχνω κάτι αντίστοιχο (σε αριθμό επεισοδίων, όχι σε θεματολογία). Gracias! :)


Αν δεν βαριέσαι τις πιο εφηβικές σειρες, μπορείς να δεις το Elite. Εγώ το ξεκινησα επειδή δεν είχα τίποτα άλλο να δω και επειδή ήταν ισπανική σειρά :P Έχει αυτά τα κλισέ των εφηβικών σειρών αλλα σου κρατά το ενδιαφέρον σε γενικες γραμμές.
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Τραβάτε με κι ας κλαίω. :girl_angel:
Με έχεις ψυχολογήσει άριστα! :hehe:

Ξεκίνησα το δεύτερο επεισόδιο αλλά δεν με τράβηξε να το δω όλο, το άφησα σχεδόν στην μέση. Μου θυμίζει σαπουνόπερα (λίγο ακραίο ίσως το σχόλιο αλλά ήθελα να τονίσω ότι μου βγάζει κάτι "δεύτερο") που απέκτησε κοινό μόνο και μόνο επειδή είναι στο νετφλιξ. :/:
Επανέρχομαι. Το είδα ολόκληρο το δεύτερο επεισόδιο, I gotta say, δε νομίζω ότι θα την συνεχίσω την σειρά. :P
Είδα και δύο επεισόδια από το Master of None του Aziz Ansari (Parks and Recreation). Πολυ μέτρια και είχα προσδοκίες. Άλλη μια σειρά που θα μείνει στην μέση.
Είχα πολλές προσδοκίες για αυτή τη σειρά, λόγω του Modern Romance που έχει γράψει ο ίδιος, και συμφωνώ απογοητεύτηκα. Είδα πάλι 2-3 επεισόδια με βαριά καρδιά και ελπίζοντας ότι θα μου αρέσει περισσότερο, αλλά τίποτα =/

Hello, world! Εγώ δε βλέπω σχεδόν καθόλου σειρές, πέρα απ' το Game of Thrones που το έβλεπα επειδή το είχα ξεκινήσει το '11, αλλά αυτό το Chernobyl φαίνεται εξαιρετικό, είδα και το trailer, θα το ψάξω.
Διάβασα σε μία συνέντευξη ότι οι δημιουργοί της σειράς, έδωσαν credits στην Σβετλάνα Αλεξίεβιτς για το βιβλίο της Τσέρνομπιλ, που πήρε και το Νομπέλ του 2015. =)

Μια από τα ίδια.

Το the 100 ενώ τo βλέπω και αναρωτιέμαι κάθε φορά γιατί το βλέπω, έχει καποια επεισόδια διαμάντια που με κάνουν να αλλάξω γνώμη.

Για παράδειγμα το season finale της s05 θεωρώ το καλύτερο season finale σε σειρά που έχω δει.
Συμφωνώ. Απλά θεωρώ ότι η 6η season πρέπει να κάνει την υπέρβαση για να βγει κάτι καλό, αλλιώς θα είναι μία από τα ίδια, σαν επανάληψη της 1ης :/:

Αν δεν βαριέσαι τις πιο εφηβικές σειρες, μπορείς να δεις το Elite. Εγώ το ξεκινησα επειδή δεν είχα τίποτα άλλο να δω και επειδή ήταν ισπανική σειρά :P Έχει αυτά τα κλισέ των εφηβικών σειρών αλλα σου κρατά το ενδιαφέρον σε γενικες γραμμές.
Το ξεκίνησα το Elite, αλλά έμεινε μισοτελειωμένο. Κουράζει λίγο, έτσι δεν είναι;
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Το ξεκίνησα το Elite, αλλά έμεινε μισοτελειωμένο. Κουράζει λίγο, έτσι δεν είναι;

Ναι,αυτό είναι αλήθεια. Βεβαια, προς το τελος αποκτά ένα ενδιαφέρον, οπότε σε παρακινεί κάπως να δεις και το τελευταίο επεισόδιο. Εμενα με είχε πετύχει σε μια περίοδο που είχα ξεμείνει από σειρες, δεν ήξερα τι άλλο να δω, οπότε αναγκαστικά την είδα :hehe: Αλλιως μαλλον και εγώ θα την άφηνα μισοτελειωμένη :P
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Συμφωνώ. Απλά θεωρώ ότι η 6η season πρέπει να κάνει την υπέρβαση για να βγει κάτι καλό, αλλιώς θα είναι μία από τα ίδια, σαν επανάληψη της 1ης :/:

the 100 1η season μου άρεσε. Δυστυχώς προς το survival το πάνε στη τρέχουσα season (μια από τα ίδια δηλαδή) κάτι που το καταλαβαινεις από το 1ο επεισόδιο.
 

