Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 69,104 εγγεγραμμένα μέλη και 2,482,814 μηνύματα σε 79,148 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 278 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Αίτηση πανελληνίων και απορίες

Γιάννης/98

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης/98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 22 μηνύματα.

O Γιάννης/98 έγραψε: στις 19:25, 23-01-19:

Λοιπόν μου έχει δημιουργηθεί η εκης απορία
Όποιος μπορεί ας βοηθήσει όσο μπορεί. Σκοπεύω να δωσω πανελλήνιες φέτος ( απόφοιτος) και έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι για την αίτηση για τίς πανελλήνιες. Δηλαδή εννοώ, πως δεν ξετω τι δικαιολογητικά χρειάζονται λόγω του ότι εομαι απόφοιτος και δεν γνωρίσω εάν χρειάζεται κάτι επιπλέον και συγκεκριμένα στην περίπτωσή μου. Επειδή έχω ξένη καταγωγή μήπως χρειάζεται τίποτα άλλο από αυτά που θυμάμαι από τότε που ήταν να δώσω λόγω του ότι είμαι απόφοιτος και έχω ξένη καταγωγή ή δίνω κανονικά απλώς με το φωτοαντιγραφο του απολυτηρίου, το διαβατήριο και μια φωτογραφία επειδή αυτά ξέρω πως πρέπει να προσκομίσει καππιος απόφοιτος ή χρειάζεται τίποτα επιπλέον;
Και τελευταίο από ότι θυμάμαι έπρεπε να στείλω και πιστοποιητικό γέννησης όταν έδινα ή αυτό ήταν για το απολυτήριο μονο και όχι για τις πανελλήνιες; Επειδή αν χρειάζεται ξανα είναι διαδικασία ολόκληρη επειδή πρέπει το πάρω από την χώρα καταγωγής μου να το κάνω και μετάφραση.
Όποιος γνωρίζει οτιδήποτε ας μου πει τι πρέπει να κάνω. Επειδή δεν θέλω να πάω για την αίτηση και να μου ζητήσουν και άλλα δικαιολογητικά από όσα ήδη ξέρω ότι χρειάζονται.
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Λένω

Επιφανές Μέλος

H Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,192 μηνύματα.

H Λένω έγραψε: στις 09:25, 24-01-19:

1) Φωτοαντίγραφο του τίτλου απόλυσης,
2) Επίδειξη ταυτότητας ή διαβατηρίου.
2
Παράθεση

Galaxy

Φοιτητής

H Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα) . Έχει γράψει 348 μηνύματα.

H Galaxy έγραψε: στις 12:27, 24-01-19:

Ποτε ακριβως πρεπει να παμε εμεις οι αποφοιτοι για την αιτηση?
1
Παράθεση

Λένω

Επιφανές Μέλος

H Λένω έγραψε: στις 12:51, 24-01-19:

Αρχική Δημοσίευση από Galaxy
Ποτε ακριβως πρεπει να παμε εμεις οι αποφοιτοι για την αιτηση?
Κάθε χρόνο ανακοινώνονται οι ακριβείς ημερομηνίες οι οποίες είναι μέσα στον μήνα Μάρτιο (συνήθως μέσα με τέλη Μαρτίου). Οι ημερομηνίες αυτές είναι κοινές για τους μαθητές της Γ΄Λυκείου και για τους αποφοίτους.
3
1
Παράθεση

Γιάννης/98

Νεοφερμένος

O Γιάννης/98 έγραψε: στις 17:17, 24-01-19:

Αρχική Δημοσίευση από Λένω
1) Φωτοαντίγραφο του τίτλου απόλυσης,
2) Επίδειξη ταυτότητας ή διαβατηρίου.

Δηλαδή δεν χρειάζεται τίποτα περισσότερο μόνο αυτά?
Ευχαριστώ
1
Παράθεση

Guest 233831

Guest

Έχει γράψει n/a μηνύματα.

O Guest 233831 έγραψε: στις 23:52, 24-01-19:

Και φωτογραφια νομιζω,αλλα μπορεις να την πας και μια δυο βδομαδες πριν της πανελληνιες
1
Παράθεση

Galaxy

Φοιτητής

H Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα) . Έχει γράψει 348 μηνύματα.

