Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα κάνω μια ερώτηση γιατι ενδιαφέρομαι να κανω αιτηση για ΜΒΑ. Ποιο πιστεύετε ότι είναι καλύτερο ΜΒΑ από τα 2 πανεπιστήμια του ΠΑΜΑΚ ή του ΑΠΘ?

Θα ρθειτε και θα μου πείτε ότι , δεν αξίζει ΜΒΑ στην Ελλάδα, ειδικά από πανεπιστήμια που απλώς εκμεταλλεύονται το τίτλο και ειδικά τα ΕΛληνικά. Όμως δεν διαθέτω την οικονομική δυνατότητα, να το κάνω κάπου αλλού. Και θα οτ κάνω στην Ελλάδα και καλύτερα στη συμπρωτεύουσα.

Ποιο από τα δυο πανεπιστημια θεωρείται καλύτερο να κάνω το ΜΒΑ. Του Αριστοτελείου ή του ΠΑΜΑΚ?
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Βάλε links...
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα κάνω μια ερώτηση γιατι ενδιαφέρομαι να κανω αιτηση για ΜΒΑ. Ποιο πιστεύετε ότι είναι καλύτερο ΜΒΑ από τα 2 πανεπιστήμια του ΠΑΜΑΚ ή του ΑΠΘ?

Θα ρθειτε και θα μου πείτε ότι , δεν αξίζει ΜΒΑ στην Ελλάδα, ειδικά από πανεπιστήμια που απλώς εκμεταλλεύονται το τίτλο και ειδικά τα ΕΛληνικά. Όμως δεν διαθέτω την οικονομική δυνατότητα, να το κάνω κάπου αλλού. Και θα οτ κάνω στην Ελλάδα και καλύτερα στη συμπρωτεύουσα.

Ποιο από τα δυο πανεπιστημια θεωρείται καλύτερο να κάνω το ΜΒΑ. Του Αριστοτελείου ή του ΠΑΜΑΚ?



ΠΑΜΑΚ ίσως γιατί είναι πιο στοχευμένο σε τέτοιου είδους επιστήμες. Το ΑΠΘ ίσως είναι πιο γενικό Πανεπιστήμιο που καλύπτει από Ιατρική μέχρι Νηπιαγωγών.
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Καλησπέρα! ^^

Θα πρότεινα αρχικά, όντως να μας παραθέσεις τις ιστοσελίδες των προγραμμάτων που σε ενδιαφέρουν.
Για το ΜΒΑ του ΠΑ.ΜΑΚ γνωρίζω ότι έχεις την επιλογή να το κάνεις είτε full time είτε part time και γίνεται διάκριση μεταξύ νέων πτυχιούχων και στελεχών που το παρακολουθούν. Οπότε, αν σκέφτεσαι το ενδεχόμενο να εργάζεσαι παράλληλα δεν είναι αδύνατο.

Αυτό που θα πρότεινα είναι να δώσεις την μεγαλύτερη βάση στο πρόγραμμα σπουδών και τους διδάσκοντες. Τι είναι αυτό που σε ενδιαφέρει εσένα περισσότερο; Επικοινώνησε με τις γραμματείες των προγραμμάτων και ρώτα, προσφέρονται όλα τα μαθήματα που αναγράφονται; Αν όχι, ποια γίνονται συνήθως; ;-)
Λίγο που είδα το διδακτικό προσωπικό, η αλήθεια είναι ότι ορισμένοι από αυτούς που φαίνεται να κάνουν μάθημα, είναι πολύ καλοί καθηγητές.

Αν το οικονομικό είναι παράγοντας, θα πρέπει ίσως να το σταθμίσεις και αυτό. Για το Α.Π.Θ. δε γνωρίζω, στο ΠΑ.ΜΑΚ είναι 4.500€ αν θυμάμαι καλά.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
https://mba.uom.gr/

https://www.mba-auth.gr/

Κανοντας ερευνα στα προγραμματα σπουδων θα ελεγα οτι τα μαθηματα ειναι περιπου τα ιδια. Με προβληματιζει αν δινει στο ΠΑΜΑΚ να επιλεγουμε κατευθυνσεις καθως εγω επιζητω Γενικο ΜΒΑ
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
https://mba.uom.gr/

https://www.mba-auth.gr/

Κανοντας ερευνα στα προγραμματα σπουδων θα ελεγα οτι τα μαθηματα ειναι περιπου τα ιδια. Με προβληματιζει αν δινει στο ΠΑΜΑΚ να επιλεγουμε κατευθυνσεις καθως εγω επιζητω Γενικο ΜΒΑ


Αν ανοίξεις το "Κανονισμοί" στη δεξιά πλευρά της σελίδας που ανάρτησες και μετά τον "Ενιαίο Κανονισμό των ΔΠΜΣ του ΠΑΜΑΚ 2018", θα δεις ότι δεν αναφέρονται κατευθύνσεις και επίσης στην τελευταία σελίδα που έχει τον τύπο του μεταπτυχιακού διπλώματος σπουδών γράφει απλά "Δίπλωμα Μεταπτυχιακών Σπουδών στη Διοίκηση Επιχειρήσεων".
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν ανοίξεις το "Κανονισμοί" στη δεξιά πλευρά της σελίδας που ανάρτησες και μετά τον "Ενιαίο Κανονισμό των ΔΠΜΣ του ΠΑΜΑΚ 2018", θα δεις ότι δεν αναφέρονται κατευθύνσεις και επίσης στην τελευταία σελίδα που έχει τον τύπο του μεταπτυχιακού διπλώματος σπουδών γράφει απλά "Δίπλωμα Μεταπτυχιακών Σπουδών στη Διοίκηση Επιχειρήσεων".


Eντάξει ευχαριστώ τους πήρα και τηλέφωνο. Το θέμα είναι να δω ποιο είναι το καλύτερο για μένα, γι αυτό είπα να πάρω γνώμες. Μπορεί να το έχει κάνει κάποιος συγγενής, σας φιλος σας και κλπ ή να εχετε ακουσει γενικά.

Πάνω κάτω έχουν τα ίδια μαθήματα. Απλά το Παμακ ειναι οικονομικό πανεπιστήμιο , το ΑΠΘ οχι. πφφ ΔΕΝ ΞΈΡΩ
 

thodoris_eng

Νεοφερμένος

Ο thodoris_eng αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Φίλε, για ποιον ακριβώς λόγο θέλεις να κάνεις μεταπτυχιακό;
Το μόνο που θα καταφέρεις θα είναι να χάσεις 2 χρόνια από τη ζωή σου και να πετάξεις ένα σωρό λεφτά χωρίς να προσθέσεις σχεδόν κανένα ουσιαστικό προσόν που θα σε βοηθήσει επαγγελματικά.

Ειδικά για το ΜΒΑ, αν δεν έχεις εργαστεί πρώτα, για 5+ χρόνια, σε κάποια εταιρεία για να δεις πως δουλεύει το όλο σύστημα, τι ακριβώς νομίζεις πως θα σου δώσει το ΜΒΑ, πέραν μιας θεωρητικής-ρομαντικής προσέγγισης που απέχει έτη φωτός απο την πραγματικότητα;

Άποψη μου είναι να προσπαθήσεις πρώτα να βρεις μια δουλειά κατά προτίμηση σε φοροτεχνικά η διοίκηση ΙΤ, που είναι και τα μόνα στον κλάδο που έχουν κάποια ζήτηση.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φίλε, για ποιον ακριβώς λόγο θέλεις να κάνεις μεταπτυχιακό;
Το μόνο που θα καταφέρεις θα είναι να χάσεις 2 χρόνια από τη ζωή σου και να πετάξεις ένα σωρό λεφτά χωρίς να προσθέσεις σχεδόν κανένα ουσιαστικό προσόν που θα σε βοηθήσει επαγγελματικά.

Ειδικά για το ΜΒΑ, αν δεν έχεις εργαστεί πρώτα, για 5+ χρόνια, σε κάποια εταιρεία για να δεις πως δουλεύει το όλο σύστημα, τι ακριβώς νομίζεις πως θα σου δώσει το ΜΒΑ, πέραν μιας θεωρητικής-ρομαντικής προσέγγισης που απέχει έτη φωτός απο την πραγματικότητα;

Άποψη μου είναι να προσπαθήσεις πρώτα να βρεις μια δουλειά κατά προτίμηση σε φοροτεχνικά η διοίκηση ΙΤ, που είναι και τα μόνα στον κλάδο που έχουν κάποια ζήτηση.


Θέλω να ξεφύγω από το λογιστικό κομμάτι. Έτσι και αλλιώς τα γνωρίζω όλα αυτά που λες αλλά το ΠΑΜΑΚ έχει ΜΒΑ για νέους πτυχιούχους. Ισχύουν όλα αυτά που λες και έχεις απόλυτο δίκιο. Όμως, θεωρώ το ΜΒΑ πιο πρακτικό από τα MSC και επιπλέον το θέλω για να έχω ένα μεταπτυχιακό. Θέλω να το αξιοποιήσω και στον ιδιωτικό τομέα όπως σε κλάδους όπως ο τουρισμός ξεκινώντας βέβαια από χαμηλά και σιγά σιγά με τα χρόνια προυπηρεσίας να μπορώ να φτάσω εκεί που θέλω. Θεωρώ ότι είναι ένας καλός συνδυασμός το προποτυχιακό μου στη λογιστική και μετά ένα ΜΒΑ,. Όσο για τη προυπηρεσία έχεις δίκιο. Έχω μόνο 2 χρόνια και δεν φτάνουν μέχρι τα 5. Δυστυχώς πέρα από τα φοροτεχνικά- λογιστικά , μετά τα ναυτιλιακά και ο τουρισμός δεν υπάρχει κάποια καλή άλλη ζήτηση στην αγορά.

Βρήκα και ένα στο ΕΚΠΑ που λέγεται mba in accounting, αλλά τα χρόνια είναι πάρα πολλά είναι κοντά 2 έτη. Τα ΜΒΑ είναι κοντα 1,5 χρόνο. Μη ξεχνάς ότι θα είναι κάποια μόρια έξτρα για τον ΑΣΕΠ
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θέλω να το αξιοποιήσω και στον ιδιωτικό τομέα όπως σε κλάδους όπως ο τουρισμός ξεκινώντας βέβαια από χαμηλά και σιγά σιγά με τα χρόνια προυπηρεσίας να μπορώ να φτάσω εκεί που θέλω. Θεωρώ ότι είναι ένας καλός συνδυασμός το προποτυχιακό μου στη λογιστική και μετά ένα ΜΒΑ,. Όσο για τη προυπηρεσία έχεις δίκιο. Έχω μόνο 2 χρόνια και δεν φτάνουν μέχρι τα 5. Δυστυχώς πέρα από τα φοροτεχνικά- λογιστικά , μετά τα ναυτιλιακά και ο τουρισμός δεν υπάρχει κάποια καλή άλλη ζήτηση στην αγορά.


Μου αρέσει το πλάνο σου! Εγώ δεν είμαι του χώρου των οικονομικών αλλά εντελώς λογικά αφού το ΠΑΜΑΚ είναι πιο εξειδικευμένο και οργανωμένο στα οικονομικά νομίζω ότι αυτό πρέπει να επιλέξεις!
 

Lia19

Νεοφερμένος

Η Lia19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα κάνω μια ερώτηση γιατι ενδιαφέρομαι να κανω αιτηση για ΜΒΑ. Ποιο πιστεύετε ότι είναι καλύτερο ΜΒΑ από τα 2 πανεπιστήμια του ΠΑΜΑΚ ή του ΑΠΘ?

Θα ρθειτε και θα μου πείτε ότι , δεν αξίζει ΜΒΑ στην Ελλάδα, ειδικά από πανεπιστήμια που απλώς εκμεταλλεύονται το τίτλο και ειδικά τα ΕΛληνικά. Όμως δεν διαθέτω την οικονομική δυνατότητα, να το κάνω κάπου αλλού. Και θα οτ κάνω στην Ελλάδα και καλύτερα στη συμπρωτεύουσα.

Ποιο από τα δυο πανεπιστημια θεωρείται καλύτερο να κάνω το ΜΒΑ. Του Αριστοτελείου ή του ΠΑΜΑΚ?
Καλησπερα. Βρίσκομαι και εγώ στην ίδια φάση είχα κανει αίτηση και στα 2 και έγινα δεκτή και στα 2 και σκέφτομαι ποιο να επιλέξω. Ξεκίνησες τελικά mba? Αν ναι έχεις κάποια γνώμη για κάποιο από τα 2 τα προγράμματα ?
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπερα. Βρίσκομαι και εγώ στην ίδια φάση είχα κανει αίτηση και στα 2 και έγινα δεκτή και στα 2 και σκέφτομαι ποιο να επιλέξω. Ξεκίνησες τελικά mba? Αν ναι έχεις κάποια γνώμη για κάποιο από τα 2 τα προγράμματα ?

Εγώ ξεκίνησα στο Διεθνές Πανεπιστήμιο μεταπτυχιακό στο management ( στα αγγλικά). Η ξαδέρφη μου έκανε του ΑΠΘ και είχε μείνει πολύ ευχαριστημένη. Μου είχε πει ότι ήταν πολύ οργανωμένο, και γενικά μάθαινες πράγματα καθώς είχε καλούς καθηγητές. Τώρα δεν ξέρω να σου πω λεπτομέρειες για παραπάνω. Γενικά το ΜΒΑ καλό είναι να το κάνεις όταν έχεις αρκετή προϋπηρεσία και θες να ανέβεις θέσεις. Ψάξτο, κάνε έρευνα και θα βρεις αυτό που θες. Καλά κάνεις και ρωτάς εδώ, απλά μου φαίνεται περίεργο, καθώς νομίζω οι εγγραφές και στα δυο έχουν ολοκληρωθεί όπως και στο δικό μας στο Διεθνές
 

Lia19

Νεοφερμένος

Η Lia19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ. Οι εγγραφές στο Παμακ είναι αυτή την εβδομάδα. Τώρα είναι οι προθεσμίες. Στο ΑΠΘ έχουν ολοκληρωθεί. Έχω κρατήσει τη θέση αλλά έκανα και την συνέντευξη του Παμακ και τώρα πρέπει να δω αν θα κρατήσω η όχι αυτό. Ένα από τα 2 θα κανω
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε ευχαριστώ πολύ. Οι εγγραφές στο Παμακ είναι αυτή την εβδομάδα. Τώρα είναι οι προθεσμίες. Στο ΑΠΘ έχουν ολοκληρωθεί. Έχω κρατήσει τη θέση αλλά έκανα και την συνέντευξη του Παμακ και τώρα πρέπει να δω αν θα κρατήσω η όχι αυτό. Ένα από τα 2 θα κανω

Τώρα τι να σου πω. Όποια και αν είναι η απόφαση να πράξεις το καλύτερο για σένα. Εύχομαι καλή επιτυχία. Το ΜΒΑ κουμπώνει με όλα τα bachelor. Τώρα αν κουμπώνει και με το πρώτο σου πτυχίο ακόμα καλύτερα!! Για το ΜΒΑ του ΑΠΘ έχω ακούσει τα καλύτερα. Αυτό έκανε η ξαδέρφη μου και είχε μείνει πολύ ευχαριστημένη.
 

Lia19

Νεοφερμένος

Η Lia19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ. Σου εύχομαι και εγω τα καλύτερα.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε ευχαριστώ πολύ. Σου εύχομαι και εγω τα καλύτερα.

A και το κυριότερο. Πάρε τηλ στις γραμματΕίες και ρώτησε ποιο θα γίνει εξ αποστάσεως ή αν θα γινουν και τα δυο. Είναι μάστερ και αν θυμάμαι καλά παίρνουν λιγότερο από 50 άτομα.
 

Lia19

Νεοφερμένος

Η Lia19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Πήρα και στα 2 και ακόμα δεν ξέρουν μου λένε. Παρόλο που είναι λιγότερα άτομα μου είπαν ότι εξαρτάται τι απόφαση θα πάρει τον Οκτώβριο η κάθε Σύγκλητος. Και για μένα είναι πολύ βασικό αυτό αλλά δεν μπορώ να το μάθω τώρα δυστυχώς.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top