Αντισυνταγματικά τα προνόμια των παιδιών πολύτεκνων για την εισαγωγή τους στα ΑΕΙ

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Είμαι μοναχοπαίδι από μονογονεικη οικογενεία και δεν πάω φροντιστήριο επίσης θα δηλώσω μόνο σχόλες από την πόλη μου, και τι σημαίνει αυτό ότι δεν πρέπει να περάσω πουθενά; ή ότι δεν πρέπει να μιλήσω για τους πολύτεκνους και την αδικία που θα γίνει. Γιατί νομίζετε ότι η πολύτεκνοι είναι όλοι πλούσιοι επειδή υπάρχουν μερικοί που είναι όντως.
Να φόραγαν προφυλακτικό θα πούνε κάποιοι, ξέρετε ότι είμαστε η δεύτερη χωρά του κόσμου με το μεγαλύτερο ποσοστό υπερηλίκων και λέτε τώρα μην κάνετε παιδιά γιατί δεν θα μπορείτε να τα σπουδάσετε. Σε λίγο που θα είναι όλοι συνταξιούχοι να δω τη θα λέτε πρόβατα!!!
Οι 16000 περισσότεροι θάνατοι από γεννήσεις σας λένε κάτι; https://www.statistics.gr/portal/pag...eleases/A1605_SPO03_DT_AN_00_2012_01_F_GR.pdf
Διαβάστε περισσότερα γιατί είναι κακό να μην ξέρεις τι σου γίνετε.

H τεκνοποίηση τόσα χρόνια στο Ελλαδιστάν, είχε εξισωθεί με την επιδοματολαγνεία και όχι με την φτηνή δικαιολογία «δεν πρόσεξα που έχυσα» ή ότι ξαφνικά οι Έλληνες της γενιάς του πολυ-τεκνείου και μετά, αγάπησαν τα παιδιά και είπαν να κάνουν ο καθείς από 2-4 με κέντρο βάρους στον αριθμό 3 για να ισχύει ο νόμος της πολυτεκνίασης (νόμος του δημοσιο-Πασοκ). Τέτοιες πουστιές τις κάνω και εγώ άμα θέλω...αλλά λίγη τσίπα δεν βλάπτει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Ντροπή σας να υποστηρίζετε τέτοιες αποφασίσεις. Έχετε σκεφτεί ότι οι γονείς των παιδιών που ανήκουν σε τέτοιες κατηγορίες ίσως να μην έχουν χρήματα για να στείλουν το παιδί τους σε άλλη πόλη να του παρέχουν φροντιστήρια κτλ, αυτοί δεν πρέπει να έχουν μια ευκαιρία να σπουδάσουν. Η μήπως οι υψηλόβαθμες σχόλες έχουν τόσο μεγάλη διάφορα στης ειδικές κατηγορίες. Ας υπήρχαν εισοδηματικά κριτήρια, άλλα δεν μπορεί το παιδί από πολύτεκνη οικογένεια που με το ζόρι τα βγάζουν πέρα να μην έχει ευκαιρία να σπουδάσει. Άλλα κάνεις καθηγητής δεν βγήκε να μιλήσει για αυτά το μόνο που βγαίνει και λέει είναι για τους μισθούς του. Ντροπή στους καθηγητές.

Αυτό το πρόβλημα θα μπορούσε να είχε μειωθεί με την χορήγηση επιδόματος, όχι με την μείωση των βάσεων. (δεν μιλάω για τώρα που δεν υπάρχουν χρήματα αλλά γενικά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ντροπή σας να υποστηρίζετε τέτοιες αποφασίσεις. Έχετε σκεφτεί ότι οι γονείς των παιδιών που ανήκουν σε τέτοιες κατηγορίες ίσως να μην έχουν χρήματα για να στείλουν το παιδί τους σε άλλη πόλη να του παρέχουν φροντιστήρια κτλ, αυτοί δεν πρέπει να έχουν μια ευκαιρία να σπουδάσουν. Η μήπως οι υψηλόβαθμες σχόλες έχουν τόσο μεγάλη διάφορα στης ειδικές κατηγορίες. Ας υπήρχαν εισοδηματικά κριτήρια, άλλα δεν μπορεί το παιδί από πολύτεκνη οικογένεια που με το ζόρι τα βγάζουν πέρα να μην έχει ευκαιρία να σπουδάσει. Άλλα κάνεις καθηγητής δεν βγήκε να μιλήσει για αυτά το μόνο που βγαίνει και λέει είναι για τους μισθούς του. Ντροπή στους καθηγητές.
Δεν θα το πούμε εκατό φορές. Δεν είναι μόνο οι πολύτεκνες οικογένειες που έχουν οικονομικό πρόβλημα και δεν μπορούν να στείλουν σε άλλη πόλη τα παιδιά τους. Αν είναι δυνατόν με αυτήν την αηδία πια. Εγώ είμαι μοναχοπαίδι και οι γονείς μου ούτε κατά διάνοια δεν έχουν χρήματα να με στείλουν σε άλλη πόλη. Καμία διαφορά δεν έχω με το άλλο παιδί που έχει 3 αδέρφια. Και για αυτό το άτομο είναι αδύνατον να σπουδάσει αλλού αλλά είναι και για μένα (και φυσικά εννοώ πολλά παιδιά ακόμα που δεν ανήκουν σε καμιά ειδική κατηγορία) όμως εγώ δεν θα μπω σε καμιά από αυτές τις κατηγορίες να περάσω με 500 μόρια λιγότερα ξέρω γω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Ακριβώς αυτό που λέει ο Δίας. Το ζήτημα είναι ότι σκοτώνονται να τους εξυπηρετήσουν όλους για να αποσπάσουν ψήφο αλλά κανείς ποτέ δεν είναι διατεθειμένος να δώσει λεφτά. Ας βελτιώσουν τις εστίες ας αυξήσουν τον αριθμό των δικαιούχων, το να τρώει κάποιος τη θέση του άλλου μόνο και μόνο επειδή είναι 5 αδέρφια ή οι γονείς του δηλώνουν χαμηλό εισόδημα (το οποίο αν πρόκειται για ελεύθερο επαγγελματία κατά πάσα πιθανότητα θα είναι ψεύτικο) είναι ανήθικο. Εκείνο που βλέπω ότι ο καθένας την πάρτη του κοιτάει "και τι θα κάνω εγώ που είμαι το ένα, και τι θα κάνω εγώ που είμαι το άλλο", δεν γίνεται να αδικούνται 100 για να διευκολυνθεί ο ένας, σας ακούγεται παράλογο;
Τα κοινωνικά κριτήρια είναι εξίσου παπαριά (θα τα δικαιούμουν παρεμπιπτόντως) με τους πολυτέκνους, πιο λογική είναι η μετεγγραφή εκεί που διαμένει ο αδερφός φοιτητής αρκεί να μπει ένα όριο στην διαφορά στα μόρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ge0rgak0s