H Galaxy έγραψε: στις 13:48, 25-01-19:

εγω που τελικα πηγα χτες μου ειπαν ταυτοτητα και το περσινο καρτελακι πανελληνιων
Παράθεση

Γιάννης/98

Νεοφερμένος

O Γιάννης/98 έγραψε: στις 16:37, 25-01-19:

εγω που τελικα πηγα χτες μου ειπαν ταυτοτητα και το περσινο καρτελακι πανελληνιων
Χρειάζεται το καρτελακι?
Εγώ ηταν να δώσω το 2017 από θεωρητική τελικά δεν πήγα να δώσω. Επειδή μετάνιωσα που πήγα θεωρητική κ θα δώσω φέτος για οικονομικά, χρειάζεται και στην περίπτωση μου καρτελακι; Δεν νομίζω ????

Αρχική Δημοσίευση από mir
Και φωτογραφια νομιζω,αλλα μπορεις να την πας και μια δυο βδομαδες πριν της πανελληνιες
Η φωτογραφία είναι βέβαιο πως χρειάζεται θα χρειαστεί για το καρτελακι.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιάννης/98 : 25-01-19 στις 16:37. Αιτία: AutoMerge
Παράθεση

Guest 545651

Guest

O Guest 545651 έγραψε: στις 17:13, 25-01-19:

Καλησπερα!
Θα η θελα να ρωτησω κατι σχετικα με τις πανελληνιες, αν και δεν ξερω αν ειναι το καταλληλο topic για να εκφρασω την απορια μου.
Περασα το 2014 σε μια σχολη, την οποια πρακτικα τελειωνω (λογικα) τον Σεπτεμβρη, καθως χρωσταω δυο μαθηματα.
Παραλληλα φετος προετοιμαζομαι για πανελληνιες στην θεωρητικη κατευθυνση, μιας και το ονειρο μου απο μικρη ηταν η Νομικη, και θελω να την κυνηγησω.
Θελω να ρωτησω, αν υπαρξει καποιο θεμα και δνε καταφερω να περασω τα μαθηματα που χρωσταω φετος, μπορω να δωσω κανονικα 10% του χρονου, χωρις να γραφτω σε καποια καινουρια σχολη, μιας και απαγορευεται η παραλληλη φοιτηση σε δυο σχολες?
Παράθεση

Galaxy

Φοιτητής

H Galaxy έγραψε: στις 19:56, 25-01-19:

Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης/98
Χρειάζεται το καρτελακι?
Εγώ ηταν να δώσω το 2017 από θεωρητική τελικά δεν πήγα να δώσω. Επειδή μετάνιωσα που πήγα θεωρητική κ θα δώσω φέτος για οικονομικά, χρειάζεται και στην περίπτωση μου καρτελακι; Δεν νομίζω ????
δεν εχω ιδεα, καλυτερα να ρωτησεις το σχολειο σου. Ισως χρειαζεται το καρτελακι για τον κωδικο υποψηφιου, ο οποιος νομιζω δεν αλλαζει...
Παράθεση

Λένω

Επιφανές Μέλος

H Λένω έγραψε: στις 21:02, 25-01-19:

Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης/98
Χρειάζεται το καρτελακι?
Σύμφωνα με την εγκύκλιο υποβολής αίτησης συμμετοχής στις πανελλαδικές που εκδίδεται κάθε χρόνο, αναφέρονται μόνο αυτά τα δύο που σου είπα. Δες εδώ στο τέλος της 3ης σελίδας http://www.minedu.gov.gr/publication...16_exet_eg.pdf

Αρχική Δημοσίευση από powerful_girl
Καλησπερα!
Θα η θελα να ρωτησω κατι σχετικα με τις πανελληνιες, αν και δεν ξερω αν ειναι το καταλληλο topic για να εκφρασω την απορια μου.
Περασα το 2014 σε μια σχολη, την οποια πρακτικα τελειωνω (λογικα) τον Σεπτεμβρη, καθως χρωσταω δυο μαθηματα.
Παραλληλα φετος προετοιμαζομαι για πανελληνιες στην θεωρητικη κατευθυνση, μιας και το ονειρο μου απο μικρη ηταν η Νομικη, και θελω να την κυνηγησω.
Θελω να ρωτησω, αν υπαρξει καποιο θεμα και δνε καταφερω να περασω τα μαθηματα που χρωσταω φετος, μπορω να δωσω κανονικα 10% του χρονου, χωρις να γραφτω σε καποια καινουρια σχολη, μιας και απαγορευεται η παραλληλη φοιτηση σε δυο σχολες?
Αυτό που απαγορεύεται "δια ροπάλου" είναι να υπάρχουν έστω και μικρά αλληλοκαλυπτόμενα διαστήματα που να είσαι γραμμένη σε δυο σχολές συγχρόνως. Αν υπάρξει κάποιο πρόβλημα φέτος, ασφαλώς και μπορείς του χρόνου να κάνεις μηχανογραφικό για το 10%.
1
Παράθεση

Γιάννης/98

Νεοφερμένος

O Γιάννης/98 έγραψε: στις 21:18, 25-01-19:

δεν εχω ιδεα, καλυτερα να ρωτησεις το σχολειο σου. Ισως χρειαζεται το καρτελακι για τον κωδικο υποψηφιου, ο οποιος νομιζω δεν αλλαζει...

Εγω θα το πάρω και αν το το θέλουν θα το δώσω.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιάννης/98 : 25-01-19 στις 21:26. Αιτία: AutoMerge
Παράθεση

olivi@

Συντονίστρια

H olivi@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μαθηματικών ΕΚΠΑ (Αθήνα) . Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.

H olivi@ έγραψε: στις 21:46, 25-01-19:

Δεν χρειάζεται το καρτελάκι, θα σου βγάλουν άλλο προφανώς.
Παράθεση

Guest 545651

Guest

O Guest 545651 έγραψε: στις 12:27, 26-01-19:

Αρχική Δημοσίευση από Λένω
Σύμφωνα με την εγκύκλιο υποβολής αίτησης συμμετοχής στις πανελλαδικές που εκδίδεται κάθε χρόνο, αναφέρονται μόνο αυτά τα δύο που σου είπα. Δες εδώ στο τέλος της 3ης σελίδας http://www.minedu.gov.gr/publications/docs2018/180316_exet_eg.pdf

Αυτό που απαγορεύεται "δια ροπάλου" είναι να υπάρχουν έστω και μικρά αλληλοκαλυπτόμενα διαστήματα που να είσαι γραμμένη σε δυο σχολές συγχρόνως. Αν υπάρξει κάποιο πρόβλημα φέτος, ασφαλώς και μπορείς του χρόνου να κάνεις μηχανογραφικό για το 10%.
Σε ευχαριστώ πολύ που απάντησες! Αυτό που με προβληματίζει είναι αν μπορώ να κάνω 10% χωρίς να γραφτώ σε κάποια σχολή. Έστω δηλαδή ότι περνάω, δεν γραφομαι φέτος και γραφομαι με 10% του χρόνου, γίνεται κανονικά έτσι;
Παράθεση

Λένω

Επιφανές Μέλος

H Λένω έγραψε: στις 12:49, 26-01-19:

Αρχική Δημοσίευση από powerful_girl
Σε ευχαριστώ πολύ που απάντησες! Αυτό που με προβληματίζει είναι αν μπορώ να κάνω 10% χωρίς να γραφτώ σε κάποια σχολή. Έστω δηλαδή ότι περνάω, δεν γραφομαι φέτος και γραφομαι με 10% του χρόνου, γίνεται κανονικά έτσι;

Η σχετική εγκύκλιος αναφέρει κατά λέξη: "Όσοι απόφοιτοι είναι υποψήφιοι για το 10%, συμμετέχουν στη διαδικασία επιλογής με τα μόρια που είχαν επιτύχει στην τελευταία τους εξέταση". Δεν αναφέρει πουθενά ότι θα πρέπει να είχες εγγραφεί σε κάποια σχολή.
Παράθεση

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γρεβενά (Γρεβενά). Έχει γράψει 2,788 μηνύματα.

O DumeNuke έγραψε: στις 15:36, 26-01-19:

Το 10% για πόσα χρόνια ισχύει?
Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Τιμώμενο Μέλος

H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,162 μηνύματα.

H Eileen έγραψε: στις 16:07, 26-01-19:

Αρχική Δημοσίευση από DumeNuke
Το 10% για πόσα χρόνια ισχύει?

Νομίζω 2 έτη. Και η κατανομή των θέσεων γίνεται 60% σε αυτούς που έδωσαν πριν ένα χρόνο και 40% σε αυτούς που εξετάσθηκαν πριν 2.
2
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια