Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 69,167 εγγεγραμμένα μέλη και 2,484,371 μηνύματα σε 79,247 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 522 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Η γνώμη σας για τα greeklish

Ποια είναι η γνώμη σας για τα greeklish;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 737)
Είμαι υπέρ
157
21,30%
Είμαι κατά
453
61,47%
Δε με ενδιαφέρει
127
17,23%

Scandal (Πέτρος)

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων ΟΠΑ (Αθήνα) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 6,810 μηνύματα.

O Scandal έγραψε: στις 02:55, 15-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Anarki
Έχεις τον Α' τόμο έκθεσης του Λυκείου; Αν ναι, πήγαινε στη σελίδα 98 όπου αναλύονται οι διαφορές προφορικού και γραπτού λόγου και πες μου με ποια κατηγορία ταιριάζει η ομιλία σε chat. Αν οχι πέστο να κάτω να τα γράψω (δεν έχω πρόχειρο scanner).
Στον προφορικό λόγο παρουσιάζονται συχνά ελλειπτικές προτάσεις ή ανολοκλήρωτες φράσεις, ενώ αυτό δε συμβαίνει συνήθως στον γραπτό. (δεν αποκλείεται να συμβαίνει όμως :iagree: ).

Ο λόγος που χρησιμοποιείται στα Chat είναι πιο προσεγμένος και επεξεργασμένος και έχει λιγότερα "γεμίσματα" (εεε, εχμμμ ) από τον προφορικό.
Μη ξεχνάς άλλωστε πως στο Chat, όπως και στο Forum, πριν πατήσεις το ENTER για να αποσταλεί το μήνυμά σου έχεις χρόνο να επεξεργαστείς τα γραπτά λεγόμενά σου.

Να σημειώσω πως οι διαφορές γραπτού και προφορικού λόγου είναι οι διαφορές του να γράφεις κάτι (σε Chat, σε Forum, σε χαρτί) ή να το προφέρεις με τη φωνή σου.

Ο λόγος είναι γραπτός.

-petros
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Φοιτητής

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Κρήτης (Χανιά) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 2,904 μηνύματα.

O Anarki έγραψε: στις 02:56, 15-09-07:

Δεν είναι αυτές οι διαφορές.
Εγώ προσωπικά σπάνια διορθώνω κάτι που έγραψα σε chat. Γράφω ακριβώς όπως θα μίλαγα, όπως μου βγούν δηλαδή.
Τεσπά (χα, αργκό, στοιχείο προφορικού λόγου!) αφού δεν πρόκειται να συμφωνήσουμε τι το παλεύουμε :p .
Παράθεση

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Διδακτορικός . Έχει γράψει 12,084 μηνύματα.

O Γιώργος Hunt or be Hunted. έγραψε: στις 03:02, 15-09-07:

Τεσπά (χα, αργκό, στοιχείο προφορικού λόγου!) αφού δεν πρόκειται να συμφωνήσουμε τι το παλεύουμε :p .
Δεν πειράζει και πάλι η συζήτηση είναι ωραία που αναπτύξατε. :no1:

Εγώ πάντως μόνο σε MSN μπορώ να τα διαβάσω. Στο internet δεν μπορώ πλέον, μου βγάζουν τα μάτια.
Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Φοιτητής

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Κρήτης (Χανιά) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 2,904 μηνύματα.

O Anarki έγραψε: στις 03:03, 15-09-07:

Το MSN δεν είναι Internet ε;
Γιατί το αντέχεις εκεί; Μήπως γιατί ο λόγος είναι πρόχειρος και "στο πόδι", δηλαδή προφορικός, και δεν σε ενοχλεί; Μμμμ;
Παράθεση

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Διδακτορικός . Έχει γράψει 12,084 μηνύματα.

O Γιώργος Hunt or be Hunted. έγραψε: στις 03:05, 15-09-07:

Το MSN δεν είναι Internet ε;
Γιατί το αντέχεις εκεί; Μήπως γιατί ο λόγος είναι πρόχειρος και "στο πόδι", δηλαδή προφορικός, και δεν σε ενοχλεί; Μμμμ;
Τα κείμενα είναι μικρά, ενώ στο internet (εννοώ μέσα από browser) βλέπω κάτι γκουμούτσες να (με το συμπάθειο πάντα!!).

Είναι απλό... τα αγνοώ.
Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Φοιτητής

O Anarki έγραψε: στις 03:11, 15-09-07:

Παρέα με τα greeklish σε μεγάλα κείμενα στο Internet πηγαίνει συνήθως η πλήρης έλλειψη μορφοποίησης κειμένου οπότε γίνεται ακόμα πιο κουραστική η ανάγνωση. Με ενοχλεί κι εμένα να διαβάζω μεγάλα κείμενα σε greeklish.
Παράθεση

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

O Γιώργος Hunt or be Hunted. έγραψε: στις 03:31, 15-09-07:

Παρέα με τα greeklish σε μεγάλα κείμενα στο Internet πηγαίνει συνήθως η πλήρης έλλειψη μορφοποίησης κειμένου οπότε γίνεται ακόμα πιο κουραστική η ανάγνωση. Με ενοχλεί κι εμένα να διαβάζω μεγάλα κείμενα σε greeklish.
Yeah. Ειδικά τεράστια κείμενα χωρίς παραγράφους. :!:
Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Φοιτητής

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης Αθήνας και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε: στις 11:14, 15-09-07:

και σημεία στίξης!
Παράθεση

michael92 (Μιχάλης)

Φοιτητής

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 1,082 μηνύματα.

O michael92 έγραψε: στις 12:27, 15-09-07:

Ούτε εμένα μου αρέσουν τα greeklish στο World Wide Web.
Παράθεση

The President (Αλίκη)

Φοιτητής

H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας Αθήνας και μας γράφει απο Χολαργός (Αττική). Έχει γράψει 100 μηνύματα.

H The President έγραψε: στις 16:58, 27-09-07:

Εγώ ψήφισα "κατά" γιατί πιστεύω ότι τα greeklish είναι μία μόδα που 'χει παραγίνει. Προσωπικά, χρησιμοποιώ τα greeklish μόνο στο κινητό μου, το οποίο δεν έχει ελληνικά, αφού το αγόρασα απ'το εξωτερικό αλλά και πάλι τα γράφω με κεφαλαία γιατί τα βρίσκω κάπως πιο ευανάγνωστα.
Γενικά τα θεωρώ αρκετά ενοχλητικά και κουραστικά, αν και ορισμένες φορές προσδίδουν άλλη "χάρη" κυρίως σε προφίλ στο internet (σε hi-5 στυλ), αν και πάλι προτιμώ τα ελληνικά. Στον υπολογιστή δεν υπάρχει περίπτωση να γράψω με greeklish σε φόρουμ, messenger κλπ. γιατί ξέρω τυφλό σύστημα εδώ και κάτι αιώνες:thanks: (τι ψώνιο που είμαι!!!), και μου είναι ιδιαίτερα άβολοι οι λατινικοί χαρακτήρες.
Μια φίλη μου χρησιμοποιεί greeklish στο messenger πακετάκι με εικονίτσες (έλεος, έτσι; ), και αργώ πολύ να καταλάβω τι γράφει. Της είπα να μου γράφει ελληνικά, αλλά δεν θέλει οπότε κι εγώ -έτσι για σπάσιμο που με κουράζει- της γράφω ακριβώς όπως θα έγραφα, απλά χρησιμοποιώ λατινικούς χαρακτήρες: π.χ. "gei;a, ti k;aneiwq" (ακόμα και τα σημεία στίξης γράφω όπως θα έγραφα, q αντί για ; )
Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Φοιτητής

O Anarki έγραψε: στις 18:04, 27-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από The President
...αν και ορισμένες φορές προσδίδουν άλλη "χάρη" κυρίως σε προφίλ στο internet (σε hi-5 στυλ)...
Χάρη προσδίδουν; EnNoeIc AyTo To Ka8yStErHmEnO sTyL? Τραγικό είναι .
Παράθεση

The President (Αλίκη)

Φοιτητής

H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας Αθήνας και μας γράφει απο Χολαργός (Αττική). Έχει γράψει 100 μηνύματα.

H The President έγραψε: στις 19:28, 27-09-07:

Ε, εντάξει, σε ένα προφίλ, ο άλλος θέλει να ξεχωρίσει. Βέβαια πώς να ξεχωρίσει αφού όλοι τα greeklish χρησιμοποιούν....;Ε, πρόβλημά του.
Τεσπα, θέλω να καταλήξω στο ότι μόνο σε τέτοιες περιπτώσεις δεν πολυθεωρώ τα greeklish "κακούργημα", αν και σε όσα προφίλ έχω φτιάξει μέχρι τώρα χρησιμοποιώ μόνο ελληνικά... (ή αγγλικά εννοείται αν θέλω να με καταλαβαίνουν και οι υπόλοιποι άνθρωποι αυτής της γης...:xixi
Παράθεση

EpaRon (Νώντας)

Φοιτητής

Ο Νώντας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Τεχνολογίας Υπολογιστών Πάτρας και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 156 μηνύματα.

O EpaRon έγραψε: στις 20:49, 27-09-07:

Είμαι κατά....
Έχουμε μια ωραιότατη γλώσσα η οποία διατηρήθηκε και εξελίχτηκε με το πέρασμα των χρόνων και είναι χρέος μας να την διατηρήσουμε και εμείς, χωρίς να την κακοποιούμε.
Είναι κομμάτι της πολιτιστικής μας κληρονομιάς.
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Φοιτητής

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε: στις 00:04, 08-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από Darkkzero
Δεν ξέρω για εσάς εμένα μαρεσουν με βοηθάνε να μην ξεχνώ τα αγγλικά ασε που δεν τα ξέχνω τα χρειάζομαι πολυ, κ γενικότερα δεν με πειράζει καθολου. Απλά τα κορίτσια πιστέυω οτι το εχουν παρακάνει, κ στους IM (όπως msn/icq etc) αλλά κ κάποιες και στο κινήτω ετσι έχο δει στις φίλες μου τουλάχιστον.
Μπορεί να σε βοηθάνε να μην ξεχνάς τα αγγλικά σου, σίγουρα όμως σε βοηθάνε να ξεχνάς τα ελληνικά σου...
Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Φοιτητής

O Anarki έγραψε: στις 00:08, 08-10-07:

Τί σχέση έχουν τα αγγλικά με τα greeklish;

Εδώ δεν μιλάς, γράφεις. Και δεν μπορείς να φανταστείς πόσο λανθασμένα χρησιμοποιούμε τα Ελληνικά στην καθημερινή ζωή. Για παράδειγμα, δε νομίζω οτι είναι σωστό να ξεκινάς μια πρόταση με το "και" όπως έκανα .
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Devina : 05-03-11 στις 16:24. Αιτία: Συγχώνευση Μηνυμάτων
Παράθεση

mad cow

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο mad cow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 34 μηνύματα.

O mad cow έγραψε: στις 14:01, 12-10-07:

Βασικά εγώ είμαι κατά γιατί θεωρώ πως όταν κάποιος γράφει σε greeklish το κάνει για να σπάσει τα νεύρα των άλλων, γι' αυτό σας παρακαλώ σταματήστε τα greeklish, είναι ΣΠΑΣΤΙΚΑ!!!
Παράθεση

!Βάλια! (seize the day*)

Μαθητής Α' λυκείου

H seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 1,101 μηνύματα.

H !Βάλια! έγραψε: στις 12:53, 13-10-07:

Κοιτάξτε εγώ δν είμαι κάθετη σε αυτά τα θέματα...Πολλές φορές χρεισιμοποιώ Greeklish σε chat ή κάτι τέτοιο διότι μιλάω με άγγλους και έλληνες οπότε είναι εκνευριστικό κάθε φορά να αλλάζεις την γλώσσα...Όμως τα θεωρώ απαράδεκτα σε μεγάλα ή επίσημα κείμενα.:nono:
Επείσης μερικές φορές στο ΜΣΝ χρεισιμοποιώ λέξεις που είναι αγγλικές όπως bye και τα λοιπά.Παρόλα αυτά γράφω τις λέξεις κάθε φορά με διαφορετικό τρόπο...π.χ. egw,ego,3ero,3erw....κτλ.. Συμφωνώ:iagree: απόλυτα ότι αυτό είναι εκνευριστικό όμως το κάνω για λόγους ευκολία!!
Λοιπόν αυτά και δν νομίζω ότι πρέπει να συμφωνούμε όλοι γιατί έτσι δν θα είχε νόημα τo site!!!!
Παράθεση

M4dn3sS

Φοιτητής

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 649 μηνύματα.

O M4dn3sS έγραψε: στις 23:39, 13-10-07:

Εγώ δεν εχω κανένα πρόβλημα με τα 'Greeklish' με βοηθάνε να γράψω πιο γρήγορα στο msn και σε διάφορα άλλα προγράμματα-sites.
Παράθεση

Mafiozos_16 (Κώστας)

Μαθητής Β' λυκείου

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 70 μηνύματα.

O Mafiozos_16 έγραψε: στις 13:59, 21-10-07:

Φυσικά και είμαι κατά γιατί δεν προσφέρουν απολύτως τίποτα...
Παράθεση

~Baron~

Μαθητής Β' λυκείου

Ο ~Baron~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 24 μηνύματα.

O ~Baron~ έγραψε: στις 18:03, 26-10-07:

είναι κυρίως για Instant messengers.και νομίζω ότι οπουδήποτε αλλού (είτε σε επίσημο κέιμενο είτε όχι) πρέπει να χρησιμοποιείται η ελληνική γλώσσα με τα γραμματα και τα σύμβολά της...κι αυτό κυριώς γιατί παρατήρησα ότι πολλά είναι τα παιδιά που εξαιτίας των greeklish εχουν καταντήσει ανορθογραφα (π.χ εγο,σαβατο κτλ κτλ) και επίσης θεωρώ ανήκουστο να έχουμε μια τόσο όμορφη γλώσσα και να την αγνοούμε!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος