Το βιβλίο που διαβάζω αυτό τον καιρό

tasos1195

Νεοφερμένος

Ο τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Τhe Slap του Τσιόλκα! Το συστήνω ανεπιφύλακτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
"Το βιβλίο της Κατερίνας", Αύγουστος Κορτώ.
Ερωτεύτηκα. :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Areti91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Areti91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Αγγλικός τίτλος: The irresistible Blueberry Bakeshop and Cafe.

Φαίνεται ωραίο και βλέπω ότι έχει καλές κριτικές στο Amazon. Το βάζω στα υπόψιν.

Υ.Γ. Τέλεια η φωτογραφία!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Όταν έκλαψε ο Νίτσε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
"Το βιβλίο της Κατερίνας", Αύγουστος Κορτώ.
Ερωτεύτηκα. :inlove:
Το επόμενο που θα διαβάσω: ακολουθώ τον Κορτώ στο facebook και μου έχει κάνει μεγάλη εντύπωση από αυτά που γράφει. Γι' αυτό και είπα να διαβάσω και το διάσημο "βιβλίο της κατερίνας".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kurosaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kurosaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Το επόμενο που θα διαβάσω: ακολουθώ τον Κορτώ στο facebook και μου έχει κάνει μεγάλη εντύπωση από αυτά που γράφει. Γι' αυτό και είπα να διαβάσω και το διάσημο "βιβλίο της κατερίνας".

Ο άνθρωπος είναι πανέξυπνος, ευγενέστατος και εξαιρετικός λογοτέχνης. Τα ποστ του στο facebook είναι όλα ανεπανάληπτα, και ακούει και Muse (το αγαπημένο μου συγκρότημα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Ο ΚΟΡΤΩ ΕΙΝΑΙ ΕΡΩΤΑΣ. Ο ΚΟΡΤΩ ΕΙΝΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ. Και το "Βιβλίο της Κατερίνας" το απόλυτο must. Για όλους.
Εκτός από την μαμά μου, που το διάβασε και κάπνισε απανωτά δυο πακέτα.
Εγώ τώρα διαβάζω Κουμανταρέα (φοβερή γραφή, αν και με εκνευρίζουν ώρες ώρες οι απόψεις του), και με περιμένει μετά Μαρκές, Εκατό Χρόνια Μοναξιά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Κάπου σε ξέρω - Γεωργία Δεμίρη

Πολύ μου αρέσει ο τρόπος γραφής της, όπως και το περιεχόμενο των βιβλίων της. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην γελάσεις και να λυπηθείς που δεν υπάρχει συνέχεια, δεύτερο μέρος αυτού του βιβλίου ή κάτι. :cold:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
the great gatsby- f. scott fitzgerald
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Areti91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Areti91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Κάπου σε ξέρω - Γεωργία Δεμίρη

Πολύ μου αρέσει ο τρόπος γραφής της, όπως και το περιεχόμενο των βιβλίων της. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην γελάσεις και να λυπηθείς που δεν υπάρχει συνέχεια, δεύτερο μέρος αυτού του βιβλίου ή κάτι. :cold:
Κι εμένα μου αρέσει η Δεμίρη :)

Δες και την Δαφνίδη (δεν θυμάμαι το μικρό της) που γράφει σε παρόμοιο στυλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Φαίνεται ωραίο και βλέπω ότι έχει καλές κριτικές στο Amazon. Το βάζω στα υπόψιν.

Υ.Γ. Τέλεια η φωτογραφία!!!

Είναι πολύ ωραίο! Να το διαβάσεις!
Όπως και το weit weg und ganz nah αγγλικός τίτλος: The one plus one της Jojo Moyes!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Κι εμένα μου αρέσει η Δεμίρη :)

Δες και την Δαφνίδη (δεν θυμάμαι το μικρό της) που γράφει σε παρόμοιο στυλ.

Την γνωρίζω ήδη, απίθανη και αυτή. Αν δεν έχεις διαβάσει το βιβλίο "η Αλίκη στη χώρα των ψεμάτων" να το διαβάσεις σύντομα, θα σου αρέσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
wuthering heights :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Les mots étrangers - Vassilis Alexakis, το οποίο έχει (αυτο)μεταφραστεί ως "Οι ξένες λέξεις".
Είναι το πρώτο βιβλίο του Αλεξάκη που διαβάζω, κι η γραφή του είναι ιδιαίτερη. Διηγείται πώς κάποια στιγμή αποφάσισε, ενώ καθ'όλη τη διάρκεια της ζωής του αιωρούνταν ανάμεσα στα ελληνικά και τα γαλλικά, να μάθει μια τρίτη γλώσσα, την αφρικανική διάλεκτο σάνγκο. Θα ήθελα να το διαβάσω και στα ελληνικά από μεταφραστικό ενδιαφέρον και πάλι καλά που υπάρχουν βιβλιοπωλεία σαν την Πολιτεία γιατί 20Ε δεν θα έδινα με τίποτα. :/:

Επίσης έκανα μια επιδρομή στο θέατρο του παραλόγου και διάβασα από Ιονέσκο τα εξής (κλικ για τις ελληνικές μεταφράσεις):
La Cantatrice Chauve (1950)
La Leçon (1951)
Les Victimes du Devoir (1953)
Δεν έχω λόγια, ό,τι έχω διαβάσει από Ιονέσκο και Μπέκετ μου φαίνονται αριστουργηματικά. Αυτοί ήταν ευρηματικοί και πρωτοπόροι άνθρωποι. :yes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

InSheerPleasure

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Ο λυκος της Στεπας-Εσσε

φοβερο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

x_xChristine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 191 μηνύματα.
Αν ξέρει κάποιος ας μου προτείνει ένα καλό ιστορικό βιβλίο α ΄η β' παγκόσμιου

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Εχω ξεκίνησα να διαβαζω to divergent trilogy επειδή λάτρεψα την ταινία :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NightOwl

Νεοφερμένος

Η NightOwl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Αν ξέρει κάποιος ας μου προτείνει ένα καλό ιστορικό βιβλίο α ΄η β' παγκόσμιου

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Εχω ξεκίνησα να διαβαζω to divergent trilogy επειδή λάτρεψα την ταινία :D

Η Λίστα του Σίντλερ.
Νομίζω ένα από τα μεγαλύτερα αριστουργήματα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasos1195

Νεοφερμένος

Ο τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Είπα κι εγώ να διαβάσω το βιβλίο της Κατερίνας. Ωραία η πρόζα του Κορτώ και σε μερικά σημεία με άγγιξε ιδιαίτερα. Ωστόσο, με κούρασαν κάπως οι μακροσκελείς αφηγήσεις. Γενικά καλό, όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top