Τμήμα Δημόσιας Υγείας και Κοινοτικής Υγείας (Αθήνα)

justarandomgirl

Νεοφερμένος

Η justarandomgirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Για την κατεύθυνση κοινοτικής υγείας η αλήθεια είναι ότι γνωρίζω μόνο αυτό που σου είπα και πριν, οπότε εάν θέλεις παραπάνω πληροφορίες μπορείς να πάρεις στο τηλέφωνο της γραμματείας και να ρωτήσεις ότι θέλεις. Πρίν από κάποια χρόνια δεν λεγόταν έτσι το τμήμα: Δημόσιας υγείας και κοινοτικής υγείας με κατεύθυνση δημόσιας υγείας και κατεύθυνση κοινοτικής υγείας. Το κοινοτικής υγείας λεγόταν επισκεπτών υγείας, απλώς συγχωνευτηκε με το δημόσιας υγείας (δεν ξέρω το λόγο)πάντως το ένα τμήμα από το άλλο είναι τελείως διαφορετικο.
Είναι με το τι θέλεις να ασχοληθείς, εγώ ήθελα από την αρχή ν ασχοληθώ με τον έλεγχο των τροφίμων. (Θα μου πεις γιατί δεν πήγα τεχνολογία τροφίμων) αλλά επειδή ήμουν από επαλ και είχα πάρει υγείας και πρόνοιας κατεύθυνση δεν μπορούσα να δηλώσω για τει το τμήμα τεχνολογίας τροφιμων . Μπορούσα να δηλώσω ότι έχει σχέση με υγείας και πρόνοιας σε τει . Και έτσι έψαξα ότι έχει αυτό το τμήμα διαφορα μαθήματα με τον έλεγχο των τροφίμων και δήλωσαν αυτό. Σίγουρα θα συνεχίσω με ένα μεταπτυχιακό πάνω στα τρόφιμα (με το καλό ν πάρω πρώτα το πτυχίο) και μετά βλέπουμε. Και από την πρακτική μου είμαι πολύ ικανοποιημενη.
Εσύ με τι θ ήθελες να ασχοληθείς? Μήπως σε βοηθήσω πουθενά, με ότι ξέρω βέβαια :P

Σου εύχομαι όλα να πάνε όπως τα θέλεις και τα έχει ονειρευτεί!:)
Εγώ κάθησα και είδα όλες τις σχολές που με ενδιέφεραν (πρόγραμμα σπουδών, επαγγελματικά δικαιώματα κ.λ.π), αλλά δεν έβγαλα με όλα άκρη μπορώ να πω...
Πλέον είμαι μεταξύ σχολών γεωπονίας, διαιτολογίας και πρόσφατα είπα να ψάξω καλύτερα τι παίζει με αυτή τη σχολή. Στο ίντερνετ δεν έβρισκα ακριβείς πληροφορίες για τα τμήματα αυτά, οπότε ευτυχώς που βρήκα αυτό το site να λέμε:P
Προσπαθώ να ακολουθήσω ένα επάγγελμα που και θα μου αρέσει φυσικά, αλλά να έχει επαγγελματική αποκατάσταση. Ως γεωπόνος π.χ. μπορώ να αυτοαπασχοληθώ. Για αυτό είπα να ρωτήσω άτομα που ήδη σπουδάζουν σε αυτά τα τμήματα ή είναι απόφοιτοι.
Το τμήμα κοινοτικής υγείας είναι αρκετά ενδιαφέρον. Το τμήμα δημόσιας υγείας ομολογώ δεν το έχω πιάσει ακόμη :redface: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΚΡ

Νεοφερμένος

Η ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΚΡ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Από το τμήμα Δημόσιας Υγείας παιρνεις πτυχιο υγειονολογου. Υπάρχουν αρκετά μαθήματα ειδικότητας όπως: υγειονομικη μηχανική (που ασχολείται με τα θέματα ρύπανσης του περιβάλλοντος, ειδικότερα τους υδατικούς πόρους, και τρόπους αντιμετώπισής τους, με το νερό, απόβλητα κλπ. )
Ένα άλλο μάθημα ειδικότητας είναι υγιεινή τροφίμων-διασφάλισης ποιότητας, που ασχολείται με την ασφάλεια τροφίμων haccp, ΣΔΑΤ κλπ. Υγιεινή ασφάλεια εργασίας κλπ.
Υπάρχει επισης και η εντομολογια, που εάν σε ενδιαφέρει μετά ως απόφοιτος μπορεις να εργαστεις ως ελευθερος επαγγελματιας για μυοκτονιες-απολυμανσεις.
Γενικώς υπάρχουν πολλοί κλάδοι με τους οποίους μπορείς να συνεχίσεις με ενα μεταπτυχιακο τελειώνοντας από αυτη τη σχολη.
Για ν σου δώσω ν καταλάβεις, από αυτή τη σχολη παίρνεις γνώσεις από μηχανική, ελεγχο-υγιεινή τροφιμων , εντομολογια, ασφάλεια εργασίας(κυρίως από αυτα) Τώρα είναι και κάποια άλλα όπως μικροβιολογια τροφίμων, υγιεινή διατροφής, τεχνικό σχέδιο υγειονομικου ενδιαφέροντος κ.α
Τώρα εάν σε ενδιαφέρει η διαιτολογια μπορείς ν πας στο χαροκοπειο που είναι μια πολύ καλή Σχολη (με πολλά μαθήματα χημείας ξέρω) η οποία μπορείς ν εργαστείς και ως ελεύθερος επαγγελματίας και σε κάποιο ιδιωτικό τομέα. Και γεωπονος το ίδιο. Και μετα φυσικά μπορείς ν κάνεις και μεταπτυχιακό . Έχει και το χαροκοπειο, και το τει αθηνας και το γεωπονικο

(Βρήκα και αυτο στο site της σχολης που λεει λιγα λόγια)
Οι σπουδές στην Κατεύθυνση ΔΥ καλύπτουν τις εφαρμογές της Υγιεινής και ως επιστήμης και ως τεχνολογίας σε όλους τους τομείς που μπορεί να επηρεάσουν άμεσα ή έμμεσα την ανθρώπινη υγεία και ευημερία.
Το περιεχόμενο σπουδών του Τμήματος εξειδικεύεται κυρίως στα παρακάτω αντικείμενα:
1. Διασφάλιση Δημόσιας Υγείας
2. Διασφάλιση της Υγιεινής σε Επιχειρήσεις Υγειονομικού Ενδιαφέροντος
3. Διασφάλιση της Υγιεινής και Ποιότητας Τροφίμων σε όλα τα στάδια παραγωγής, διακίνησης και εμπορίας
4. Υγειονομική Μηχανική και Προστασία Περιβάλλοντος
5. Υγιεινή και Ασφάλεια Εργασίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

justarandomgirl

Νεοφερμένος

Η justarandomgirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Από το τμήμα Δημόσιας Υγείας παιρνεις πτυχιο υγειονολογου. Υπάρχουν αρκετά μαθήματα ειδικότητας όπως: υγειονομικη μηχανική (που ασχολείται με τα θέματα ρύπανσης του περιβάλλοντος, ειδικότερα τους υδατικούς πόρους, και τρόπους αντιμετώπισής τους, με το νερό, απόβλητα κλπ. )
Ένα άλλο μάθημα ειδικότητας είναι υγιεινή τροφίμων-διασφάλισης ποιότητας, που ασχολείται με την ασφάλεια τροφίμων haccp, ΣΔΑΤ κλπ. Υγιεινή ασφάλεια εργασίας κλπ.
Υπάρχει επισης και η εντομολογια, που εάν σε ενδιαφέρει μετά ως απόφοιτος μπορεις να εργαστεις ως ελευθερος επαγγελματιας για μυοκτονιες-απολυμανσεις.
Γενικώς υπάρχουν πολλοί κλάδοι με τους οποίους μπορείς να συνεχίσεις με ενα μεταπτυχιακο τελειώνοντας από αυτη τη σχολη.
Για ν σου δώσω ν καταλάβεις, από αυτή τη σχολη παίρνεις γνώσεις από μηχανική, ελεγχο-υγιεινή τροφιμων , εντομολογια, ασφάλεια εργασίας(κυρίως από αυτα) Τώρα είναι και κάποια άλλα όπως μικροβιολογια τροφίμων, υγιεινή διατροφής, τεχνικό σχέδιο υγειονομικου ενδιαφέροντος κ.α
Τώρα εάν σε ενδιαφέρει η διαιτολογια μπορείς ν πας στο χαροκοπειο που είναι μια πολύ καλή Σχολη (με πολλά μαθήματα χημείας ξέρω) η οποία μπορείς ν εργαστείς και ως ελεύθερος επαγγελματίας και σε κάποιο ιδιωτικό τομέα. Και γεωπονος το ίδιο. Και μετα φυσικά μπορείς ν κάνεις και μεταπτυχιακό . Έχει και το χαροκοπειο, και το τει αθηνας και το γεωπονικο

