Επιλογή Ομάδας Προσανατολισμού

Ιασονας15

Νεοφερμένος

Ο Ιασονας15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Χωρίς να λέω μεγάλες κουβέντες δεν ξέρω κατά πόσο είναι ηλεκτρολόγοι στη σχολή του stelkr, απο το όνομα μου φαίνεται σαν να εστιάζουν στους υπολογιστές περισσότερο. Μπορεί να μας δώσειτα φώτα του αυτός καλύτερα. Σχολές αποκλειστικά για πληροφορική που είναι πάρα πολύ καλές είναι οι μηχανικοί υπολογιστών στην Πάτρα και η επιστήμη των υπολογιστών στην Κρήτη. Η πόλη είναι αλλο θέμα βέβαια και εσυ αποφασίζεις για αυτό με τους γονείς σου. Αν η σχολή του stelkr ασχολείται όντως αποκλειστικά σχεδόν με υπολογιστές δεν βλέπω κάποιον λόγο για να μην είναι εξαιρετική, επίπεδο πολυτεχνείου θα έχει φαντάζομαι. Δεν θέλω ομως να λέω πολλά για αυτή γιατι δεν την έχω ψάξει και μπορεί να λέω αρλούμπες. Για μας τώρα...Ο πρώτος χρόνος είναι μια πιο δύσκολη γ λυκείου, με 3 μαθηματικά ανα εξάμηνο, εναν προγραμματισμό, 2 φυσικές. Στο δεύτερο έτος ξεκινάνε τα ηλεκτρολογικά, ηλεκτρονικές, ηλεκτρομαγνητισμός. Αυτά είναι βαριά μαθήματα ενω συνεχίζεις να κάνεις μαθηματικά μέχρι και το 3ο έτος. Μετά επιλέγεις τομέα, ηλεκτρονικής και υπολογιστών, ενέργειας, τηλεπικοινωνιων. Ο κάθε ενας έχει τις δικές του διεξόδους και δυσκολίες. Αμα θέλεις υπολογιστές πας στο πρώτο φυσικά. Περιέχει software με γλώσσες όπως assembly, λίγο hardware και ηλεκτρονική. Αμα σε ενδιαφέρει κυρίως το hardware αυτη η σχολή δεν κάνει για σένα. Γενικά το hardware είναι δύσκολο γιατι θέλει εργαστήρια με υποδομές που κοστίζουν πολύ χρήμα και σε τέτοιους καιρούς δεν κουνιέται φύλο. Δεν ξέρω αν υπάρχει σχολή στην Ελλάδα που θα σου δείξει καλά hardware πράγματα. Και όταν λέω καλά εννοώ στο επίπεδο του εξωτερικού...Γιατι στην Ελλάδα έχουμε γεμίσει με σχολές σε χωριά πάνω στον Όλυμπο που λέει ο λόγος που σου δίνουν ένα βιβλίο, στο "εργαστήριο" σου δείχνουν ενα βίντεο πως φτιάχνεται ο επεξεργαστής και λένε <<Διδάσκουμε hardware εμείς>>. Η πληροφορική και τηλεπικοινωνιών είναι στη Σάμο? Γιατί ήταν ο αδερφός ενος φίλου μου εκεί και μπορώ να ρωτήσω λεπτομέρειες. Στο θέμα της δουλειάς άστα να πάνε, θέλει πάρα πολύ δουλειά μόνος σου αν θες να ασχοληθείς επαγγελματικά με software engineering ή γενικά ως πληροφορικάριος. Απο τη σχολή παίρνεις μια γενναία μυρωδιά αλλα θές πολύ διάβασμα μόνος σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ParisGr

Νεοφερμένος

Ο ParisGr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Θα τα κοιτάξω όλα αυτά που μου είπατε, Ιασονας15.
Με ενδιαφέρει πολύ το αντικείμενο (βασικά είναι το μόνο που ενδιαφέρομαι να κάνω στη ζωή μου), οπότε μάλλον θα πρέπει να δώσω περισσότερη σημασία στα μαθηματικά απ' ό,τι έδινα μέχρι τώρα.

Σχολή Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών υπάρχει απ'όσο ξέρω στην Αθήνα και στην Τρίπολη, με βολεύουν εξαιρετικά και οι δύο.
Δεν ξέρω αν η Σχολή στη Σάμο που αναφέρετε είναι ίδια, όμως θα το εκτιμούσα αν ο γνωστός σας εκεί μας έδινε μια γενική ιδέα για τα μαθήματα και την αποκατάσταση αργότερα (γενικά καταλαβαίνω ότι υπάρχει κρίση και σε αυτόν τον τομέα).

Και επειδή με ενδιαφέρει αφάνταστα ο τομέας αυτός, είμαι διατεθειμένος και έχω όλη την καλή διάθεση και όρεξη να ψάχνω μόνος μου, πέρα απ' αυτά που θα διδάσκει η Σχολή!
Ευχαριστώ για το χρόνο που αφιερώσατε να μου απαντήσετε Ιασονας15
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fotis6256

Νεοφερμένος

Ο Fotis6256 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Καλησπερα σε ολους, πρωτα απ'ολα θα ηθελα να ξεκινησω λεγοντας πως σε λιγες μερες ξεκιναει η δευτερη μου χρονια στο ΓΕΛ και η κατευθυνση που επελεξα ηταν Θεωριτικη.Ολο το καλοκαιρι σκεφτομουν και κατεληξα πως σιγουρα δε μπορω να γραψω οσα μορια χρειαζονται για Αγγλικη Φιλολογια και πως ισως θα ηταν καλυτερο να παω Λογιστικη στην οποια μπορει να με βοηθησει ο Πατερας μου ο οποιος ειναι Λογιστης και ο ιδιος και το γεγονος οτι εχουμε ενα χωρο να ανοιξουμε ως δικο μου λογιστικο γραφειο.Αυτο που με απασχολει ειναι αν μπορω να αλλαξω κατευθυνση τρ πριν αρχισουν τα σχολεια ηλεκτρονικα και να παω θετικη(Παρολο που δεν ειμαι καθολου καλος σε θετικα μσθηματα). Θα ηθελα επισης να ρωτησω αν απο Θεωριτικη μπορω να παω για Οικονομικα στην Γ Λυκειου.Τελος θα ηθελα να σας ευχαριστησω που διαβασατε ως εδω. ????
 

Griff

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Καλησπερα σε ολους, πρωτα απ'ολα θα ηθελα να ξεκινησω λεγοντας πως σε λιγες μερες ξεκιναει η δευτερη μου χρονια στο ΓΕΛ και η κατευθυνση που επελεξα ηταν Θεωριτικη.Ολο το καλοκαιρι σκεφτομουν και κατεληξα πως σιγουρα δε μπορω να γραψω οσα μορια χρειαζονται για Αγγλικη Φιλολογια και πως ισως θα ηταν καλυτερο να παω Λογιστικη στην οποια μπορει να με βοηθησει ο Πατερας μου ο οποιος ειναι Λογιστης και ο ιδιος και το γεγονος οτι εχουμε ενα χωρο να ανοιξουμε ως δικο μου λογιστικο γραφειο.Αυτο που με απασχολει ειναι αν μπορω να αλλαξω κατευθυνση τρ πριν αρχισουν τα σχολεια ηλεκτρονικα και να παω θετικη(Παρολο που δεν ειμαι καθολου καλος σε θετικα μσθηματα). Θα ηθελα επισης να ρωτησω αν απο Θεωριτικη μπορω να παω για Οικονομικα στην Γ Λυκειου.Τελος θα ηθελα να σας ευχαριστησω που διαβασατε ως εδω. ????

Καλησπέρα και σε εσένα :D

Φυσικά και μπορείς να αλλάξεις κατεύθυνση. Βέβαια, δεν ξέρω αν έχεις τη δυνατότητα να κάνεις την αλλαγή αυτή ηλεκτρονικά, αλλά σίγουρα μπορείς μέσω της διεύθυνσης του σχολείου σου (εμείς είχαμε δηλώσει και δεύτερη φορά κατεύθυνση στις πρώτες μέρες της Β', ίσως γίνει και σε εσάς).

Επίσης ναι, μπορείς να αλλάξεις κατεύθυνση ξανά στη Γ'. Δεν νομίζω, όμως, ότι αυτό είναι καλή ιδέα. Ουσιαστικά έτσι θα χάσεις έναν χρόνο επαφής με τα μαθηματικά.

