Γενικό - Σχολικός Επαγγελματικός Προσανατολισμός (ΣΕΠ)

Ioanna ?

Νεοφερμένος

Η Dunno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Ως συνηθως στο μαθημα αυτο βαζουν εναν οποιον-να-ναι καθηγητη για να καλυψει τις ωρες του ο οποιος παιρνει το βιβλιο και αρχιζει να διαβαζει τα κατεβατα χωρις κανενα νοημα με τους μαθητες απο κατω να βαριουνται, να μουντζωνουν τον εαυτο τους που δεν εκανανα κοπανα :P και αρκετα συχνα να δημιουργουν ενα χαος στην ταξη..
Τουλαχιστον αυτες ειναι οι εμπειριες μου και οσα εχω ακουσει απο αλλα παιδια( δεν εχω γνωρισει ακομα κανεναν που να μου πει πως την ωρα του ΣΕΠ γινοταν ΜΑΘΗΜΑ ή οτι τον βοηθησε σε κατι αυτη η μια ωρα την βδομαδα..)

Οποτε δεν χανεις απολυτως τιποτα! Να ευχαριστεις που δεν εχεις αυτην την τελειως περιττη μια ωρα επιπλεον ..

Cheers* :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kristentwilight

Νεοφερμένος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
εμεις μονο ΣΕΠ δεν κανουμε...Δεν ξερω ΤΙΠΟΤΑ για το τι ακολουθει μετα τις πανελληνιες και δεν ξερω τι να κανω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mar0oZz

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Σύρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
μην αγχωνεστε απο τωρα....θα κανετε και στην πρωτη λυκειου στο 2ο τετραμηνο ΣΕΠ και θα σας τα εξηγησουν ολα για τις πανελληνιες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
δεν ειναι αχρηστο μαθημα,οι καθηγητες το κανουν αχρηστο και το απαξιωνουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mamaguena

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mamaguena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Δεν είναι άχρηστο μάθημα.Νταξ, ίσως να γίνεται λίγος χαβαλές, αλλά άχρηστο δεν το λες.Κάνουμε τεστ επαγγελματικού προσανατολισμού, μπαίνουμε σε site όπως το OAEΔ που σου δίνει λίγα λόγια για τα επαγγέλματα και άλλα πολλά.
Μην περιμένετε να μάθετε το κατάλληλο επάγγελμα έτσι...Αλλά εγώ πιστεύω ότι δίνει τουλάχιστον το κίνητρο.
Δεν ξέρω αν είναι νόμιμο ή όχι το γεγονός ότι δεν κάνετε ΣΕΠ, αλλά αν σε ενδιαφέρει πολύ, μπορείς να το ψάξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Εμεις πέρσι που κάναμε ΣΕΠ ζήτημα να καναμε 10 φορες ολες και ολες μεσα στο σχολικο ετος γιατι χαναμε συνεχεια μαθημα Τριτες που ειχαμε και ο καθηγητης που ηταν χημικος προτιμουσε στην ωρα του ΣΕΠ να μας κάνει Χημεία.Ετσι στη τελικη και αυτες τις 10 φορες που καναμε ζητημα οι μισες να ηταν κατι ουσιωδες.Τις υπολοιπες απλα συζητουσαμε για τα φλέγοντα θέματα της επικαιροτητας όπως π.χ. τι είπανε χτες στη Λαμπιρη και στο Κους-Κους,τα κουτσουμπολια του σχολειου και ποιος πηγε με ποια.Αυτο ητανε για μας το ΣΕΠ.Το βιβλιο ουτε που το αγγιξα απο τη στιγμη που το πηρα και πριν απο λιγο καιρο το πέταξα.Ουτε καν ενα ξυφυλλισμα δεν εκανα."Δεν θα μας χρειαστεί"ειπε ο ΣΕΠιστας μας.Ετσι και εγινε.

