Υποτροφίες για μεταπτυχιακές σπουδές στο εξωτερικό

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αφού παρακολούθησες μαθήματα της συγκεκριμένης καθηγήτριας και εξετάστηκες σ΄αυτά, ασφαλώς και είναι προτιμότερο να ζητήσεις συστατική από αυτήν τη στιγμή μάλιστα που ενδιαφέρεσαι για τη χώρα στην οποία αυτή διδάσκει. Πολύ σωστά σκέφτεσαι!;):) Καλή επιτυχία!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Πλέον χρειάζεται μια βεβαίωση κατάταξης αποφοίτησης υποψηφίου ανεξαρτήτως βαθμού πτυχίου, μαζί με τα υπόλοιπα δικαιολογητικά. Καταλαβαίνω γιατί το αλλάξανε, αλλά δεν έχουν σκεφτεί τη δυσλειτουργία που χαρακτηρίζει την πλειονότητα των ελληνικών πανεπιστημιακών ιδρυμάτων. Προσωπικά τελείωσα τον Σεπτέμβρη και αναμένεται να ορκιστώ τον Ιούνιο. Επικοινώνησα με το Ίδρυμα Ωνάση και μου είπαν πως μια βεβαίωση από την Γραμματεία αρκεί, αλλά δεν ξέρουν πως για να πάρεις ένα τέτοιο χαρτί από κάποιες Γραμματείες χρειάζεται να κάνεις τάμα. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δίκιο έχεις! Τουλάχιστον αν είχες ήδη ορκιστεί θα είχαν βγάλει τους μέσους όρους και θα μπορούσες να εξυπηρετηθείς ευκολότερα. Τώρα για να σου δώσουν τη βεβαίωση σειράς κατάταξης, που χρειάζεται, θα πρέπει να κάνουν τη συνολική δουλειά που φαντάζομαι θα έκαναν καμιά εβδομάδα πριν την ορκωμοσία. Ελπίζω να σας έχουν ήδη καλέσει να κάνετε αίτηση ορκωμοσίας οπότε να ξέρουν με ποιους θα σε συγκρίνουν (υπάρχουν και ακραία παραδείγματα όπως στο τμήμα ιστορίας και θεωρίας της τέχνης της ΑΣΚΤ που τον Οκτώβριο ορκίστηκαν οι απόφοιτοι των δύο ή τριών τελευταίων ακαδημαικών ετών). Ευτυχώς μπορείς να την καταθέσεις συμπληρωματικά μέχρι τέλος Μαρτίου οπότε έχεις χρόνο. Κάθε χρόνο τα δυσκολεύουν περισσότερο. Σου εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris kn

Νεοφερμένος

Ο thodoris kn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Yποτροφια μπορω να λαβω ως προς οποιοδηποτε επιστημονικο κλαδο επιθυμω εγω ή υπαρχουν καποιοι στανταρ κλαδοι και εσυ επιλεγεις αυτον που σε ενδιαφερει περισσοτερο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Yποτροφια μπορω να λαβω ως προς οποιοδηποτε επιστημονικο κλαδο επιθυμω εγω ή υπαρχουν καποιοι στανταρ κλαδοι και εσυ επιλεγεις αυτον που σε ενδιαφερει περισσοτερο?
Υπάρχουν συγκεκριμένοι κλάδοι που μπορείς να διαλέξεις. Δεν νομίζω να παίρνουν π.χ. ιστορικούς σε μεταπτυχιακά μαθηματικών:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kleisthenis

Νεοφερμένος

Ο Kleisthenis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Yποτροφια μπορω να λαβω ως προς οποιοδηποτε επιστημονικο κλαδο επιθυμω εγω ή υπαρχουν καποιοι στανταρ κλαδοι και εσυ επιλεγεις αυτον που σε ενδιαφερει περισσοτερο?

Ασαφής ερώτηση. Οι υποτροφίες συνήθως δίνονται πάνω σε καποια αντικειμενα. Υπάρχουν υποτροφίες που δίνονται σε αριστους που μπορουν να σπουδάσουν ό,τι θελουν και υποτροφίες οι οποίες απευθύνονται σε φοιτητές για να σπουδάσουν ενα συγκεκριμενο αντικειμενο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris kn

Νεοφερμένος

Ο thodoris kn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας,εγω σκεφτομαι να κανω μεταπτυχιακο στη γλασκωβη στη τοξικολογια αλλα δεν εχω βρει υποτροφια για τον συγκεκρειμενο τομεα(μονο για βιοτεχνολογια),υπαρχουν πιθανοτητες να μπορεσω να την παρω δηλαδη με ενα καλο βαθμο πανεπιστημιου και διπλωματικη εργασια?

Aφου πρωτα τελειωσω το βιοχημικο στη λαρισα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας,εγω σκεφτομαι να κανω μεταπτυχιακο στη γλασκωβη στη τοξικολογια αλλα δεν εχω βρει υποτροφια για τον συγκεκρειμενο τομεα(μονο για βιοτεχνολογια),υπαρχουν πιθανοτητες να μπορεσω να την παρω δηλαδη με ενα καλο βαθμο πανεπιστημιου και διπλωματικη εργασια?