Αν δεν γίνομαι αδιάκριτος, ιδανικά θα επέλεγες την αγγλική φιλολογία από την λογιστική; Αν ναι, τι σε κάνει να πιστεύεις ότι δεν μπορείς να πιάσεις τα απαιτούμενα μόρια;
 

Fotis6256

Νεοφερμένος

Ο Fotis6256 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Καλησπέρα και σε εσένα :D

Φυσικά και μπορείς να αλλάξεις κατεύθυνση. Βέβαια, δεν ξέρω αν έχεις τη δυνατότητα να κάνεις την αλλαγή αυτή ηλεκτρονικά, αλλά σίγουρα μπορείς μέσω της διεύθυνσης του σχολείου σου (εμείς είχαμε δηλώσει και δεύτερη φορά κατεύθυνση στις πρώτες μέρες της Β', ίσως γίνει και σε εσάς).

Επίσης ναι, μπορείς να αλλάξεις κατεύθυνση ξανά στη Γ'. Δεν νομίζω, όμως, ότι αυτό είναι καλή ιδέα. Ουσιαστικά έτσι θα χάσεις έναν χρόνο επαφής με τα μαθηματικά.

Αν δεν γίνομαι αδιάκριτος, ιδανικά θα επέλεγες την αγγλική φιλολογία από την λογιστική; Αν ναι, τι σε κάνει να πιστεύεις ότι δεν μπορείς να πιάσεις τα απαιτούμενα μόρια;

Προσωπικα λατρευω τα Αγγλικα και φυσικα θα διαλεγα Αγγλικη Φιλολογια. Δυστυχως δεν εχω την απαιτουμενη αποδοση στα μαθηματα και δυστυχως εχω κενα που δεν μπορω να καλυψω σε σημειο να γραψω 19,500 μορια. Απο την αλλη ειχα παντα την λογιστικη σαν 2η επιλογη αλλα το να παω απο θετικη θα ηταν κατι σαν "βασανο" για εμενα.
 

dimospap

Νεοφερμένος

Ο dimospap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Προσωπικα λατρευω τα Αγγλικα και φυσικα θα διαλεγα Αγγλικη Φιλολογια. Δυστυχως δεν εχω την απαιτουμενη αποδοση στα μαθηματα και δυστυχως εχω κενα που δεν μπορω να καλυψω σε σημειο να γραψω 19,500 μορια. Απο την αλλη ειχα παντα την λογιστικη σαν 2η επιλογη αλλα το να παω απο θετικη θα ηταν κατι σαν "βασανο" για εμενα.


Τα μορια για τις ξενογλωσσες φιλολογιες ειναι με το ειδικο μαθημα (στην δικια σου περιπτωση τα Αγγλικά) . Αν γραψεις 20 στα Αγγλικα παιρνεις 4000 μορια επιπλεον .
 

Griff

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Προσωπικα λατρευω τα Αγγλικα και φυσικα θα διαλεγα Αγγλικη Φιλολογια. Δυστυχως δεν εχω την απαιτουμενη αποδοση στα μαθηματα και δυστυχως εχω κενα που δεν μπορω να καλυψω σε σημειο να γραψω 19,500 μορια. Απο την αλλη ειχα παντα την λογιστικη σαν 2η επιλογη αλλα το να παω απο θετικη θα ηταν κατι σαν "βασανο" για εμενα.

Δεν ξέρω ποια είναι τα κενἀ σου, αλλά αμφιβάλλω ότι είναι τόσο τρομερά ώστε να μην καταφέρεις, μετἀ από διετή προετοιμασία, να πετύχεις τον στόχο σου. Αν θες να το συζητήσουμε, στείλε μου pm (θα βγούμε εκτός θέματος εδώ :P ).

Τι είναι αυτό που σε "βασανίζει" στη θετική; Δεν έχεις καλή απόδοση ή δεν σου αρέσουν τα μαθήματα;
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Αν θες να πας οικονομικά, στη Β' λυκείου πας θετική και μετά στην τρίτη επιλέγεις τα οικονομικά. Γενικά, πάντως, αλλαγές κάνεις σε όποια τάξη θες (με τα ανάλογα κόστη, αν είσαι από τη Β' στη Γ').

Επίσης, για να είμαστε σίγουροι ότι δε θα αφήσεις το όνειρό σου από παρανόηση, 19.500 πρέπει να γράψεις μαζί με τα αγγλικά (ειδικό μάθημα). Επομένως, δεν είναι 19,5 με άριστα το 20, αλλά με άριστα το 22 (+2.000 μόρια από τα Αγγλικά).

Αν γραψεις 20 στα Αγγλικα παιρνεις 4000 μορια επιπλεον .


Κάτσε, 2000 δεν είναι ή τα θυμάμαι λάθος;
 

Fotis6256

Νεοφερμένος

Ο Fotis6256 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Δεν ξέρω ποια είναι τα κενἀ σου, αλλά αμφιβάλλω ότι είναι τόσο τρομερά ώστε να μην καταφέρεις, μετἀ από διετή προετοιμασία, να πετύχεις τον στόχο σου. Αν θες να το συζητήσουμε, στείλε μου pm (θα βγούμε εκτός θέματος εδώ :P ).

Τι είναι αυτό που σε "βασανίζει" στη θετική; Δεν έχεις καλή απόδοση ή δεν σου αρέσουν τα μαθήματα;


Τα μαθηματικα και τις φυσικες δεν τις μπορω καθολου προσωπικα.Σημερα επισης εμαθα οτι αν γραψω 16 στα φιλολογικα(πραγμα ακομα αρκετα δυσκολο) και με την βοηθεια της Παναγιας γραψω 20 στα Αγγλικα τοτε μπορω να περασω. Οι ελπιδες μου ανεβηκαν αρκετα. Υπαρχει ακομα η πιθανοτητα να παω Οικονομιμα στημ 3η η αν ολα πανε καλα να προσπαθησω για Μεταπτυχιακο.

Αν θες να πας οικονομικά, στη Β' λυκείου πας θετική και μετά στην τρίτη επιλέγεις τα οικονομικά. Γενικά, πάντως, αλλαγές κάνεις σε όποια τάξη θες (με τα ανάλογα κόστη, αν είσαι από τη Β' στη Γ').

Επίσης, για να είμαστε σίγουροι ότι δε θα αφήσεις το όνειρό σου από παρανόηση, 19.500 πρέπει να γράψεις μαζί με τα αγγλικά (ειδικό μάθημα). Επομένως, δεν είναι 19,5 με άριστα το 20, αλλά με άριστα το 22 (+2.000 μόρια από τα Αγγλικά).




Κάτσε, 2000 δεν είναι ή τα θυμάμαι λάθος;


Σημερα εμαθα οτι διπλασιαζονται και πανε 4000
 

Griff

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Τα μαθηματικα και τις φυσικες δεν τις μπορω καθολου προσωπικα.Σημερα επισης εμαθα οτι αν γραψω 16 στα φιλολογικα(πραγμα ακομα αρκετα δυσκολο) και με την βοηθεια της Παναγιας γραψω 20 στα Αγγλικα τοτε μπορω να περασω. Οι ελπιδες μου ανεβηκαν αρκετα. Υπαρχει ακομα η πιθανοτητα να παω Οικονομιμα στημ 3η η αν ολα πανε καλα να προσπαθησω για Μεταπτυχιακο.

Δεν έχω κοιτάξει το πρόγραμμα σπουδών της λογιστικής, αλλά είμαι σίγουρος ότι ένα γενναίο μέρος των μαθημάτων σχετίζονται με μαθηματικά και οικονομία. Άρα, ακόμα και αν υπομείνεις τα δύο χρόνια της θετικής, θα έχεις μπροστά σου άλλα τέσσερα χρόνια μαθηματικών στο πανεπιστήμιο.

Αν επιμείνεις και αφιερωθείς στο να καλύψεις τα κενά σου αφενός, στο να προετοιμαστείς κατάλληλα για τη Γ' αφετέρου, είμαι βέβαιος ότι μπορείς να γράψεις ικανοποιητικά στις πανελλήνιες.

Σε κάθε περίπτωση, όμως, μην πας θεωρητική φέτος και αλλάξεις σε οικονομικά του χρόνου. Θα έχεις μεγάλα κενά στα μαθηματικά, και αυτά θα σου φανούν αργότερα, όχι μόνο στις εξετάσεις αλλά και στη σχολή. Είναι δύσκολο, το ξέρω, αλλά πρέπει να διαλέξεις ποιο από τα δύο μονοπάτια θα ακολουθήσεις. Αν πάρεις και τα δύο, θα δυσκολευθείς αφάνταστα.
 

Fotis6256

Νεοφερμένος

Ο Fotis6256 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Δεν έχω κοιτάξει το πρόγραμμα σπουδών της λογιστικής, αλλά είμαι σίγουρος ότι ένα γενναίο μέρος των μαθημάτων σχετίζονται με μαθηματικά και οικονομία. Άρα, ακόμα και αν υπομείνεις τα δύο χρόνια της θετικής, θα έχεις μπροστά σου άλλα τέσσερα χρόνια μαθηματικών στο πανεπιστήμιο.

Αν επιμείνεις και αφιερωθείς στο να καλύψεις τα κενά σου αφενός, στο να προετοιμαστείς κατάλληλα για τη Γ' αφετέρου, είμαι βέβαιος ότι μπορείς να γράψεις ικανοποιητικά στις πανελλήνιες.

Σε κάθε περίπτωση, όμως, μην πας θεωρητική φέτος και αλλάξεις σε οικονομικά του χρόνου. Θα έχεις μεγάλα κενά στα μαθηματικά, και αυτά θα σου φανούν αργότερα, όχι μόνο στις εξετάσεις αλλά και στη σχολή. Είναι δύσκολο, το ξέρω, αλλά πρέπει να διαλέξεις ποιο από τα δύο μονοπάτια θα ακολουθήσεις. Αν πάρεις και τα δύο, θα δυσκολευθείς αφάνταστα.

Το αποφασισα. Θα παω για Αγγλικη Φιλολογια και για την λογιστικη βλεπουμε αν υπαρξει ελπιδα με την μορφη ενος μεταπτυχιακου ελπιζω(δεν εχω ιδεα πως λειτουργουν αυτα σρυ αν ειπα βλακεια).
 

Griff

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Το αποφασισα. Θα παω για Αγγλικη Φιλολογια και για την λογιστικη βλεπουμε αν υπαρξει ελπιδα με την μορφη ενος μεταπτυχιακου ελπιζω(δεν εχω ιδεα πως λειτουργουν αυτα σρυ αν ειπα βλακεια).

Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λἀθος, αλλἀ νομίζω πως ακόμα και αν μπορείς να κἀνεις μεταπτυχιακό στη λογιστική μετἀ την αγγλική φιλολογία, δεν θα έχεις επαγγελματικά δικαιὠματα σε αυτόν τον χώρο και, κατἀ συνέπεια, δεν θα μπορείς να αναλάβεις το γραφείο του πατέρα σου. :/:
 

Zetakallipidou

Νεοφερμένος

Η Zetakallipidou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λἀθος, αλλἀ νομίζω πως ακόμα και αν μπορείς να κἀνεις μεταπτυχιακό στη λογιστική μετἀ την αγγλική φιλολογία, δεν θα έχεις επαγγελματικά δικαιὠματα σε αυτόν τον χώρο και, κατἀ συνέπεια, δεν θα μπορείς να αναλάβεις το γραφείο του πατέρα σου. :/:


Δεν κάνεις λάθος, ο μόνος τρόπος να έχεις επαγγελματικά δικαιώματα στον χώρο της λογιστικής είναι το ίδιο το πτυχίο, οι μεταπτυχιακές σπουδές δεν μπορούν να στο εξασφαλίσουν

Εν πάση περιπτώσει, εάν θεωρείς ότι η αγγλική φιλολογία σε τραβάει περισσότερο, ακολούθησέ το χωρίς δεύτερες σκέψεις!
 

Gian13

Νεοφερμένος

Ο Gian13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπερα .. Φετος πηγαινω 2α λυκειου και ειμαι μπερδεμενος για το τι θα ακολουθησω . Ειμαι θετικη κατευθυνση και σκεφτομαι σοβαρα να παω οικονομικα στην 3η , ομως με τους γονεις μου εχουμε πει να μεινω θετικη (παω φροντ μαθηματικα εκθεση φυσικη χημεια) Το θεμα μου ειναι οτι εχω αρκετα κενα στην φυσικη και λιγα στην χημεια .. Στα μαθηματικα κ στην εκθεση ειμαι πολυ καλος .. Ετσι, σκεφτομαι πως τα οικονομικα θα ηταν καλη λυση γτ θα εχω 2 νεα μαθηματα ωστε να δωσω μεγαλη βαση στην 3η λυκ και να μην συνεχισω θετικη που εχω κενα κ πρεπει να τα καλυψω+να προχωρησω κανονικα .. Αλλα το αλλο π σκεφτομαι ειναι πως η θετικη εχει πολυ περισσοτερες επιλογες σχολων απ τα οικονομικα .. Γενικα ειμαι φουλ μπερδεμενος για το τι θα ακολουθησω κ θα θελα την γνωμη σας πανω στο θεμα . Ευχαριστω !!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top