Υποψήφιοι με το 10% 2012

[Υποψήφιοι με το 10% 2012] Ποια θα είναι η πρώτη σας επιλογή;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια. Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 67)

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Gepandreou

Νεοφερμένος

Η Gepandreou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Σημείωση: Οι εκτιμήσεις για τις Βάσεις με το 10% γίνονται σε ξεχωριστό θέμα: [Εκτιμήσεις] Βάσεις 10% 2012
----

Η κυρία Χριστοφιλοπούλου έπρεπε σήμερα Δευτέρα στις 6:00 μ.μ. να εμφανιστεί στη Βουλή και να απαντήσει στη σχετική ερώτηση του Βουλευτή Αρκαδίας κ. Οδυσσέα Κωνσταντινόπουλου, για την επαναφορά του 10%.

Ωστόσο, επικαλέστηκε λόγους ανωτέρας βίας και ακυρώθηκε (για 2η φορά) η παρουσία της στη Βουλή για το θέμα αυτό.

Ο κ. βουλευτής κατόπιν αυτού, καταθέτει άμεσα και νέα επίκαιρη ερώτηση προκειμένου να αναγκασθεί η ηγεσία του Υπουργείου (πιθανότατα η κ. Χριστοφιλοπούλου) να προσέλθει στη Βουλή και να δώσει την απάντηση στο ερώτημα.

Το πιο πιθανό είναι η απάντηση στην Επίκαιρη Ερώτηση, να δοθεί την προσεχή Παρασκευή.

Οι Υπουργοί και οι Υφουπουργοί Παιδείας έχουν ορκιστεί κι εχουν ταχθεί από την Πολιτεία να υπηρετούν πρώτα και πάνω απ' ολα τους τελικούς αποδέκτες του παραγόμενου κοινωνικού αγαθού, που είναι οι ίδιοι οι μαθητές.

Εάν δεν υπήρχαν οι μαθητές τόσο οι ίδιοι όσο και οι δεκάδες σύμβουλοί τους δεν θα ειχαν κανένα λόγο (πολιτκής ) ύπαρξης.

Θα πρέπει επιτέλους να κατανοήσουν το ρόλο τους, να κατανοήσουν το ψυχικό άλγος και την οδύνη που προκαλούν στους έφηβους μαθητές, να ιεραρχίσουν τις προτεραιότητές τους και να έλθουν στο ύψος των περιστάσεων, δημοσιοποιώντας άμεσα το αυτονοήτο. που δεν είναι άλλο από την επαναφορά του μέτρου του 10%.

Όπως έχουμε γράψει και τεκμηριώσει αναλυτικά, το κοινό περί δικαίου αίσθημα και η κοινή λογική επιβαλλουν να μην ορίζονται υποψήφιοι δυο ταχυτήτων και να γίνονται διακρίσεις - χωρίς να υπάρχει, το τονίζουμε, το απαραίτητο μεταβατικό διάστημα - σε βάρος των υποψηφίων των δυο τελευταίων ετών, τη στιγμή μάλιστα που είναι ειλημμένη διακομματικά η απόφαση για την θέσπιση νέου εξεταστικού συστήματος και η επαναφορά του μέτρου δεν εμπίπτει σε κανένα περιορισμό μνημονιακού χαρακτήρα.

Καλούμε από τη θέση αυτή όλους τους ενδιαφερόμενους γονείς και μαθητές, να εκδηλώσουν έντονα τη δυσφορία τους με mail και τηλέφωνα προς την ηγεσία του Υπουργειου Παιδείας για τη νέα αυτή καθυστέρηση και να ΑΠΑΙΤΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΜΕΤΡΟΥ.


Παρότι προσωπικά δεν είμαι αντίθετος με την επαναφορά αυτούσιου του μέτρου υποστηρίζω την άποψη ότι το μέτρο του 10% πρέπει αν επανέλθει να υποβληθεί σε τροποποιήσεις. Το απόσπασμα που παραθέτω βρίσκεται σε ένα από τα δεκάδες θέματα της ιστοσελίδας edu4u.gr σχετικών με το εν λόγω μέτρο. Όπως ενδεχομένως γνωρίζετε μέσα σε αυτό το site δραστηριοποιούνται πολλοί εκπαιδευτικοί, με επικεφαλής τον κ. Αποστόλη Κουτρουμπέλη , και ακόμα περισσότεροι γονείς και απόφοιτοι , που αγωνίζονται καθημερινά για την προάσπιση των δικαιωμάτων μαθητών και φοιτητών. Είναι κοινά παραδεκτό ότι μερικοί υποψήφιοι στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση έκαναν κατάχρηση του μέτρου, και υπήρξαν οι κύριοι συντελεστές της κατάργησης ενός θεσμού, που παρείχε την δυνατότητα σε παιδιά που δεν εισήχθησαν για λίγα μόρια στην σχολή πρώτης προτίμησής τους ή σε φοιτητές που απογοητεύτηκαν από την σχολή ή ακόμα και τον τόπο φοίτησής τους να έχουν μία δεύτερη ευκαιρία. Μία καλή ιδέα θα ήταν ο εκάστοτε υποψήφιος με το 10% να εισάγεται αυτόματα στην σχολή που πέτυχε αξιοποιώντας το μέτρο και να διαγράφεται από την άλλη.Υπάρχουν χιλιάδες παιδιά που θα ήθελαν να γυρίσουν τον χρόνο πίσω , και να δηλώσουν στο μηχανογραφικό τους μια σχολή με βάση ακόμα και μικρότερη από τα μόρια εισαγωγής τους κατά την χρονιά αποφοίτησης τους. Ας μην τους βάζουμε όλους στο ίδιο καζάνι. Και προκαλώ όλους εσάς που διαβάζοντας αυτό το μήνυμα σκεφτήκατε "Ακόμα παλεύετε; Το μέτρο είναι παρελθόν.", να ευαισθητοποιηθούν από τον αγώνα τόσων αποφοίτων (και νυν φοιτητών) και να διογκώσουν τον όχλο που ήδη έχει δημιουργηθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
Ενα καλο παντως του συστηματος- και το καταλαβα αργα οτι υπηρχε και αυτο τ 1-ηταν οτι εδινε μια δευτερη καπως ξεχωριστη ευκαιρια στα παιδια.Δεν μπορω να πω οτι ειμαι συγχυσμενη με αυτη την αλλαγη ουτε πως γνωριζω τους λογους που καταργηθηκε.Θα πω απλοϊκα οτι ηταν ενα χρησιμο για αρκετους μετρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos45

Νεοφερμένος

Ο nikos45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Καλησπερα,Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση.Ισχυει για φετος το 10% ναι ή οχι και αν ναι πρεπει να καταθεσω καποια αιτηση η παω απλως τον Ιουλιο και καταθετω το μηχανογραφικο?.Ειχα καταθεσει περσυ μηχανογραφικο με το 10% το οποιο με βαση τα περσυνα ισχυει μονο για οσους εχουν δωσει Πανελληνιες μεχρι πριν απο 2 χρονια.Εγω εδωσα πανελληνιες το 2010,αρα εχω και φετος δικαιωμα να καταθεσω μηχανογραφικο με το 10% ,αλλα λεγανε οτι περσυ ηταν η τελευταια χρονια και πως θα καταργηθει τελειως.Αν γνωριζει κανεις αν ισχει η οχι φετος το 10% ας απαντησει γιατι εκτος απο αυτο επειδη ειμαι 19 χρονων μου ηρθε και το χαρτι για να παρουσιαστω φανταρος με την επομενη σειρα και θα ηθελα να ξερω εφοσον βεβαια ισχυει και φετος το 10% αν δικαιουμαι αναβολης απο το σχολειο μου λογω του οτι θα δωσω με το 10%? Οποιος γνωριζει ας απαντησει παρακαλω για να δω τι θα κανω γιατι ο χρονος με πιεζει(λογω και του στρατου).Ευχαριστω πολυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gepandreou