Το συμπερασμα;
0 εις το πηλικο.Εκτος αν θεωρειτε σοβαρο το οτι μονο μαθαμε τι μαθηματα εχει η καθε κατευθυνση,που ειναι μείζων θεμα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ria3

Νεοφερμένος

Η ria3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Το μάθημα θα ήταν πολύ ενδιαφέρον αλλά εμείς δεν κάνουμε τίποτα!!Η καθηγήτρια μας μόνο μάθημα δεν μας κάνει!:/:Πολλές φορές της έχουμε ζητήσει να κάνουμε καποια εργασία αλλά το μόνο που μας λέει είναι ''δεν γίνεται''!!:mad:ΕΛΕΟΣ........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

neni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η neni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
...πάντως, είναι δύσκολη η άτιμη η επιλογή κατεύθυνσης. Ακόμα είμαι ανάμεσα στη θετική και τη θεωρητική... :hypno: :D Να δω αν θα έχω αποφασίσει μέχρι του χρόνου, αλλιώς κάηκα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ria3

Νεοφερμένος

Η ria3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Δεν είναι αναγκαίο να αποφασίσεις γρηγορα ........Εμείς που δεν κανουμε ΣΕΠ τι να πούμε?Και εγώ ακόμα δεν έχω αποφασίσει τι κατευθυνση να πάρω αλλά δεν αγχώνομαι!!:D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Πάντως εμένα το ΣΕΠ μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον...
Μη σας πω ειναι το αγαπημένο μου μάθημα...
Έχουμε κ γαμώ τις καθηγήτριες κ κάνουμε φοβερό μάθημα...
Γενικά αυτή η γυναίκα είναι πολύ καλή κ μας βοηθάει επίσης πολύ...
Όντως αν ο καθηγητής απαξιώνει αυτό το μάθημα, τα παιδιά δε θα ενδιαφερθουν κ τόσο...
Πολύ λογικό βέβαια..,
Είναι θέμα καθηγητή πιστεύω, από αυτόν θα εξαρτηθεί αν τα παιδιά αγαπήσουν ή όχι το μάθημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
εμείς στο ΣΕΠ είχαμε μια καθηγήτρια είχαμε μια άσχετη καθηγήτρια [που μεταξύ μας ήταν λίγο πυροβολημένη η γυναικά-π.χ "ΥΠΗΡΞΑΝ ΤΑ ΜΥΘΙΚΑ ΤΕΡΑΤΑ!(εδώ να δείτε γέλιο η τάξη.φυσικά τα έλεγε παράπλευρα και έμεσα στο ότι λέγαμε στην τάξη αλλά και πάλι...πέρναγε το νόημα της!:P χααχαχαχ)] οπότε δεν έχω άποψη για το μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitra S.

Νεοφερμένος

Η Dimitra S. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
6 χρόνια σπουδάζεις γενική ιατρική (οι περισσότεροι την τελιώνουν σε 8 )μετά κάνεις την αίτηση για την ειδικότητα μέχρι να σε πάρουν περνάνε λίγα χρόνια κατά την διάρκια αυτών των χρόνων μπορείς να κάνεις το αγροτικό. Μετά όταν θα πάς για την ειδικότητα θα κάνεις 4 χρόνια για την παιδιατρική και 4 χρόνια για την χειρουργική αλλα νομίζω πως πληρώνεσαι κατα τη διάρκεια της ειδικότητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lucy

Νεοφερμένος

Η Lucy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
εγώ πάω σε "επαλ" και δεν ξέρω τι θα κάνω τώρα γιατί θέλω πααρα πολύ να γίνω εγκληματολόγος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

infinity

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 190 μηνύματα.
θεωρητική κατεύθυνση.. ιδού και το τμήμα https://criminology.panteion.gr/

Welcome to the website of the Section of Criminology, Department of Sociology, Panteion University of Social and Political Sciences, Athens - Greece.

Οπότε σπουδάζεις πρώτα κοινωνιολογία και μετά μεταπτυχιακό εγκληματολογία... Καλή επιβίωση στην θεωρητική... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Αφιερωμένο σε όσους...ψάχνουν τον επαγγελματικό προσανατολισμό!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Παιδια εχω κλησει ραντεβου(δωρεαν)σε ενα agency(κατι σαν πρακτωρια τα οποια σου δινουν πληροφοριες για σπιυδες στο εξωτερικο), ειναι εμπιστευτα? Δηλαδη αυτα που σου λενε για το εξωτερικο ειναι αληθειες ή θελουν να σε στειλουν π.χ αγγλια και να σε καταστρεψουν οικονομικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marlo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η marlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Γενικά ναι. Δεν θα σου φάνε τα λεφτά, ούτε θα σε αναγκάσουν να πάρεις κάποια απόφαση τόσο κοστοβόρα για εσένα (τουλάχιστον τα περισσότερα). Τα πρακτορεία υπάρχουν επειδή συνεργάζονται με πανεπιστήμια του εξωτερικού πρωτίστως για τις εισαγωγικές εξετάσεις και δευτερευόντως για τα γραφειοκρατικά, το σπίτι, την ζωή κλπ. Αυτά που σου λένε για το εξωτερικό είναι κυρίως αλήθειες. Πιθανώς να σου πουν κάποιο ψεματάκι, να αποκρύψουν την πραγματικότητα ή να ωραιοποιήσουν μία κατάσταση. Πάντως, δεν έχω ακούσει να έχουν εξαπατήσει κάποιον. Με όσους ξέρω η συνεργασία τους ήταν άριστη με τα γραφεία (εξαρτάται σε ποιο θα πας βέβαια). Η συμβουλή μου είναι εκτός από πρακτορεία, προξενεία, ινστιτούτα κλπ, να ρωτήσεις και φοιτητές του πανεπιστημίου που σε ενδιαφέρει. Θα σε βοηθήσουν περισσότερο από όσο νομίζεις. Μην ντραπείς, πρόκειται για το μέλλον σου. Επίσης, μην βασίζεσαι στο τι θα σου πει ο καθένας. Do your research. Θα είσαι ενημερωμένος και όταν πας στο πρακτορείο θα ξέρεις αν αυτά που σου λένε είναι η πραγματικότητα και ότι δεν τα βγάζουν από το κεφάλι τους. Επιπλέον, θα μπορέσεις να λύσεις όλες τις απορίες που σου έχουν δημιουργηθεί, τις αμφιβολίες και τους προβληματισμούς σου. Τα πρακτορεία δεν θέλουν δυσαρεστημένους πελάτες, να είσαι σίγουρος. Σε κάθε περίπτωση, μην βιαστείς να πάρεις κάποια απόφαση· τα πρακτορεία υπάρχουν για να σε βοηθήσουν να σπουδάσεις αυτό που θες, το ίντερνετ είναι ο καλύτερος φίλος σου και οι μελλοντικοί συμφοιτητές σου θα χαρούν να σε κατατοπίσουν (τα πέρασαν και οι ίδιοι).
Καλή επιτυχία σε ό,τι αποφασίσεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Γενικά ναι. Δεν θα σου φάνε τα λεφτά, ούτε θα σε αναγκάσουν να πάρεις κάποια απόφαση τόσο κοστοβόρα για εσένα (τουλάχιστον τα περισσότερα). Τα πρακτορεία υπάρχουν επειδή συνεργάζονται με πανεπιστήμια του εξωτερικού πρωτίστως για τις εισαγωγικές εξετάσεις και δευτερευόντως για τα γραφειοκρατικά, το σπίτι, την ζωή κλπ. Αυτά που σου λένε για το εξωτερικό είναι κυρίως αλήθειες. Πιθανώς να σου πουν κάποιο ψεματάκι, να αποκρύψουν την πραγματικότητα ή να ωραιοποιήσουν μία κατάσταση. Πάντως, δεν έχω ακούσει να έχουν εξαπατήσει κάποιον. Με όσους ξέρω η συνεργασία τους ήταν άριστη με τα γραφεία (εξαρτάται σε ποιο θα πας βέβαια). Η συμβουλή μου είναι εκτός από πρακτορεία, προξενεία, ινστιτούτα κλπ, να ρωτήσεις και φοιτητές του πανεπιστημίου που σε ενδιαφέρει. Θα σε βοηθήσουν περισσότερο από όσο νομίζεις. Μην ντραπείς, πρόκειται για το μέλλον σου. Επίσης, μην βασίζεσαι στο τι θα σου πει ο καθένας. Do your research. Θα είσαι ενημερωμένος και όταν πας στο πρακτορείο θα ξέρεις αν αυτά που σου λένε είναι η πραγματικότητα και ότι δεν τα βγάζουν από το κεφάλι τους. Επιπλέον, θα μπορέσεις να λύσεις όλες τις απορίες που σου έχουν δημιουργηθεί, τις αμφιβολίες και τους προβληματισμούς σου. Τα πρακτορεία δεν θέλουν δυσαρεστημένους πελάτες, να είσαι σίγουρος. Σε κάθε περίπτωση, μην βιαστείς να πάρεις κάποια απόφαση· τα πρακτορεία υπάρχουν για να σε βοηθήσουν να σπουδάσεις αυτό που θες, το ίντερνετ είναι ο καλύτερος φίλος σου και οι μελλοντικοί συμφοιτητές σου θα χαρούν να σε κατατοπίσουν (τα πέρασαν και οι ίδιοι).
Καλή επιτυχία σε ό,τι αποφασίσεις :)

Ευχαριστω πολυ !!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marlo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η marlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 131 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top