Πρόβλημα σχετικά με την φοίτηση σε Ιερατικές Σπουδές

Praxis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Praxis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Καλησπέρα. Λόγω ενός θέματος, θα ήθελα την βοήθειά σας. Είμαι μαθητής της Α' Λυκείου και λόγω της κοντινής μου σχέσης με την Εκκλησία, εδώ και χρόνια επιθυμώ να φοιτήσω σε μια Ανωτάτη Εκκλησιαστική Ακαδημία. Αλλά λόγω ενός μεγάλου θέματος που έγινε στο σχολείο μου (Εκκλησιαστικό Λύκειο), ο ένας γονιός μου απαγόρεψε δια παντός να φοιτήσω σε ΑΕΑ η να γίνω ιερέας. Αλλά δεν επιθυμώ καμία άλλη σχολή πέραν από αυτή, διότι η αγάπη μου για την ιεροσύνη είναι μεγάλη. Δυστυχώς η αποφάσεις που παίρνουν οι γονείς μου είναι πάντα οριστικές και δεν αλλάζουν. Μήπως να αφήσω το θέμα να ξεφουσκώσει και να αναφέρω τις επιθυμίες μου στο τέλος της Β' Λυκείου όπου συμπληρώνουμε το Μηχανογραφικό; Οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν εξαιρετικά χρήσιμη για εμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Θα ήθελες να γίνεις πιο συγκεκριμένος με το θέμα που προέκυψε; Το οτι ο γονιός σου σού απαγορεύει κάτι που ξέρει οτι αγαπάς πολύ σημαίνει οτι κάτι ξέρει. Πιστεύω οτι πρέπει να τους μιλήσεις με ηρεμία για αυτό που θες να κάνεις και να τους εξηγήσεις οτι δεν θέλεις τίποτα άλλο. Γονείς σου είναι, σε αγαπάνε, πιστεύω θα βρείτε διόδους επικοινωνίας.

Αν πάλι, όπως λες, οι αποφάσεις τους δεν αλλάζουν, μπορείς να περιμένεις να γίνεις 18 για να δώσεις εκεί που θες και να σπουδάσεις αυτό που θες. Ελπίζω να μη χρειαστεί να φτάσουν εκεί τα πράγματα.

Μήπως να το συζητούσες με κάποιον καθηγητή - τρια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Praxis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Praxis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Θα ήθελες να γίνεις πιο συγκεκριμένος με το θέμα που προέκυψε; Το οτι ο γονιός σου σού απαγορεύει κάτι που ξέρει οτι αγαπάς πολύ σημαίνει οτι κάτι ξέρει. Πιστεύω οτι πρέπει να τους μιλήσεις με ηρεμία για αυτό που θες να κάνεις και να τους εξηγήσεις οτι δεν θέλεις τίποτα άλλο. Γονείς σου είναι, σε αγαπάνε, πιστεύω θα βρείτε διόδους επικοινωνίας.

Αν πάλι, όπως λες, οι αποφάσεις τους δεν αλλάζουν, μπορείς να περιμένεις να γίνεις 18 για να δώσεις εκεί που θες και να σπουδάσεις αυτό που θες. Ελπίζω να μη χρειαστεί να φτάσουν εκεί τα πράγματα.

Μήπως να το συζητούσες με κάποιον καθηγητή - τρια;

Το θέμα αφορούσε μια συκοφαντία την οποία εγώ υποτιθέμενα έκανα σε έναν συμμαθητή μου (ο συμμαθητής δεν φταίει, διότι κάποιος άλλος το διέδωσε, αλλά η συκοφαντία είχε αυτόν ως το θύμα). Αυτό το πρόβλημα πήρε μεγάλες διαστάσεις και πιθανώς έφτασε μέχρι την Μητρόπολη και τα γραφεία της. Και εφόσον αυτό το παιδί το οποίο εγώ τάχα συκοφάντησα είχε πολλές σχέσεις με τον Μητροπολίτη, είναι πιθανό εγώ να έχω μπλεχτεί βαθιά. Έτσι όταν το έμαθαν οι γονείς μου, ο ένας από τους δύο γονείς μου τρελάθηκε από αυτό και μου απαγόρεψε να ασχοληθώ με την ιεροσύνη, διότι πιστεύει πώς "οι παπάδες έχουν κλίκα". Αν και αυτό αργότερα διαψεύσθηκε ως κάτι λάθος, η επιμονή του ενός γονιού μου παραμένει και αρνείται κατηγορηματικά να το συζητήσει καν το θέμα. Άμα δεν βρεθεί διέξοδος, πιστεύω πως θα περιμένω ως την ενηλικίωση ώστε να μπορώ να δώσω στην σχολή που επιθυμώ, όπως ανέφερες. Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια ως τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Το θέμα αφορούσε μια συκοφαντία την οποία εγώ υποτιθέμενα έκανα σε έναν συμμαθητή μου (ο συμμαθητής δεν φταίει, διότι κάποιος άλλος το διέδωσε, αλλά η συκοφαντία είχε αυτόν ως το θύμα). Αυτό το πρόβλημα πήρε μεγάλες διαστάσεις και πιθανώς έφτασε μέχρι την Μητρόπολη και τα γραφεία της. Και εφόσον αυτό το παιδί το οποίο εγώ τάχα συκοφάντησα είχε πολλές σχέσεις με τον Μητροπολίτη, είναι πιθανό εγώ να έχω μπλεχτεί βαθιά. Έτσι όταν το έμαθαν οι γονείς μου, ο ένας από τους δύο γονείς μου τρελάθηκε από αυτό και μου απαγόρεψε να ασχοληθώ με την ιεροσύνη, διότι πιστεύει πώς "οι παπάδες έχουν κλίκα". Αν και αυτό αργότερα διαψεύσθηκε ως κάτι λάθος, η επιμονή του ενός γονιού μου παραμένει και αρνείται κατηγορηματικά να το συζητήσει καν το θέμα. Άμα δεν βρεθεί διέξοδος, πιστεύω πως θα περιμένω ως την ενηλικίωση ώστε να μπορώ να δώσω στην σχολή που επιθυμώ, όπως ανέφερες. Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια ως τώρα.