Νεοφερμένος

Η Gepandreou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
https://www.edu4u.gr/Comments.aspx?qId=10004
Παιδια δικαιωθηκαμε τελικα. Το Υπουργειο αργησε αλλα υιοθετησε την πρεπουσα σταση απεναντι στο θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lolarikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lolarikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 284 μηνύματα.
Συγχαρητηρια παιδια, και ενα μεγαλο μπραβο στον βουλευτη κ. Κωνσταντινοπουλο καθως και στο Υπουργειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paladin_k20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paladin_k20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Ποσες ελπιδες εχει καποιος αποφοιτος του 2011 να περασει στη σχολη της επιλογης του αφου το μετρο ισχυει για τις 2 τελευταιες χρονιες?Σιγουρα οι αποφοιτοι του 10 εχουν το πλεονεκτημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Συγχαρητηρια πραγματικα!! Οι αγωνες αποδιδουν οταν ειναι συνεχεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lolarikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lolarikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 284 μηνύματα.

maraki75e

Νεοφερμένος

Η maraki75e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
γεια σας παιδιά! λοιπόν, μόλις έμαθα κάτι το οποίο με έβαλε σε πολλές σκέψεις! επανέφεραν λέει το 10%!!
παραθέτω και το ανάλογο άρθρο όπου το διάβασα! (ελπίζω να επιτρέπεται!!!) https://www.mycampus.gr/my_news/foit...p_paideias_gia_eisagogi_me_10.html#.T0ZtdK5yA
λοιπόν δείτε ποιο είναι τώρα εμένα το θέμα μου... εγώ πέρασα φέτος σε μια σχολή η οποία δεν ανταποκρίνεται τελικά σε αυτό που ήθελα και δήλωσα τα χαρτιά μου για να ξαναδώσω πανελλήνιες φέτος... το θέμα όμως είναι ότι ανακοινώθηκε τώρα και ότι μπορείς να δηλώσεις με το 10% !!! ερώτημα: μπορώ να δώσω ξανά πανελλήνιες ΚΑΙ να κάνω και τα χαρτιά μου για το 10% ??? γίνεται?? ξέρει κανείς??

Ευχαριστώ Προκαταβολικά!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lolarikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lolarikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 284 μηνύματα.
γεια σας παιδιά! λοιπόν, μόλις έμαθα κάτι το οποίο με έβαλε σε πολλές σκέψεις! επανέφεραν λέει το 10%!!
παραθέτω και το ανάλογο άρθρο όπου το διάβασα! (ελπίζω να επιτρέπεται!!!) https://www.mycampus.gr/my_news/foit...p_paideias_gia_eisagogi_me_10.html#.T0ZtdK5yA
λοιπόν δείτε ποιο είναι τώρα εμένα το θέμα μου... εγώ πέρασα φέτος σε μια σχολή η οποία δεν ανταποκρίνεται τελικά σε αυτό που ήθελα και δήλωσα τα χαρτιά μου για να ξαναδώσω πανελλήνιες φέτος... το θέμα όμως είναι ότι ανακοινώθηκε τώρα και ότι μπορείς να δηλώσεις με το 10% !!! ερώτημα: μπορώ να δώσω ξανά πανελλήνιες ΚΑΙ να κάνω και τα χαρτιά μου για το 10% ??? γίνεται?? ξέρει κανείς??

Ευχαριστώ Προκαταβολικά!:)
Οχι κοπελα μου . Με ολον τον σεβασμο δεν ειναι λιγο ανοητο να μπορεις να κανεις και τα δυο; Η το ενα Η το αλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasilina93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
γεια σας παιδιά! λοιπόν, μόλις έμαθα κάτι το οποίο με έβαλε σε πολλές σκέψεις! επανέφεραν λέει το 10%!!
παραθέτω και το ανάλογο άρθρο όπου το διάβασα! (ελπίζω να επιτρέπεται!!!) https://www.mycampus.gr/my_news/foit...p_paideias_gia_eisagogi_me_10.html#.T0ZtdK5yA
λοιπόν δείτε ποιο είναι τώρα εμένα το θέμα μου... εγώ πέρασα φέτος σε μια σχολή η οποία δεν ανταποκρίνεται τελικά σε αυτό που ήθελα και δήλωσα τα χαρτιά μου για να ξαναδώσω πανελλήνιες φέτος... το θέμα όμως είναι ότι ανακοινώθηκε τώρα και ότι μπορείς να δηλώσεις με το 10% !!! ερώτημα: μπορώ να δώσω ξανά πανελλήνιες ΚΑΙ να κάνω και τα χαρτιά μου για το 10% ??? γίνεται?? ξέρει κανείς??

Ευχαριστώ Προκαταβολικά!:)

Ισχύει μόλις το είδα στο σάιτ του υπουργείου.. https://www.minedu.gov.gr/grafeio-typou/deltia-typoy/23-02-12-nomothetiki-rythmisi-gia-tin-eisagogi-ton-apofoiton-lykeion-se-pososto-10-ton-theseon-eisakteon-stin-tritobathmia-ekpaideysi-xoris-nea-eksetasi.html Δεν μπορείς να κάνεις και 10% και να ξαναδώσεις πανελλήνιες... Μόνο ένα από τα 2 :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki75e

Νεοφερμένος

Η maraki75e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
κουλό ε?? τι να πεις είχα και εγώ την ελπίδα, γιατί λέω έχουμε τόσο κουλό εκπαιδευτικό σύστημα εκεί θα κολλήσουν?? ευχαριστώ πάντως!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Στα 3\4 της χρονιας το επανεφεραν? Ποσο για τον πουτσο ειναι εκει στο υπουργειο :whatever: .Αρχισαν τις παπαριες και φετος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
κουλό ε?? τι να πεις είχα και εγώ την ελπίδα, γιατί λέω έχουμε τόσο κουλό εκπαιδευτικό σύστημα εκεί θα κολλήσουν?? ευχαριστώ πάντως!!!:)
Στο Δελτίου Τύπου, στο τέλος λέει:
Όσοι από τους αποφοίτους αυτούς έχουν ήδη υποβάλει Αίτηση-Δήλωση για συμμετοχή στις πανελλαδικές εξετάσεις του 2012 (για το 90% των θέσεων εισακτέων) και τελικά επιθυμούν να είναι υποψήφιοι για το 10% των θέσεων εισακτέων (χωρίς νέα εξέταση), πρέπει μέχρι και την Παρασκευή 2 Μαρτίου 2012 να προσέλθουν στο Λύκειο που υπέβαλαν την αρχική Αίτηση-Δήλωση για να την ανακαλέσουν.
Δεν μπορείς να κάνεις και τα 2, αλλά έχεις τη δυνατότητα να ανακαλέσεις την αίτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Στο Δελτίου Τύπου, στο τέλος λέει:
Όσοι από τους αποφοίτους αυτούς έχουν ήδη υποβάλει Αίτηση-Δήλωση για συμμετοχή στις πανελλαδικές εξετάσεις του 2012 (για το 90% των θέσεων εισακτέων) και τελικά επιθυμούν να είναι υποψήφιοι για το 10% των θέσεων εισακτέων (χωρίς νέα εξέταση), πρέπει μέχρι και την Παρασκευή 2 Μαρτίου 2012 να προσέλθουν στο Λύκειο που υπέβαλαν την αρχική Αίτηση-Δήλωση για να την ανακαλέσουν.
:)

Αφου εχουν ηδη ξοδεψει σαν μαλακες 2000 ευρω απο την αρχη της χρονιας, για φροντιστηρια .Ευγε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koaxis7

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη) και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Ρε πανεξυπνο υπουργειο, δεν ειναι αδικια που ειναι και αυτοι που δωσανε πανελληνιες προπερσι με εμας που δωσαμε περσι να διαγωνιζονται μαζι, δεδομενου της διαφορας δυσκολιας των περσινων και προπερσινων θεματων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paladin_k20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paladin_k20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Ρε πανεξυπνο υπουργειο, δεν ειναι αδικια που ειναι και αυτοι που δωσανε πανελληνιες προπερσι με εμας που δωσαμε περσι να διαγωνιζονται μαζι, δεδομενου της διαφορας δυσκολιας των περσινων και προπερσινων θεματων;

Ακριβως...αν ειναι ετσι τοτε καλυτερα να μην το επανεφεραν!Διορθωνεις κατι και τελικα γινεται 2 φορες χειροτερο!Αυτοι που εδωσαν το 10 εκαναν μια χρονια αιτηση με το 10% και τωρα ξανακανουν...κερδιζοντας φυσικα και ολες τις θεσεις.Μπραβο στο υπουργειο.............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garrythesnail

Νεοφερμένος

Ο garrythesnail αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Κάλιο αργά παρά ποτέ!!!
Και για το αν είναι δίκαιο το να έχουν τις ίδιες βάσεις οι του 10 και οι του 11 , ίσως όχι.... αλλά πάντα έτσι ήταν ..
Πάντως σίγουρα είναι θετικό που το επανέφεραν !!!!!! ( Επειδή δεν θα χρειαστεί να ξαναδώσω πανελλήνιες χωρίς λόγο :D )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Ποσες ελπιδες εχει καποιος αποφοιτος του 2011 να περασει στη σχολη της επιλογης του αφου το μετρο ισχυει για τις 2 τελευταιες χρονιες?Σιγουρα οι αποφοιτοι του 10 εχουν το πλεονεκτημα.
Λίγες.
Ρε πανεξυπνο υπουργειο, δεν ειναι αδικια που ειναι και αυτοι που δωσανε πανελληνιες προπερσι με εμας που δωσαμε περσι να διαγωνιζονται μαζι, δεδομενου της διαφορας δυσκολιας των περσινων και προπερσινων θεματων;
Μεγάλη.
Κάλιο αργά παρά ποτέ!!!
Και για το αν είναι δίκαιο το να έχουν τις ίδιες βάσεις οι του 10 και οι του 11 , ίσως όχι.... αλλά πάντα έτσι ήταν ..
Πάντως σίγουρα είναι θετικό που το επανέφεραν !!!!!! ( Επειδή δεν θα χρειαστεί να ξαναδώσω πανελλήνιες χωρίς λόγο :D )
Δεν υπήρχε ποτε τόσο μεγάλη διαφορά στις βαθμολογίες 2 ετών..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Ρε πανεξυπνο υπουργειο, δεν ειναι αδικια που ειναι και αυτοι που δωσανε πανελληνιες προπερσι με εμας που δωσαμε περσι να διαγωνιζονται μαζι, δεδομενου της διαφορας δυσκολιας των περσινων και προπερσινων θεματων;

η αλήθεια ειναι ότι έχεις δίκιο...σκέψου όμως ότι και μεις που κάναμε πέρυσι 10% ανταγωνιζόμασταν τους αποφοίτους του 2009, όπου ήταν ακόμη πιο υψηλές οι βάσεις...+ότι υποτίθεται ότι θα ήταν η τελευταία χρονιά, οπότε έκανε μηχανογραφικό όλη η Ελλάδα...το αποτέλεσμα ήταν οι περισσότεροι του 2010 να μείνουν εκτός...:)
κανονικά θα έπρεπε το 10% να ίσχυε για μία μόνο χρονιά, αλλά......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top