(Βρήκα και αυτο στο site της σχολης που λεει λιγα λόγια)
Οι σπουδές στην Κατεύθυνση ΔΥ καλύπτουν τις εφαρμογές της Υγιεινής και ως επιστήμης και ως τεχνολογίας σε όλους τους τομείς που μπορεί να επηρεάσουν άμεσα ή έμμεσα την ανθρώπινη υγεία και ευημερία.
Το περιεχόμενο σπουδών του Τμήματος εξειδικεύεται κυρίως στα παρακάτω αντικείμενα:
1. Διασφάλιση Δημόσιας Υγείας
2. Διασφάλιση της Υγιεινής σε Επιχειρήσεις Υγειονομικού Ενδιαφέροντος
3. Διασφάλιση της Υγιεινής και Ποιότητας Τροφίμων σε όλα τα στάδια παραγωγής, διακίνησης και εμπορίας
4. Υγειονομική Μηχανική και Προστασία Περιβάλλοντος
5. Υγιεινή και Ασφάλεια Εργασίας.

Πωπω!! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για όλες τις πληροφορίες και το χρόνο σου!
Πρέπει να κάνω ένα meeting με τον εαυτό μου:hmm: Είναι που μου αρέσουν και πολλά. Είμαι και αναποφάσιστη:D
Να 'στε καλά εδώ στο site να ρίχνετε φως στην υπόθεση:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΚΡ

Νεοφερμένος

Η ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΚΡ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Τίποτα να σαι καλά!! Να σκεφτείς τι θέλεις και θα δεις!! :-) :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πωπω!! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για όλες τις πληροφορίες και το χρόνο σου!
Πρέπει να κάνω ένα meeting με τον εαυτό μου:hmm: Είναι που μου αρέσουν και πολλά. Είμαι και αναποφάσιστη:D
Να 'στε καλά εδώ στο site να ρίχνετε φως στην υπόθεση:P

Εδώ γράφει ότι από την κατεύθυνση Δημόσιας Υγείας βγαίνεις Υγιεινολόγος και από την κατεύθυνση της Κοινοτικής Υγείας βγαίνεις Επισκέπτης Υγείας.΄Εχει και τα ΦΕΚ με τα επαγγελματικά δικαιώματα της κάθε κατεύθυνσης και αυτό είναι το σημαντικότερο. Νομίζω ότι πριν αποφασίσεις θα πρέπει να μπεις στην "αναζήτηση ΦΕΚ" να τα διαβάσεις για να κατατοπιστείς.
https://www.teiath.gr/seyp/health/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

justarandomgirl

Νεοφερμένος

Η justarandomgirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Εδώ γράφει ότι από την κατεύθυνση Δημόσιας Υγείας βγαίνεις Υγιεινολόγος και από την κατεύθυνση της Κοινοτικής Υγείας βγαίνεις Επισκέπτης Υγείας.΄Εχει και τα ΦΕΚ με τα επαγγελματικά δικαιώματα της κάθε κατεύθυνσης και αυτό είναι το σημαντικότερο. Νομίζω ότι πριν αποφασίσεις θα πρέπει να μπεις στην "αναζήτηση ΦΕΚ" να τα διαβάσεις για να κατατοπιστείς.
https://www.teiath.gr/seyp/health/

Ευχαριστώ πάρα πολύ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Γεια σας !ειμαι και εγω φοιητήτρια του τμήματος αει πλεον δημόσιας και κοινοτικής υγειάς!Περασε κάνεις εκεί φέτος????
οσοι εχουν φοιτησει η γενικα γνωριζουν πραγματα για τη σχολή αυτη για πειτε αποψεις και εμπειριες!
Συγχαρητηρια για ολα τα παιδια που περασανε σε σχολες φετος!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria200

Νεοφερμένος

Η maria200 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Ποια η γνώμη σας για το τμήμα ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΟΤΙΚΗΣ ΥΓΕΙΑΣ ΠΑΔΑ;Θα ήθελα και γνωμες αποφοιτων;
 

stee

Νεοφερμένος

Η stee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Επιστήμης Φυτικής Παραγωγής Γεωπονικού. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Γεια σας !ειμαι και εγω φοιητήτρια του τμήματος αει πλεον δημόσιας και κοινοτικής υγειάς!Περασε κάνεις εκεί φέτος????
οσοι εχουν φοιτησει η γενικα γνωριζουν πραγματα για τη σχολή αυτη για πειτε αποψεις και εμπειριες!
Συγχαρητηρια για ολα τα παιδια που περασανε σε σχολες φετος!!!!!!
Να σε ρωτήσω, όντας φοιτήτρια του τμήματος αυτού. Σκέφτομαι να το δηλώσω έχω κοιτάξει το πρόγραμμα σπουδών και μ αρέσει πολύ, ωστοσο δεν ηταν αυτο που εχω σκεφτεί. Σκεφτομουν φαρμακολογια κλπ αλλα δεν πιανω την φαρμακευτική. Αλλά έχω πολλές αμφιβολίες όσον αφορά τις προοπτικές που έχει. Θα μπορούσες να μου πεις λίγα πράγματα για τη σχολή μέσα από την εμπειρία σου; εάν σου είναι εύκολο. Σ ευχαριστώ προκαταβολικά!
 

ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΚΡ

Νεοφερμένος

Η ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΚΡ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Ποια η γνώμη σας για το τμήμα ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΟΤΙΚΗΣ ΥΓΕΙΑΣ ΠΑΔΑ;Θα ήθελα και γνωμες αποφοιτων;
Καλησπερα !! ☺️
Εγώ είμαι απόφοιτος του τμήματος που πλέον έχει γίνει από ΤΕΙ Αθήνας σε ΠΑΔΑ . Αποφοίτησα όταν άλλαξε σε πανεπιστήμιο και έτσι πήρα χαρτί πανεπιστημίου .
Έχοντας αποφοιτήσει εδώ και 6 χρόνια έχω να σου που ότι ήταν μια πολύ ενδιαφέρουσα σχολή και με βοήθησε αρκετά στο επάγγελμα μου . Εγώ ήθελα να ασχοληθώ κυρίως με την υγιεινη και ασφάλεια τροφιμων και είχα δώσει περισσότερη έμφαση στα μαθήματα αυτά. Όταν τελείωσα την σχολή είχα πρακτική και είχα την τύχη να με κρατήσουν στο εργοαστασιο τροφιμων που έκανα πρακτική και έτσι με τα χρόνια απέκτησα εμπειρία και μετά ακολούθησαν μεγαλύτερες ευκαιρίες για την σταδιοδρομία μου
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Να σε ρωτήσω, όντας φοιτήτρια του τμήματος αυτού. Σκέφτομαι να το δηλώσω έχω κοιτάξει το πρόγραμμα σπουδών και μ αρέσει πολύ, ωστοσο δεν ηταν αυτο που εχω σκεφτεί. Σκεφτομουν φαρμακολογια κλπ αλλα δεν πιανω την φαρμακευτική. Αλλά έχω πολλές αμφιβολίες όσον αφορά τις προοπτικές που έχει. Θα μπορούσες να μου πεις λίγα πράγματα για τη σχολή μέσα από την εμπειρία σου; εάν σου είναι εύκολο. Σ ευχαριστώ προκαταβολικά!
Καλησπέρα :)


Καταρχάς να πω ότι σε αυτή τη περίοδο που είμαστε στην οικονομία και τη ζήτηση επαγγελμάτων, τα πράγματα είναι σαφώς πιο περιορισμένα για όλα τμήματα.
Τώρα στη σχολή αυτή όντας πια απόφοιτη της, έχω να πω τα εξής:
Πρόκειται για μια σχολή η οποία δεν έχει αναγνωριστεί όσο θα έπρεπε. Και οι 2 κατευθύνσεις που διαθέτει (Δημόσια Υγεία Κοινοτική Υγεία) προσφέρουν σημαντικό έργο στην Υγεία, η κάθε κατεύθυνση με τον τρόπο της.
Οι τομείς οι δύο αυτοί έχουν μεγάλο ανταγωνισμό από πιο υψηλόβαθμες σχολές, η Δημόσια Υγεία από τους Χημικούς και Τεχνολόγους τροφίμων και η Κοινοτική Υγεία από τους Νοσηλευτές.
Η Δημόσια Υγεία έχει σαν στόχο την πολύπλευρη σκοπιά της υγείας (υγιεινή τροφίμων, υγιειονομικος έλεγχος επιχειρήσεων, ανάλυση υδατικών πόρων, υγεία και ασφάλεια εργασίας, απολύμανση) ενώ η κοινοτική υγεία είναι σαν παρακλάδι εξειδικευμένο της νοσηλευτικής όπου ασχολούνται με τον άνθρωπο ως ασθενή και πως μπορούν να του παρεχουν βοήθεια η οποία πολλές φορές μπορεί να είναι και υποστήριξη για τη ψυχική υγεία, για αυτό και απόφοιτη της κοινοτικής εργάζονται σε δομές ψυχικής υγείας.

Πολλοί θα πουν ότι μοιάζουν οι κατευθύνσεις ενώ είναι τελείως διαφορετικα πράγματα.

Η σχολή άμα ξέρεις με τι θες να ασχοληθείς και είσαι αποφασισμένη, περνάει εύκολα και χαλαρά.
 

stee

Νεοφερμένος

Η stee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Επιστήμης Φυτικής Παραγωγής Γεωπονικού. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Καλησπέρα :)


Καταρχάς να πω ότι σε αυτή τη περίοδο που είμαστε στην οικονομία και τη ζήτηση επαγγελμάτων, τα πράγματα είναι σαφώς πιο περιορισμένα για όλα τμήματα.
Τώρα στη σχολή αυτή όντας πια απόφοιτη της, έχω να πω τα εξής:
Πρόκειται για μια σχολή η οποία δεν έχει αναγνωριστεί όσο θα έπρεπε. Και οι 2 κατευθύνσεις που διαθέτει (Δημόσια Υγεία Κοινοτική Υγεία) προσφέρουν σημαντικό έργο στην Υγεία, η κάθε κατεύθυνση με τον τρόπο της.
Οι τομείς οι δύο αυτοί έχουν μεγάλο ανταγωνισμό από πιο υψηλόβαθμες σχολές, η Δημόσια Υγεία από τους Χημικούς και Τεχνολόγους τροφίμων και η Κοινοτική Υγεία από τους Νοσηλευτές.
Η Δημόσια Υγεία έχει σαν στόχο την πολύπλευρη σκοπιά της υγείας (υγιεινή τροφίμων, υγιειονομικος έλεγχος επιχειρήσεων, ανάλυση υδατικών πόρων, υγεία και ασφάλεια εργασίας, απολύμανση) ενώ η κοινοτική υγεία είναι σαν παρακλάδι εξειδικευμένο της νοσηλευτικής όπου ασχολούνται με τον άνθρωπο ως ασθενή και πως μπορούν να του παρεχουν βοήθεια η οποία πολλές φορές μπορεί να είναι και υποστήριξη για τη ψυχική υγεία, για αυτό και απόφοιτη της κοινοτικής εργάζονται σε δομές ψυχικής υγείας.

Πολλοί θα πουν ότι μοιάζουν οι κατευθύνσεις ενώ είναι τελείως διαφορετικα πράγματα.

Η σχολή άμα ξέρεις με τι θες να ασχοληθείς και είσαι αποφασισμένη, περνάει εύκολα και χαλαρά.
Μάλιστα. Με βοήθησες αρκετά μπορώ να πω και σ ευχαριστώ! Εσύ τι ήθελες και επέλεξες το συγκεκριμένο τμήμα; σαν σχολή θα την πρότεινες σε μελλοντικούς φοιτητές;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top