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Αν δεν βαριέσαι τις πιο εφηβικές σειρες, μπορείς να δεις το Elite. Εγώ το ξεκινησα επειδή δεν είχα τίποτα άλλο να δω και επειδή ήταν ισπανική σειρά :P Έχει αυτά τα κλισέ των εφηβικών σειρών αλλα σου κρατά το ενδιαφέρον σε γενικες γραμμές.
Merci! :clapup:
@Eileen, δεν έχω διαβάσει βιβλίο της αλλά θα ήθελα. Ίσως θα ήταν καλή ευκαιρία σε συνδυασμό με τη σειρά. :P
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Βλέπω Chernobyl και το έχει μαυρίσει η ψυχή μου πήγε σε άλλο επίπεδο. :(
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Θέλω λίγο να τα πω για το handmaid's tale

Αυτή η καημένη που έχει 3 παιδιά και θα κάνει και 4ο πόσο τραγική φιγούρα.
Ο Νικ πάει να πεθάνει μάλλον είναι τόσο κρίμα.
Ο Φρεντ πρέπει να πεθάνει μαρτυρικά απλά.
Η Λυντια και η Σειρήνα είναι οι πιο πολύπλοκοι χαρακτήρες. Μια πας να τις συμπαθήσεις και να πεις ότι είναι παγιδευμένες και φέρονται ανάλογα για να επιβιώσουν και μια θες να τις πνίξεις με τα ίδια σου τα χέρια.
Η Εμιλυ :'( άραγε μπορείς να αναρρώσεις ποτέ από τέτοιο τραύμα?
Γενικά έχω μεγάλη περιέργεια να δω που θα το πάνε.
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Προφανώς το What/If το παράτησα :P

Next.
 

SonGokuUI

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonGokuUI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Δυτικής Μακεδονίας (Κοζάνη). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Ξεκίνησα πριν 3 μέρες το Stranger Things και λογικά σήμερα την τελειώνω.
Πολύ καλή σειρά! Η 3η μπορώ να πω πως είναι η αγαπημένη μου σεζόν.
 

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Hello, world! Εγώ δε βλέπω σχεδόν καθόλου σειρές, πέρα απ' το Game of Thrones που το έβλεπα επειδή το είχα ξεκινήσει το '11, αλλά αυτό το Chernobyl φαίνεται εξαιρετικό, είδα και το trailer, θα το ψάξω.
Έχετε κάποια ισπανόφωνη, σχετικά σύντομη, σειρά να προτείνετε (καθαρά για βελτίωση listening); Είδα πέρυσι το Casa de papel, με βόλεψε επειδή είχε σχετικά λίγα επεισόδια, και ψάχνω κάτι αντίστοιχο (σε αριθμό επεισοδίων, όχι σε θεματολογία). Gracias! :)

Είχα δει παλιότερα το El Internado / The Boarding School. Εφηβική, βέβαια, μα είναι μυστηρίου, οπότε σου κρατά το ενδιαφέρον. Έχει εφτά σεζόν αλλά είναι λίγα τα επεισόδια. Τσέκαρέ την, δεν χάνεις κάτι.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Άρχισα το stranger things s03. Είδα τα πρώτα 2 επεισόδια. Πολύ δυνατό ξεκίνημα και σου φέρνει το κλίμα των 80. Η eleven είναι πολυ σπαστική αλλά οκ τι να κάνουμε. Μαζί με 13 reasons why οι top σειρές του netflix.
 

Demy25

Νεοφερμένος

Η Demy25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Πρότεινετε και σε έμενα μια καλή σειρά που να σε πορωνει εξαρχής. Έχω απίστευτα πολύ ελεύθερο χρόνο τώρα που τελείωσα
 

Praxis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Praxis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Μόλις τέλειωσα το Stranger Things. Φοβερή σειρά που σε καθηλώνει. Επίσης συνιστώ το La Casa De Papel, Black Mirror, When They See Us (Όταν μας βλέπουν), Breaking Bad, Better Call Saul. Για καρτούν σειρές, φυσικά το Rick and Morty, το Disenchantment και μερικά επισόδεια από το Family Guy. Θα αρχίσω και το Bojack Horseman να δω αν αξίζει. Όλα είναι στο Netflix, οπότε μπορείτε να τα δείτε και εκεί.
 

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πρότεινετε και σε έμενα μια καλή σειρά που να σε πορωνει εξαρχής. Έχω απίστευτα πολύ ελεύθερο χρόνο τώρα που τελείωσα

Τι θα ήθελες να δεις; Πες μας και τι έχεις δει μέχρι τώρα, να ξέρουμε τι να σου προτείνουμε - μη γράφουμε σειρές που έχεις ήδη δει.
 

Demy25

Νεοφερμένος

Η Demy25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Τι θα ήθελες να δεις; Πες μας και τι έχεις δει μέχρι τώρα, να ξέρουμε τι να σου προτείνουμε - μη γράφουμε σειρές που έχεις ήδη δει.
εχω δει : Peaky blinders, stranger things, chernobyl, westworld ..αυτα ειναι τα προσφατα . Αλλα γενικα μαρεσουν διαφορα ειδη.
 

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ωραία, λοιπόν, προτείνω να δεις: Lost, 24, Breaking bad, Prison Break, Sons of anarchy, X-Files, Mad men, Six feet under, Dexter, The returned, Sherlock, Homeland, Orphan black, the Wire, Damages, the Sopranos... Και πόοοοσες ακόμα καλές αλλά, μέχρι να εξαντλήσεις αυτά, έχουμε καιρό. Όλο και κάποια θα σ' αρέσει απ' αυτά, κι είναι (οι πιο πολλές) κι ολοκληρωμένες - enjoy back2back κάψιμο.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top