Δώσε λίγο χρόνο, πάρε κι άλλες διαβεβαιώσεις οτι η παρεξήγηση λύθηκε, ίσως ζήτα κι από κάποιον καθηγητή να παρέμβει στους γονείς σου και να επιβεβαιώσει οτι το θέμα είναι λήξαν, και μετά από λίγο καιρό συζήτησε ξανά με τους γονείς σου. Τί μπορούν να σού κάνουν αλήθεια; Τί φοβούνται τόσο πολύ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Μπορείς να γίνεις ιερέας χωρίς να βγάλεις ιερατική σχολή.

Πήγαινε μουσική σχολή, εξειδικεύσου στη Βυζαντινή μουσική και στη ψαλτική και μετά όταν μεγαλώσεις πήγαινε να γίνεις διάκονος. Να πας κόντρα στους γονείς σου τώρα δεν σε σύμφέρει γιατί αυτή τη στιγμή ειναι η πηγή εισοδήματός σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Praxis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Praxis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Δώσε λίγο χρόνο, πάρε κι άλλες διαβεβαιώσεις οτι η παρεξήγηση λύθηκε, ίσως ζήτα κι από κάποιον καθηγητή να παρέμβει στους γονείς σου και να επιβεβαιώσει οτι το θέμα είναι λήξαν, και μετά από λίγο καιρό συζήτησε ξανά με τους γονείς σου. Τί μπορούν να σού κάνουν αλήθεια; Τί φοβούνται τόσο πολύ;
Μπορεί να ζητήσω βοήθεια από τους καθηγητές και από τον Πατέρα της ενορίας μου (μιας και όλη η οικογένειά μου τον σέβεται), αλλά εφόσον θα κάνω μεταγραφή του χρόνου, δεν γνωρίζω κατά πόσο μπορούν να με βοηθήσουν οι καθηγητές μου. Αλλά συζήτηση δεν θα κάνω κατευθείαν με τους γονείς μου διότι θα οδηγήσει σε μεγαλύτερο κακό. Σε ευχαριστώ απείρως για την βοήθεια.


Μπορείς να γίνεις ιερέας χωρίς να βγάλεις ιερατική σχολή.

Πήγαινε μουσική σχολή, εξειδικεύσου στη Βυζαντινή μουσική και στη ψαλτική και μετά όταν μεγαλώσεις πήγαινε να γίνεις διάκονος. Να πας κόντρα στους γονείς σου τώρα δεν σε σύμφέρει γιατί αυτή τη στιγμή ειναι η πηγή εισοδήματός σου.

Δυστυχώς τα άτομα που χειροτονούνται χωρίς να έχουν αποφοιτήσει από Ιερατικές Σπουδές η Θεολογία είναι σχεδόν μηδαμινά στις μέρες μας. Βυζαντινή Μουσική πηγαίνω αλλά το κάνω μόνο και μόνο για να μάθω, και όχι για κανένα πτυχίο, οπότε δεν το βλέπω να με βοηθάει. Κόντρα δεν σχεδιάζω να πάω, τουλάχιστον όχι τον καιρό αυτό, αλλά κάποια στιγμή θα δικαιωθώ. Ευχαριστώ πάρα πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Σού εύχομαι ό,τι καλύτερο! Εγώ πιστεύω οτι αν περάσει λίγο ο καιρός, οι γονείς σου θα "μαλακώσουν", κι αφού δουν και πόσο πολύ το θέλεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Γιατί Ιερατική σχολή και όχι το τμήμα Ποιμαντικής θεολογίας του ΑΠΘ ; Με τις σπουδές σε αυτό το τμήμα και Ιερέας μπορείς να γίνεις και στους γονείς σου να δείξεις ότι ακολουθείς αυτό που αγαπάς από άλλη οδό η οποία σου δίνει περισσότερες πλέον επιλογές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Praxis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Praxis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Γιατί Ιερατική σχολή και όχι το τμήμα Ποιμαντικής θεολογίας του ΑΠΘ ; Με τις σπουδές σε αυτό το τμήμα και Ιερέας μπορείς να γίνεις και στους γονείς σου να δείξεις ότι ακολουθείς αυτό που αγαπάς από άλλη οδό η οποία σου δίνει περισσότερες πλέον επιλογές.

Η χειροτονία ενός κληρικού είναι πιο εύκολη μέσω ΑΕΑ η Θεολογίας, κάτι που έχω ακούσει πρώτο χέρι από ιερείς. Ο Μητροπολίτης συνήθως δίνει περισσότερη προτεραιότητα σε απόφοιτους ΑΕΑ. Επίσης το κλίμα και οι τοποθεσίες των Εκκλησιαστικών Ακαδημιών μου αρέσουν αρκετά περισσότερο, αν και η Ποιμαντική Θεολογία είναι επίσης μια εξαίρετη σχολή κατά τη γνώμη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top