Νοσηλευτική ή Φαρμακευτική;

Ήλια Γ.

Νεοφερμένος

Η Ήλια Γ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά,καταρχάς συγχαρητήρια σε όσους έδιναν φέτος πανελλήνιες.Επειτα θα ήθελα να ακούσω την άποψή σας σε ένα θέμα που με απασχολεί.

Εγώ φέτος έδινα πρώτη φορά πανελλήνιες και πέρασα Νοσηελυτικη στο πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής.Μια σχολή που δεν είχα ιδιαίτερα στο μυαλό μου αλλά κάνοντας μια έρευνα διαπίστωσα ότι έχει υπέροχα μαθήματα. Αρχικά είχα σκεφτεί να ξανά δώσω πανελλήνιες με σκοπό ίσως (αν όλα πάνε καλά) να περάσω φαρμακευτική.Αυτη η σκέψη είχε την υποστήριξη των καθηγητών μου οι οποίοι θεώρουν ότι μπορώ να πετύχω κάτι καλύτερο.Τα μαθήματα της φαρμακευτικής είναι σχετικά ενδιαφέροντα για μένα.Και τώρα η απορία μου είναι η εξής:να πάω νοσηλευτική επειδή έχει πολύ ενδιαφέροντα μαθήματα ακομα και αν δεν ειχα ποτε στο μυαλο μου αυτη τη Σχολή ή να ξανά δώσω μήπως καταφερω να περασω φαρμακευτικη που τα μαθηματα της φαινονται καλα και ηταν ο αρχικος μου στοχος;
Έχοντας κατά νου πάντα την αποκατάσταση οποία μπορεί βέβαια να υπάρξει...
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Εγω θα σου έλεγα να πας να παρακολουθησεις μερικα μαθηματα αυτο το εξαμηνο, μπορει να σου αρεσουν. Η αποφαση σου εξαρταται απο το πως φανταζεσαι τον εαυτο σου σε λίγα χρόνια. Θα σου αρεσε να προσφερεις βοηθεια σε ανθρωπους σε νοσοκομεια και κλινικες? Να βλέπεις διάφορα ιατρικά περιστατικά και να παρέχεις πρωτες βοηθειες? Ή θα προτιμουσες να κανεις ερευνα? Ή μηπως εχει ήδη έτοιμο κάποιο φαρμακείο η οικογένειά σου στο οποίο θα μπορούσες να δουλεψεις? Μια φίλη μου πέρασε Νοσηλευτική και τελικά της άρεσε πολύ περισσότερο απ'ο,τι περιμενε και ανυπομονει να πάρει το πτυχίο της και να βρει δουλεια. Θα σου ελεγα να δωσεις μια ευκαιρια στη σχολή αφού τα μαθήματά της σου φαίνονται έστω και στο ελάχιστο ενδιαφέροντα! :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top