Νεοφερμένος

Ο Giwrgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Aν μπορει να μου απαντησει καποιος που γνωριζει... ανηκω σε οικογενεια πολυτεκνων εχω αλλα τρια αδερφια εκ των οποιων και τα τρια εχου παντρευτει και ειναι ανω των 30.. εγω δεν εχω κλεισει ουτε το 23ο ετος της ηλικιας μου και ξανααδινω πανελληνιες....

το πολυτεκνικο πιανει στις στρατιωτικες σχολες η δεν ισχυει? δεν εχω κανει χρηση του δικαιωματος ξανα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Aν μπορει να μου απαντησει καποιος που γνωριζει... ανηκω σε οικογενεια πολυτεκνων εχω αλλα τρια αδερφια εκ των οποιων και τα τρια εχου παντρευτει και ειναι ανω των 30.. εγω δεν εχω κλεισει ουτε το 23ο ετος της ηλικιας μου και ξανααδινω πανελληνιες....

το πολυτεκνικο πιανει στις στρατιωτικες σχολες η δεν ισχυει? δεν εχω κανει χρηση του δικαιωματος ξανα

Το κανεις οσες φορες θες χρηση ανεξαρτητα ηλικιας και οικογενειακης καταστασης!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ge0rgak0s

Νεοφερμένος

Ο Giwrgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
πχ στην αστυνομια εκανα υπευθυνη δηλωση μαζι με την βεβαιωση πολυτεκνων πως δεν εχω κανει χρηση του δικαιωματος αυτου ξανα στο παρελθον.
παρολο που τα αδερφια μου ειναι παντρεμενα?? στο σχολειο μου ειπαν οτι επειδη εχουν παντρευτει δεν μπορω να κανω χρηση... αλλα χωρις να ειναι σιγουροι πληρως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η πολύτεκνη οικογένεια θα θεωρείται ως τέτοια ισοβίως και έτσι οι υποψήφιοι θα υπάγονται στην ειδική κατηγορία ανεξαρτήτως της ηλικίας των τέκνων της οικογένειας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ge0rgak0s

Νεοφερμένος

Ο Giwrgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
ωραια μου δωσατε κουραγιο για τα αλλα δυο γιατι ειχα ξενερωσει...Ευχαριστωωωω!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Μια πολυ σωστη αποφαση. Δεν ειχε κανενα απολυτως νοημα να ειναι πιο ευκολη η εισαγωγη για τους πολυτεκνους. Το σκεπτικο ηταν για οικονομικους λογους (καθως οι πολυτεκνοι εχουν πιο πολλα εξοδα) αλλα με τον παλιο νομο μπορεουσες να εχεις οικογενειακο εισοδημα 1000000 ευρω το χρονο και να εκμεταλευτεις το νομο. Πιστευω οτι θα επρεπε να υπαρχει μια επιικης αντιμετωπιση των εξαιρετικα φτωχων ατομων της κοινωνιας για μερικες σχολες (ετσι γινεται και στο Ηνωμενο Βασιλειο σε πανεπιστημια οπως της Οξφορδης, του Κεμπριτζ, Εδινβουργου κλπ). Καθως η εκπαιδευση ειναι κλειδι στη κοινωνικη κοινιτικοτητα, μονο καλο πιστευω θα εκανε αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top