Τμήμα Κινηματογράφου και Τμήμα Θεάτρου ΑΠΘ

stellasm

Νεοφερμένος

Η stellasm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά! Είμαι νέα στο forum οπότε σας χαιρετώ όλους :hello: Μπαίνω κατευθείαν στο θέμα καθώς θα ήθελα την γνώμη σας.
Το όνειρο μου απο μικρή είναι να γίνω ηθοποιός και να ασχοληθώ με τον κινηματογράφο. Μου αρέσει επίσης πολύ να γράφω και να μοντάρω βίντεο αλλά κυρίως η ηθοποιία και το γράψιμο. Φέτος λοιπόν θα ήθελα να πάω στο τμήμα θεάτρου ή κινηματογράφου της Θεσσαλονίκης. Σκέφτομαι περισσότερο το δεύτερο διότι σου προσφέρει γνώσεις σε όλους τους τομείς όπως μοντάζ, σενάριο, σκηνοθεσία, μουσική, φωτογραφία, παραγωγή, σκηνογραφία, υποκριτική και έπειτα στο 3ο έτος διαλέγεις κατεύθυνση.
Αν εν τέλει πάω εκεί, θα μπορούσα να πάω επίσης σε μια δραματική σχολή. Απο την άλλη, σκέφτομαι το τμήμα του θεάτρου γιατί απο όσο ξέρω σου δίνει το δικαίωμα του ηθοποιού και έχει επίσης πολύ ενδιαφέροντα μαθήματα.
Ίσως θα ήταν καλύτερο να πάω στο τμήμα κινηματογράφου απο την άποψη οτι μπορώ να πάω σε δραματική σχολή για υποκριτική αλλά παιδιά φοβάμαι μήπως δεν με δεχτούν στην δραματική. Ίσως χαζό απο την στιγμή που είναι το όνειρο μου και είμαι διατεθιμένη να προσπαθήσω πολύ αλλά ένα άγχος το έχω. Όπως και να 'χει, αυτό δεν είναι τόσο σοβαρό απλά είναι το άγχος του αν θα με δεχτούν εκεί. Όσο αναφορά τις σχολές, εσείς ποια θα μου προτείνατε; Ποια πιστεύετε πως είναι καλύτερη; Να σημειωθεί πως και οι δυο μου φαίνονται το ίδιο ενδιαφέρον. Έχετε μήπως να μου προτείνετε κάτι άλλο; Ή ακόμα και κάτι σχετικά με σπουδές στο εξωτερικό αν γνωρίζετε; Επίσης όποιος γνωρίζει κάτι επιπλέον για αυτές τις σχολές που δεν αναγράφεται στις αντίστοιχες ιστοσελίδες, παρακαλώ να μου πει!
Όλες οι απόψεις δεκτές! :dance3:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top