Τέλος χρόνου για τους αιώνιους φοιτητές - Διαγράφονται στα 8 χρόνια!

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
H μαιευτικη Τει Αθηνας,εχει περασει απο εξωτερικη αξιολογηση και απεσπασε διθυραμβικα σχολια!
Ειναι τοσο υψηλο το επιπεδο,που επρεπε λεει,να ειμαστε σε πανεπιστημιακο τμημα..
Υψηλου επιπεδου σπουδες..Μαλιστα διοργανωνει, μεταπτυχιακο απο κοινου με το τμημα Ιατρικης του Καποδιστριακου πανεπιστημιου Αθηνων με θεμα ''ερευνα στη γυναικεια αναπαραγωγη''.. Η βαση ειναι υψηλη,για τμημα Τει..Περσυ ηταν 15000,καπου εκει..:)

Το μονο αρνητικο,ειναι το κτηριο..Γιατι δυστυχως,δεν ειμαστε στα κεντρικα που ειναι τελεια,αλλα σε ενα παραρτημα..
Και οτι εστιαζουμε περισσοτερο σε ιατρικα μαθηματα,παρα σε μαιευτικα..

Για του λογου το αληθες:

https://www.teiath.gr/userfiles/vvivi...ikhs_greek.pdf
Yea, οι αξιολογήσεις της ΑΔΙΠ λένε μόνο αλήθειες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
βλεπεις chris ποσο γρηγορα αναγκαστηκες να απολογηθεις και ποσο γρηγορα επιβεβαιωθηκαν τα λεγομενα μου...

η απαντηση στο θεμα αυτο βρισκεται(διχως ιχνος αλαζονειας) στις τελευταιες μου απαντησεις...τιποτα λιγοτερο,τιποτα περισσοτερο

τα προβληματα στα πανεπιστημια ειναι σοβαρα,αλλα αλλου τυπου...και ειναι αυτα τα "αλλου τυπου" προβληματα που θα αλλαξουν την πραγματικοτητα των πανεπιστημιων...αλλα δεν τα αγγιζει κανεις και χτυπανε το σαμαρι για να λενε πως "παραγουν εργο" κατι σαν τις πανελληνιες που τις αλλαζουν τα φωτα καθε τρεις και λιγο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Γιατί να μην επιβάλλονται δίδακτρα στους προπτυχιακούς φοιτητές που ξεπερνούν τον προβλεπόμενο χρόνο σπουδών (ν+2 για πλήρη και 2ν για μερική φοίτηση); Γίνεται και σε άλλες χώρες και αποτελεί κίνητρο για να πάρει ο φοιτητής το πτυχίο του όσο πιο γρήγορα γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
ισως γιατι η ελλαδα ειναι η τελευταια τρυπα του ζουρνα ,χωρα της κρισης και οχι της δυσης με 60 φευγα % ανεργια στους νεους

οι "αλλες χωρες" εχουν και "αλλες συνθηκες"

επειδη το λακωνιζειν εστι φιλοσοφειν παροιμια που κολαει εδω ειναι το "ουκ αν λαβοις παρα του μη εχοντος"

συγγνωμη αν γινομαι λιγο βιτριολικος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Γιατί να μην επιβάλλονται δίδακτρα στους προπτυχιακούς φοιτητές που ξεπερνούν τον προβλεπόμενο χρόνο σπουδών (ν+2 για πλήρη και 2ν για μερική φοίτηση); Γίνεται και σε άλλες χώρες και αποτελεί κίνητρο για να πάρει ο φοιτητής το πτυχίο του όσο πιο γρήγορα γίνεται.

αυτό που λες θα μπορούσε να προκαλέσει πολύ ξεσηκωμό αν γινόταν!Θα αποτελούσε κίνητρο μεν αλλά όχι την κατάλληλη λύση!Πολύ απλά εάν κάποιος ξεπεράσει το όριο χρόνων δεν παίρνει πτυχίο!Θα πρέπει να έχει τη κατάλληλη ωριμότητα από μόνος του και να είναι συνειδητοποιημένος έτσι ώστε να την τελειώσει!Άλλωστε ''λεφτά ΔΕΝ υπάρχουν πια!''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
βλεπεις chris ποσο γρηγορα αναγκαστηκες να απολογηθεις και ποσο γρηγορα επιβεβαιωθηκαν τα λεγομενα μου...

