Γενικό Θέμα για τα Μεταπτυχιακά

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βρε παιδιά... μεταπτυχιακό στην εργασιακή ψυχολογία με αναγνώριση στην Ελλάδα; Ψάχνω εδώ και δύο μήνες...


https://www.findamasters.com/masters-degrees/occupational-psychology/?30MnQ13
https://62.103.84.30/2.php
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
θέλω να προτείνω και άλλες "οδούς". Επίσης σε πολλές Ευρωπαϊκές πόλεις με τα παραδοσιακά Πανεπιστήμιά τους το κόστος ζωής είναι αρκετά χαμηλό για φοιτητές (εξαρτάται ο καθένας τι ορίζει ως φοιτητικές δαπάνες) διότι και στην Ελλάδα θυμάμαι στις καλές εποχές ότι ορισμένοι ήθελαν τουλάχιστον 2000 ευρώ το μήνα χορηγία! Η φοιτητική ζωή ακόμη και στην Βιέννη μπορεί να είναι πολύ φθηνή από την Θεσσαλονίκη. Οι περισσότεροι όμως όταν λένε εξωτερικό, εννοούν συνήθως κάτι σε Λονδίνο και άνω και συνήθως κάτι σε ιδιωτικό. Παιδιά να τα ψάχνετε αναλυτικά να γλιτώνετε και χρήματα.

Javier και εγώ πτυχιούχος Ελλαδικού (δημόσιου) Πανεπιστημίου είμαι. Φοιτώ σε δημόσιο Πανεπιστήμιο του εξωτερικού και πλέον αποφεύγω να αποκαλώ και τα Ελληνικά δημόσια (γι' αυτό βάζω παρένθεση)...γιατί έχω πάθει πολιτισμικό σοκ τουλάχιστον ενός αιώνα διαφορά. Λυπάμαι για την διαπίστωση αυτή.

Ισχύει ότι οι αυστριακοί είναι πολύ κρύοι και απόμακροι ;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Con94

Νεοφερμένος

Ο Con94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλησπέρα, σκέφτομαι να κανω mba εξ αποστάσεως στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου η στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας. Ποιο θα μου προτείνατε και γιατί; Η τι έχετε ακούσει απο γνωστούς και φίλους για σπουδές σε κάποιο απο τα δυο πανεπιστήμια. Ευχαριστώ πολύ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα, σκέφτομαι να κανω mba εξ αποστάσεως στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου η στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας. Ποιο θα μου προτείνατε και γιατί; Η τι έχετε ακούσει απο γνωστούς και φίλους για σπουδές σε κάποιο απο τα δυο πανεπιστήμια. Ευχαριστώ πολύ


Πριν αποφασίσεις ψάξε τι γίνεται με την αναγνώριση του μεταπτυχιακού από τον ΔΟΑΤΑΠ. Με τα εξ αποστάσεως υπάρχουν κάποιες ειδικές προϋποθέσεις. https://www.doatap.gr/gr/distant.php
https://www.doatap.gr/gr/nomos.php
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Εγώ θα σκεφτόμουν γενικά την πιθανότητα να κάνω MBA.
Διάβαζα ένα άρθρο τις προάλλες στο linkedin ότι υπάρχει σε όλον τον κόσμο μεγάλη πτώση στις αιτήσεις (ακόμα και σε μεγάλα πανεπιστήμια της Αμερικής) γιατί η στροφή είναι σε πιο μικρά (χρονικά) προγράμματα, πιο συγκεκριμένα και πιο φτηνά.

Σε σχέση με τα δύο αυτά, έχω ακούσει μόνο σχόλια για το Λευκωσίας, όπου ένας φίλος κάνει διδακτορικό. Δεν μπορώ να πω ότι είναι φουλ ευχαριστημένος, αλλά δεν ξέρω αν είναι και εμπιστοσύνης τα σχόλιά του... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Con94

Νεοφερμένος

Ο Con94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Είναι ακριβά οσο να ναι τα mba αλλά είναι και απαραίτητα σε πολλές εταιρίες. Θα κοιτάξω τα δίδακτρα φυσικα και στα δυο, στο Ευρωπαϊκό ειναι πιο ακριβά αν δεν κάνω λάθος. Απλα θέλω να δω και κριτικές απο ατομα που ηταν σε αυτα τα πανεπιστήμια η γνωρίζουν. Αυτο πιστεύω είναι το κυριότερο, το όνομα του κάθε πανεπιστημίου στην αγορά εργασίας.
Εγώ θα σκεφτόμουν γενικά την πιθανότητα να κάνω MBA.
Διάβαζα ένα άρθρο τις προάλλες στο linkedin ότι υπάρχει σε όλον τον κόσμο μεγάλη πτώση στις αιτήσεις (ακόμα και σε μεγάλα πανεπιστήμια της Αμερικής) γιατί η στροφή είναι σε πιο μικρά (χρονικά) προγράμματα, πιο συγκεκριμένα και πιο φτηνά.

Σε σχέση με τα δύο αυτά, έχω ακούσει μόνο σχόλια για το Λευκωσίας, όπου ένας φίλος κάνει διδακτορικό. Δεν μπορώ να πω ότι είναι φουλ ευχαριστημένος, αλλά δεν ξέρω αν είναι και εμπιστοσύνης τα σχόλιά του... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Είναι ακριβά οσο να ναι τα mba αλλά είναι και απαραίτητα σε πολλές εταιρίες. Θα κοιτάξω τα δίδακτρα φυσικα και στα δυο, στο Ευρωπαϊκό ειναι πιο ακριβά αν δεν κάνω λάθος. Απλα θέλω να δω και κριτικές απο ατομα που ηταν σε αυτα τα πανεπιστήμια η γνωρίζουν. Αυτο πιστεύω είναι το κυριότερο, το όνομα του κάθε πανεπιστημίου στην αγορά εργασίας.


Αν το θες για δουλειά ανταγωνιστική, ίσως θα πρέπει να κοιτάξεις για κάποιο με κανονική παρακολούθηση. Πάντα αυτά είναι με "μεγαλύτερη αξία και αναγνώριση".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Con94

Νεοφερμένος

Ο Con94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Αν το θες για δουλειά ανταγωνιστική, ίσως θα πρέπει να κοιτάξεις για κάποιο με κανονική παρακολούθηση. Πάντα αυτά είναι με "μεγαλύτερη αξία και αναγνώριση".


Ναι, δεν έχει υπάρξει καποια θεση ανώτερη ακομα, αλλα με προϋπηρεσία κλπ θα υπάρξει απο οσο βλεπω και απο συναδέλφους οπότε θα είναι απαραίτητο τότε. Κοιταω τα εξ αποστασεως γιατι δεν είναι μόνιμο το ωράριο μου και μπορεί να αλλάξει ανα διαστήματα. Εχω δει αρκετοί κάνουν με παρακολούθηση στο alba επίσης. Αλλα εγω στην θέση που είμαι και με τις απαιτήσεις που έχει δεν μπορώ να δεσμευτώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ναι, δεν έχει υπάρξει καποια θεση ανώτερη ακομα, αλλα με προϋπηρεσία κλπ θα υπάρξει απο οσο βλεπω και απο συναδέλφους οπότε θα είναι απαραίτητο τότε. Κοιταω τα εξ αποστασεως γιατι δεν είναι μόνιμο το ωράριο μου και μπορεί να αλλάξει ανα διαστήματα. Εχω δει αρκετοί κάνουν με παρακολούθηση στο alba επίσης. Αλλα εγω στην θέση που είμαι και με τις απαιτήσεις που έχει δεν μπορώ να δεσμευτώ.

Το Alba γνωρίζω ότι είναι καλό και σε δικτυώνει αρκετά καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Con94

Νεοφερμένος

Ο Con94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Το Alba γνωρίζω ότι είναι καλό και σε δικτυώνει αρκετά καλά.

Θα το έχω υπόψη και αυτό σε περίπτωση που μπορέσω να παρακολουθώ τα μαθήματα. Πάντως στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου ειναι και με παρακολούθηση το mba απλα έχει και εξ αποστάσεως. Στο πτυχίο υπάρχει κάποια διαφορά γνωριζεις η αν αναφέρει οτι είναι εξ αποστάσεως ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Θα το έχω υπόψη και αυτό σε περίπτωση που μπορέσω να παρακολουθώ τα μαθήματα. Πάντως στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου ειναι και με παρακολούθηση το mba απλα έχει και εξ αποστάσεως. Στο πτυχίο υπάρχει κάποια διαφορά γνωριζεις η αν αναφέρει οτι είναι εξ αποστάσεως ;

Σίγουρα το πτυχίο θα αναφέρει ότι είναι εξ' αποστάσεως, αλλά ισότιμο θα είναι, δεν είναι ότι "χάνεις" κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ge0rgak0s

Νεοφερμένος

Ο Giwrgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Καλησπέρα ως τελειόφοιτος πανεπιστημίου Πελοποννήσου ψαχνω κανα εύκολο μεταπτυχιακό . Οχι full time.. Τα χρήματα δεν είναι περιορισμός....

Προσωπικά μου αρέσουν θέματα σχετικά με την ασφάλεια, την υγεία και την πληροφορική

Έχετε καμία ιδέα?
Ξέρετε κάτι για τα online του πανεπιστημίου Λευκωσίας ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange23

Νεοφερμένος

Η orange23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Γεια σας έχει τελειώσει κάνεις το mba της διοίκησης επιχειρήσεων της Αθήνας;Είναι δύσκολη η εισαγωγή στο πρόγραμμα δεδομένου ότι είμαι από το ιστορικό; πιστεύεται δίνει ευκαιρίες στον χώρο εργασίας;
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα παιδιά. έχω μια απορία. Βλέπω άλλα μεταπτυχιακά να διαρκούν 1,5 χρόνια, άλλο 1 χρονο και άλλο 2 χρόνια.

Έχουν καμια διαφορά μεταξύ τους? Δηλ αν κάνω μάστερ 1,5 ετους στην Ελλάδα, αυτό μετά δεν θα αναγνωρίζεται από τον ΑΣΕΠ αν το καταθέσω για προκήρυξη? Ή αν παω στο Εξωτερικό.

Ένα μάστερ 1,5 έτους δίνει 90 πιστωτικές μονάδες. τη στιγμή που άλλα επειδή είναι 2ετη εχουν 120 πιστωτικές μονάδες.

Ξέρει κάποιος
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Κοίταζα πρόσφατα τα κριτήρια μοριοδότησης στον ασεπ και απ ο,τι είδα παίρνεις τα ίδια μόρια εφόσον το μεταπτυχιακό έχει διάρκεια τουλάχιστον 1 χρόνο.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα παιδιά. έχω μια απορία. Βλέπω άλλα μεταπτυχιακά να διαρκούν 1,5 χρόνια, άλλο 1 χρονο και άλλο 2 χρόνια.

Έχουν καμια διαφορά μεταξύ τους? Δηλ αν κάνω μάστερ 1,5 ετους στην Ελλάδα, αυτό μετά δεν θα αναγνωρίζεται από τον ΑΣΕΠ αν το καταθέσω για προκήρυξη? Ή αν παω στο Εξωτερικό.

Ένα μάστερ 1,5 έτους δίνει 90 πιστωτικές μονάδες. τη στιγμή που άλλα επειδή είναι 2ετη εχουν 120 πιστωτικές μονάδες.

Ξέρει κάποιος


Είναι ακριβώς το ίδιο!
 

Elama On Peli

Νεοφερμένος

Ο Elama On Peli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Kαλησπερα..ποια ειναι η γνωμη σας για το μεταπτυχιακο ιατρικη πληροφορικη που γινεται με συνεργασια των τμηματων πληροφορικης ιατρικης και ημμυ του απθ? τι πορτες μπορει να ανοιξει κατι τετοιο και επισης εχει προοπτικες στην Ελλαδα? Γιατι ειναι δωρεαν και μου φανηκε πολυ ενδιαφερον
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Kαλησπερα..ποια ειναι η γνωμη σας για το μεταπτυχιακο ιατρικη πληροφορικη που γινεται με συνεργασια των τμηματων πληροφορικης ιατρικης και ημμυ του απθ? τι πορτες μπορει να ανοιξει κατι τετοιο και επισης εχει προοπτικες στην Ελλαδα? Γιατι ειναι δωρεαν και μου φανηκε πολυ ενδιαφερον


Καλησπέρα , είναι όντως πολύ ενδιαφέρον , πιστεύω με αυτό το μεταπτυχιακό μπορείς να διεκδικήσεις θέση στελέχους σε εταιρεία βιοιατρικής , που συνδυάζει πληροφορική , μηχανική και Ιατρική . Στην Ελλάδα οι επιστήμες υγείας παίζουν πάρα πολύ οπότε πιστεύω ναι θα έχει προοπτικές, επίσης εφόσον είναι δωρεάν δεν έχεις τίποτα να χάσεις :). Συνδυασμός Πληροφορικής και Ιατρικής πιστεύω είναι τρομερός καθώς σου ανοίγει αρκετές πόρτες σε φαρμακευτικές , βιοατρικά εργαστήρια κλπ
 

Elama On Peli

Νεοφερμένος

Ο Elama On Peli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Καλησπέρα , είναι όντως πολύ ενδιαφέρον , πιστεύω με αυτό το μεταπτυχιακό μπορείς να διεκδικήσεις θέση στελέχους σε εταιρεία βιοιατρικής , που συνδυάζει πληροφορική , μηχανική και Ιατρική . Στην Ελλάδα οι επιστήμες υγείας παίζουν πάρα πολύ οπότε πιστεύω ναι θα έχει προοπτικές, επίσης εφόσον είναι δωρεάν δεν έχεις τίποτα να χάσεις :). Συνδυασμός Πληροφορικής και Ιατρικής πιστεύω είναι τρομερός καθώς σου ανοίγει αρκετές πόρτες σε φαρμακευτικές , βιοατρικά εργαστήρια κλπ


Σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση..βλεπω οτι εισαι φοιτητης πληροφορικης στο οπα..ισως τα μαθηματα να εχουν πιο πολλα οικονομικα αλλα θες να μου πεις μερικα λογια για τη σχολη η τι να εχει κατα νου ενας υποψηφιος τμηματος πληροφορικης? με ενδιαφερει καθως ισως περασω εφαρμοσμενη φετος η ξαναδωσω για απθ-εφαρμοσμενη
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top