Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 69,167 εγγεγραμμένα μέλη και 2,484,333 μηνύματα σε 79,243 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 136 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Αναγνώριση από ΔΟΑΤΑΠ (πρ. ΔΙΚΑΤΣΑ)

Stf

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Stf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O Stf έγραψε: στις 01:33, 03-07-08:

Ξέρεις κανείς που μπορώ ν βρω τα αναγνωρισμένα τμήματα (του εξωτερικού) από το ΔΙΚΑΤΣΑ???

Το λινκ που δίνει το υπουργείο δεν ανοίγει... http://www.ypepth.gr/efarmoges/institutes.php
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

antonis273

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο antonis273 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O antonis273 έγραψε: στις 19:45, 03-07-08:

ΦΙλε μου δεν υπαρχει λιστα..
Καλυτερα να επικοινωνησεις μαζι τους.Παντως σε πληροφωρω οτι το ζητημα των σπουδων-επειδη με απασχολησε για αρκετο καιρο,ειναι δυσκολο.Μπορει να χρειαστει να δωσεις εδω καποια μαθηματα για να αναγνωριστει το πτυχιο σου..Παντως επικοινωνησε μαζι τους να εισαι σιγουρος.
Παράθεση

01011001 (Elric)

Φοιτητής

Ο Elric αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 394 μηνύματα.

O 01011001 έγραψε: στις 22:50, 03-07-08:

εδώ: http://62.103.84.30/2.php

έχει και στην Κούβα
Παράθεση

nistoso

Φοιτητής

Ο nistoso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O nistoso έγραψε: στις 19:13, 08-09-08:

http://www.doatap.gr/_html/recognised_institute.php
Παράθεση

chris_90 (Χρήστος)

Φοιτητής

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Αθήνας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,228 μηνύματα.

O chris_90 έγραψε: στις 22:39, 09-10-09:

Μια ισως και λιγο ακυρη απορια. Στη σχολη εχουμε καποια ατομα που παρακολουθουν τα εργαστηρια και εκει που σε μας γραφει αριθμο μητρωου σχολης, σ'αυτους γραφει "ΔΟΑΤΑΠ". Τι ακριβως σημαινει αυτο; Για να αναγνωριστει το πτυχιο πρεπει να δινεις και εργαστηρια;
Παράθεση

stefa_1 (Στέφανος)

Φοιτητής

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 156 μηνύματα.

O stefa_1 έγραψε: στις 00:16, 30-11-09:

Σκεφτομαι να παω Σερβια τον αλλο μηνα για να ξεκινησω μαθηματα γλωσσας ωστε του χρονου να παω για Αγγλικη φιλολογια.Μου ειπε ενας γνωστος ομως οτι σε χωρες της Ε.Ε οπως η Σλοβακια και η Τσεχια τα πτυχια αναγνωριζονται αμεσα.Τι ξερετε γιαυτο ?Δηλαδη απο τη Σερβια θα χρειαστει να δωσω εξετασεις αναγνωρισης και η διαδικασια μπορει να χρειαστει πολλους μηνες ?
Παράθεση

cheery

Φοιτητής

H cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 993 μηνύματα.

H cheery έγραψε: στις 00:48, 30-11-09:

Επειδη έχω γνωστό μου που ήρθε Ελλάδα με πτυχίο από το πανεπιστήμιο του Novi Sad , ξέρω πως ναι μεν η διαδικασία κράτησε ενα αρκετα μεγάλο χρονικό διαστημα, αλλά εξετάσεις δεν έδωσε .
Παράθεση

stefa_1 (Στέφανος)

Φοιτητής

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 156 μηνύματα.

O stefa_1 έγραψε: στις 18:59, 12-12-09:

Διαβασα αυτο σε μια σελιδα για το πανεπιστημιο comenius:
Δεν απαιτείται εξέταση ΔΟΑΤΑΠ (ΔΙΚΑΤΣΑ). Η αναγνώριση του Πτυχίου είναι άμεση σύμφωνα με την συνθήκη σύνδεσης της χώρας με την Ευρωπαϊκή Ένωση. Μετά την είσοδο της ΤΣΕΧΙΑΣ και της ΣΛΟΒΑΚΙΑΣ στην Ευρωπαϊκή Ένωση η ΒΟΥΛΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ κύρωσε τον νόμο προσχώρησης. Στις 27 Φεβρουαρίου 2004 δημοσιεύθηκε στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως (αρ.φύλλου 60) το πλήρες κείμενο του νόμου 3236. Ορίζει σαφώς πως η αναγνώριση είναι αυτόματη.
Δηλαδη εαν η αναγνωριση απο το δοαταπ γινεται σε μικρο διαστημα χωρις εξετασεις,ή εαν στη Σερβια απαιτουνται εξετασεις και δε σωνεις.

Να ρωτησω και κατι (λιγο ασχετο)
Ειδα πως στο IST μπορεις να σπουδασεις αγγλικη φιλολογια.Απο την στιγμη που το πανεπιστημιο στην αγγλια που συνεργαζεται με το IST αναγνωριζεται απο το ΔΟΑΤΑΠ,τοτε δεν μπορω να δουλεψω στο δημοσιο αφου αποφοιτησω απ αυτο το κολλεγιο,ακολουθωντας την κλασσικη διαδικασια αναγνωρισης του πτυχιου ?
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yozerehs : 03-09-19 στις 20:39. Αιτία: Ένωση μηνυμάτων.
Παράθεση

ybonni

Καθηγητής

H ybonni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και Καθηγητής . Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H ybonni έγραψε: στις 01:11, 25-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από chris_90
Μια ισως και λιγο ακυρη απορια. Στη σχολη εχουμε καποια ατομα που παρακολουθουν τα εργαστηρια και εκει που σε μας γραφει αριθμο μητρωου σχολης, σ'αυτους γραφει "ΔΟΑΤΑΠ". Τι ακριβως σημαινει αυτο; Για να αναγνωριστει το πτυχιο πρεπει να δινεις και εργαστηρια;

Όταν ένα μάθημα είναι σύνθετο, δηλαδη περιλαμβάνει θεωρία και εργαστήρια, τότε ένας φοιτητής που επιδιώκει να αναγνωρίσει το πτυχίο του, δίνοντας το συγκεκριμένο μάθημα, οφείλει να πάρει ολόκληρο το σύνθετο μάθημα, δηλαδή, θεωρία εργαστήρια εργαστήρια.
Παράθεση

plouplou (Μαρια)

Μαθητής Α' λυκείου

H Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H plouplou έγραψε: στις 16:36, 01-10-10:

ξερει καποιος αν αναγνωριζεται το πτυχιο σε αποφοιτους του MBS COLLEGUE?
Παράθεση

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

H Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών , Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 13,459 μηνύματα.

H Revekka έγραψε: στις 16:46, 01-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από plouplou
ξερει καποιος αν αναγνωριζεται το πτυχιο σε αποφοιτους του MBS COLLEGUE?
*Για ψάξε μέσα στο site του ΔΟΑΤΑΠ, μπορεί να το λέει.

http://www.doatap.gr/gr/index.php
1
1
Παράθεση

K.Sweden

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο K.Sweden αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 64 μηνύματα.

O K.Sweden έγραψε: στις 09:44, 12-07-13:

Παιδιά καλήσπέρα ο ΔΟΑΤΑΠ δεν είναι όραγανο αναγνώρισης επαγγελματικών προσόντων μου το επιβεβαίωσε και ένας αρμόδιος στο Υπουργείο παιδείας ο οργανισμός που το αναγνωρίζει είναι ο ΣΑΕΠ(Συνέδριο αναγνώρισης επαγγελματικών προσόντων)
Παράθεση

Mariazan

Νεοφερμένος

H Mariazan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H Mariazan έγραψε: στις 21:28, 13-11-13:

Εγώ πήρα το πτυχείο μου και το μεταπτυχιακό του πολιτικού μηχανικού από το εξωτερικό. Το ΔΟΑΤΑΠ με έβαλε να δώσω 5 μαθήματα:
- Οδοποιία 1
- Οδοποιία 2
- Αστική υδραυλική
- Δυναμική των κατασκευών
- Οπλισμένο σκυρ/μα

Μπορώ να επιλέξω την Σχολή που θα τα δώσω. Λένε οτι το ΕΜΠ και το ΑΠΘ είναι δύσκολα ενώ του Βόλου και της Ξάνθης πιο εύκολα.
Μήπως ξέρει κανείς ποιο είναι πιο εύκολο με βάση αυτά τα μαθήματα για να ξεμπερδέψω πιο γρήγορα???
Παράθεση

Civilara

Επιφανές Μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,160 μηνύματα.

O Civilara Farewell έγραψε: στις 21:33, 13-11-13:

Αρχική Δημοσίευση από Mariazan
Εγώ πήρα το πτυχείο μου και το μεταπτυχιακό του πολιτικού μηχανικού από το εξωτερικό. Το ΔΟΑΤΑΠ με έβαλε να δώσω 5 μαθήματα:
- Οδοποιία 1
- Οδοποιία 2
- Αστική υδραυλική
- Δυναμική των κατασκευών
- Οπλισμένο σκυρ/μα

Μπορώ να επιλέξω την Σχολή που θα τα δώσω. Λένε οτι το ΕΜΠ και το ΑΠΘ είναι δύσκολα ενώ του Βόλου και της Ξάνθης πιο εύκολα.
Μήπως ξέρει κανείς ποιο είναι πιο εύκολο με βάση αυτά τα μαθήματα για να ξεμπερδέψω πιο γρήγορα???
Αυτά τα μαθήματα είναι μόνο για ισοτιμία ή για ισοτιμία & αντιστοιχία;
Παράθεση

Mariazan

Νεοφερμένος

H Mariazan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H Mariazan έγραψε: στις 21:47, 13-11-13:

Έχω πάρει την ισοτιμία και αν δώσω επιτυχώς αυτά τα 5 μαθήματα παίρνω την αντιστοιχία.
Παράθεση

Civilara

Επιφανές Μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,160 μηνύματα.

O Civilara Farewell έγραψε: στις 16:29, 25-04-14:

Ν 3328/2005: ΔΟΑΤΑΠ και άλλες διατάξεις (με ενσωματωμένες όλες τις τροπολογίες)

Βρήκα μια ενδιαφέρουσα πρόταση σε άλλο forum για την αναδιάρθρωση του ΔΟΑΤΑΠ την οποία παραθέτω εδώ για σχολιασμό. Επειδή δεν είναι δική μου την γράφω με πλάγια γράμματα.

Όπως είναι γνωστό, σήμερα στον ΔΟΑΤΑΠ λειτουργούν δύο τμήματα αναγνώρισης (σύμφωνα με το νόμο 3328/2005):
Α΄ Τμήμα Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης
Β΄ Τμήμα Τεχνολογικής Εκπαίδευσης

Προτείνω την ίδρυση ενός τρίτου τμήματος αναγνώρισης που μπορεί να έχει τον τίτλο
Γ΄ Τμήμα Ανώτατης Εκπαίδευσης Ημεδαπής

Τα καθήκοντα του νεοϊδρυόμενου Γ΄ Τμήματος είναι τα εξής:

1) Απόδοση ισοτιμίας ή ισοτιμίας και αντιστοιχίας τίτλων σπουδών πρώτου κύκλου των ΤΕΙ της ημεδαπής με τίτλους σπουδών πρώτου κύκλου αντίστοιχης ειδικότητας των Πανεπιστημίων/Πολυτεχνείων της ημεδαπής
2) Απόδοση ισοτιμίας ή ισοτιμίας και αντιστοιχίας τίτλων σπουδών πρώτου κύκλου των Πανεπιστημίων/Πολυτεχνείων της ημεδαπής με τίτλους σπουδών πρώτου κύκλου αντίστοιχης ειδικότητας των ΤΕΙ της ημεδαπής

Αν κριθεί απαραίτητο μπορεί σε δεύτερη φάση το τμήμα Γ΄ να αναλάβει την απόδοση ισοτιμίας μεταξύ μεταπτυχιακών διπλωμάτων ειδίκευσης Πανεπιστημίων/Πολυτεχνείων και ΤΕΙ της ημεδαπής του ίδιου αντικειμένου (και το αντίστροφο)

Οι ορισμοί της ισοτιμίας και της ισοτιμίας και αντιστοιχίας, όπως περιλαμβάνονται στο νόμο 3328/2005, μπορούν να επεκταθούν χωρίς τροποποίηση και για το τμήμα Γ΄.

Για το σκοπό αυτόν πρέπει να ψηφιστεί τροπολογία στη βουλή η οποία θα τροποποιεί κατάλληλα το νόμο 3328/2005. Μετά την δημοσίευση σε νόμο της τροπολογίας, απαιτείται η έκδοση υπουργικής απόφασης σε ΦΕΚ στην οποία θα καθορίζονται οι τίτλοι σπουδών αντίστοιχης ειδικότητας μεταξύ τμημάτων (ή κατευθύνσεων των τμημάτων) Πανεπιστημίων/Πολυτεχνείων και ΤΕΙ.