η απαντηση στο θεμα αυτο βρισκεται(διχως ιχνος αλαζονειας) στις τελευταιες μου απαντησεις...τιποτα λιγοτερο,τιποτα περισσοτερο

τα προβληματα στα πανεπιστημια ειναι σοβαρα,αλλα αλλου τυπου...και ειναι αυτα τα "αλλου τυπου" προβληματα που θα αλλαξουν την πραγματικοτητα των πανεπιστημιων...αλλα δεν τα αγγιζει κανεις και χτυπανε το σαμαρι για να λενε πως "παραγουν εργο" κατι σαν τις πανελληνιες που τις αλλαζουν τα φωτα καθε τρεις και λιγο...

Μα δεν απολογήθηκα κάπου. Μάλλον δεν ξέρεις να διαβάζεις Ελληνικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas83

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostas83 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Καταρχάς έχω ξεπεράσει το 2ν και κατά δεύτερον όταν πήγα να κάνω διακοπή σπουδών πριν μερικά χρόνια, μου είπανε ότι δεν γίνεται, επειδή έχω περάσει πριν το 2008 και δεν ισχύει η διακοπή σπουδών για τους παλιότερους.. Αυτό άλλαξε πριν από 6 μήνες, οπότε και έκανα τη διακοπή τελικά.. Και δεν νομίζω ότι είμαι η μόνη περίπτωση, ξέρω από τον κοινωνικό μου περίγυρο 2 παιδιά ακόμη που αντιμετωπίζουν τον ίδιο κίνδυνο διαγραφής και έχουν σοβαρά προβλήματα υγείας.. Για αυτό ανέφερα, ότι θα πρέπει να δοθεί μια παράταση από το αρμόδιο υπουργείο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ

Νεοφερμένος

Ο ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Κανονικά και κατά την ορθότερη γνώμη το δικαίωμα της αναστολής φοιτητικής ιδιότητας / διακοπής φοίτησης έστω μέχρι 8 εξάμηνα ισχύει και για τους παλαιότερους φοιτητές, διότι το περιελάμβανε με ρητή διάταξή του και ο νόμος 1268/1982 στο άρθρο 29 παράγραφος 10 και το διευκρίνισε με επανειλημμένες δηλώσεις της η κυρία Γιαννάκου και η κυρία Διαμαντοπούλου. Αυτό βοηθάει ώστε να μην τρέχει η νέα προθεσμία εις βάρος ανθρώπων που για λόγους ανωτέρας βίας κωλύονται να σπουδάσουν ή είναι άρρωστοι κλπ. Οποιαδήποτε άλλη ερμηνεία είναι εκ του πονηρού.Μάλιστα στον προηγούμενο νόμο πλαίσιο 1268/1982 η διακοπή φοίτησης θεσμοθετείτο ως αναβολή επ' αόριστον, διότι κανείς δεν έχει συμβόλαιο με το Θεό ποια συμφορά ή αρρώστια θα του τύχει και αν πρέπει ντε και καλά να διαρκέσει 8 εξάμηνα...Να θυμίσω χαρακτηριστικά ότι πρόσφατα ένας νεότατος φοιτητής νομικής (21 χρόνων) έμεινε ανάπηρος από ορθοπεδικό πρόβλημα που προκάλεσε μόνιμη κύρτωση 90 μοιρών στη σπονδυλική του στήλη και τελικά χειρουργήθηκε από τον καθηγητή Δαμιανό Σακκά, διάσημο νευροχειρούργο, μετά από πολύμηνη αναμονή και νοσηλεία. Γενικότερα η ζωή επιφυλάσσει πλήθος δυσάρεστων εκπλήξεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Διαβάζω αυτά που ήδη γράψατε και έχω να πω την περίπτωσή μου.. Καταρχάς είμαι άτομο με 67% αναπηρία που οφείλεται σε ψυχιατρική πάθηση και χρωστάω αρκετά μαθήματα.. Πιστεύετε ότι πρέπει να διαγραφώ? Δηλαδή το μείζον πρόβλημα των ελληνικών πανεπιστημίων είναι οι αιώνιοι φοιτητές? Πάσχω από μια μακροχρόνια σοβαρή πάθηση και παίρνω φάρμακα εδώ και 7 χρόνια.. Η καθημερινότητά μου είναι ήδη αρκετά δύσκολη και έχω επιλέον και το άγχος μήπως διαγραφώ.. Πιστεύετε ότι με τη διαγραφή τη δικιά μου και γενικά περιπτώσεων σαν τη δικιά μου θα εξασφαλιστούν ως δια μαγείας όλα τα προβλήματα των ελληνικών πανεπιστημίων? Ότι τι δηλαδή θα φύγει η σαβούρα? Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τη στάση μερικών να αντιμετωπίζονται άτομα σαν την περίπτωσή μου σαν ανεπιθύμητοι.. Κι εγώ με πανελλήνιες εξετάσεις πέρασα, με την αξία μου και δε μου χαρίστηκε τίποτα και ακόμα σπουδάζω και μακριά από το σπίτι μου συν τοις άλλοις, πράγμα που με δυσκολεύει αρκετά.. Επιπλέον στη σχολή τη δικιά μου, δεν μπορούσα καν να κάνω διακοπή φοίτησης μέχρι το προηγούμενο εξάμηνο και γενικά υπάρχει τεράστια έλλειψη ενημέρωσης στο θέμα αυτό.. Δηλαδή είναι τόσο δύσκολο να δοθεί μια παράταση από το υπουργείο για μας τους φοιτητές με σοβαρά προβλήματα υγείας? Για όνομα του Θεού, πάνω απ' όλα ας είμαστε άνθρωποι, εγώ αυτά είχα να πω..

Το πρόβλημά σου είναι απόλυτα σεβαστό αλλά αποτελεί την μειοψηφία των αιώνιων φοιτητών. Όπως και γενικά όποιο πρόβλημα υγείας προκύψει.
Δεν νομίζω να βρεις πολλούς εδώ μέσα να λένε αβέρτα "διαγράψτε τους αιώνιους" και να συμπεριλαμβάνουν και την δική σου κατηγορία και την κατηγορία της μερικής φοίτησης λόγω οικονομικών προβλημάτων. (Και αν υπάρχουν γενικά, έχουν κάλο στον εγκέφαλο που τα βάζουν όλα στο ίδιο τσουβάλι).
Όπως έγραψα και πιο πάνω, η πλειοψηφία των αιώνιων είναι παραταξιακοί, βολεψάκηδες ή παντελώς αδιάφοροι για την σχολή τους (θες πέρασαν από σπόντα, θες απογοητεύτηκαν αλλά δεν είχαν κουράγιο να σηκωθούν να φύγουν), αλλά ο κώλος τους παίρνει φωτιά μόνο όταν κινδυνεύουν να χάσουν τα δικαιώματα φοίτησης. Να πάρει φωτιά ο κώλος τους επειδή χρωστάνε σταθερά τα μισά μαθήματα και το πτυχίο αχνοφαίνεται τα τελευταία άπειρα χρόνια, ούτε καν.

Αυτό είναι το Πανεπιστήμιο? Όταν μπαίνεις στην Τριτοβάθμια, έχεις κάποιες υποχρεώσεις. Το ότι τα πράγματα είναι πιο λάσκα πολλές φορές από την δευτεροβάθμια, δεν σημαίνει ότι θα χαλαρώσουμε το σκοινί και όσο πάει. Κανείς δεν έχει "απαίτηση" από κανέναν να τελειώσει στην ώρα του και να μην αφήνει 100 μαθήματα σε κάθε εξεταστική, ειδικά με τις αντιξοότητες που ανέφερε ο Γεράσιμος παραπάνω. Όταν όμως μια πλειοψηφία φοιτητών καταφέρνει και τελειώνει στο προβλεπόμενο διάστημα (γιατί το ότι τα βιβλία δεν έρχονται στην ώρα τους, οι απεργίες, οι καταλήψεις και οι μαλάκες καθηγητές αφορούν τους πάντες), δεν πρόκειται να γυρίσω να δώσω άφεση σ' αυτόν που ξεπέρασε τα ν+2 και δεν ξέρει καν τι χρώμα έχει η σχολή του απέξω και πού πέφτει το αμφιθέατρο. (Και ξαναλέω, δεν μιλάω ούτε για σοβαρό πρόβλημα υγείας, ούτε για οικονομικά προβλήματα, και γενικώς αφήνω στην άκρη ΣΟΒΑΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ που μπορούν να αναστείλουν την φοίτηση).

Ας μπουν λοιπόν κριτήρια για τους αιώνιους φοιτητές. Έχεις οικονομικό πρόβλημα, πρέπει να δουλέψεις, έχεις περάσει τα 2ν και χρωστάς 15 μαθήματα? Ωραία, έχεις μια διορία 3 εξεταστικών να περάσεις το 70% των μαθημάτων για να μην διαγραφείς (τυχαίο παράδειγμα). Έχεις σοβαρό πρόβλημα υγείας? Το ίδιο. Έχεις κάποιο άλλο σοβαρό πρόβλημα (κάτι που δεν μπορώ να σκεφτώ αυτήν την στιγμή)? Επίσης.
Είσαι παρτάκιας ή αδιάφορος, και έχεις περάσει 5 μαθήματα από τα 60 χωρίς σοβαρό προφανή λόγο σ' αυτά τα ν+2? Over and out.
Απλά είναι τα πράγματα, ούτε όλα άσπρο ούτε όλα μαύρο.

Και όσο για το αν θα μας σώσει η διαγραφή των αιώνιων, όχι δεν θα μας σώσει. Κάποια στιγμή όμως πρέπει να μπαίνουν κάποια όρια. Αυτοί οι άνθρωποι είναι ενήλικοι και σε θέση να αποφασίζουν για το μέλλον τους, το να τους έχει το Πανεπιστήμιο να τους νταντεύει μήπως και σε 6 χρόνια περάσουν κανένα μάθημα, για μένα είναι επιεικώς απαράδεκτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
Κανονικά και κατά την ορθότερη γνώμη το δικαίωμα της αναστολής φοιτητικής ιδιότητας / διακοπής φοίτησης έστω μέχρι 8 εξάμηνα ισχύει και για τους παλαιότερους φοιτητές, διότι το περιελάμβανε με ρητή διάταξή του και ο νόμος 1268/1982 στο άρθρο 29 παράγραφος 10 και το διευκρίνισε με επανειλημμένες δηλώσεις της η κυρία Γιαννάκου και η κυρία Διαμαντοπούλου. Αυτό βοηθάει ώστε να μην τρέχει η νέα προθεσμία εις βάρος ανθρώπων που για λόγους ανωτέρας βίας κωλύονται να σπουδάσουν ή είναι άρρωστοι κλπ. Οποιαδήποτε άλλη ερμηνεία είναι εκ του πονηρού.Μάλιστα στον προηγούμενο νόμο πλαίσιο 1268/1982 η διακοπή φοίτησης θεσμοθετείτο ως αναβολή επ' αόριστον, διότι κανείς δεν έχει συμβόλαιο με το Θεό ποια συμφορά ή αρρώστια θα του τύχει και αν πρέπει ντε και καλά να διαρκέσει 8 εξάμηνα...Να θυμίσω χαρακτηριστικά ότι πρόσφατα ένας νεότατος φοιτητής νομικής (21 χρόνων) έμεινε ανάπηρος από ορθοπεδικό πρόβλημα που προκάλεσε μόνιμη κύρτωση 90 μοιρών στη σπονδυλική του στήλη και τελικά χειρουργήθηκε από τον καθηγητή Δαμιανό Σακκά, διάσημο νευροχειρούργο, μετά από πολύμηνη αναμονή και νοσηλεία. Γενικότερα η ζωή επιφυλάσσει πλήθος δυσάρεστων εκπλήξεων.

ναι αλλα τοτε δεν υπηρχε λογος να παρουν αναβολη,να κινησουν αυτες τις διαδικασιες καθως δενυ πηρχε οριο στην φοιτηση,μπορουσαν να παραμενουν φοιτητες χωρις να δινουν μαθηματα και δεν υπηρχε κανενα απολυτως προβλημα..

γενικως εγω λεω ειναι οκ να μπει καποιο οριο,ωστοσο να καλυπτονται και οι πολλες περιπτωσεις σαν του παιδιου...αρχικα απλα οποιος δεν εχει δωσει εδω και δυο χρονια μαθημα και δεν ερθει να κανει αιτηση για συνεχιση σπουδων να διαγραφεται...κατοπιν σε ολους τους παλιους να δοθουν 3 χρονια και κατοπιν διαγραφη...και στους νεους να δινονται 2 χρονια επιπλεον για την σχολη τους,3 για πολυτεχνειο και ιατρικη...και φυσικα ξαναλεω να μην ισχυουν τα περαιτερω ορια για ειδικες ομαδες,ασθενεις ,εργαζομενους κ.λπ

οκ αυτο το πλαισιο θα ηταν ενταξει,ομως να μην ξεχναμε πως ουσιαστικα με αυτην την κουβεντα αποπροσανατολιζομαστε..διοτι το πανεπιστημιο δεν επιβαρυνεται οικονομικα απο τους αιωνιους,οι οποιοι ουτε και πατανε (εξ ορισμου)οι περισσοτεροι,οποτε καμια επιβαρυνση και στις υποδομες..
τα προβληματα ειναι αλλα(αναφερθηκα παραπανω) και εκει πρεπει να εστιασει ενα υπουργειο παιδειας που σεβεται τον εαυτο του...ακομα και αν δεν υφισταται κανενα χρονικο οριο στις σπουδες προβλημα ουσιαστικα δεν θα υπαρξει

οι πρωτοι βασει νομου διαγραφονται αν δεν καναν εγγραφη σε δυο σερι εξαμηνα και οι επομενοι μετα την επαναληπτικη του 13-14 αν δεν κανω λαθος κ.ο.κ
ολα αυτα αν δεν κρινει ο οργανισμος (το ιδρυμα; ) αλλιως...εγω λεω πως πρεπει να δοθει εκ νεου μια αναβολη σε αυτα τα πιεστικα ορια (αφου μιλαμε για πρωτοφανη κριση που καμποσους τους αφησε εκτος νυμφωνος δουλειας,οποτε τι να κανουν ολοι αυτοι; ειναι πιθανον απο το να καθονται σπιτι να θελησουν να επιτρεψουν για να εμπλουτισουν το βιογραφικο τους)και επισης επειδη να προβλεπεται ενα πλαισιο που να καλυπτει παιδια με ασθενειες κ.λπ σε αυτους δεν χρειαζονται ορια,καθως λειτουργουν με δυσμενεστερους ορους συγκριτικα με τους αλλους συμφοιτητες τους,δεν εχουν τις ιδιες ευκαιριες(υπαρχουν και χρονια προβληματα υγειας),οποτε απαιτειται μια ελαστικοτητα

να μην ειμαστε ακριβοι στα πιτουρα και φτηνοι στα αλευρι...τα παιδια μπηκαν με το σπαθι τους...να κοιταξουν να μειωσουν τον αριθμο των σχολων...να γινει αξιολογηση των ιδρυματων...χρηματοδοτηση και ελεγχος...αυτα καινε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top