Aφου πρωτα τελειωσω το βιοχημικο στη λαρισα
Περίμενε πρώτα να δούμε τι θα γίνει αύριο αν θα επικρατήσει το Brexit ή το Bremain και μετά βλέπεις αν θα επιλέξεις την χώρα για μεταπτυχιακό.:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris kn

Νεοφερμένος

Ο thodoris kn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Η Γλασκωβη ειναι στη Σκωτια,θα επηρεαστει και αυτη σε πιθανο brexit?
To brexit δεν ειναι για βρετανια δηλαδη ουαλια και αγγλια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%97%CE%BD%CF%89%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF_%CE%92%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%BF
Αν σκοπεύεις να πας για μεταπτυχιακό εκεί καλό είναι να αρχίσεις να μαθαίνεις για την χώρα κάποια βασικά πράγματα.;)
ΥΓ. Η Σκωτία, δεν είναι ανεξάρτητη χώρα. Ορισμένοι αναλυτές υποστηρίζουν πως σε περίπτωση Brexit ίσως οι Σκωτσέζοι όντας πιο φιλοευρωπαίοι και δεδομένου των οικονομικών προβλημάτων που θα αντιμετωπίσει η χώρα αλλά και το ισχυρό εθνικιστικό κίνημα που υπάρχει στην Σκωτία ( κυβερνάει το Scottish National Party με πολύ ισχυρή πλειοψηφία στο τοπικό κοινοβούλιο), πιστεύεται πως ίσως σε διάστημα εντός 2 ετών να προκηρυχτεί δημοψήφισμα για ανεξάρτητη Σκωτία. Αλλά όλα αυτά είναι σενάρια, περιμένουμε τι θα γίνει αύριο που ψηφίζει όλη η Βρετανία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jaycut

Νεοφερμένος

Ο jaycut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Kαλήσπερα,ενδιαφερομαι για υποτροφιες για σπουδες στην αμερικη.Το εψαξα λιγο το θεμα και βρηκα το fullbright που παρεχει υποτροφια-οικονομικη ενισυχηση η οποια ομως ειναι μερικη δηλαδη ισχυει μονο για ενα χρονο,ενω το μεταπτυχιακο κραταει 2 ετη.Ξερει κανεις καποιο αλλο ιδρυμα που παρεχει υποτροφιες για μεταπτυχιακες σπουδες στην αμερικη?Και αν υπαρχει και ειναι και αυτην μερικη θα μπορουσα να παρω και τις δυο υποτροφιες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GordonGekko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GordonGekko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
καποιος με ΜΟ 8,15 εχει ελπιδες για καμια υποτροφια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Αν μιλάς για τα Ιδρύματα στην Ελλάδα, εξαρτάται από το ποιο τμήμα τελείωσες. Από την προσωπική μου εμπειρία, όχι, θες πάνω από 9 για να έχεις ελπίδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina_kl

Νεοφερμένος

Η Katerina_kl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Ανάλογα που θες να κάνεις μεταπτυχιακό. Εγώ έχω βρει υποτροφία για Γαλλία που ζητούν μέσο όρο πάνω από 7,5 οπότε δες που στοχεύεις και ψάχνεις αναλόγως! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billtimex

Νεοφερμένος

Ο billtimex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Γεια σας
Θα ήθελα να ρωτήσω τι χρειάζεται κάποιος (π.χ. βαθμός πτυχίου και λοιπές ικανότητες) για να έχει ρεαλιστικές ελπίδες να κερδίσει κάποια υποτροφία για μεταπτυχιακό στο εξωτερικό από οποιοδήποτε ίδρυμα (π.χ. Ονάση κτλ).Δεν ενδιαφέρομαι για τις προυποθέσεις που απαιτούνται για την αίτηση (τις έχω διαβάσει) άλλα τι χρειάζεται για να είναι ρεαλιστικά πιθανό να γίνει η αίτηση δεκτή.Αν κάποιος έχει κερδίσει μια οποιαδήποτε τέτοια υποτροφία θα εκτιμούσα τη βοήθεια του
Ευχαριστώ εκ τω προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δες στο θέμα "Υποτροφίες για μεταπτυχιακές σπουδές στο εξωτερικο".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofsme

Νεοφερμένος

Η sofsme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα. Θα ήθελα κι εγώ με τη σειρά μου να κάνω ορισμένες ερωτήσεις μιας και πλησιάζω προς την αποφοίτηση. Στην καλύτερη των περιπτώσεων θα έχω ένα πτυχίο νομικής κοντά στο οκτώ, κάνοντας παράλληλες σπουδές στα οικονομικά και δουλεύοντας πάνω στο βασικό αντικείμενο σπουδών μου από τα μέσα της φοίτησής μου μέχρι το τέλος αυτής. Όπως καταλαβαίνετε δυσκολεύομαι να έχω κορυφαίες επιδόσεις γιατί συνδυαζω τρία διαφορετικά πράγματα. Να φανταστώ πως δεν έχω ελπίδες για κάποια υποτροφία έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top