Μερικά παραδείγματα αντίστοιχων ειδικοτήτων:

1) πτυχιούχος μηχανικός δομικών έργων τεχνολογικής εκπαίδευσης <=> διπλωματούχος πολιτικός μηχανικός πανεπιστημιακής εκπαίδευσης δομοστατικής κατεύθυνσης
2) πτυχιούχος μηχανικός έργων υποδομής τεχνολογικής εκπαίδευσης <=> διπλωματούχος πολιτικός μηχανικός πανεπιστημιακής εκπαίδευσης κατεύθυνσης μεταφορών και συγκοινωνιακής υποδομής
3) πτυχιούχος μηχανολόγος μηχανικός τεχνολογικής εκπαίδευσης <=> διπλωματούχος μηχανολόγος μηχανικός πανεπιστημιακής εκπαίδευσης
4) πτυχιούχος νοσηλευτικής τεχνολογικής εκπαίδευσης <=> πτυχιούχος νοσηλευτικής πανεπιστημιακής εκπαίδευσης
5) πτυχιούχος λογιστικής και χρηματοοικονομικής τεχνολογικής εκπαίδευσης <=> πτυχιούχος λογιστικής και χρηματοοικονομικής πανεπιστημιακής εκπαίδευσης

Η απόδοση ισοτιμίας και αντιστοιχίας με το παραπάνω σκεπτικό θα μειώσει τον ανταγωνισμό στις κατατακτήριες εξετάσεις καθώς σε αυτές οι υποψήφιοι πλέον θα αναζητούν δεύτερο πτυχίο με μικρή ή καθόλου συνάφεια με το πρώτο τους πτυχίο ή δεύτερο πτυχίο από ίδρυμα του ίδιου τομέα της ανώτατης εκπαίδευσης με το πρώτο τους πτυχίο.

Ο υποψήφιος που ενδιαφέρεται να αποκτήσει ακαδημαϊκή ισοδυναμία με πτυχίο αντίστοιχης ειδικότητας από ΑΕΙ διαφορετικού τομέα της ανώτατης εκπαίδευσης από το πρώτο του πτυχίο, υποβάλλει σχετική αίτηση στον ΔΟΑΤΑΠ και πληρώνει κάποιο παράβολο. Στην αίτηση του δηλώνει το ΑΕΙ της επιλογής του στο οποίο επιθυμεί να εξεταστεί. Ο ΔΟΑΤΑΠ καθορίζει στη συνέχεια τα προαπαιτούμενα μαθήματα και τις τυχόν υπόλοιπες υποχρεώσεις γα την απόδοση ισοτιμίας και αντιστοιχίας. Οι υποψήφιοι που εγγράφονται με αυτόν τον τρόπο στον αντίστοιχο τμήμα δεν θεωρούνται φοιτητές και δεν έχουν κανένα φοιτητικό προνόμιο. Μόλις ολοκληρώσουν επιτυχώς τις υποχρεώσεις που έχει καθορίσει ο ΔΟΑΤΑΠ υποβάλλουν σε αυτόν σχετικό πιστοποιητικό επιτυχούς ολοκλήρωσης από το τμήμα ΑΕΙ που εξετάστηκαν και στη συνέχεια ο ΔΟΑΤΑΠ εκδίδει σχετική πράξη ισοτιμίας και αντιστοιχίας.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yozerehs : 03-09-19 στις 20:39. Αιτία: Ένωση μηνυμάτων.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • ΔΟΑΤΑΠ - Από underwater
      Το θέμα έχει λάβει 34 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Σπουδές στο εξωτερικό.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 07-04-19 στις 22:00.
    • Αναγνώριση πτυχίου Sorbonne - Από GreekStudent
      Το θέμα έχει λάβει 26 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γαλλικά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 12-02-16 στις 01:10.
    • Αναγνώριση πτυχίου φυσιοθεραπευτή - Από DaphneKes
      Το θέμα έχει λάβει 1 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Αμερική.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 07-09-12 στις 23:49.
    • Κατάργηση του ΔΟΑΤΑΠ (πρώην ΔΙΚΑΤΣΑ) - Από Ryuzaki
      Το θέμα έχει λάβει 0 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Παιδεία - Γενικό.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 22-07-11 στις 02:42.
    • Αναγνώριση κλήσεων - Από Dark_kronos
      Το θέμα έχει λάβει 7 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Τεχνολογία.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 25-10-06 στις 12:39.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα